Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

vacanta pe litoralul croat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
mickey_butterfly

mickey_butterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.11.2007
eu si prietenul meu ne-am hotarat ca anul acesta sa mergem in croatia. eu vreau sa stau la soare, dar am vrea sa facem si cateva excursii (vizitarea unor cascade, rafting), poate chiar sa vizitam venetia. insa nu stim in ce oras sa mergem. puteti sa ne ajutati cu vreo sugestie? care credeti ca este orasul cel mai frumos din punct de vedere al litoralului?

#2
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmickey_butterfly, on 1st June 2011, 01:41, said:

eu si prietenul meu ne-am hotarat ca anul acesta sa mergem in croatia. eu vreau sa stau la soare, dar am vrea sa facem si cateva excursii (vizitarea unor cascade, rafting), poate chiar sa vizitam venetia. insa nu stim in ce oras sa mergem. puteti sa ne ajutati cu vreo sugestie? care credeti ca este orasul cel mai frumos din punct de vedere al litoralului?

Venetia, rafting, cascade..... nu prea se pupa ! Daca vrei sa vezi si Venetia mergi in Istria,pe coasta de vest,la Rovinj. Orasul este" super"[apare in orice clip sau pliant publicitar despre Croatia] ,seamana cu Venetia si poti face croaziere pana la cea"originala". Este un oras viu cu multe posibilitati de distractie.Plaja este stancoasa sau de beton.Peisaje mai interesante gasesti in sudul orasului,unde plaja este mai salbatica si unde poti face si alpinism pe peretii stancosi din zona.

#3
Savage

Savage

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 15.09.2006
Noi plecam la sfarsitul lui iunie:

o saptamana de rafting,cascade,drumetii
o saptamana la mare dar in muntenegru(zona Budva-Becici)

#4
mickey_butterfly

mickey_butterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 06.11.2007
am intrebat deoarece am gasit o oferta de la o anumita agentie de turism, in care erau prezentate ca excursii optionale cu plecare din krk sau opatija astfel de activitati. in ceea ce priveste aceste doua orase, ce-mi puteti spune despre litoral? cum este?
si am inteles ca in croatia preturile la hoteluri nu se merita, si mai avantajos ar fi cazarea la diferite casute. insa unde pot sa ma interesez de preturi si locatie?

#5
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Cred ca cel mai bine e sa mergeti in concediu unde vreti voi, nu unde va trimite vreo agentie (care in mod sigur iti vor zice ca orasele din oferta loc sunt cele mai frumoase din Croatia) sau diversi indivizi care au alte gusturi decat aveti voi. E bine sa cititi un scurt ghid despre Croatia, apoi sa iti alegi o regiune in functie de ce vreti sa faceti, apoi va alegeti o locatie din acea regiune si incepeti sa cautati cazari in acel loc. Dureaza ceva, dar merita ca veti obtine ceea ce vreti.

#6
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
corect!!

#7
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmickey_butterfly, on 2nd June 2011, 22:55, said:

am intrebat deoarece am gasit o oferta de la o anumita agentie de turism, in care erau prezentate ca excursii optionale cu plecare din krk sau opatija astfel de activitati. in ceea ce priveste aceste doua orase, ce-mi puteti spune despre litoral? cum este?
si am inteles ca in croatia preturile la hoteluri nu se merita, si mai avantajos ar fi cazarea la diferite casute. insa unde pot sa ma interesez de preturi si locatie?

Croatia nu se face prin agentie ci pe cont propriu.Oriunde ati merge si orice ati face,la intoarcere veti fi intrebati de doua lucruri: Plitvice si Dubrovnik.

#8
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009
Sunt o gramada de site-uri de unde iti poti alege cazarea la particular. Site-uri mari si consacrate: www.croatia.hr ori www.adriatica.net. Mai sunt multe, multe altele, dar acestea sunt cam cele mai mari site-uri croate. Dar daca iti alegi locatia precisa, in proportie de 99% vei gasi si un site al orasului, unde ai multe oferte ale particularilor. Cum ar fi la Plitvice (in niciun caz nu trebuie ratata o vizita). Si da, Croatia merita vazuta pe cont propriu.

Edited by chrismo, 03 June 2011 - 23:05.


#9
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Nu se poate recomanda o locatie in Croatia pentru simplul motiv ca toata este frumoasa si fiecare zona are specificul ei. Eu am fost de doua ori in Istria si odata in zona sudica (Split-Trogir) si am vizitat o groaza de chestii si tot au ramas inca multe lucruri de vazut.
Croatia este pur si simplu frumoasa de la un cap la altul.

#10
belami

belami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.04.2007
as dori o recomandare pentru un scurt traseu prin Croatia (5 nopti) cu destinatia finala Venezia. Singura locatie 'obligatorie' ar fi Plitvice (unde banuiesc ca am nevoie de 2 nopti) mai departe nu stiu pe unde sa o iau. Fiind cu masina as fi tentat sa evit autostrazile in favoarea unor trasee mai pitoresti. Daca cineva care a mai fost are cateva sugestii ii sunt recunoscator.

#11
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Pai ai o groaza de chestii de vazut si vizitat in zona nordica (Istria). Eu am dormit o singura noapte la Plitvice. Am ajuns seara, a doua zi am vizitat parcul (5-6 ore) dupa care am plecat catre cazarea rezervata in Insula Krk.
De la Plitvice mai cobori catre sud un pic si faci dreapta dupa Rudanovac catre Otocak apoi Senj si iei soseaua de coasta catre nord unde vrei tu sa te cazezi.
Ai de vizitat orase foarte pitoresti cum ar fi : Pola, Rovinj, Novigrad,Porec. Mai este un satuc foarte pitoresc in varf de deal(munte) care se cheama Motovun.
Toate localitatile de coasta din Istria au arhitectura italiana ele facand parte pana la un moment dat din Italia.
Poti merge pe insula Krk care e legata de continent cu un pod foarte frumos si mai departe poti lua feribotul catre insula Cres.
Cu siguranta nu ai sa te plictisesti in cele 5 zile.

Edited by atupi, 07 July 2011 - 17:18.


#12
belami

belami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.04.2007
atupi multumesc pentru idei. Asa cum cum ai facut si tu cred ca vom ramane doar o noapte la Plitvice ( 6 ore de la 7:00-13:00 cred ca ne-ar fi suficienti). Pe la 14:00 am pleca directia Otocac-Senj. Acum as mai avea 4 nopti pe care eu le-as grupa 2+2 pt a evita frecushul cu cazarea/bagajele. Nu stiu unde sa stabilesc cele 2 locatii pt cazare.As mai fi vrut daca tot sunt la Adriatica sa fac si o baie pe o plaja la care visez de mult (apa albastra clara si ceva pini prin apropiere)

#13
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
Nu merita efortul de a fragmenta cazarea in 2+2 pentru ca Istria nu e mare si vei gasi cazare greu sau scump pe perioade scurte.
Daca as fi in locul tau mi-as alege o cazare pe coasta undeva intre Pola si Umag (Porec, Rovinj)) unde vrei tu si unde gasesti ce-ti place.
Este o zona eleganta si civilizata.

Ps. cred ca nu poti intra in parc chiar de la 7 dar si daca pleci la ora 16 nu e nici o problema.

#14
belami

belami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.04.2007
in cazul asta Rovinj mi se pare o locatie strategica (Pola in sud, Porec in nord) dar de la Plitvice la Rovinj ar fi cam 4.30-5 ore (pe hartie) deci as ajunge seara pe la 19-20.
Si de la Rovinj spre Venetia as merge prin Portoroz Piran Isola Koper.

Edited by belami, 07 July 2011 - 19:26.


#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,584
  • Înscris: 17.08.2007
S-ar putea sa-ti doresti sa stai mai mult. Am fost anul trecut undeva in apropiere de Porec si era o placere seara sa te plimbi cu bicicleta pe aleea amenajata pe malul marii prin paduri de pini si livezi de maslini. Uofff..acum as pleca in Croatia  :)

Edited by atupi, 07 July 2011 - 19:38.


#16
Schneider

Schneider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 11.06.2006
Am o intrebare, cum e in Croatia(Makarska) cu tantarii. Sunt tantari? Unde mergem nu stim daca apartamentul are plase de tantari..etc.

#17
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
la noi a fost ok, nu a fost o problema. 3-4 intepaturi poate in 10 zile
am stat seara pe terasa mereu pana la 11-12.

#18
stefanmika

stefanmika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.06.2007
Salut, deoarece in scurt timp vom pleca 3 familii cu copii (8 pers)  Croatia - Trogir mai exact la Villa Paula vreau sa va intreb daca aveti ceva informatii privind aceasta vila, noi am rezervat 3 camere cu demipensiune si am vrea sa stim la ce sa ne asteptam. Astept cu mare interes informatiile voastre. Cu stima.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate