Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Reintegrarea copiilor in scolile romanesti dupa ce au invatat afara

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Lucrez ca expat in Vienna si vreau sa-mi iau copilul de la scoala din Romania pentru 2-3 ani cat am contract aici.
Eu am stat deja 6 luni si m-am integrat perfect.
In vara vreau sa-mi aduc si familia.
Compania plateste o scoala internationala de limba engleza pentru copil.

Exista insa o clauza in contract ca dupa aceasta perioada trebuie sa ma intorc la firma mama in Ro.

Ma intereseaza o parere avizata despre cat de greu ii va fi copilului sa se reintegreze si daca il pot inscrie la ce liceu vreau.

El acum termina clasa a sasea. O sa faca aici clasele 7, 8 si 9 sa zicem.
Eu o sa vreau sa-l inscriu in clasa a zecea la un liceu bun in Bucuresti.

#2
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005
Cred ca cel mai usor pentru copilul tau ar fi sa-l inscrii la intoarcere tot la un liceu international din Buc.

#3
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009

View PostJaqueline, on 29th May 2011, 18:58, said:

Cred ca cel mai usor pentru copilul tau ar fi sa-l inscrii la intoarcere tot la un liceu international din Buc.

Nu am idee care ar fi costul in Buc.
Iar daca merg pe varianta asta inseamna ca facultatea va fi afara si iar nu am idee ce inseamna ca bani.
Un examen la o fac buna din Ro va fi dificil de luat invatand la o fac internationala.
La noi se face mate la greu si meditatii cat cuprinde.
Se toaca problemele pana copii invata mecanic cum se rezolva si asta e.
Sistemul la scolile internat am inteles ca e dif.

#4
Catalin__Ro

Catalin__Ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 08.10.2009
Se pare ca acest subiect nu prezinta interes.
Nu am gasit mai nimic pe internet.
Si totusi foarte multi parinti isi iau copii cu ei afara, o perioada, apoi se intorc.
Poate parintele gandeste ca face copilul un efort si se adapteaza.
Eu ma tem ca adaptarea afara e jucarie comparativ cu readaptarea la intoarcerea in tara.

#5
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Stiu pe cineva care e despartit de sotie. Ea in Ro, el in Mel. Au impreuna o fata de 9-10 ani. Acum vreo 2 ani mama a incercat s-o ia pe fata in Ro, in Oradea sau Arad parca. Fata nu s-a adaptat si dupa vreo 4-5 luni a venit inapoi.
Cred ca depinde de la caz la caz, dar tind sa cred ca, desi copiii in general se adapteaza foarte usor oriunde ar ajunge (bineinteles, cu exceptii), cu cat se inainteaza in varsta cu atat e mai dificil. Stim o familie care a emigrat acum vreo 3-4 ani din Africa de Sud aici si, desi acolo criminalitatea era teribil de mare, totusi fetele lor, care sunt pe la 12-14 ani acum, s-au simtit foarte bine acolo si dupa mai bine de 2 ani inca mai regretau mutarea in Au.
Important e sa nu se faca o drama din mutarea asta, mai ales ca e vorba de vreo mie de km distanta intre Ro si Austria. E doar o schimbare din care toata lumea are ceva de invatat.

#6
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
[quote name='Catalin__Ro' date='29th May 2011, 18:52' post='9942968']
Lucrez ca expat in Vienna si vreau sa-mi iau copilul de la scoala din Romania pentru 2-3 ani cat am contract aici.
Eu am stat deja 6 luni si m-am integrat perfect.
In vara vreau sa-mi aduc si familia.

Peste 3 ani se ridica restrictia pentru dreptul de lucru in UE pentru romanica si bulgaria.
Punet-te bine la firma si te vor lua ca si angajat.Sau vrei sa te intorci in cacatul din romanica si sa te bati in piept ca ai lucrat 3 ani in austria si te-ai intors din patriotism inapoi.

#7
dumid05

dumid05

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 08.09.2010
Salut,

In 2009 am venit ca expat cu familia in Mexic. Fiul meu cel mare (5 ani in momentul sosirii in Mexic) s-a adaptat foarte repede si usor la gradinita de aici. In aprox 2 luni a invatat destul de bine spaniola, nu a avut probleme deloc. In aceasta toamna ne intoarcem in Romania si va merge la scoala in Bucuresti. Sper sa nu fie probleme. Detalii iti pot da prin iarna.

#8
bazaraie

bazaraie

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 30.12.2011

View PostAirbag, on 17th June 2011, 21:43, said:

Peste 3 ani se ridica restrictia pentru dreptul de lucru in UE pentru romanica si bulgaria.

nu fi asa sigur

#9
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

View Postbazaraie, on 30th December 2011, 15:56, said:

nu fi asa sigur

Du-te la scoala 2007+7=2014.Stau de 22 de ani aici si cunosc legislatia.Pentru Ungaria si celelalte tari est europene din primul val s-a ridicat deja de anul trecut din 1mai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate