Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

puiet de brad

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Iese da. Doar ca cunostintele mele in materie de cultura a coniferelor sunt minime. Nici nu stiu cum trebuie sa arate semintele de brad, nici cat de mari trebuie sa fie. Am cautat pe gogule imagini dar n-am prea gasit nimic. Daca sunt mici, cam de 1,5 mm in diametru inseamna ca au seminte conurile pe care le-am gasit eu. In fiecare solzisor dinala de pe con, se gasesc una sau doua seminte din ce-am vazut eu in conul disecat de mine. Nu chiar in fiecare dar daca alea sunt semintele....usor ovale si cu diametri de 1,5 mm, seminte sunt, pe langa o gramada de ganganii care tot ies din conuri :lol:

#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Tu vorbesti de seminte de molid sau de brad?

#39
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Buna intrebare :lol: Nu ma pricep, nu stiu ce sunt.....cred ca molizi sunt totusi....

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Ma gandeam, ca brazii au samanta mai mare, din ce tin eu minte!

#41
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Uite o poza co molidul argintiu! Dar e altoit, nu e din samanta!

Attached Files



#42
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Cumparat radistim 2, scos toti butasii din pamant, bagat in radistim si bagat la loc....check. Pus 15 butasi noi de molid argintiu tot asa cu radistim ....check. Au inceput mugurii sa se desfaca caci I-am pus in casa intr-un ghiveci langa geam. O fi de bine ? Pus la stratificat in frigider de vreo saptamana seminte de molid argintiu, in jur de 200 de seminte....check.
Pus 60 de butasi de buxus caci am gasit un gard viu lung de vreo 200 de m si mi-a fost nustiu cum sa nu culeg si eu de pe jos butasi caci niste dorei tocmai il tundeau....Tratat toate cu radistim 2.......vedem ce iese.
Chiar nu e nimeni pe-aici care se ocupa cu cultivarea coniferelor ?

Edited by Inginerul_bv, 14 October 2013 - 12:19.


#43
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Am luat un brad argintiu din Praktiker. Ce-i fac il las in ghiveci pana la primavara?

#44
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
De ce nu-l plantezi acum?

#45
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
As vrea sa-l plantez in locul unui brad care mi s-a uscat si pt asta trebuie sa-l scot pe cel uscat. Ma gandeam ca poate ca moartea acestuia a survenit ca urmare a vreunui daunator la radacina si ma gandeam sa las groapa neastupata peste iarna.

#46
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Sincer, nu stiu daca se poate planta brad dupa... brad.

De exemplu, la pomi fructiferi nu e indicat sa plantezi samburoase dupa samburoase, semintoase dupa semintoase.


In principiu, in acel recipient poti sa-l tii, dar nu afara, pentru ca exista pericolul sa inghete radacinile in ghiveci. Tine-l undeva , in interior, unde sa fie mai rece si sa aiba lumina

Poate o sa-ti dea cineva cu experienta in conifere un sfat.

#47
jondo1ro

jondo1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.07.2006
Inginerul_bv  -  ce s-a mai intamplat cu butasii de brad ? Am facut si eu ceva incercari si dupa trei luni i-am scos. Nu s-a prins nici unul. Concomitent am pus si thuja si unii au radacini.
Thuja am pus si din seminte, acum au ~ 6cm.
Seminte de brad sau molid care sa fie bune - nu am gasit. Toate erau seci.

Poate totusi e cineva care a mai pus butasi de brad si poate sa dea ceva indicatii: -  taiatura la 4 grade, calcai sau carlig pentruconifere ?
De unde trebuie taiat / tipul de butas - semilemnos sau lemnos si perioada de recoltare optima. ??

#48
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Butasii de brad nu mi s-au prins. Niciunul. Mai am un ghiveci cu vreo 6-7 infipti dar ala e afara in curte ingropat in pamant. Acolo nu-mi dau inca seama ce se petrece. Poate la primavara. In rest, tuturor le-au cazul acele, semn ca nici vorba sa se prinda. Butasii de la alte conifere gen thuya si ienupar sunt inca bine mersi. Pare ca s-au prins toti dar din nou, nu-mi pot da seama decat la primavara. Momentan am mutat toate ghivecele cu butasi in beciul unui vecin.
Am reusit sa scot brazi in schimb din seminte. Am recoltat conuri de brad din padure, erau niste brazi mari de vreo 15-20 de metri inaltime si niste conuri mari. Le-am pus la uscat dupa care am scos semintele din ele, cam 200 de seminte, nu le-am numarat. Mai departe le-am pus intr-o cutie de plastic pe care am dezinfectat-o in prealabil, invelite intr-un servetel putin umed, in frigider. Le-am tinut vreo 3 saptamani dupa care n-am mai avut rabdare, le-am scos si le-am plantat. Le-am tinut acoperite vreo 3 zile avand grija sa fie bine umezit pamantul si dupa ce-am descoperit la vreo 3 zile au si aparut. Initial vreo 2, dupa care inca 3 si inca 3. Din pacate mor pe capete, nu stiu de ce. Probabil ii ataca vreo ciuperca sau ceva. Poate n-au lumina suficienta....nu stiu.
Mai am un set de seminte la frigider care stau de vreo luna. Cand le-ai planta pe-asta ma gandesc sa dau cu ceva antifungic, poate asta e cauza pentru care mor. Nu stiu.
Intre timp am primit cadou un brad caucazian. Pe eticheta scria ca a fost crescut in ghiveci in germania. Ghiveciul erau de fapt 2 ghivece, unul in care crescuse el si prin care au strapuns niste radacini pe care nemtii le-au taiat si altul in care era bagat primul ghiveci. De teama sa nu-i fac rau bagandu-l in casa, desi mi-as fi dorit sa-l am in casa de sarbatori, l-am plantat in gradina. Am facut o gaura cam de 50x50x50 din care am scos tot pamantul si am umplut cu pamant de padure. Primele zile l-am udat chiar si de 2 ori pe zi, dupa care n-a mai fost nevoie ca a plouat afara si oricum n-aveam de gand sa-l bag in vegetatie asa ca am lasat udarea in voia naturii. Deocamdata pare sa-i mearga bine. Poate ca-i va prinde bine si faptul ca e iesit din vegetatie acum si are timp pana la primavara sa-si imprastie radacinile care i-au fost tare chinuite in ghiveci...
Eu sper sa-i mearga bine la mine in gradina caci e tare frumos. E un verde inchis care da foarte bine in contrast cu gazonul, are acele late si lungi, e foarte des si destul de mare, are cam 1,60.
Pana una alta, vazand ca merge treaba cu butasirea si din placerea mea personala, am mai cumparat si plantat in curte niste alte conifere printre care cel mai drag imi e un cupresus wilma si undeva pe locul 3 caci pe primul loc e bradul, ar fi un chamecyparis lawsoniana goldcrest cred ca se cheama. Din astia o sa pun butasi la anul. Iarasi am mai cumparat cu 5 lei cateva specii de ienupar, mai precis vreo 4 la numar, dar pe alea le mai tin in casa pana la primavara. Ce ma suprinde pe mine este ritmul de crestere. E adevarat ca le-am mutat in ghivece mai mari si am completat cu pamant de padure. La fel de adevarat este ca le-am pus si niste ingrasamant de conifere dar cresc foarte repede. Doi dintre ienuperi au crescut in cca. o luna, peste 5 cm.
Una peste alta, am vreo 20 de specii de conifere pana acum si-mi pare rau ca nu am o curte mai mare sa-mi fi facut o mica gradina botanica de conifere.
Ce-am mai butasit cu succes....buxus. In jur de 50 de butasi, 45 dintre ei s-au prins. I-am tratat cu radistim si i-am plantat direct in gradina intr-un loc ceva mai umbrit.
Cu trandafirii iarasi am avut succes. Toti butasii de trandafiri pe care i-am pus, s-au prins. Momentan am pus cate un bidon cu fundul taiat peste fiecare si am pus pamant pe langa bidoane ca sa nu le ia vantul. Fiecare dintre butasi are muguri. Cu trandafirii am experimentat si metoda cartoful. Adica bagi butasul intr-un cartof si-l ingropi. O perioada isi ia umiditatea din cartof si cica prinde radacini in interiorul cartofului. Nu stiu exact cum functioneaza dar s-au prins si aia. :)

Edited by Inginerul_bv, 26 November 2013 - 07:52.


#49
jondo1ro

jondo1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.07.2006
Ce stiu eu: la toti le trebuie lumina, dar nu trebuiesc tinuti in soare sau lumina puternica vara. La prindere butasilor e bine sa fie tinuti intr-o minisera dar aerisiti din cand in cand. Preferabil turba cu nisip 1:1 sau turba cu perlit. E bine sa fie sterilizat amestecul altfel apar probleme din cauza mucegaiului/ciupercilor. Daca apare mucegai -udam cu ceai de musetel. Eu asa procedez
Din ce am citit, dupa cam o luna rebuie scos capacul si lasati sa se usuce umezeala de pe foliaj, apoi pus din cand in cand capacul din nou...pentru hidratare. Coniferelor, spre deosebire de alte plante nu le convine umezeala pe foliaj, deci nu e indicat sa pulverizam apa pe butasi.
La brad, molid, pin - nu stiu ce sa zic, deocamdata nu am niciunul sa fac experimente. Intentionez sa pun ceva seminte,  sa cumpar puieti apoi sa experimentez pe ei.

Apropo, la seminte: se pot trata intr-o solutie de apa-clor 10:1 tinute o jumatate de ora.

#50
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,064
  • Înscris: 24.02.2011

View PostInginerul_bv, on 26 noiembrie 2013 - 07:32, said:

ghivecele cu butasi. . .
Butasii se baga direct in pamant, primavara, in loc semiumbros, daca vrei sa se prinda.

#51
jondo1ro

jondo1ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 31.07.2006
Cateva poze cu thuja din seminte si butasii pusi:

Attached Files



#52
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
L-am plantat si eu in weekend. Am facut o groapa de ~60x60x60, am taiat ghiveciul in care era bagat bradutul si l-am bagat cu tot cu balotul de pamant. Am pus pamantul scos din groapa inapoi si am udat in acelasi timp ca sa nu ramana pamantul afanat si sa-l incline vantul.

#53
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Poti sa pui 50 de grame de otet intr-o galeata de apa cu care sa-l uzi sa maresti un pic aciditatea solului.
Ma duc sa fac un ceai de musetel sa stropesc rasadnita cu braduti :D

Edited by Inginerul_bv, 27 November 2013 - 08:46.


#54
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Sa-i pun si otet si ceai de musetel? pana la urma nu vad ce rau i-ar face ceaiul..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate