Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Mai sunt copii la fel de multi pe strada voastra ca in copilarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
E logic ca sunt mai putini copii - din motivele enumerate de Adadoi, si din alte motive (accesul la contraceptie si avort la cerere; informare mai eficienta; migratie si emigrare - sunt pe ProTV international o gramada de capsunari/emigranti/oameni care au plecat la munci mai de sus care trimit salutari celor din tara inconjurati de 2-3 prunci cu nume straineze; politica de stat si de partid - mamele eroine sunt cel mult inconstiente in zilele noastre, nu medaliate; emancipare - oamenii vor sa-si construiasca mai intai o cariera, sa calatoreasca, sa se mai distreze pana sa se aseze la casa lor; societatea e altfel si nu mai considera procreerea o conditie sine-qua-non - asta e si o cauza, si un efect). Cat despre restul discutiei, e doar vesnicul "pre vremea mea...", pe care l-am auzit si de la bunica-mea referindu-se la maica-mea, si de la maica-mea referindu-se la mine, si pe care il mai gandesc si eu ocazional cand vad generatia tanara in actiune. Nu e nici o noutate ca fiecare generatie pare... degenerata celor din generatia precendenta. Bunica-mii i se parea ca maica-mea isi va strica ochii uitandu-se atat de mult la televizor, maica-mii i se parea ca mi se va praji creierul stand atat de mult la calculator, iar probabil ca mie imi va fi teama ca copiii mei isi vor leza buricele degetelor tastand pe touch screen-uri. Si totusi, nimic nu se schimba, totul se transforma.

#38
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Unde am copilarit sunt chiar mai multi puradei si desi stau la 10 minute de parc prefera sa-i tina in fata blocului sub atenta supraveghere cu tigara in mana.

#39
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
In orasele mici se intimpla fenomenul lasatului copilului singur linga bloc si la virste extreme: am un amic, rezident intr-un oras de citeva mii de oameni, sta la etajul 1, care isi lasa fata in fata blocului singura la 8 luni. Sub geamul de la bucatarie. Linga bloc e iarba, nici un fel de strada, scotea caruciorul pe iarba, punea si o patura alaturi si aveau grija ceilalti copii mai mari din bloc - se jucau cu ea, o puneau pe patura sa mearga de-a busilea, copilul era vesel si ma-sa mai arunca un ochi de la geam.

#40
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,387
  • Înscris: 20.10.2006
Si in cartier la mine/in orasul meu vad tot mai putini copii. Faptul ca nu mai sunt locuri la scoli/gradinite se datoreaza reducerii numarului de clase/grupe.

#41
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Sunt curios ce vor spune datele recensamantului care va avea loc la finele anului, cum va arata piramida structurii de varste dupa 9 ani de la ultimul recensamant.
In 2002, populatie intre 0-15 ani era de aproximativ 3,4 milioane reprezentand 15,5%, iar sporul natural negativ preconizat in 2007 era de -1,8 la mia de locuitori. Iar in luna martie 2011 sporul natural era de -4,3 la mia de locuitori!

#42
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 20.04.2008
Probabil ca sunt, dar tot ma impiedic de ei la fiecare pas. :habarnam:
Oricum nu imi pasa pentru ca nu mai sunt copil ca sa ma intereseze cu cine ma joc la bloc si nici nu ma freaca grija referitor la cat de productiv si-o trag altii.

#43
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

View Postripper, on 28th May 2011, 11:46, said:

Copii insotiti si mici sunt peste tot... discutam altceva aici.

Intre 2 saptamani si... 14 ani. :D Cei mai multi sunt de gradinita/scoala - "tronsonul" 5-10 ani.

Mie, care particip la actiuni umanitare, cand aud de familii cu 3-4, chiar 7 copii, nu mi se pare ca natalitatea a scazut. Insa cred ca natalitatea a fost mereu mare in randul celor... "neintelectuali".

#44
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008
Io nu inteleg despre ce vorbiti voi. Sunt parcurile pline pana la refuz de carucioare si de copii mici, de 2-3-4 ani, de asemenea si de femei gravide.

#45
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,230
  • Înscris: 01.12.2007

View Postaaalexandraaa, on 30th May 2011, 15:03, said:

Io nu inteleg despre ce vorbiti voi. Sunt parcurile pline pana la refuz de carucioare si de copii mici, de 2-3-4 ani, de asemenea si de femei gravide.
Citeste tot.

#46
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
In ultimii ani aud mult mai des batand clopotul de mort decat cand eram copil. Nu exista o saptamana fara un mort si chiar doi. Cum numarul nasterilor e in continua scadere, piata muncii e asa cum o cunoastem cu totii, numarul salariatilor a scazut la jumatate fata de 1989, nu pot sa nu ma intreb ce se va intampla peste 25 de ani, cand va iesi la pensie generatia "decreteilor", cea care azi sustine practic economia! Oare noua, celor nascuti in anii '80 cine ne va mai plati pensiile?
Pentru ca perspectiva de dezvoltare a tarii asteia nu exista, respectiv marirea numarului locurilor de munca, astfel incat tara sa produca din ce in ce mai mult, pib-ul sa creasca suficient de mult ca sa avem si noi lefuri europene etc.
Cum va arata Romania peste 20-25 de ani? Ne vom tot imprumuta ani de-a randul de acum incolo sa putem plati salarii si pensii? Deja au ramas doar 4,5 milioane de salariati, cati vor mai fi dati afara, inca jumatate pe atat?
Suna alarmist, dar daca stai sa te gandesti la distrugerea deliberata care s-a intamplat in toti anii astia, la lipsa unei politici de incurajare a natalitatii dupa '90, oricine care nu e dus cu pluta isi da seama ca vor veni vremuri si mai grele si ca situatia nu se va imbunatati prea curand!
Plus ca, din ce in ce mai multe familii de tineri, intre cei din categoria 25-40 de ani pleaca sa munceasca in afara, nasc acolo sau fac chemare si copiilor, care vor invata acolo si vor munci acolo, iar aici cine va mai ramane?

#47
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Aici va munci, daca va fi nevoie de forta de munca, o mare masa de imigranti.

#48
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Mda...
La noi se inmultesc puradeii nu romanii.
Tiganii fac o droaie de copii pe cand romanul se rezuma la unul si ala facut pe la 35 de ani.
Tiganii incep sa faca copii undeva pe la 12-14 ani.
In 50 de ani o sa ajungem o tara de jidani.
De fapt nu m-ar mira sa fie cu intentie si sa fie si politicul implicat.

#49
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ooo daa, o droaie de copii pe ulița mea. De multe ori stau în curte, fumez câte o țigară sub umbrar , privesc pe uliță și zâmbesc.

#50
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostFratello_2007, on 09 iunie 2011 - 10:49, said:

Mda...
La noi se inmultesc puradeii nu romanii.
Tiganii fac o droaie de copii pe cand romanul se rezuma la unul si ala facut pe la 35 de ani.
Tiganii incep sa faca copii undeva pe la 12-14 ani.
In 50 de ani o sa ajungem o tara de jidani.
De fapt nu m-ar mira sa fie cu intentie si sa fie si politicul implicat.
Vezi ca jidan se refera la evrei nu la tigani.
http://dexonline.ro/definitie/jidan

Ai reusit intr-o pastare sa-i jignesti si pe evrei si pe tigani facandu-i varza.Posted Image

Edited by Clovis, 08 March 2015 - 12:26.


#51
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Vezi ca e post din 2011, las-o si tu cum a picat. :)

#52
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
nu; la mine sant doar cei din plasament
ceilanti de 14-15 ani nu cred ca se mai pun (la liceu, clasa a 8-a, nu prea ies sa se joace )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate