Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#379
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

View PostGroh, on 31 mai 2022 - 21:47, said:

Revin dupa concediu.
Azi am ajuns aici,25,grade,apa ok,nu calda dar nici rece.
Aseara eram in munti in Austria,doua grade si ploaie la greu -)).
Gata,ma bucur de vacanta si scriu peste o saptamana -).

Asteptam poze si amanunte! Concediu placut!

#380
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Salutare,
Mers,vazut,revenit acasa.
Plecat lunea dimineata,mers niste ore bune,ajuns in Austria pe un frig si o ploaie mocaneasca rece.
Cum nu ma deranjeaza niste apa,m-am dat cu bob din ala de vara,ma udat putin dar senzatia placuta,baut bere,mancat ceva si somn.
A doua zi plecat inca vreo 430 de km,Austria-Slovenia-Croatia/Medulin.
Control doar intre Slovenia si Croatia deoarece Croatia nu este inca in Schenghen.Taxa de autostrada in Croatia,47 kuna la dus,53 la intors.Probabil intrasem in luna Iunie si se modificasera preturile,cred.
Cazare in Medulin la Belvedere Park Plaza,o magaoaie de hotel cu de toate:piscine exteriaore,piscina interioara,sala sport,masaj,frizerie,bla,bla.
Hotel curat,mic dejun si cina incluse.Mancare buna pot spune,diversificata si spre deosebire de alte hoteluri,daca te duci cu jumatate de ora inainte de inchiderea cinei,gasesti exact ce ai gasi si daca ai merge cand incepe cina.Fac refill la tot ce au acolo si asta este un mare plus.Am patit prin alte parti sa merg mai tarziu la masa si sa nu mai gasesc unele mancaruri.
Cum timpul nostru se invartea in jurul celui mic,nu am avut prea multe optiuni.
Practic nu am mers sa vizitam decat orasul cu nume de organ genital,oras dragut,centrul vechi frumos,amfiteatrul ok,niste beri pe acolo si revenit in Medulin.
Am schimbat o suta de euro acolo la un curs de 7.1 kune pentru 1 euro.Am zis ca mai schimbam in Medulin.In Medulin 6.2 peste tot.Asta este,data viitoare stim.
Plajele si apa cu pietre dar exista si o portiune cu nisip si este foarte ok.Apa calda,perfecta pentru baie.
Mancare buna la terasele de pe plaja si ok ca pret.
Sunt multe de vazut in zona si destule de facut dar cu un bebe de 11 luni esti putin legat de maini.
Per total am fost multumiti si deoarece ne miscam cu masina,probabil la anul tot zona aceea o vom alege iar perioada de inceput de iunie pare perfecta.
La intoarcere deja erau coloane la autostrada la statia de taxare precum si la granita cu Slovenia.
La intoarcere am revenit prin Austria,am urcat pe soseala lor alpina,Grossglockner.
Un drum spectaculos,un fel de Transfagarasan mai inalt,mai lung,mai spectaculos,mult mai bine organizat si deja cu destul trafic.Ma gandesc ca in iunie,iulie este plin.
Poze,trebuie sa aleg,desi este plin netul cu peisaje din Croatia si Austria -).

#381
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Groh, on 06 iunie 2022 - 21:28, said:

Salutare,
Mers,vazut,revenit acasa.
Plecat lunea dimineata,mers niste ore bune,ajuns in Austria pe un frig si o ploaie mocaneasca rece.
Cum nu ma deranjeaza niste apa,m-am dat cu bob din ala de vara,ma udat putin dar senzatia placuta,baut bere,mancat ceva si somn.
A doua zi plecat inca vreo 430 de km,Austria-Slovenia-Croatia/Medulin.
Control doar intre Slovenia si Croatia deoarece Croatia nu este inca in Schenghen.Taxa de autostrada in Croatia,47 kuna la dus,53 la intors.Probabil intrasem in luna Iunie si se modificasera preturile,cred.
Cazare in Medulin la Belvedere Park Plaza,o magaoaie de hotel cu de toate:piscine exteriaore,piscina interioara,sala sport,masaj,frizerie,bla,bla.
Hotel curat,mic dejun si cina incluse.Mancare buna pot spune,diversificata si spre deosebire de alte hoteluri,daca te duci cu jumatate de ora inainte de inchiderea cinei,gasesti exact ce ai gasi si daca ai merge cand incepe cina.Fac refill la tot ce au acolo si asta este un mare plus.Am patit prin alte parti sa merg mai tarziu la masa si sa nu mai gasesc unele mancaruri.
Cum timpul nostru se invartea in jurul celui mic,nu am avut prea multe optiuni.
Practic nu am mers sa vizitam decat orasul cu nume de organ genital,oras dragut,centrul vechi frumos,amfiteatrul ok,niste beri pe acolo si revenit in Medulin.
Am schimbat o suta de euro acolo la un curs de 7.1 kune pentru 1 euro.Am zis ca mai schimbam in Medulin.In Medulin 6.2 peste tot.Asta este,data viitoare stim.
Plajele si apa cu pietre dar exista si o portiune cu nisip si este foarte ok.Apa calda,perfecta pentru baie.
Mancare buna la terasele de pe plaja si ok ca pret.
Sunt multe de vazut in zona si destule de facut dar cu un bebe de 11 luni esti putin legat de maini.
Per total am fost multumiti si deoarece ne miscam cu masina,probabil la anul tot zona aceea o vom alege iar perioada de inceput de iunie pare perfecta.
La intoarcere deja erau coloane la autostrada la statia de taxare precum si la granita cu Slovenia.
La intoarcere am revenit prin Austria,am urcat pe soseala lor alpina,Grossglockner.
Un drum spectaculos,un fel de Transfagarasan mai inalt,mai lung,mai spectaculos,mult mai bine organizat si deja cu destul trafic.Ma gandesc ca in iunie,iulie este plin.
Poze,trebuie sa aleg,desi este plin netul cu peisaje din Croatia si Austria -).
Frumoasa recenzie.Sa aveți o vara plăcută în continuare.

#382
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
Din octombrie anul trecut aveam rezervat o săptămână în arhipelagul Losinj și una la Crikvenica. Inițial am vrut două săptămâni în Losinj dar s-a opus doamna mea. Posted Image
Dar norocul nu doarme Posted Image m-au anunțat danezii de la care am rezervat că a "căzut" Crikvenica și-mi oferă alternative. Și ce să vezi, locația din Losinj era liberă și următoarea săptămână Posted Image Când e să ai noroc....Posted Image

#383
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 iuhas, on 11 iunie 2022 - 15:43, said:

Din octombrie anul trecut aveam rezervat o săptămână în arhipelagul Losinj și una la Crikvenica. Inițial am vrut două săptămâni în Losinj dar s-a opus doamna mea. Posted Image
Dar norocul nu doarme Posted Image m-au anunțat danezii de la care am rezervat că a "căzut" Crikvenica și-mi oferă alternative. Și ce să vezi, locația din Losinj era liberă și următoarea săptămână Posted Image Când e să ai noroc....Posted Image
Sejur plăcut.
Și noi vom ajunge, din nou, anul asta în Croația, la Rovinj, pentru 7 nopți,după 7 nopți petrecute tot la mare, în Italia.Un total de 14 nopți la mare, câte 7 nopți petrecute pe malul opus al Adriaticii.

Îmi doresc sa ne implicam în excursia cu vaporasul, pe ruta Medulin-insulele Levan-Levanic-Fenera-Porer(aflata la 2,5 km distanta fata de tarm, aici se afla o cladire a farului, acum proprietate privata, care poate fi inchiriata, este periculos de inotat datorita curentilor de apa care cand bate vantul depasesc viteza de 3 noduri/ora ceea ce inseamna ca te duce curentul in larg).-Kap Kamenjak si retur.Sper ca familia mea sa fie de acord cu aceasta excursie.

Datorita căldurii, as opta pentru excursia de dimineață.Imi doresc sa fac o baie în mare  la Kap Kamenjak care este punctul sudic al Istriei.

Edited by max_01, 12 June 2022 - 16:10.


#384
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Unde veti sta in Italia?

#385
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Cronos1, on 13 iunie 2022 - 17:37, said:

Unde veti sta in Italia?
Bibione Pineda.

#386
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021
Mergeti cu masina personala?

#387
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Cronos1, on 14 iunie 2022 - 08:03, said:

Mergeti cu masina personala?
Da.
Tranzitand Slovenia, vom vizita și Liubljana(zona centrala si castelul),lacul Bled și Piran.

#388
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ne-am aranjat si noi pentru vara viitoare.
Bagam o saptamana Medulin,apoi mergem 3 zile in Venetia si apoi urcam spre nord pe Stelvio Pass la 2750 metri apoi coboram spre Elvetia si mai departe spre Germania.
Cum avem noroc sa putem sa ne luam concediu cand vrem,am facut deja rezervarile necesare,binenteles cu anulari gratuite in caz de ceva .
Mi-a placut Croatia la inceput de Iunie,nu chiar atat de cald,nu aglomeratie,nu stres.

#389
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 max_01, on 14 iunie 2022 - 09:52, said:

Da.
Tranzitand Slovenia, vom vizita și Liubljana(zona centrala si castelul),lacul Bled și Piran.

Foarte frumos!
Godspeed.

 Groh, on 14 iunie 2022 - 11:21, said:

Ne-am aranjat si noi pentru vara viitoare.
Bagam o saptamana Medulin,apoi mergem 3 zile in Venetia si apoi urcam spre nord pe Stelvio Pass la 2750 metri apoi coboram spre Elvetia si mai departe spre Germania.
Cum avem noroc sa putem sa ne luam concediu cand vrem,am facut deja rezervarile necesare,binenteles cu anulari gratuite in caz de ceva .
Mi-a placut Croatia la inceput de Iunie,nu chiar atat de cald,nu aglomeratie,nu stres.

Cum adica, pentru vara viitoare?

#390
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 Cronos1, on 14 iunie 2022 - 11:27, said:



Foarte frumos!
Godspeed.



Cum adica, pentru vara viitoare?

Pai vara asta am fost acolo acum doua saptamani.Gata cu marea pe anul acesta-)).


#391
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Salut,

Stie cineva daca pretul la carburanti este plafonat in Croatia ? M-am uitat la mai multe benziarii pe site-ul acesta https://hr.fuelo.net/?lang=en si la toate vad pretul la motorina 13.08 HRK asta ar veni 8.6 RON, mult mai ieftin ca in Romania. Stiti cumva si alt site care publica preturile la carburanti in Croatia ?

In Ungaria, plafonarea pretului nu se mai aplica pentru straini si astfel pretul la motorina cam trece de echivalentul a 10 lei. Preturile din Ungaria le puteti vedea aici: https://holtankoljak.hu/

Anul trecut am facut plinul la iesirea din Ungaria, deoarece in Croatia pretul era mai mare. Saptamana viitoare plec din nou in Croatia si as vrea sa stiu daca e mai bine sa alimentez mai mult in Croatia decat in Ungaria.

Edited by laurcj, 20 June 2022 - 11:05.


#392
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

 laurcj, on 20 iunie 2022 - 11:04, said:


Stie cineva daca pretul la carburanti este plafonat in Croatia ? M-am uitat la mai multe benziarii pe site-ul acesta https://hr.fuelo.net/?lang=en si la toate vad pretul la motorina 13.08 HRK asta ar veni 8.6 RON, mult mai ieftin ca in Romania. Stiti cumva si alt site care publica preturile la carburanti in Croatia ?



https://www.total-cr...ted-on-highways

#393
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,551
  • Înscris: 22.07.2008
Merci de link, vad ca chiar de azi a intrat in vigoare plafonarea in Croatia. Nu apare ca pretul ar fi diferit pentru straini, deci sper sa pot alimenta mai ieftin in Croatia Posted Image

#394
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Eu m-am intors ieri, deci am alimentat ultima data in Croatia sambata. Nu era nici o limitare pentru straini, acesta este pretul. Te toaca autostrazile, dar nici sa te dai jos si sa pierzi vremea pe drumuri nationale nu-ti vine

#395
Cronos1

Cronos1

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 680
  • Înscris: 27.08.2021

 Deborah77, on 20 iunie 2022 - 16:02, said:

Eu m-am intors ieri, deci am alimentat ultima data in Croatia sambata. Nu era nici o limitare pentru straini, acesta este pretul. Te toaca autostrazile, dar nici sa te dai jos si sa pierzi vremea pe drumuri nationale nu-ti vine

Spune-mi te rog, e ceva ce ar trebui sa stiu in mod special daca merg in Croatia cu masina?
Multumesc!

#396
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Nimic special. Se merge destul tare pe autostrazi si nu am vazut deloc politie, acum sper sa nu ne trezim cu vreo amenda acasa. Au un sistem de semnalizare care te "dreseaza" sa pastrezi distanta fata de masina din fata. Altfel, mie nu mi s-a parut o tara exagerat de scumpa. La preturi este perfect comparabila cu Grecia daca stai deoparte cu cazarea si masa de locatiile lor super-turistice (Split, Trogir, Sibenik).  Grija de unde scoateti bani. In afara de OTP, toate bancile cereau comisioane maricele. Deci prima grija puneti ochii pe un bancomat OTP in apropierea locului de cazare. Noi am stat in Biograd na Moru langa un mall si am gasit acolo, dar mai era unul si mai aproape de port. Desi mai peste tot se poate plati cu cardul, mai sunt situatii cand nu au POS si e nevoie si de cash. Sper ca aveti un card revolut, este extrem de util ca sa faceti toate platile direct in kuna, atlfel va toaca cu comisioane si cursuri proaste de numa....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate