Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#397
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Nu te supara pe mine, dar am impresia ca vrei doar sa aduni posturi... Întrebările tale sunt puerile, seci, simple, fără conținut, fără relevanta pentru membrii Softpedia Forum. Ce anume vrei sa ți se explice referitor la Croatia? Ai o groaza de topice, pune-te pe citit și informeaza-te, ca d'aia exista Softpedia Forum. Doar trollezi fără succes aceasta porțiune a forumului de travel. Uitati-va la comentariile lui și veți vedea ca nu au niciun conținut. Sunt sterpe, goale, doar ca sa se apropie de cele 2000 de postări care i-ar permite sa adauge un link în semnătura. Ploiesteanule, tu ești? Mai este unul care vrea sa plece intr-un city-break, alexanderhersch, doar ca să se dea mare cu ceea ce nu este și ceea ce nu poate.

Edited by florinbad, 20 June 2022 - 16:34.


#398
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Legat de carduri:
- citiți condițiile cardurilor voastre. Multe bănci mari nu percep comisioane la ridicare din ATM-urile rețelei lor europene
- dacă banca dumneavoastră e prezentă și în Croația verificați pe site locația ATM-urilor lor, o să vă fie mai ușor să le găsiți
- nu-mi aduc aminte să fi văzut(și avut) în Croația comisioane la plata cu cardul
- în marea majoritate a cazurilor plata cu cardul se face în moneda locală; mai există cazuri în care POS-ul cere să alegi moneda, băncile recomandă să alegi moneda locală
- dracul(cursul valutar folosit de visa/master) nu-i chiar așa negru Posted Image

#399
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008

View PostDeborah77, on 20 iunie 2022 - 16:02, said:

Eu m-am intors ieri, deci am alimentat ultima data in Croatia sambata. Nu era nici o limitare pentru straini, acesta este pretul. Te toaca autostrazile, dar nici sa te dai jos si sa pierzi vremea pe drumuri nationale nu-ti vine

Salut. Cam cat de aglomerate au fost autostrazile in Ungaria si Croatia ?  La vama la intrarea si iesirea din Croatia au fost cozi? Granita dintre Ungaria si Croatia ai trecut-o pe la vama mai mare de pe autostrada sau aceea mai mica la care trebuie sa iesi de pe autostrada putin ? Merci.

#400
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Am prins coada la intrarea si iesirea din Romania. Prin Ungaria am vazut cozi enorme de km pe autostrazi, din fericire pe contrasens. Habar nu am de ce, accidente, lucrari, nu stiu. In Croatia nimic de genul asta, se intra si se iese rapid, se circula normal. Nu stiu de ce vama mica zici, noi am intrat si iesit din Croatia pe autostrada

#401
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008
Pe langa vama de pe autostrada, la vreo 5 km distanta mai este o vama mai mica, direct cum iesi din localitatea maghiara Letenye. Linkul de pe Google Maps  Pentru cine merge perioada de varf a sezonului, este mai rapid sa treaca prin aceasta vama mica decat pe autostrada. In 2017 am intrat in Croatia prin 30 iulie daca tin bine minte si am trecut la vama de pe autostrada pe la 3 noaptea si tot am stat la coada vreo 30 de minute.

#402
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Cum este acum, prețul la motorina, inclusiv cea extra, aditivata, în Croația?Mai scumpa ca și cea din Slovenia și Ungaria?
Sâmbăta asta, spre seara, pot sa răspund la comparația prețului la motorina în Slovenia versus Croația.

View PostCronos1, on 20 iunie 2022 - 16:07, said:



Spune-mi te rog, e ceva ce ar trebui sa stiu in mod special daca merg in Croatia cu masina?
Multumesc!
Plata autostrăzii o poți face și cu cardul.Cand intri pe autostrada , primești un tichet pe care îl păstrezi iar când ieși de pe autostrada, plătești.
Peste tot la benzinării poți sa plătești cu cardul.

Edited by max_01, 22 June 2022 - 11:00.


#403
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008

View Postmax_01, on 22 iunie 2022 - 10:59, said:

Cum este acum, prețul la motorina, inclusiv cea extra, aditivata, în Croația?Mai scumpa ca și cea din Slovenia și Ungaria?


A scris un coleg mai sus. Pretul motorinei normale este plafonat la 13.08 HRK, pentru 2 saptamani.

View Postiuhas, on 20 iunie 2022 - 12:54, said:



#404
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Gata cu sejurul la Rovinj.Cele 7 nopți au trecut foarte rapid.
Anul asta a fost plin de meduze în mare, mai ales la o distanta de circa 50m fata de țărm. De regula, din alea mici, albe,  însă au fost și câteva exemplare mari cât o farfurie, maronii.Probabil datorita încălzirii apei de mare spre Italia unde în perioada 18-25.06.2022, apa marii a fost calda.In Croația, am constatat cu surprindere ca apa aceleași mari este mai rece.Poate ca curenții marini și stâncile/pietrele de pe fundul marii din zona Croatiei păstrează mai rece apa marii.
În Slovenia, ieri, litrul de motorină standard costa pe autostrada, la statiile OMV, 2,02 euro iar in localitati, 1,84 euro.
Fiind prea cald afara,+34 grade la umbra,  am devenit comod, asa ca ne-am limitat strict la Rovinj, plaja(la umbra copacilor de pin)baie în mare și orașul vechi, seara.Fara alte vizite.Este foarte plăcut sa stai la umbra pinilor, pe malul marii,în timp ce afara, la soare, sunt + 34 grade la umbra.
Pentru cei care pleacă în Croația, prin Slovenia, recomand ca cel târziu sa fiți în jurul 12.00, maxim 13.00, la punctul de trecere al frontierei cu Slovenia, iar la plecare,  sambata, cel târziu la ora 10.00, sa fiți la punctul de trecere a frontierei spre Slovenia, dacă nu doriți sa pierdeți foarte mult timp, cu trecerea frontierei.Majoritatea turistilor pleaca sambata spre casa, nu doar din Istra ci si celelalte regiuni ale Croatiei, asa ca dupa ora 10.00, incep sa soseasca la acest punct de trecere al frontierei, turistii straini din toate regiunile Criatiei.
Sambata trecuta, în jurul orei 12.00, la ieșirea din Croația, spre Slovenia, era o coloană de mașini întinsă pe mai mult de 3 km.
Cred ca în aceasta toamna, Croația va adera la Spațiul Schengen iar iar anul viitor, la 01.91.2022, deja este anuntat oficial ca  Croația va adopta moneda euro.
Concediu plăcut tuturor!

Edited by max_01, 03 July 2022 - 20:27.


#405
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Exista si plaje cu nisip in zona sau doar cu pietre?
Ati mers si in alte zone sa vizitati sau ati stat doar in Rovinj?

#406
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Plaja Cuvi Beach are nisip fin dar este cam ingusta si foarte aglomerata.
Din Rovinj am plecat doar la Pola.
https://forum.softpe.../#entry16763808
https://forum.softpe...8#entry17872380
https://forum.softpe...8#entry20803045

Edited by florinbad, 07 July 2022 - 09:46.


#407
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Buna ziua!
Am o mica-mare dilema: cum se plătește parcarea in zona Istria(Porec ,Umag,Pulla)?
E vreo aplicație sau parcomat?!
Multumesc

#408
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Sunt parcomate automate. Se emite un bilet care va fi pus pe partea interioara a parbrizului. Pe bilet scrie numărul de ore. Eu am achitat cash dar cred ca se poate achita și cu cardul.

#409
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postflorinbad, on 07 iulie 2022 - 09:44, said:

Plaja Cuvi Beach are nisip fin dar este cam ingusta si foarte aglomerata.
Din Rovinj am plecat doar la Pola.
https://forum.softpe.../#entry16763808
https://forum.softpe...8#entry17872380
https://forum.softpe...8#entry20803045

Plaja Cuvi are nisip fin,doar în zona unde ai fost tu.Cum te uiti la mare, pe ambele sale laturi, pe o distanta de circa 1000m, plaja Cuvi din Rovinj este formata din pietris(partea stanga),pana la Plaja Rubin și bolovani(partea dreapta), spre orașul vechi.

Edited by max_01, 26 July 2022 - 18:29.


#410
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Care e cea mai buna alegere pentru a vizita Venetia din Rovinj ?!vapor sau auto personal?!

#411
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Cea mai buna varianta de a vizita Venezia e intr-o excursie separata, toamna sau primavara si stat cateva zile ca sa apuci sa te bucuri de ea ca e superba (din punctul meu de vedere cel putin).

Daca nu crezi ca se arata asa ceva curand si vrei neaparat sa o vizitezi din Rovinj cred ca tot vaporul e mai acceptabil. Cu masina risti sa stai prin vami, in trafic (vamile Croatia-Slovenia mereu au cozi vara, in sezon, pt ca sunt punct de intrare/iesire din Schengen). Iar autostrada A6 Milano-Venezia e mama si tata aglomeratiei, posibil sa dai de blocaje si acolo. Merita sa o iei cu masina pe acolo vara doar daca stai zile bune/o saptamana, nu pt o excursie de o zi. Apoi intervine problema parcarii. Si nu am zis nimic de costuri - cei 15 euro pt vigneta slovena daca vrei sa le folosesti autostrazile, parcarea la Venezia trebuie sa fie si ea vreo 20 euro daca parchezi in Santa Lucia, costul autostrazii in Italia, combustibil. La vapor in schimb se pune problema raului de mare.

Cu vamile vorbesc din experienta, am trecut de destule ori pe acolo, ultima oara anul trecut pe vremea asta. Fiind pandemie coada a fost moderata dar tot a fost.

Edited by mdt, 26 July 2022 - 21:32.


#412
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdanaantoaneta, on 26 iulie 2022 - 19:42, said:

Care e cea mai buna alegere pentru a vizita Venetia din Rovinj ?!vapor sau auto personal?!
Vapor.Chiar dacă ai fi în Italia, nu poți sa ajungi cu masina exact pana la Veneția ci în vecinătatea Veneției.





Croația inaugurează un pod crucial spre Dubrovnik, care ocolește Bosnia.Datorita acestui pod, nu se mai pierde timpul intrând în Bosnia, Neum, și tranzitand circa 9km aceasta zona.
https://m.adevarul.r...3569/index.html

Edited by max_01, 26 July 2022 - 22:24.


#413
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,552
  • Înscris: 22.07.2008

View Postdanaantoaneta, on 26 iulie 2022 - 17:52, said:

Buna ziua!
Am o mica-mare dilema: cum se plătește parcarea in zona Istria(Porec ,Umag,Pulla)?
E vreo aplicație sau parcomat?!
Multumesc

Incearca si aplicatia BMove (in trecut se numea Paydo). Eu am folosit aplicatia asta anul trecut de mai multe ori sa platesc parcarea la Omis si n-am primit amenda Posted Image Poti sa-ti inrolezi cardul Revolut in aceasta aplicatie si sa faci plata cu el. Vad ca se pot selecta si orasele mentionate de tine.

Totusi e bine sa ai si cash (kuna) la tine. Eu n-am fost in orasele mentionate de tine, dar in Omis si Makarska erau unele parcari cu bariera unde statea un om si incasa banii si acolo doar cash se putea plati.

Edited by laurcj, 27 July 2022 - 07:31.


#414
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postlaurcj, on 27 iulie 2022 - 07:18, said:




Totusi e bine sa ai si cash (kuna) la tine. Eu n-am fost in orasele mentionate de tine, dar in Omis si Makarska erau unele parcari cu bariera unde statea un om si incasa banii si acolo doar cash se putea plati.

Un sfat excelent.
De anul viitor, din ianuarie,Croația adopta moneda euro.Sigur ca actuala moneda va mai circula în paralel cu euro, o vreme, insa dacă este posibil, consider ca la finalul sejurului este bine sa nu mai deții kuna.Bani Cash.Pentru a evita posibile complicații, în viitor, când reveniți în Croația.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate