Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#361
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008
"Umblatul" după kune pe la bănci mi se pare o pierdere de timp.
OK, le găsiți și le cumpărați dar dacă vă uitați mai atent o să observați că e cam aceeași "Mărie" la costuri cu scosul kunelor de la un bancomat din Croația sau cu schimbatul pe la casele de schimb croate.
Sunt bănci(românești sau din Europa) care nu percep comision la ridicare din ATM-urile din rețeaua lor europeană.  
Anul trecut cam 75% am plătit cu cardul iar pt cash am scos din ATM-urile rețelei băncii pe care o folosesc
Case de schimb cu un curs decent găsiți aproximativ peste tot în Croația. La chioșcurile Tisak, prezente peste tot, cursul era unul decent- cu comisionul lor ajungeai la un 7,2....sau dacă ai nervii tari mergi la poștă Posted Image Posted Image Posted Image *
* acum câțiva ani am schimbat niște bani la poșta lor, cursul bun doar că atmosfera era identică cu atmosfera din oficiile noastre: mutre acre+imprimante antice cu ace+au trecut în calculator toate seriile bancnotelor+orar de lăuze

#362
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006
Acest lucru vroiam (voiam) sa punctez și eu: sunt în vacanta, nu schimb 1000-2000 de euro dintr-odata! Nu știu care ar fi "pierderea" finala, datorata cursului, 10-20 de lei? Eu am schimbat 100 de euro in kune la casele de schimb valutar. Apoi, dacă am avut nevoie, am schimbat din nou. Și tot asa...
Pentru groh: dacă cazarea este de 400 de euro, cumpăr de la casele valutare din România 700 de euro (de exemplu).  Cei 300 de euro ramasi după achitarea rezervării ii voi schimba de-a lungul sejurului, atunci când voi avea nevoie. Dacă ranan fără ei, pot folosi cardul la diverse plati (excursii, Mall, magazine diverse: Konzum, Lidl, combustibil). Am întotdeauna niște euro cash la mine, apoi folosesc cardurile.

Edited by florinbad, 26 May 2022 - 16:14.


#363
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 florinbad, on 26 mai 2022 - 16:00, said:

Acest lucru vroiam (voiam) sa punctez și eu: sunt în vacanta, nu schimb 1000-2000 de euro dintr-odata! Nu știu care ar fi "pierderea" finala, datorata cursului, 10-20 de lei? Eu am schimbat 100 de euro in kune la casele de schimb valutar. Apoi, dacă am avut nevoie, am schimbat din nou. Și tot asa...
Pentru groh: dacă cazarea este de 400 de euro, cumpăr de la casele valutare din România 700 de euro (de exemplu).  Cei 300 de euro ramasi după achitarea rezervării ii voi schimba de-a lungul sejurului, atunci când voi avea nevoie. Dacă ranan fără ei, pot folosi cardul la diverse plati (excursii, Mall, magazine diverse: Konzum, Lidl, combustibil). Am întotdeauna niște euro cash la mine, apoi folosesc cardurile.

Dar cine schimba 1000 euro acolo?
O sa schimb 50-100  sa am daca cumpar ceva de pe strada sau pentru cine stie ce maruntisuri mai am nevoie.
Cazarea,restaurantele merg cu cardul.

Revenind la calatorie,din moment ce trecem prin Austria o sa dormim o noapte acolo,apoi a doua zi traversam Großglockner Hochalpenstrasse,drumul lor alpin,vedem niste zapada iar dupa amiaza vedem marea.Am zis sa combinam ca sa nu mai bat drumul altadata ca sa vad drumul alpin.

Edited by Groh, 26 May 2022 - 17:08.


#364
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Super misto plan, concediu placut!

#365
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Cronos1, on 24 mai 2022 - 18:37, said:

Really????
Da.

 camelia19, on 24 mai 2022 - 18:56, said:

Damn, mai am cateva kune in sertar si anul asta nu mai trec pe acolo.
Anul viitor, o perioada, kuna va circula in paralel cu euro.

 Groh, on 26 mai 2022 - 11:30, said:

Mda,m-am trezit tarziu sa merg la banca sa cumpar kuna,asa ca ma orientez pe acolo.
Dar am fost la Adac si am luat vigniete pentru Austria si Slovenia.Austria,10 zile-10 euro,Slovenia 7 zile-15 euro.
Vremea se arata ok 25-26 grade,soare cu nori,deci e de bine.
Luni ma pun la drum si vedem ce o iesi -)).
Concediu placut.Care este locatia de concediu din Croatia?Daca ajungi pentru prima data in Croatia, o sa detesti sau o sa iti placa specificiul de litoral al Croatiei.Din pacate, cu anumite exceptii, la localurile din zona plajelor, mai ales, mai mult se poate plati cu bani lichizi.

Edited by max_01, 26 May 2022 - 19:00.


#366
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 max_01, on 26 mai 2022 - 18:57, said:


Da.


Anul viitor, o perioada, kuna va circula in paralel cu euro.


Concediu placut.Care este locatia de concediu din Croatia?

Multumim.
In Medulin stam si mai vizitam P..a,Rovinj si mai vedem acolo.

#367
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Groh, poate ajungeti si la Fazana, de acolo puteti face o excurie cu barca in insulele Brijuni. Si Porec e un oras frumos.

#368
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Groh, on 26 mai 2022 - 19:00, said:



Multumim.
In Medulin stam si mai vizitam P..a,Rovinj si mai vedem acolo.
Medulin este foarte ok pentru cei cu copii mici deoarece pe suprafețe mari, apa nu este adâncă.



 camelia19, on 26 mai 2022 - 19:32, said:

Groh, poate ajungeti si la Fazana, de acolo puteti face o excurie cu barca in insulele Brijuni. Si Porec e un oras frumos.
Corect.Merita vizitat și Novigrad, deși este mai mic ca și Porec.
Cine este interesat, cred ca și din Polla, dar din Rovinj și Porec, sigur, poate face o excursie cu vaporul la Veneția.

Edited by max_01, 27 May 2022 - 10:14.


#369
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 camelia19, on 26 mai 2022 - 19:32, said:

Groh, poate ajungeti si la Fazana, de acolo puteti face o excurie cu barca in insulele Brijuni. Si Porec e un oras frumos.

Avem 3 zile full si doua jumatati de zile.
Incercam sa le impartim in asa fel incat sa nu alergam.
Prefer sa vad mai putin dar mai relaxat,nu sa stau sa alerg dupa obiective ca oricum nu se pot vedea toate.Mai am si bere de baut pe plaja -).

#370
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

 Groh, on 27 mai 2022 - 12:53, said:

Avem 3 zile full si doua jumatati de zile.
Aveam impresia ca stati macar o saptamana.

#371
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 camelia19, on 27 mai 2022 - 13:06, said:


Aveam impresia ca stati macar o saptamana.

Nope.De marti la pranz,pana sambata la pranz.Daca mai avem chef,atunci plecam duminica la pranz.Vedem la fata locului.

#372
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 max_01, on 07 iulie 2018 - 20:17, said:

Din Pola se organizeaza excursii cu vaporul in diferite locatii.O excursie interesanta  este  deplasarea costiera din Pola, pe ruta Rovinj-fiordul de langa Vrsar si Vrsar.Pentru doi adulti pretul unui bilet este de 600 kuna adica 80 de euro.Pentru minorii cu varsta sub 10 ani nu se plateste bilet.Pe vapor se ofera mancare, gratis, dupa vizitarea fiordului de la Vrsar.Mancarea consta in varza, rosii, piept de pui , un fileu de macrou si paine.Bauturile constau in vin, suc de portocale si apa minerala.Se ofera un litru din fiecare bautura la circa 6-8 persoane.
In fiordul de la Vrsar se intra circa 2 km apoi nava se deplaseaza spre Vrsar care este un sat pescaresc si  o cocheta locatie de vacanta.
In Vrsar si Rovinj, se sta la fiecare locatie cate 2 ore.
Traseul urmat este Pola, trecere pe langa Rovinj, fiordul de la Vrsar, Vrsar-Rovinj.Din momentul plecarii din portul Pola pana la debarcarea la Vrsar, dureaza circa 3 ore.Se pleaca in vizitarea acestei frumoase locatii turistice dupa ce oamenii termina de mancat.Cine doreste, poate face plaja si baie la Vrsar.Destui fac asa ceva.Mai ales copiii.Daca vreti sa vizitati Vrsar, cele doua ore sunt suficiente doar pentru zona de langa port.Daca vreti sa ajungeti atat la sat, aflat pe un deal, cu o panorama superba spre port si mare, din zona bisericii, dar si plaja situata in directia opusa bisericii, respectiv dealul situat langa plaja de unde aveti o panorama frumoasa asupra litoralului, nu veti reusi.
In cele doua ore se poate vizita in forta, zona veche a Rovinjului care are denumirea strazilor, bilingv, adica in limbile croata si italiana.Din totalul de 17000 locuitori cat are acum Rovinjul, 2000 de oameni sunt etnici italieni.
Plecarea se face la ora 09.00 iar revenirea in portul Pola este la ora 18.00.Plata nu se poate face decat cu bani lichizi, in kuna sau euro.
Excursia se rezerva cu 1-2 zile inainte, fie din port, fie de la agentii de vanzari care ofera asemenea bilete pe plajele din raza orasului Pola.Cand se face rezervarea, obligatoriu se achita si un avans sau toti banii.
Pe vapor este un ghid care ofera informatii turistice in limbile sarbo croata, poloneza, engleza, germana.In Rovinj, ghidul ne-a condus in zona veche a orasului pana la biserica din varful dealului.
Cred ca din Pola se poate merge in excursie cu vaporul si la Venetia.Noi am fost anul trecut din alta locatie croata, asa ca acum nu am fost interesati de aceasta excursie.

 max_01, on 09 iulie 2018 - 16:17, said:

Se poate merge cu masina pana la Cap Kamenjak-Peninsula Premantura, situata in partea sudica a Peninsulei Istria, la cativa kilometri de Medulin?
Cine ajunge in zona Pola, Medulin, este mare pacat sa nu viziteze si Peninsula Premantura despre care puteti afla foarte multe date, din linkul de mai jos.
https://translate.go...ra/&prev=search
Din Medulin se organizeaza excursii cu vaporasul pe ruta Medulin-insulele Levan-Levanic-Fenera-Porer(aflata la 2,5 km distanta fata de tarm, aici se afla o cladire a farului, acum proprietate privata, care poate fi inchiriata, este periculos de inotat datorita curentilor de apa care cand bate vantul depasesc viteza de 3 noduri/ora ceea ce inseamna ca te duce curentul in larg).-Kap Kamenjak si retur.Pe nava se serveste masa, adica cate o portie de mancare gratis din partea firmei care organizeaza croaziera cu durata de 6 ore, adica intre orele 09.00-15.00 si 12.00-17.00.Se sta circa 30 de minute la Kap Kamenjak unde se poate face si o baie in mare apoi pe insula Levan se sta 3 ore daca mergi in croaziera, dimineata, si 2 ore daca pleci in croaziera de la ora 12.00.
Plata se face doar cu bani lichizi.Agentii care se ocupa de aceste excursii, niste domnisoare, sunt in portul turistic de la Medulin.Pentru doi adulti costa 200kuna iar pentru un copil, costa 100kuna.Am gasit si o oferta la 300 kuna pentru doi adulti si 70 kuna, pentru un copil, la o domnisoara plasata in vecinatatea plajei.
Plaja de la Medulin este cu pietris sau nisip, spre portul turistic.Apa este mica, optima pentru cei cu copii mici.Plaja de la Medulin este plasata pe marginile unui golf.In unele zone sunt umbrele si sezlonguri de inchiriat.Am vazut ca pentru doua sezlonguri si o umbrela se plateste 100 kuna.Doar in anumite portiuni exista copaci pe marginea plajei, spre iesirea din golf.De-a lungul plajei de la Medulin, pe o distanta destul de mare , sunt chioscuri cu diverse produse, alimentare si nealimentare(haine, articole de plaja, artizanale, etc).
Mie personal nu imi place ambianta plajei de la Medulin.
O plaja foarte curata si linistita, cu pietris sau roca,  gasiti in apropiere de Medulin, in satul Banjole.Plaja este amplasata in interiorul unui golf avand pe toate marginile, copaci de pin.Practic este padure jur imprejurul lacului.In acest golf este si un mic port pentru ambarcatiuni de agrement, barci si yahturi cu vele sau doar cu motor.

 max_01, on 12 iulie 2018 - 21:24, said:

Cine vrea sa viziteze peninsula Premantura unde se afla si localitatea cu aceeasi denumire, avand cel mai sudic punct al peninsulei Istria, Cap Kamenjak, o poate face si cu masina, daca achita suma de 80 kuna, care este echivalentul a 10 euro.Plata se face doar in bani lichizi, in moneda nationala a Croatiei, Kuna, la intrarea in rezervatia Premantura, unde se afla un punct control, cu bariera, respectiv o ghereta cu personal care incaseaza banii.
Drumul in aceasta rezervatie este neasfaltat dar practicabil pentru toate masinile.La intrare, veti primi o harta in care sunt punctate principalele locatii, respectiv o ferma si plajele  care pot fi vizitate si frecventate.Accesul pe jos sau cu bicicleta este gratuit.Cine doreste, poate inchiria si biciclete insa nu pot sa va spun si pretul deoarece noi ne-am deplasat cu masina.Ca sa ajungeti la Cap Kamenjak, va trebui sa va deplasati pe jos circa 1000m, pe o poteca.
Doar cei interesati sa exploreze natura si le place drumetia, vor aprecia aceasta locatie unde se poate servi in diverse locuri, mancare sau bauturi, la barurile aflate aici.
Este interesant de vizitat acvariul din Pola unde insa, din pacate, se poate plati doar cu bani lichizi si nu si cu cardul bancar cum ar fi corect si simplu pentru foarte multi.Parcarea la acvariumul din Pola este gratuita.

 max_01, on 13 iulie 2018 - 16:01, said:

Am uitat sa precizez ca Acvariul din Pola functioneaza in interiorul unui fort militar, dat in folosinta in anul 1886 de catre imperiul austro ungar si exploatat de catre acesta, pana in anul 1918, cand a fost preluat de Italia( cu toata peninsula Istria care pana in anul 1947 au facut parte din Italia), in anul 1943, acest fort a fost preluat de armata germana iar in anul 1945, de catre Iugoslavia.Vizitarea acestui obiectiv poate prezenta interes pentru iubitorii de istorie.Este permis accesul pe acoperisul fortului unde functiona in trecut, o turela cu 2 tunuri navale.Se mai observa si lacasurile de fixare, probabil ale unor tunuri AA.

 max_01, on 18 iulie 2018 - 19:58, said:

Am uitat sa precizez ca langa Pola, la circa 10 minute de mers cu masina,  se afla localitatea Fazana care are plaje apreciate de cei din zona.Cei din Pola o recomanda ca cea mai buna plaja din zona.Am fost si noi o singura data.Este vorba de o plaja lunga de cativa kilometri, din pietris fin.Pe fundul apei sunt pietre sau roci ceea ce face ca apa marii sa fie foarte curata.Sunt zone unde se afla aproape de mare, copaci de pin iar in unele zone , mai la distanta .
Majoritatea parcarilor din Fazana sunt cu plata.Bani lichizi.Noi am gasit o parcare , la intrarea in Fazana, chiar la intrare, pe partea stanga a soselei, cum se vine din Pola, aproape de mare, fara plata.
Mai multe detalii despre Fazana care poate fi si o locatie de cazare, pe situl de mai jos.
http://www.uniline.h...a_ro/fazana.php
Daca o sa faceti excursii pe mare, cu vaporul, din Pola, la iesirea din port, o sa vedeti in partea stanga, cladiri mari, abandonate.La fel si pe insulele din parcul Brijuni.Am aflat ca acele cladiri au apartinut armatei si granicerilor iugoslavi.Dupa ce Croatia a devenit o tara independenta, acele cladiri au fost abandonate deoarece statul croat nu a mai avut nevoie de ele.In prezent, acele cladiri sunt in paragina.

Am reluat aceste vechi postări în ideea ca atât colegului nostru de forum, Groh cât și altor forumisti, le vor fi utile.Sugestii de vacanta.

 Groh, on 27 mai 2022 - 12:53, said:



Avem 3 zile full si doua jumatati de zile.
Incercam sa le impartim in asa fel incat sa nu alergam.
Prefer sa vad mai putin dar mai relaxat,nu sa stau sa alerg dupa obiective ca oricum nu se pot vedea toate.Mai am si bere de baut pe plaja -).
La ce timp alocat concediului la mare aveți, plus ca aveți și un copil cu vârsta sub 3 ani, dacă nu ma înșel, ai o abordare corecta.
Eventual când mergeți spre Medulin, dacă mai aveți chef si timp, când sunteți  in vecinătatea  Rovinjului, va puteți abate pe acolo.Parcati în zona portului turistic și de acolo, în maxim 2 ore, mers foarte lejer, vedeți zona veche a orașului.In aceasta perioada puteți sa și mâncați ceva la un local situat pe malul marii.
Când reveniți spre Heidelberg, puteți proceda la fel cu Porec a cărui centru vechi este mai mic ca și cel de la Rovinj.
Ce as face în locul vostru?Neaparat excursiile pe mare organizate din portul turistic Medulin.
Vezi ca croații au vin foarte bun.Stiu, chestie de gusturi.

Edited by max_01, 27 May 2022 - 18:18.


#373
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 max_01, on 27 mai 2022 - 18:11, said:











Am reluat aceste vechi postări în ideea ca atât colegului nostru de forum, Groh cât și altor forumisti, le vor fi utile.Sugestii de vacanta.


La ce timp alocat concediului la mare aveți, plus ca aveți și un copil cu vârsta sub 3 ani, dacă nu ma înșel, ai o abordare corecta.
Eventual când mergeți spre Medulin, dacă mai aveți chef si timp, când sunteți  in vecinătatea  Rovinjului, va puteți abate pe acolo.Parcati în zona portului turistic și de acolo, în maxim 2 ore, mers foarte lejer, vedeți zona veche a orașului.In aceasta perioada puteți sa și mâncați ceva la un local situat pe malul marii.
Când reveniți spre Heidelberg, puteți proceda la fel cu Porec a cărui centru vechi este mai mic ca și cel de la Rovinj.
Ce as face în locul vostru?Neaparat excursiile pe mare organizate din portul turistic Medulin.
Vezi ca croații au vin foarte bun.Stiu, chestie de gusturi.


Mai greu pe mare cu bebele de 11 luni.
Vinurile o sa le incerce prietena.Eu caut berile -)).

#374
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Groh, on 27 mai 2022 - 19:11, said:




Mai greu pe mare cu bebele de 11 luni.
Vinurile o sa le incerce prietena.Eu caut berile -)).
Sa va trăiască copilul și sa aveți noroc la el.
În situația voastră, datorita copilului, trebuie sa o lăsați mai lejer cu deplasările.Sigur, cu căruciorul, prevazut cu paravan de protecție împotriva soarelui, puteți sa umblați cu copilul peste tot. Copilul sta în cărucior și doarme iar voi va plimbați.
Dacă ajungi pentru prima data în Croația vei constata ca berea croata nu este grozava.Din fericire exista bere germana,ceha, etc.Bun, și la bere, este chestie de gusturi.

#375
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 max_01, on 27 mai 2022 - 22:13, said:


Sa va trăiască copilul și sa aveți noroc la el.
În situația voastră, datorita copilului, trebuie sa o lăsați mai lejer cu deplasările.Sigur, cu căruciorul, prevazut cu paravan de protecție împotriva soarelui, puteți sa umblați cu copilul peste tot. Copilul sta în cărucior și doarme iar voi va plimbați.
Dacă ajungi pentru prima data în Croația vei constata ca berea croata nu este grozava.Din fericire exista bere germana,ceha, etc.Bun, și la bere, este chestie de gusturi.

Multumim.Clar carucior si sapca pe cap.
Ma uit la vreme si arata acum 27 grade,soare.Au disparut si norii care erau saptamana trecuta.
Oricum,la plaja nu facem purici prea multi.Noi suntem cu plimbarile si vizitatul.
Probabil,daca este foarte cald la piscina interioara o sa stam cu micul muflon,ca ii place apa.
Cat despre bere...eu de obicei,orice beau trebuie sa fie dulce.In vin pun cola,de se uita toti stramb la mine.
Bere,si in alea pun cateodata cola.La mine orice nu e dulce,nu e bun -)).

Edited by Groh, 28 May 2022 - 10:22.


#376
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Groh, on 28 mai 2022 - 10:21, said:



Multumim.Clar carucior si sapca pe cap.
Ma uit la vreme si arata acum 27 grade,soare.Au disparut si norii care erau saptamana trecuta.
Oricum,la plaja nu facem purici prea multi.Noi suntem cu plimbarile si vizitatul.
Probabil,daca este foarte cald la piscina interioara o sa stam cu micul muflon,ca ii place apa.
Cat despre bere...eu de obicei,orice beau trebuie sa fie dulce.In vin pun cola,de se uita toti stramb la mine.
Bere,si in alea pun cateodata cola.La mine orice nu e dulce,nu e bun -)).
Ar fi fain sa revii pe acest forum cu impresii.Daca vrei.😉

#377
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

 max_01, on 30 mai 2022 - 10:52, said:


Ar fi fain sa revii pe acest forum cu impresii.Daca vrei.😉

Revin dupa concediu.
Azi am ajuns aici,25,grade,apa ok,nu calda dar nici rece.
Aseara eram in munti in Austria,doua grade si ploaie la greu -)).
Gata,ma bucur de vacanta si scriu peste o saptamana -).

#378
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

 Groh, on 31 mai 2022 - 21:47, said:



Revin dupa concediu.
Azi am ajuns aici,25,grade,apa ok,nu calda dar nici rece.
Aseara eram in munti in Austria,doua grade si ploaie la greu -)).
Gata,ma bucur de vacanta si scriu peste o saptamana -).
Sejur plăcut!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate