Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

puiet de brad

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
De ceai de musetel n-am zis sa-i pui desi nu-i strica. Am zis ca pun eu in rasadnita. Ziceam ca poti sa-i maresti un pic aciditatea solului punand 50 de grame de otet la o galeata de apa. Coniferelor le place solul mai acid.

Edited by Inginerul_bv, 28 November 2013 - 14:26.


#56
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Intelesesm, dar m-am gandit ca daca ceaiul ajuta semintele sa fie sanatoase, ar trebui sa functioneze si pt brad.

#57
jondo1ro

jondo1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.07.2006
Discutam despre ceaiul de musetel ca se poate folosi daca sunt semne de mucegai pe semintele puse la germinat sau substrat
Pentru germinare, butasire trebuie sa mentinem umiditate ridicata a substratului, ceeace determina aparitia unor ciuperci.
Pentru tratarea semintelor se poate folosi, cum am spus o solutie de apa cu clor 1parte clor / 10 parti apa in care se pun semintele pentru 30min-1 ora .
Substratul in care se pun semintele e bine sa fie sterilizat (petru a nu aparea ciuperci, sau mici insecte daunatoare care ar putea stopa cresterea)
Sterilizarea se poate face punand substratul la 70-80 grade timp de 20-30 min la cuptor.

Trierea semintelor inainte de plantare sau pus la germinat se face in general eliminand semintele care plutesc in apa.

Edited by jondo1ro, 28 November 2013 - 22:31.


#58
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
E bine de stiut. Multumesc. Instinctiv probabil, am aruncat si eu semintele care pluteau, caci dupa ce le-am scos din frigider, le-am tinut 24 de ore in apa.
Le-am pus ceai de musetel. Pare ca le merge bine acum. Oricum au mai ramas vreo 3 doar. Poate mai germineaza si altele :)

#59
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
I-am facut o poza bradutului. Conform etichetei este din specia Picea Pungens. Cautand pe google am gasit ca de fapt este molid.

Attached Files



#60
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Da, e molid argintiu. Faptul ca e molid, nu-i diminueaza cu nimic din frumusete. Arata foarte bine, eu un exemplar reusit. :)

#61
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Da, asa este. Duminica l-am impodobit :))

#62
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Salut.
Eu de Craciun am primit cadou un bradut micut in ghiveci. Azi, in 1 martie l-am plantat in gradina. Am pus in groapa un substrat pentru conifere ornamentale si arbusti ornamentali. (Am zis ca pentru un bradut n-are rost sa iau un sac de subsol de conifere, in plus si costa mai mult). Dupa ce am pus sobstratul de jur imprejur, am pus ace de brad in jur si apoi am acoperit cu bucatile taiate din gazon, separate de pamantul gros, ca sa se "lipeasca" cu solul nou si sa-l protejeze cat de cat. Oare am procedat bine ?

#63
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
O sa vezi in cateva luni daca ai procedat bine sau nu. Oricum bradul proaspat plantat inverzeste mai greu (pleaca in vegetatie mai greu). Deci rabdare si ....tutun.

#64
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Cum se obtin puieti din seminte ca eu ma chinui de 2 ani sa  obtin brad argintiu si nu  reusesc

#65
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
E greu tare. Mie mi-au rasarit vreo 8-10 dupa ce-am tinut semintele in frigider cateva luni dar au murit toti loviti subit de vreo boala sau ceva. Se gasesc puieti de 1-2 ani cu cativa lei firul. Cred ca e mai usor asa. Posted Image

#66
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Cel mai usor e sa cumperi un bradut la ghiveci. Dar din pacate nu se gasesc decat in preajma Craciunului sau in pepiniere.

#67
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Acum ca a venit primavara, trebuie sa-i fac untratament ceva?

#68
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007
Ca sa nu mai deschid un alt topic as vrea sa va intreb ceva in legatura cu taierile aplicate coniferelor.

am 2 brazi mari (cca 10 ani, peste 2 m inaltime) ieri am inceput taierile de intretinere la pomii fructiferi si mi-am pus intrebarea daca la brazi ar trebui sa umblu cu foarfeca/fierastraul pe la poale.

in capul meu e cam asa : crengile de la poale sunt cele mai lungi si mai dese, daca le tai pe acelea apa de la ploaie va ajunge mai repede/ mai bine la radacina, plus ca deja au ocupat cam mult din spatiul aferent, deci ma manaca degetele sa-i mai coafez..... sfatul vostru care e? sa ma potolesc sau sa-i tund asa un pic pe la poale. ma gandesc sa-i iau de jur in prejur un rand sau 2 din crengile de la poale. pe de alta parte daca tai crengile respective, pamantul de la radacina se va usca mai rapid, fiind oarecum lipsit de umbra si circulatia aerului va fi mai buna, deci uscaciune...... off chiar am o dilema... sau e dileala?!!!

#69
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Eu le-am taiat! Vreo 3 randuri intr-un an si peste 2 ani inca 2!

#70
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Pentru butasi inradacinati rapid, se pare ca exista o alta solutie decat cea clasica. Si-anume, o treaba ca in videoclipul de mai jos. Sigur ca daca cautati pe google, o sa gasiti ca principala intrebuintare a ei, producerea ierbii sau ceva, eu am aflat despre ea tot de pe iutub, de la nenea din videoclipul al doilea, care pare-se ca cultiva conifere pentru bonsai. Zice el acolo, nu stiu cat de mult minte, ca dupa 3 saptamani i-au inradacinat niste ienuperi si ce mai zice el acolo.
A vazut cineva de vanzare la noi in tara asa ceva ? Oricum cred ca e mai ieftina varianta din primul videoclip. O pompa am gasit cu 50 de lei, cutia aia e tot in jur de 50 de lei la hornbach, cateva coturi de ppr si stuturi de teava s-or mai gasi prin curte....pastilutelea alea de tin plantele, din ceva cauciuc siliconic cred ca sunt. Alea vor fi greu de procurat.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B5Ge5VAGD00?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/c_FivhqpNNM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Inginerul_bv, 16 April 2014 - 09:36.


#71
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Ultima poza cu bradutul. Astazi adica.

#72
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ce ordine ai in curte!
Attached File  uploadfromtaptalk1401042245297.jpg   104.19K   42 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate