Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Castele Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Cred ca multi au vazut si poate si mai multi isi doresc sa vada castelele din Germania.
In ceea ce ma priveste mi-am propus ca la inceputul lui iunie sa fac un traseu in zona bavareza unde sper sa vad urmatoarele : Herrenchiemsee, Neuschwanstein, Hohenschwangau, Linderhof  si Nymfemburg + Residenz in Munchen.
Am calculat  ca pass-ul lor de 14 zile/familie de 40 euro este cel mai convenabil.
Nu stiu insa daca el acopera toate obiectivele de la castele sau pentru gradini sau muzeele din interior mai trebuie platit suplimentar.
Daca sunt forumisti care au batut deja zona, impresiile si experienta lor ar fi de mare ajutor.
Ma refer la trasee, inclusiv cum e cu parcarea pe acolo, daca sunt destule locuri si cat costa, de exemplu la Herrenchiemsee stiu ca se lasa masina si se merge cu vaporasul, etc.
La fel cam cat ar dura vizitarea lor. De exemplu eu mi-am propus ca intr-o zi sa vad Neuschwanstein, Hohenschwangau, Linderhof si nu stiu daca este posibil.
Ar mai fi multe de intrebat , daca zona e frumoasa, pitoreasca, daca pe langa castele ai unde sa mananci civilizat dar convenabil, etc.

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Incearca sa rezervi pe net si in felul asta poate poti vedea cele 3 intr-o zi. Beleaua e ca pe drumul dintre ele merita o oprire aici http://en.wikipedia....iki/Wies_Church si atunci ai fi pe fuga.

Neuschwanstein si Hohenschwangau sint in acelasi loc. Eu le-am vizitat in 2002 si am avut nevoie de intreaga zi, in conditiile in care era noiembrie, deci extrasezon, dar am luat bilete la fata locului, dimineata pe la 9:30. Pentru Hohen... am gasit tur in engleza pe la 11, iar pentru celalalt la 15. Intre vizite am mincat si am pierdut vremea. Asa ca, daca vrei optimizare, rezerva pe net daca e posibil, ca sa le vezi pe ambele pina in prinz. Apoi alegi - ori fuga la Linderhof, cu masa pe fuga si risc sa nu ai destul timp pentru parc, si fara oprire la Wieskirche, ori te mai plimbi prin zona, mai pe la cascada, mai pe linga lac, mai prin magazine, si apoi o iei spre Wies, te cazezi undeva pe drum, iar a doua zi vezi biserica si Linderhof.

In lista de castele mai poti baga si http://en.wikipedia....eissheim_Palace care e valoros in primul rind prin gradini (The grand park is one of the rare preserved baroque gardens in Germany.) Io am fost asta iarna, pe o ninsoare abundenta. In palate sint colectii de arta sau cu alte tematici. Uite ce am scris cind am venit de acolo:

Hai si 2 vorbe despre Schleissheim, palatul de vara al printilor bavarezi, situat in orasul Oberschleissheim, la nord de Munchen. Am oprit aici sa ne ocupam citeva ore pina la decolare, mai ales ca ningea si in Munchen se intra si iesea greu [...]
http://www.schloesse...rs/schl_ges.htm sau http://www.schloesse...sheim/index.htm De fapt sint 3 palate de vizitat, am vazut numai 2 (cel nou si cel vechi, fara Lustheim care era prea departe ca sa mergem pe vremea aia). Cred ca merita mai degraba vara, sa vezi si gradinile (baroce, originale). In palatul nou, cel mare, e de vazut in principal o colectie de tablouri, plus ceva elemente de mobilier, decoratiunile incaperilor si 2 dormitoare. In palatul vechi sint 2 expozitii, am vazut-o doar pe cea cu tematica religioasa, care este foarte interesanta (sa vezi de pilda reprezentari ale lui Isus, sau ale Craciunului, din Balcani pina in Africa sau la amerindieni – Isus nascut in wigwam!).

#3
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Am vazut ca la Neuschwanstein se intra doar la ore stabilite, eventual faci rezervare pe net.
Ce nu stiu, este cum procedezi atunci cand ai biletul de 14 zile.
In lista lor http://www.schloesse...ahreskarten.pdf este Neuschwanstein nu insa si Hohenschwangau sau poate nu l-am gasit eu.
Ce nu stiu este daca in pass-ul de 14 zile intra si Hohenschwangau sau trebuie bilet separat si avand acest pass, cum fac rezervarea pt vizite, deoarece pe situl castelelor la rezervare e numai posibilitatea de cumparare bilet cu rezervare.
Multumesc

#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
eu am fost la Newschwanstein si Hohenshangau in 2007, in iunie si am obtinut ore mai bune de vizitare decat abancor: la Hohen la 9.30 si Newsch la ora 12.30. E drept ca la ora 8.45 eram acolo. Depinde mult cum te "strecori" printre grupuri.
Cred ca daca pleci de dimineata, poti vedea cele 3 castele intr-o zi.
Ca bani: in mod sigur card-ul nu acopera si transportul pana la Newsch, asta daca nu preferi sa urci pe jos cca 40 minute.
Ca parere personala, pt mine News a fost o semi-dezamagire: in afara de arhitectura ineteresanta din exterior, prin castel nu se viziteaza decat cateva camere, care au apucat sa fie finalizate inainte de moartea "regelui nebun".
Daca urci mecanizat (parca erau autobuze sau microbuze), poti pana iti vine randul la intrare sa mergi in stanga pe o poteca pe munte si o sa vezi imaginea Newsch asa cum o vezi prin afisele promotionale sau pe cartile postale - merita o abatere de 15 - 20 minute

Edited by bogwol, 30 May 2011 - 12:20.


#5
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
Hohenschwangau e foarte posibil sa nu intre in acel abonament pentru ca este castel particular, este al familiei regale. Celelalte sint ale guvernului bavarez.

#6
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
Am inceput sa ma lamuresc :)

1. Deci ma duc la Newschwanstein, arat pass-ul si ma programeaza la traseu . Este recomandabil sa fiu acolo pe la 08.30-09.00 ( bogwol)
2. Pentru Hohenschwangau trebuie bilet separat. Merita ? ( abancor)
3. Eu mi-am programat ca intre 10.00 si 14.00 adica 4 ore sa vad ambele castele, gradini, etc si apoi sa ajung la Linderhof pana la 15.00, astfel incat sa il vad si pe asta pana la 18.00 cand se termina programul.

Va rog spuneti-mi ca este posibil, ca altfel s-a dus naibii programul meu  :cursing:

Edited by Jerome4, 30 May 2011 - 12:32.


#7
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Daca rezervi biletele online o sa stai cam 15 minute la coada de bilete rezervate (la celelalte cozi adormi in picioare, se intind pe sute de metri)! De acolo in max 10 minute ajungi la Hohenschwangau, unde iti astepti grupul la ora rezervata. Termini in 30 de min, de acolo mai faci pe jos max 30 de min urcus pana la Neuschwanstein. Daca astepti autobuzul tot atat faci! La fel, astepti grupul tau si la ora stabilita intri, termini in 30 de min. Astea sunt informatii orientative, o sa vreti sa mai faceti pauze, o sa vreti sa va mai uitati prin jur si musai trebuie sa vreti sa ajungeti si pe podul Marienbrucke, de unde se vede frumos castelul. Mai puneti cam o ora pentru asta + drumul de coborare.

Daca ma intrebi pe mine, eu as lua bilet numai la Hohen, acolo merita vazute interioarele, apoi mergi in curtea Neuschwanstein, intrarea e gratuita in curte, te mai duci si pe Marienbrucke, iar gratuit si scutesti timpul plus dezamagirea. :)

LE: Daca tot suntem la castele, daca ajungeti in preajma Stuttgart mergeti musai la castelele Hohenzollern si Lichtenstein.
Si pe langa Bonn, nu ratati Schloss Drachenburg.

Edited by Nicolla, 30 May 2011 - 12:56.


#8
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 Nicolla, on 30th May 2011, 12:45, said:

Daca rezervi biletele online o sa stai cam 15 minute la coada de bilete rezervate (la celelalte cozi adormi in picioare, se intind pe sute de metri)! De acolo in max 10 minute ajungi la Hohenschwangau, unde iti astepti grupul la ora rezervata. Termini in 30 de min, de acolo mai faci pe jos max 30 de min urcus pana la Neuschwanstein. Daca astepti autobuzul tot atat faci! La fel, astepti grupul tau si la ora stabilita intri, termini in 30 de min. Astea sunt informatii orientative, o sa vreti sa mai faceti pauze, o sa vreti sa va mai uitati prin jur si musai trebuie sa vreti sa ajungeti si pe podul Marienbrucke, de unde se vede frumos castelul. Mai puneti cam o ora pentru asta + drumul de coborare.

Daca ma intrebi pe mine, eu as lua bilet numai la Hohen, acolo merita vazute interioarele, apoi mergi in curtea Neuschwanstein, intrarea e gratuita in curte, te mai duci si pe Marienbrucke, iar gratuit si scutesti timpul plus dezamagirea. :)

Eu oricum o sa-mi iau pass-ul de 14 zile care include si Neuschwanstein.
Daca am inteles bine, la Neuschwanstein e frumos exteriorul, gradini, etc iar la Hohenschwangau merita sa vezi si interiorul.
Atunci alegerea corecta ar fi sa rezerv pe net bilete la Hohenschwangau pentru sa zicem 10.00, sa vizitam castelul si apoi sa mergem la Neuschwanstein si daca prindem tur, il facem si asta, daca nu, vizitam gradina, curtea interioara, etc si fuga sa ajungem la Linderhof macar pe la 16.00

#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,078
  • Înscris: 07.07.2006
La Linderhof tin minte ca merita vazute si gradinile, plus pestera artificiala, cu lac artificial, scena de spectacol si o barca in care statea boss-ul sa priveasca la spectacole. Aici am fost mai demult decit dincolo, adica in 1995, nu mai stiu mare lucru. Deci aveti grija sa nu ajungeti la inchiderea gradinilor sau a pesterii, ca ar fi pacat.

#10
cristel

cristel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.03.2010
In 2009 am fost si noi in vizita la castelele bavareze;intr-o zi in Priem Chiemsee la castelele Herrenchiemsee si Frauen (fiecare dintre ele se afla pe o alta insulita)-se ajunge cu vaporasele.Biletele se iau din Priem in functie de insulele pe care vrei sa le vizitezi iar masina se poate parca langa lac, aproape de locul de unde se iau biletele pentru vaporase.O alta zi am dedicat-o castelelor Neuschwanstein si Hohenschwangau ( specific ca eram cazati in Austria, in Kirchberg in Tirol si alegeam zilnic obiective de vizitat atat in Austria cat si in Germania).Toate castelele le-am vizitat doar gradinile si exteriorul iar acestea au fost gratis.Pentru cei impatimiti de arta merita sa stai la cozile imense, planificare pe ore si alegerea limbii de vorbire al ghizilor.Si aici exista parcari cu bariera unde platesti la plecare in functie de cat stai.Chiar daca nu am vizitat interioarele a fost superb, de neuitat.Va incant cu cateva poze, in ordinea descrierii:

Attached Files



#11
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005

 Jerome4, on 30th May 2011, 13:56, said:

Eu oricum o sa-mi iau pass-ul de 14 zile care include si Neuschwanstein.
La ce PassCard te referi ? Se poate un link ?

#12
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 vladut_v, on 30th May 2011, 20:17, said:

La ce PassCard te referi ? Se poate un link ?

http://www.bsv-shop....ex.php?cPath=29

#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 Jerome4, on 30th May 2011, 13:56, said:

apoi sa mergem la Neuschwanstein si daca prindem tur, il facem si asta, daca nu, vizitam gradina, curtea interioara, etc si fuga sa ajungem la Linderhof macar pe la 16.00

Parca nu imi aduc aminte ca Neuschwanstein sa aiba gradina.....

#14
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 bogwol, on 31st May 2011, 09:56, said:

Parca nu imi aduc aminte ca Neuschwanstein sa aiba gradina.....

Gradina, curte interioara, alee....ce naiba o fi acolo  :)

#15
Luiza4

Luiza4

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 27.07.2009
Vreau sa fac si eu o vizita la cele doua castele: Neuschwanstein & Hof.. Problema mea este ca, nu pot sa ajung decat pe la 11:30 in oras, si nu stiu exact daca o sa imi ajunga timpul ( ma refer la statul la coada si programarea) sa le vad pe ambele pana la ora 17 cand se inchid. Camm cat se sta la coada, si cam la cat timp se intra in castel ( am citit ca va aparea pe bilet ora cand se intra, dar cam la ce interval dupa cumparare: o ora,doua?)

#16
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 Luiza4, on 18th June 2011, 16:39, said:

Vreau sa fac si eu o vizita la cele doua castele: Neuschwanstein & Hof.. Problema mea este ca, nu pot sa ajung decat pe la 11:30 in oras, si nu stiu exact daca o sa imi ajunga timpul ( ma refer la statul la coada si programarea) sa le vad pe ambele pana la ora 17 cand se inchid. Camm cat se sta la coada, si cam la cat timp se intra in castel ( am citit ca va aparea pe bilet ora cand se intra, dar cam la ce interval dupa cumparare: o ora,doua?)

Daca nu este sambata sau duminica, ai timp suficient pentru ambele.

Initial eu vroiam sa-mi fac programare pe net dar nefiind sigur de ziua in care o sa ajung acolo am renuntat si am mers pe varianta de cumparat bilete de acolo,  am fost pe 14.06.2011, m-am intors acum 2 zile :)  
Deoarece am stat in Stuttgart, am ajuns la castele la 11.45.
La casierie era o coada de aprox 50 pers dar a mers extrem de rapid.( cca 10 min, sunt 5 casierii)
Noi am luat tururi in engleza la Hof la 13.25 si 15.45 pentru Neu. La ambele turul efectiv dureaza 30-35 min.
Sfatul meu este sa incepi in aceeasi ordine.
Pana la Hof am urcat pe jos, linistiti, poze, magneti, suveniruri, etc. :)
La terminarea turului ( aprox 14.00) am coborat putin si am mancat la terasa de langa statia de autobuz care te duce la Neu.
Acolo un snitel + cartofi + bere = 15 euro.
Biletul de autobus catre Neu e 1,8 euro si faci aprox 10 min., deci ai timp suficient sa mananci.
La Neu am facut turul si apoi, Mary's Bridge, Cascada ( absolut spectaculoasa panorama, cu adevarat magnifica).
Am terminat pe la 17.30, am coborat pe jos ( 20 min) am baut o cafea  langa parcare ( 5 euro/zi) si pe la 18.30)  am plecat fericiti ca ne-am bagat in traseu aceste castele absolut fabuloase
Nu uita de  pass-ul de 14 zile  ( 24 euro/pers sau 40 euro/2 pers) Daca il ai, platesti doar la Hof.
In ceea ce priveste ora de intrare la castele, apare pe bilete si oricum, atunci cand se afiseaza intrarea pentru turul tau le validezi la un automat cu bariera.

PS. Daca poti, treci si pe la Herrenchiemsee ( nu in aceeasi zi desigur)
Acolo treci cu vaporasul pe insula, palat, gradini, caprioare...superb.

Edited by Jerome4, 19 June 2011 - 08:31.


#17
marcopolo80

marcopolo80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,438
  • Înscris: 09.02.2004
daca se achizitioneaza pass-ul de 14 zile cum se face programarea pt intrare?

#18
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

 marcopolo80, on 19th June 2011, 12:44, said:

daca se achizitioneaza pass-ul de 14 zile cum se face programarea pt intrare?

De pe net nu am gasit posibilitatea rezervarii folosind pass-ul de 14 zile.
Cred ca aceasta facilitate, taxata oricum cu vreo 2 euro este accesibila nmai daca cumperi bilete separate.
Pana la urma pass-ul oricum iti face o reducere mai mult decat consistenta.




[ https://lh5.googleusercontent.com/-YbqeRaIPz-Y/TfyrbOq8Q8I/AAAAAAAAE8w/16cF0oCPJgs/s800/Pic020.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://lh4.googleusercontent.com/--7Rkf_9_bPw/TfyssJfPomI/AAAAAAAAFDU/vPSmOmiF9EY/s720/DSC_0024.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://lh5.googleusercontent.com/-YJdagYT2oro/TfytxQGzUtI/AAAAAAAAFGs/hue2Vn18Xso/s512/DSC_0115.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://lh5.googleusercontent.com/-tc9gETAxV3Q/Tfyt71OhpvI/AAAAAAAAFHU/b7DnNc9flGc/s720/DSC_0133.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1.Palatul Herrenchiemsee
2. Castelul Hohenschwangau
3. Mary's Bridge
4. Castelul Neuschwanstein

Edited by Jerome4, 19 June 2011 - 13:13.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate