Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#325
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Am fost noi o data cred ca de prin 13 iunie in Croatia, Brela si apoi Biograd na Moru. A fost soare, frumos, verde, flori, am facut baie fara probleme, apa usor racoroasa dar copiii de 3, 4 si 7 ani care au fost cu noi atunci s-au balacit la greu (si noi cu ei). Apoi pe la mijlocul vacantei a venit o furtuna, a plouat vreo 2 zile si apoi apa a fost gheata cateva zile. Treptat s-a incalzit din nou dar din pacate ni se termina concediul. Per total a fost bine ca am folosit zilele mai racoroase sa ne plimbam, in Croatia ai ce sa vizitezi. De fapt aerul s-a incalzit imediat, 2 zile au fost ploioase, apa s-a reincalzit mai greu.

Am mai fost inca in vreo 2 ani in iunie dar mai la sfarsit si am facut zilnic plaja si baie. Apa e mai rece pana intri dar apoi e Ok. E frumos ca e mai putin aglomerat in iunie.

Edited by mdt, 08 January 2022 - 22:11.


#326
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Multumesc de raspuns. Cred ca ar fi mai sigur din punct de vedere al vremii in iulie, dar numai de prin 25 - 26 iulie am putea merge, cand iarasi cred ca dam peste aglomeratie. Anul trecum am fost din 10 august la Omis si a fost foarte aglomerat, nu am vrea sa fie la fel.

Anul acesta ar fi a 3-a oara cand petrecem concediul in Croatia. Am fost la Rovinj si Omis pana acum. Anul asta dada mai mergem in Croatia ne-am propus sa vedem neaparat Dubrovnik. Cum drumul pana la Dubrovnik e destul de lung ne gandeam sa stam 3 nopti undeva in zona Zadaului in prima faza si apoi sa mergem la Dubrovnik. Merita vazut si Zadarul sau mai bine facem un efort si mergem direct la Dubrovnik si stam acolo 7 nopti ? De obicei dimineata mergem la plaja iar dupa masa spre seara vizitam orasul sau imprejurimile. Sunt suficiente practic 3 dupa amieze ca sa vizitezi atractiile principale din Dubrovnik ?

#327
iuhas

iuhas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 13.04.2008

View Postlaurcj, on 10 ianuarie 2022 - 09:16, said:

Merita vazut si Zadarul sau mai bine facem un efort si mergem direct la Dubrovnik si stam acolo 7 nopti ?
Mie OldTown-ul din Zadar mi s-a părut mult mai "aerisit" decât OldTown-urile din restul Dalmației. De fapt întreg orașul pare mai aerisit decât celelalte.

#328
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
E frumos si Zadar-ul, e altfel decat mai in sud. Eu sugerez sa stati undeva pe coasta si sa vizitati si Zadar-ul si Sibenik-un in cate o dupa amiaza. Poate si parcul national Krka daca la Plitvice ati fost deja. Noi la fel facem in Croatia de obicei, dimineata plaja, dupa amiaza vizitat.

Dubrovnik = aglomeratie la patrat.

Edited by mdt, 10 January 2022 - 11:21.


#329
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Din cate am citit pe net, cam 2 zile intregi (3 nopti) ar fi suficient pentru vizitat Dubrovnik, fara a vizita si insulele din apropiere. In cazul asta poate ar fi mai bine sa aloc mai multe nopti pentru zona Zadar, unde ar fi de vizitat si Nin, Sibenik. Pana la Plitvice sunt 2 ore de mers cu masina si din cate am citit trebuie alocat 1 zi intreaga doar pentru vizitat lacurile, nu cred ca apucam sa mergem in concediul asta.

Edited by laurcj, 10 January 2022 - 21:19.


#330
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Salut, ne gandeam la Croatia ca o varianta de luat serios in considerare ca sa mai diversificam vacanta de vara dupa 7 ani de Grecia cu toate insulele sale Ionice, Creta, Evia etc.
Evident ca acum cand aleg ceva voi avea mereu in subconstient ca termen de comparatie acele ape albastre / turcoaz, plaje semi salbatice, stanci...
Imi puteti recomanda o posibila zona de cazare care sa se apropie de cele mai frumoase plaje din Grecia? Am vazut ca pe partea de arhitectura si locuri de vizitat Croatia e superba si vom explora zona unde vom sta cu siguranta. Dar o parte din zi mi-ar placea sa o petrec pe o plaja care sa-ti lase amintiri de neuitat si mai departe in zilele urmatoare sa ai si alte plaje de genul pentru a diversifica.
Merci,

#331
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@Lyvyoo, uita-te la riviera Makarska, care cuprinde in principal statiunile Brela, Baska Voda si Makarska. Parerea mea e ca zona asta are cel mai pitoresc peisaj din Croatia si plajele sunt foarte frumoase. Reversul e ca in plin sezon sunt foarte aglomerate de turisti. O plaja deosebita mai este si Zlatni Rat de pe insula Brac.

Edited by laurcj, 12 January 2022 - 09:54.


#332
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
@Lyvyoo in Croatia in general plajele sunt mult mai mici si mai rare decat in Grecia, de multe ori se sta la umbra in paduricea din spatele plajei sau pe iarba sau sunt construite platforme de beton pe care mai sta lumea.

Cum a spus si Laura, cel mai frumos peisaj mi se pare si mie pe riviera Makarska.

Daca vrei plaje semi-pustii mergi in extrasezon/semisezon dar atunci apa va fi probabil (mai) rece.

De asemenea pe insule este mai liber decat pe continent in plin sezon dar nu e semi-pustiu, oameni sunt.

Plajele sunt in general cu pietricele si apa e limpede si curata, are o culoare frumoasa. Unde pietricelele sunt albe, apa se vede mai frumos.

Studiaza situatia pe Google Maps si alege unde crezi ca ti-ar placea.

Edited by mdt, 12 January 2022 - 11:03.


#333
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
Inca un “vot” pt riviera Makarska, cu toate ca nu stiu daca e ideal sa incepi cu ce e cel mai cel! Eu am un “fix” cu Brela si nu cred ca a fost cel mai bun lucru sa il tot spun.🙂
Sustin tot ce s-a scris mai sus si da, insulele sunt mai ofertante la capitolul plaje. Conteaza f mult si perioada in care veti merge. Iunie, iulie e verde iar august, septembrie uscat (a nu se intelege ca e urat!). Iar in iulie si august e extrem de aglomerat. Iti recomand sa iei in calcul si o vizita la unul dintre parcuri (Plitvice sau Krka).
Un alt detaliu important:cate zile?

#334
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Multumesc pentru idei! Cam la 8 zile ne gandeam. Pare ce trebuie zona Makarska.
Nu m-as teme ca incep direct cu ce e mai frumos pentru ca nici in extrema cealalta nu as vrea sa risc sa pic. Spre exemplu am vazut de la niste prieteni cateva poze cu Rovinj si erau ok plajele si peisajele dar cu obiectivul in cap "apa frumos colorata, snorkeling, copii de 8 ani dupa noi" as alege ceva mult diferit de Rovinj.

#335
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Da, apa e mai frumoasa la Brela si Baska Voda decat la Rovinj si peisajul (relieful) de asemenea. Si vegetatia e mai mult mediteraneana. Altfel Rovinj orasul vechi e foarte frumos la randul lui.

Iti va trebui o cazare intermediara pe undeva daca pleci din Muntenia sau Moldova.

Edited by mdt, 13 January 2022 - 17:10.


#336
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 14.04.2008
8 zile sunt la limita (mai ales daca includ si drumul!), trebuie sa va hotarati daca vizitati si vreunul din parcuri. Partea buna e ca daca o sa va placa si veti doti sa reveniti in zona, veti avea si locuri noi de vazut.


#337
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Gata,spre Croatia la vara
Am gasit in Rovinj ,Apartment Amabile
Am o mica intrebare: ati folosit  cardul Revolut la plata autostrada,cumparaturi,etc?!
Merita sau nu prea sa l ai?!

Edited by danaantoaneta, 27 January 2022 - 20:33.


#338
doi_calatori

doi_calatori

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 27.05.2021
Merita dar tot timpul sa ai si cash la tine inclusiv la terase.

#339
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postdanaantoaneta, on 27 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Am o mica intrebare: ati folosit  cardul Revolut la plata autostrada,cumparaturi,etc?!

Da, am folosit Revolut peste tot unde s-a putut plati cu cardul: autostrada, magazine, restaurante. Am scos si kuna de la bancomat OTP cu cardul Revolut, fara nici un comision. Daca vrei sa scoti cash de la bancomat, trebuie sa ai grija de la ce bancomat scoti, daca nu vrei sa platesti comision. In special sa te feresti de bancomatele Euronet, care le gasesti la tot pasul in zonele frecventate de turisti si au cele mai mari comisioane.

#340
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdanaantoaneta, on 07 ianuarie 2022 - 12:23, said:

La multi ani!
Un An mai linistit!
Si o intrebare:as merge la jumatatea lunii august in zona Istria. Cazare in Rovinj sau Polla?!
As vrea seara sa fie un pietonal mai marisor (ceva gen Sibiu sau Chania )
Am fost în ambele locații. Rovinj este mult mai fain.
Dacă te cazezi în Rovinj, lejer poți sa vizitezi Polla.Inclusiv cu vaporașul.

View Postlaurcj, on 10 ianuarie 2022 - 09:16, said:

Sunt suficiente practic 3 dupa amieze ca sa vizitezi atractiile principale din Dubrovnik ?
Da.Ma refer la orașul vechi.Vezi ce am postat în anul 2020, despre Dubrovnik, pe acest topic.
Recomand sa nu ratați turul orașului vechi, pe meterezele cetății care va oferă o panorama frumoasa asupra interiorului și exteriorului orașului.
Și mie îmi este dor de Croația.

View Postdanaantoaneta, on 27 ianuarie 2022 - 20:32, said:

Gata,spre Croatia la vara
Am gasit in Rovinj ,Apartment Amabile
Am o mica intrebare: ati folosit  cardul Revolut la plata autostrada,cumparaturi,etc?!
Merita sau nu prea sa l ai?!
La multe localuri/magazine, nu poți plăti decât cu bani lichizi.
Sa aveți un sejur cât mai plăcut.
Ar fi frumos sa postezi pe acest forum, impresiile tale de vacanta din aceasta vara, în Croația

Edited by max_01, 01 February 2022 - 14:56.


#341
agp626

agp626

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 15.06.2007
Am facut un booking în prima saptamană din septembrie la Opatija. Planul e sa vizitam cate o zi Rovijn și peștera Postojna din Slovenia, poate chiar Trieste.

#342
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postmdt, on 13 ianuarie 2022 - 17:02, said:

Da, apa e mai frumoasa la Brela si Baska Voda decat la Rovinj si peisajul (relieful) de asemenea. Si vegetatia e mai mult mediteraneana.
M-am uitat pe harta la locația menționată de tine. Cu insulele din fata plajei, ai impresia ca ești la un lac și nicidecum la mare.Imi displace o asemenea panorama.
Întotdeauna când îmi aleg o locație de vacanta în Croația, evit asemenea zone.Imi place sa vad în fata doar marea.Chestie de gusturi.
De peisaj/relief, nu zic nimic.
Și la Rovinj unde am fost, apa era foarte curata,plaja fiind formata din pietriș.

Edited by max_01, 02 February 2022 - 23:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate