Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Alegere locatie de concediu

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
482 replies to this topic

#307
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006

View Postmax_01, on 28 iulie 2021 - 17:51, said:


Ce aplicație?

paydo

cred ca e valabila in toată Croatia

#308
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Cei care ati fost in Croatia recent, ati completat acest formular online inainte de intrarea in Croatia ? Sau v-a pus sa completati acest formular la granita ?

Pe pagina oficiala cu recomandari legate de trecerea frontierei in Croatia apare urmatorul text referitor la acest formular:

Quote

In order to shorten the procedure at the border crossing point, we advise all foreign passengers, regardless of their citizenship, to fill the announcement in advance at Enter Croatia

Edited by laurcj, 29 July 2021 - 14:55.


#309
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Zice asa:
“ Passengers coming directly from the countries and/or regions of the European Union, i.e. countries and/or regions of the Schengen area and Schengen associated countries, regardless of their citizenship, will be allowed entry into the Republic of Croatia if they possess a valid EU Digital COVID Certificate.”

Noi am intrat cu certificatul digital. Am fost 4 persoane: noi parintii si fata de 15 ani suntem vaccinati si am intrat cu acest certificat iar pt fetita de 9 ani nu trebuia sa aratam nimic fiind sub 12 ani. Am intrat pe 9 iulie dinspre Ungaria. Am stat o ora si jumatate la coada, dura mult scanarea pasapoartelor.

Nu am stiut de acest formular. La granita au scanat pasapoartele si s-au uitat pe certificate, atat.

Edited by mdt, 29 July 2021 - 15:08.


#310
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Pe formular se poate alege Romania ca tara de plecare si poti incarca cetificatele digitale Covid. Poate ca ajuta sa stai mai putin la verificari la intrare in Croatia.

Pe la ce ora ai ajuns la frontiera dintre Ungaria si Croatia ?

#311
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Nu a durat mult verificarea certificatelor ci scanarea pasapoartelor: scana un pasaport, astepta sa vina rezultatul, se uita pe el, scana urmatorul. Completeaza formularul daca crezi ca te ajuta la ceva.

Eu am avut certificatele printate si i le-am dat direct cu pasapoartele pe geamul masinii.

La 16:47 am iesit din vama. Noi am oprit inainte la Marche la Balatonlelle unde am mancat, am mers la toaleta asa ca am fost pregatiti fizic si psihic pentru stat in vama :)

Edited by mdt, 29 July 2021 - 15:58.


#312
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
Noi am calatorit doua persoane intre 11.07-20.07.2021 in Croatia. Am calatorit Duminica la dus, sa evit traficul greu. La granita RO/Ungaria nu ne-a intrebat nimeni nimic, s-au uitat pe buletine si atat, la granita Ungaria/Croatia s-au uitat pe buletine si ne-au intrebat verbal daca avem test sau vaccin, fara sa solicite alte documente. Era extrem de libera vama, maxim 5 masini la dus - duminica ora 16:00. Pe dreapta in granita am vazut multe masini de Ucraina care erau verificate mai atent (la intoarcere era si mai liber, am fost singura masina in vama, era ora 18PM, marti - in 30 secunde am trecut) La fel si la vama noastra. Poate am avut eu noroc. Daca mergeti cu masina, va recomand prima noapte la ZAGREB. Este foarte frumos centrul, cu multe magazine si terase, oameni politicosi, mancare si bautura bine. Va recomand restaurantul Vinodol. Am oprit si la dus si la intors.
  Am completat inainte de a pleca in Croatia formularul respectiv (a dat link-ul colegul mai sus), iti da un cod unic la sfarsit, pe site iti recomanda ei sa il pui in geam sa mearga mai repede trecerea. L-am avut pregatit dar nu a cerut nimeni nimic.

   Legat de excursie in sine, ne-a impresionat in mod placut Croatia, cu zonele impadurite din jurul Zagreb-ului, cu litoralul aglomerat cu evidente influente arhitecturale italienesti din zona Split, cu un Dubrovnic nu foarte aglomerat, superb, cu o cetate usor de vizitat, cu peisaje superbe, cu plaje diferite, spectaculoase (de la plaje clasice, cu intrare lina in zona OMIS, la plaje stancoase, cu pietricele zona SPLIT, sau zona MAKARSKA,, BRELA) autostrazi foarte bune (se platesc cam mult si des - dar sunt eficiente), un drum de coasta pe malul Adriaticii de iti taie respiratia. Singurul lucru mai „dificil” era ca se gaseau greu parcari libere in centrul SPLIT si trebuia sa faci rezervari la tavernele mai vizitate, deoarece nu prea gaseai loc, era foarte aglomerat cu toate natiile (englezi, francezi, americani, italieni, croati, etc).
   Mancarea excelenta pe oriunde am mancat (la orice taverna gaseai dorada, biban sau un fel de rechin mic), berea lor locala foarte buna, iar vinurile merita degustate. Au multe vinarii aproape de granita cu Bosnia si Hertegovina, pe drumul spre Dubrovnic. Daca mergeti spre Dubrovnic din SPLIT sa luati in calcul ca la granita cu Bosnia se statea la coada cam 30 mins-1 ora, fiind o banda pe sens, nefiind autostrada in zona aceea. Ar fi multe de povestit dar nu prea am timp acum. Daca mai aveti curiozitati va raspund zilele viitoare.
Legat de plati, am facut cele mai multe plati cu cardul (direct cu telefonul prin Apple Pay - ca sa nu mai tastezi pin-ul pe orice POS - toate autostrazile le-am platit asa). Am avut si ceva EURO si am schimbat cand am avut nevoie de Kuna (am schimbat la un chiosc de ziare in SPLIT si in TROGIR - era un curs de aprox 1 euro = 7,2 Kuna, cu tot cu comision. Pt 100 euro primeai 720 Kuna). Au fost foarte rare situatiile in care nu acceptau plata POS la restaurant.
Legat de Pandemia Covid, nu prea respecta nimeni nimic acolo (cel putin turistii erau nesimtiti rau, nu purtau masca nici la interior la micul dejun cand se serveau, in lifturi, stranutau, tuseau liber si nestingheriti - era plin de englezi, francezi). Lume foarte multa la terase, in restaurante (in Split era aglomerat rau, Trogir la fel, Zagreb la fel) Personalul purta masca si nu prea, nu le atragea atentia celor care nu respectau nimic - probabil dorinta de cat mai multi clienti. Din punctul meu de vedere, pana la sfarsitul anului o sa fie sufocati de cazuri, la cum se „respectau” lucrurile pe acolo.

  P.S. Singura „surpriza” placuta a fost faptul ca nu am intalnic mai mult de 3-4 familii de romani in statiuni si maxim 5 masini in trafic cu nr. de RO. A fost o gura de aer proaspat. Nu cred ca e o destinatie asa la indemana precum Grecia sau Bulgaria pentru marea majoritate. Dar va recomand sa vizitati Croatia - merita!

Edited by cosminbad, 29 July 2021 - 16:28.


#313
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
Ai putut plati autostrada cu telefonul ? Eu cand am fost in 2017 in Croatia, cand ajungeam la punctele de taxare de pe autostrada, ca sa fac plata trebuia sa inmanez lucratorului cardul bancar. El facea plata si iti inapoia cardul si chitanta. Nu stiu sa fi fost in vreun loc vreun POS unde sa pot face eu plata singur. Probabil s-au mai imbunatatit lucrurile de atunci.

Edited by laurcj, 29 July 2021 - 16:40.


#314
cosminbad

cosminbad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.12.2004
Aveau un POS compatibil cu carduri NFC cu un cablu de 30 cm - unii il atarnau in afara ghiseului, apropiai telefonul cu chip-ul NFC si platea automat. Daca nu aveau scos POS-ul il cereai. Toti aveau. De asemenea, legat de parcari, la unele parcometre mai noi, aveai posibilitatea sa platesti parcarea direct cu card-ul de pe telefon. (folosesc card-ul pe telefon ca sa nu mai ating POS-ul pt pin si buton verde, dupa ce l-au atins 1000 oameni inainte si nu il dezinfecteaza nimeni - si pentru rapiditate)

Edited by cosminbad, 29 July 2021 - 16:47.


#315
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postlaurcj, on 29 iulie 2021 - 14:55, said:

Cei care ati fost in Croatia recent, ati completat acest formular online inainte de intrarea in Croatia ? Sau v-a pus sa completati acest formular la granita ?

Pe pagina oficiala cu recomandari legate de trecerea frontierei in Croatia apare urmatorul text referitor la acest formular:
Nu am completat formularul și nici nu am fost întrebați pe tema Covid 19.



#316
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Da, si mie o noutate mi s-a parut prezenta francezilor, pana acum in toti anii nu-mi amintesc sa fi vazut si auzit, acum da.
Oricum toate natiile prezente erau genul civilizat, fara mahalagisme sau excese de vreun fel.

Edited by mdt, 29 July 2021 - 20:28.


#317
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postlaurcj, on 28 iulie 2021 - 13:11, said:

Deci in Croatia, in vara asta, 2021, doar de la bancomate Erste se poate scoate cash fara comision de pe cardul Revolut ? Mai zicea cineva pe pagina anterioara ca a scos fara comision de la banca postei (nu stiu care e aceea) si nu stiu daca e vorba de anul asta

Tin minte ca in 2017 pe unde am fost doar cu  monede de kuna se putea plati pacarea, foarte enervant, nu stiu daca s-a schimbat de atunci.

Ca sa raspund tot eu Posted Image din zona Omis am scos cash cu cardul Revolut de la mai multe bancomate OTP si nu mi-a luat nici un comision. In rest nu am incercat alte bancomate, ca am gasit destule bancomate OTP in zona. La Omis parcarea am platit-o de mai multe ori prin aplicatia Paydo, fara nici o problema. La o parcare din Split pe parcometru nu era afisata aplicatia Paydo ci ceva aplicatie a orasului Split, desi daca intrai in aplicatia Paydo imi dadea posibilitatea sa achit parcarea si prin aceasta aplicatie. Pana la urma in acea parcare am platit cu cardul la parcometru, dar cu cardul Revolut nu a mers nici cum, imi refuza plata si a trebuit sa folosesc un card BT.

In rest am platit peste tot cu Revolut prin Google Pay de pe telefon si totul a decurs fara probleme, inclusiv la plata autostrazii.

Peisajul este foarte frumos la Omis, cu muntele foarte aproape de apa. Statiunea este frumoasa dar plajele nu m-au incantat ca sa zic asa. Plajele cu nisip defapt sunt un fel de praf fin amestecat cu pietris si nici nu erau prea curate. Majoritatea turistilor erau est europeni, in special polonezi si probabil si din cauza asta nu se pastra asa bine curatenia. Copaci destul de putini la marginea plajei si unde era umbra se cam ingramadea toata lumea. Plajele de la Rovinj unde am fost in 2017 erau mult mai curate si cu umbra mai multa. In perioada 10 - 17 august cand am fost eu a fost aglomeratie foarte mare, mult mai mare decat in 2017, cand am fost in prima saptamana din august. Se circula bara la bara in statiune in orele de varf si parcarile erau pline. Probabil si din cauza situatiei cu Covid-ul, multi turisti au preferat Croatia in detrimentul Greciei, Spaniei, Turciei, etc.

Edited by laurcj, 01 September 2021 - 16:27.


#318
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
La multi ani!
Un An mai linistit!
Si o intrebare:as merge la jumatatea lunii august in zona Istria. Cazare in Rovinj sau Polla?!
As vrea seara sa fie un pietonal mai marisor (ceva gen Sibiu sau Chania )




#319
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
In Rovinj pietonalul(orasul vechi) e marisor iar Pola e oras mai mare. Are obiective turistice interesante in centru (amfitreatru roman, templu, arc), are cetate, biserici dar mi se pare mai putin statiune si mai mult oras. E de vizitat intr-o dupa amiaza, nu m-as caza acolo daca scopul meu principal e “vacanta la mare”. Rovinj e mai cu atmosfera de statiune.
Pe de alta parte exista localitati mici in apropiere unde te poti caza si unde e atmosfera de statiune (Pjescana Uvala, Fazana) dar sunt mai micute.

Edited by mdt, 07 January 2022 - 13:50.


#320
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Multam fain, mdt
Nu tin da fiu chiar in oras, cativa km e ok
Doar sa pot sa ies seara la plimbare .
Deci pe langa Rovinj sa caut..

Edited by danaantoaneta, 07 January 2022 - 16:00.


#321
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Daca nu stai chiar in oras ca sa vii la plimbare trebuie sa vii cu masina, cauti/platesti parcare, soferul nu poate sa bea, se complica putin lucrurile.

#322
danaantoaneta

danaantoaneta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 03.11.2016
Parcarea mi se pare un pic enervanta și ceea ce plătești pentru parcare câteva seri,se poate compensa cu o cazare în oraș și mai puțini nervi
Incerc să găsesc ceva convenabil prin Rovinj.
Și o mică observație: mulți nu afișează poze cu amplasarea a.c
Eu am pățit o anul trecut, in Ammoudara(Creta) era amplasat in dreptul patului.
Dacă ați avut cazare in Rovinj și a fost ok,nu strica o sugestie

#323
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Noi am stat la Vila Kristina, am avut cazare cu mic dejun. Zona a fost foarte buna, se ajunge pe jos si la plaja si in centrul vechi, la plimbare. In zona sunt si apartamente.

Noi nu folosim AC-ul, tinem noaptea geamurile deschise iar ziua storurile sau draperiile inchise. Si evitam cazarile la ultimul etaj. Asa ca nu prea observ unde este pozitionat.

Edited by mdt, 07 January 2022 - 19:35.


#324
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
A fost cineva in jurul datei de 10 iunie in zona Zadar sau Dubrovnik ? Ne gandeam ca anul acesta sa mergem in Croatia in aceasta perioada ca sa nu prindem aglomeratia din iulie - august si am vrea sa stam 4 zile in zona Zadarului si apoi 4 zile la Dubrovnik. Cum este vremea in perioada asta ? Este soare ? Se  poate face plaja ? Dar temperatura apei marii ? Merci.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate