Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#73
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
De pe wikipedia.

Autostrăzi în Croația

https://translate.go...tia&prev=search

View Postagp626, on 08 aprilie 2017 - 18:38, said:

@max, intra  pe:  hac.hr acolo sunt hartile autostrazilor si configurator de plata a taxelor de autostrada
Ok.Este mai scump carburantul in Croatia decat in Romania sau Ungaria?

#74
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Da' de ce nu cumperi o harta tiparita din librarii sau on-line? In orice tara ma duc, am intotdeauna cu mine o harta tiparita. Drumurile croate sunt excelente, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Vezi pe site-ul meu la rubrica Informatii utile preturile la zi a carburantilor din Europa.

Edited by florinbad, 08 April 2017 - 19:09.


#75
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
E65 este autostrada, este A4. Pe mobil nu se vad ca lumea, uita-te pe un calculator pe google maps sau pe site-ul recomandat mai sus, http://hac-onc.hr/in...arta-autocesta-

La Venezia eu m-as duce separat, merita mai mult decat cateva ore. Nu stiu ce sa zic despre a merge cu masina din Porec, in functie de sezon poti prinde trafic atat la granita Croatia - Slovenia cat si pe autostrada in Italia. Daca vrei doar cateva ore de Venezia tot cu vaporasul cred ca e mai bine.

@florinbad :) tare de tot faza cu 500 steaguri albastre. Mai zice undeva de steag albastru autorul articolului, e clar ca habar nu are nici de turism nici de Croatia, probabil a tradus prost de undeva.

Edited by mdt, 08 April 2017 - 19:18.


#76
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Am si eu o intrebare:
Pentru plata autostrazii cu cardul ( pe langa plata cash sau cu operator uman) exista un sistem automat, fara operator, se introduce in aparat tichetul primit la intrare si apoi se introduce cardul de pe care se trage suma de plata?

#77
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Eu nu am vazut decat cu operator umam. Dai omului de la ghiseu tichetul si cardul, apoi el iti da cardul si bonul. Nu mai stiu daca dadea si pos-ul pt pin sau mergea fara plin ( siotul meu platea)

#78
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postflorinbad, on 08 aprilie 2017 - 18:56, said:

Da' de ce nu cumperi o harta tiparita din librarii sau on-line? In orice tara ma duc, am intotdeauna cu mine o harta tiparita. Drumurile croate sunt excelente, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Vezi pe site-ul meu la rubrica Informatii utile preturile la zi a carburantilor din Europa.
Asa voi face.Urmeaza sa ma duc la librarii sa gasesc o harta cat mai de actualitate.Am gps dedicat, am gps pe telefon insa este indicat sa avem si o harta tiparita cat mai recent.
Care sit?Posted Image

View Postmdt, on 08 aprilie 2017 - 19:15, said:

E65 este autostrada, este A4. Pe mobil nu se vad ca lumea, uita-te pe un calculator pe google maps sau pe site-ul recomandat mai sus, http://hac-onc.hr/in...arta-autocesta-

La Venezia eu m-as duce separat, merita mai mult decat cateva ore. Nu stiu ce sa zic despre a merge cu masina din Porec, in functie de sezon poti prinde trafic atat la granita Croatia - Slovenia cat si pe autostrada in Italia. Daca vrei doar cateva ore de Venezia tot cu vaporasul cred ca e mai bine.

Pe calculator m-am uitat la google maps si am vazut ce am postat.
La Venetia vreau sa ajungem cu vaporasul pentru a revizita Piata San Marco si zonele invecinate.Este mai practic sa ajungi cu vaporasul decat cu masina si mai este si spiritul de aventura.Posted Image Oricum nu poti sa intri in Venetia cu masina pe care esti obligat sa o lasi intro parcare situata la cativa km de oras si sa platesti o taxa de cativa zeci de euro pentru parcare.

Tarifele la zi a carburantilor in tarile europene.
https://www.cargoped...rburanti-europa

Edited by max_01, 08 April 2017 - 22:01.


#79
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmdt, on 08 aprilie 2017 - 21:26, said:

Eu nu am vazut decat cu operator umam. Dai omului de la ghiseu tichetul si cardul, apoi el iti da cardul si bonul. Nu mai stiu daca dadea si pos-ul pt pin sau mergea fara plin ( siotul meu platea)

Cred (aproape sigur) ca aparatele din imagine sunt pentru plata cu card fara operator uman. Captura de ecran e de la un paytool de la intrarea in Zagreb-Demerje.
Poate sa confirme cineva?

Attached Files



#80
florin t

florin t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2007
Da, sunt pentru plata cu ENC ( Elektronička naplata cestarine ) sau  ETC ( Electronic toll collection ).
Pentru plata electronica se aplica o reducere de minim 21.74%
Se pot cumpara diferite tipuri de pachete care contin aparatul si creditul initial.
De exemplu pachetul de 380,61 kn contine un credit initial de 333 kn si aparatul a carui valoare e 122 kn
http://hac.hr/hr/ces...starine-enc-413 sau http://hac.hr/en/tol...-collection-etc

#81
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postflorin t, on 09 aprilie 2017 - 08:26, said:

Da, sunt pentru plata cu ENC ( Elektronička naplata cestarine ) sau  ETC ( Electronic toll collection ).
Pentru plata electronica se aplica o reducere de minim 21.74%
Se pot cumpara diferite tipuri de pachete care contin aparatul si creditul initial.
De exemplu pachetul de 380,61 kn contine un credit initial de 333 kn si aparatul a carui valoare e 122 kn
http://hac.hr/hr/ces...starine-enc-413 sau http://hac.hr/en/tol...-collection-etc
Sper ca la aparatele de incasat banii pentru tranzitul autostrazilor instructiunile sunt si in lb engleza(poate chiar si in germana sau italiana).Daca sunt doar in croato-sarba multi straini ar avea batai de cap.
Presupun ca la iesirea de pe autostrada se procedeaza ca la un bancomat sau POS, dupa ce iti este scanat tichetul primit la intrarea pe autostrada pentru a se calcula distanta parcursa, introduci cardul in fanta, tastezi codul PIN si se face plata.

#82
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@florin t
Aparatele alea galbene din poza mea nu sunt pentru ENC. Intradevar, primele doua din piste sunt pentru sistemul ENC la care nu se oprestei, doar se trece cu 20 la ora.
Aparatele galbene sunt pe celelalte 8 piste, se observa ca au pe ele siglele cartilor de credit.
@max01
Si eu sper ca aparatele sunt intuitive, adica au fanta de insert ticket, afisare suma de plata si fanta de insert card. Posibil sa fie fara introducere PIN la sume mici

#83
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Va faceti prea multe griji... Croatia este o tara foarte dezvoltata si superba, pe deasupra.
Max, este voba de site-ul din semnatura.


#84
florin t

florin t

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.01.2007
http://www.fina.hr/fgs.axd?id=12033
Ai dreptate, 2 piste sunt pentru ENC iar restul de 8, pentru plata cu cardul fara operator.
Pentru niciun tip de card nu se cere codul PIN.

#85
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postflorin t, on 09 aprilie 2017 - 10:54, said:

http://www.fina.hr/fgs.axd?id=12033
Ai dreptate, 2 piste sunt pentru ENC iar restul de 8, pentru plata cu cardul fara operator.
Pentru niciun tip de card nu se cere codul PIN.
Vorbesti din experienta ta, nu?Daca apelez ca asa m-am pozitionat la un aparat fata personal uman totul este ok daca platesc cu cardul, nu?

#86
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Mai pleaca cineva in Porec, in aceasta vara sau a-ti fost recent acolo?Posted Image

#87
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008
Ca recomandare, este bine sa cumparam Kuna, moneda nationala a Croatiei din Romania sau sa scoatem de la ATM-uri, in Croatia, suma necesara, achitand acolo unde se poate, cu cardul, cu exceptia, probabil, a vanzatorilor ambulanti?

#88
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
@dennis, daca gasesti sa cumperi kune din Romania sa-mi spui si mie de unde.
Eu plec peste o saptamana, recomand plata cu card pe unde este posibil, apoi schimb la exchange sume mici pe cat ai nevoie de cash, scoaterea de kuna de la bancomat de pe card e cea mai proasta solutie, ai comisioane mari.
O zi buna.

#89
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View Postagp626, on 02 iunie 2017 - 15:45, said:

@dennis, daca gasesti sa cumperi kune din Romania sa-mi spui si mie de unde.
Eu plec peste o saptamana, recomand plata cu card pe unde este posibil, apoi schimb la exchange sume mici pe cat ai nevoie de cash, scoaterea de kuna de la bancomat de pe card e cea mai proasta solutie, ai comisioane mari.
O zi buna.
Cred ca se poate cumpara de la banci, pe baza de comanda.

#90
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postagp626, on 02 iunie 2017 - 15:45, said:

@dennis, daca gasesti sa cumperi kune din Romania sa-mi spui si mie de unde.
Eu plec peste o saptamana, recomand plata cu card pe unde este posibil, apoi schimb la exchange sume mici pe cat ai nevoie de cash, scoaterea de kuna de la bancomat de pe card e cea mai proasta solutie, ai comisioane mari.
O zi buna.

A mai fost discuția asta, și eu am crezut la fel apropo de scos direct kuna. Eu am card BCR și am scos acolo de la Erste, iar in cadrul grupului ai comision mai mic. Deci, de la caz la caz...
Eu nu știu sa se poată lua kuna de la banca din Ro, dar aștept experiența altor colegi apropo de asta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate