Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Calitate captura video >> Divx

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005
Va salut !

  Am niste nelamuriri , vis a vis de de calitatea unui film DivX , care de multe ori este aproepe ca DVD , si calitatea obtinuta de mine , folosind diverse programe de captura si convertite in DivX .  Ascultand spfaturile de pe forum , am luat si am facut captura de 2o min , cu diferite bitrate . Dar cele care se vad binisor ocupa mult spatiu , iar o inregistrare , ca sa intre pe un CD ,o ora, nu este asa grozava.
  Care este secretul de se vad asa bine filmele de pe DivX-uri , si care ocupa totusi 1,5 ore .

Daca nu va deranjeaza , si stiti , lamuriti-ma si pe mine (si pe altii)

Va multumesc !

#2
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004
E vorba de calitatea materialului original... Am inteles ca Star Wars s-a filmat cu camere la care numai sistemul optic valora in jur de 80.000 dolari. Si eu am facut DiVX dupa DVD-uri originale si-au iesit aproape la aceeasi calitate ca si sursa pe cand DiVX-urile provenind din filmarile facute cu camera din dotarea personala nu arata la fel ca cele de care pomeneam anterior...

#3
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Poate fi vorba de calitatea materialului original si/sau de codecul folosit.
Apoi conteaza setarile codecului. Ai incercat si Xvid?
Sper eu ca nu incerci sa faci codare intr-un singur pas!!!

#4
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

Serpent, on Sep 12 2005, 20:56, said:

Poate fi vorba de calitatea materialului original si/sau de codecul folosit.
Apoi conteaza setarile codecului. Ai incercat si Xvid?
Sper eu ca nu incerci sa faci codare intr-un singur pas!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Incearca sa encodezi in DiVX(sau XViD),folosind aceleasi setari, materialul de pe un DVD original(material filmat la Hollywood) si ceva filmat de tine si-ai sa intelegi ce-am vrut sa spun.

Edited by nexland, 12 September 2005 - 21:25.


#5
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

nexland, on Sep 12 2005, 19:05, said:

E vorba de calitatea materialului original... Am inteles ca Star Wars s-a filmat cu camere la care numai sistemul optic valora in jur de 80.000 dolari. Si eu am facut DiVX dupa DVD-uri originale si-au iesit aproape la aceeasi calitate ca si sursa pe cand DiVX-urile provenind din filmarile facute cu camera din dotarea personala nu arata la fel ca cele de care pomeneam anterior...

<{POST_SNAPBACK}>

Adica altfel spus ti-ai facut o copie de siguranta in Divx la un DVD original cu StarWars pe care ti l-ai cumparat. :notangel:

#6
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 25.01.2002
sigur, @Night Elf, cum zici tu  :naughty:


@Eugeniu
ai putea sa faci o captura in format DV si abia dupa aia sa comprimi materialul in divx sau xvid. auto GK este excelent pentru asta, desi o sa dureze ceva timp.
calitatea obtinuta asa este MULT mai buna decit daca ai comprima direct divx

#7
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
....indiferent ce setari folosesti sau codecuri....rezultatul final este influentat de calitatea originalului......adica un material final pe dvd " StarWars" (de exemplu) se va vedea mai bine decat o captura necomprimata de pe DV. Daca nu ar fi asa nimeni nu sar mai obosi sa traga pe pelicula si si-ar cumpara toti DV... :D

#8
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

nexland, on Sep 12 2005, 21:24, said:

Incearca sa encodezi in DiVX(sau XViD),folosind aceleasi setari, materialul de pe un DVD original(material filmat la Hollywood) si ceva filmat de tine si-ai sa intelegi ce-am vrut sa spun.

<{POST_SNAPBACK}>

Inteleg ce-ai vrut sa spui daca o sa intelegi ca vreau sa spun ca poti face varza orice material de orice calitate printr-o codare facuta aiurea.  :)
Altfel comparam fructe de mare cu fructe de padure daca nu tinem cont de calitatea materialului anterior codarii.  ;)

#9
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

Serpent, on Sep 13 2005, 20:08, said:

Inteleg ce-ai vrut sa spui daca o sa intelegi ca vreau sa spun ca poti face varza orice material de orice calitate printr-o codare facuta aiurea.  :)
Altfel comparam fructe de mare cu fructe de padure daca nu tinem cont de calitatea materialului anterior codarii.  ;)

<{POST_SNAPBACK}>

Nu te contrazic desi tu incerci sa dregi busuiocul... Eugeniu doar vroia sa afle de ce capturile lui nu arata ca filmele DiVX de 1h30' si tu te-ai aratat ingrijorat de faptul ca el ar face codare intr-un singur pas, cu setari gresite ale codec-ului... Peace!  :peacefingers:

#10
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Mda, m-am ingrijorat inutil..., zicea asa:
"am facut captura de 2o min , cu diferite bitrate"
Dar n-are rost sa facem analiza frazei, poate revine cu amanunte.
Si nu vreau sa polemizez pe o tema asa subtire.
Peace!

#11
nexland

nexland

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,631
  • Înscris: 15.09.2004

Eugeniu, on Sep 12 2005, 18:07, said:

Va salut !
... Care este secretul de se vad asa bine filmele de pe DivX-uri , si care ocupa totusi 1,5 ore .
Daca nu va deranjeaza , si stiti , lamuriti-ma si pe mine (si pe altii)
Va multumesc !

<{POST_SNAPBACK}>

Serpent, cred ca pierzi esentialul... Ia uite  ce l-a determinat pe om sa-si verse naduful! Nu e nevoie sa faci analiza frazei, cred ca e destul de clar... Cu ce amanunte vrei sa revina?  :D

#12
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005

tEo, on Sep 13 2005, 09:20, said:

sigur, @Night Elf, cum zici tu  :naughty:
@Eugeniu
ai putea sa faci o captura in format DV si abia dupa aia sa comprimi materialul in divx sau xvid. auto GK este excelent pentru asta, desi o sa dureze ceva timp.
calitatea obtinuta asa este MULT mai buna decit daca ai comprima direct divx

<{POST_SNAPBACK}>


   Asa fac acum . Am facut captura in DV iar acum fac conversie cu Digital Media Converter . L-am lasat acum sa-si aleaga el ce a vrut , si si-a ales cinepack cu nu stiu ce compresie audio , sa vad ce iese , apoi sa incerc si conversie in DivX .

#13
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005

Serpent, on Sep 13 2005, 21:48, said:

Mda, m-am ingrijorat inutil..., zicea asa:
"am facut captura de 2o min , cu diferite bitrate"
Dar n-are rost sa facem analiza frazei, poate revine cu amanunte.
Si nu vreau sa polemizez pe o tema asa subtire.
Peace!

<{POST_SNAPBACK}>


   Petru a nu va deranja , (si sant convins ca cei care fac lucrul acesta de ani de zile , s-au saturat sa-l repete la toti incepatorii ) am lut de bun sfatul de a incerca singur diferite optiuni . Dar am fost surprins sa constat ca acolo unde avem calitatea acceptabila , dimensiunea este mult mai mare decat ar incapea pe un CD normal nu pe un DVD ( inca nu m-am incumetat sa trec la captura / conversie DVD ). In sfat se sugera 10min. Am mai constatat un numar de 170 dropout la o ora de captura , o intarziere audio , la fisierul DivX . Imaginile care sant mai mult statice , sau miscate lent sant bune ,sau aproape f.bune , dar cum s-a miscat camera mai repede ....iti ia ochii , apar o gramada de minuni   etc..

#14
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004

Eugeniu, on Sep 13 2005, 21:04, said:

Asa fac acum . Am facut captura in DV iar acum fac conversie cu Digital Media Converter . L-am lasat acum sa-si aleaga el ce a vrut , si si-a ales cinepack cu nu stiu ce compresie audio , sa vad ce iese , apoi sa incerc si conversie in DivX .

<{POST_SNAPBACK}>


Si inainte cum faceai?
Capturai direct cu codare Divx, intr-un singur pas?

#15
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005

tEo, on Sep 13 2005, 09:20, said:

sigur, @Night Elf, cum zici tu  :naughty:
@Eugeniu
ai putea sa faci o captura in format DV si abia dupa aia sa comprimi materialul in divx sau xvid. auto GK este excelent pentru asta,

<{POST_SNAPBACK}>

  
  Ce program este auto GK , unde-l gasesc (cum se numeste exact )

   Multumesc !

#16
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Auto Gordian Knot
Aici.

#17
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005

Serpent, on Sep 13 2005, 22:14, said:

Si inainte cum faceai?
Capturai direct cu codare Divx, intr-un singur pas?

<{POST_SNAPBACK}>

  
Am facut si captura direct in DivX  , am folosit si Virtual Dub 1.5.10 ; am facut captura in mpeg1 / divx ;captura in  WMV / divx ..  Divx este 5.1.1  Am incercat cu DivX mai nou si nu-l vedea DVD playerul .

#18
Eugeniu

Eugeniu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 07.09.2005

Serpent, on Sep 13 2005, 22:26, said:

Auto Gordian Knot
Aici.

<{POST_SNAPBACK}>

  
  Multumesc ! L-am luat , dar de vazut cred ca maine o sa-l butonez .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate