Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mai sunt copii la fel de multi pe strada voastra ca in copilarie?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
O problema stiuta cu care ne confruntam in ultimii 20 de ani e scaderea numarului de copii. Practic, daca ma uit in jur, pe strada mea si in cartier in general, vad mult mai putini copii fata de vremea copilariei mele, ati observat si voi acest lucru? Dar, paradoxal, la fiecare inceput de an scolar sau cand se inscriu copii pentru gradinite, stirile ne anunta ca nu mai sunt locuri in gradinite, ca sunt ultra-aglomerate etc. Care sa fie pana la urma adevarul?

#2
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
la noi in scara blocului erau intr-o zi 3 carucioare si se mira lumea.
unul era venit in vizita.

deci nu, normal.
oricum, parca in ultimii 2 ani a fost o usoara crestere a natalitatii.

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

View Postduculeana, on 27th May 2011, 19:58, said:

O problema stiuta cu care ne confruntam in ultimii 20 de ani e scaderea numarului de copii. Practic, daca ma uit in jur, pe strada mea si in cartier in general, vad mult mai putini copii fata de vremea copilariei mele, ati observat si voi acest lucru? Dar, paradoxal, la fiecare inceput de an scolar sau cand se inscriu copii pentru gradinite, stirile ne anunta ca nu mai sunt locuri in gradinite, ca sunt ultra-aglomerate etc. Care sa fie pana la urma adevarul?
de ce este paradoxal?

copiii sunt tinuti in casa.
afara prind microbi, se bat, se lovesc, fac insolatie sau accidente ingrozitoare.

Edited by MarianG, 27 May 2011 - 19:07.


#4
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Bine acuma depinde si de oras, normal ca scaderea numarului copiilor se observa mai greu intr-un oras mare, gen Bucuresti, Constanta etc. unde culmea, ajungi inca din clasa I sa ai clase pana la litera E sau F, ceea ce pe vremea noastra nu era!
Cel putin in orasul meu, rar ajungeai la litera C in clasele I-VIII si nici nu veneau copii din localitatea alaturata la liceul nostru, ca sa se poata forma enspe clase. Acum, culmea, sunt multe clase din astea! Iar la liceu si mai si.

Edited by duculeana, 27 May 2011 - 19:08.


#5
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
la mine am impresia ca sunt 3x fata de cand eram eu copil :lol: s-au gasit acum vreo 4-5 ani sa ramana toate gravide si de atunci au mai turnat cate unu (si la scarile de langa la fel) deci nu pot bea o bere linistit sa nu cumva sa stric vreo educatie ... decat sa fiti in locul meu mai bine va mutati in varful muntelui cu ursu' :|

#6
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Unde vroiam sa ajung: pe cine sa mai credem: pe pro tv care ne anunta ca "nu mai sunt locuri in gradinite, inscrierile se fac chiar cu 1 an inainte etc"- desi s-au construit mai multe gradinite in astia 20 de ani SAU datele oficiale care ne spun ca avem spor natural negativ de vreo 20 de ani?
Sunt inca destui copii dar nu-i vedem pe afara pentru ca sunt la calculator cum bine spunea cineva mai sus, sau chiar a scazut numarul lor? Vor mai avea cu cine sa se joace nepotii nostri (in cazul in care s-ar decide sa mai iasa afara si sa nu mai piarda vremea pe facebook)?

#7
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
Mame + carucioare = prezente, dar sa ramâna careva cum stateam noi = NU, locurile de joaca au fost transformate in parcare, apoi este calculatorul care îi tine în casa, la Sport am surprinderea sa vad lume peste 30 +, ma asteptam sa vad pustimea, dar parca media bate 35+.

#8
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Adevarat, ca sa nu mai zic cati parinti isi mai dau copiii sa faca un sport de performanta, fie fotbal, tenis sau gimnastica, iar rezultatele se vad, adica lipsa de performanta ca pe vremuri, doar in gimnastica mai scoatem capul si la handbal feminin cateodata, dar in rest nimic.
Parca prea ii sufoca pe copii, atat ii mai verifica la telefon toata ziua buna ziua si ii tin la calculator in loc sa-i goneasca afara la joaca, oriunde, la plaja, la iarba verde, la miuta etc, numai sa nu mai stea atat lipiti de calculator.

#9
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pe cuvant daca nu fix la asta ma gandeam azi. M-am bucurat sa vad pe strada vreo 2-3 copii jucandu-se cu mingea. Nu mai e ca acum 15-20 de ani... sa bati maidanul toata ziua, sa joci fel de fel de jocuri, sa tragi cu cornete, sa faci "bombe" din noroi intarit la soare si sa le arunci de pe bloc :D fotbal in spatele blocului, hotii si vardistii, etc, etc, cate si mai cate. Pacat de vremurile astea si de calculator, internet, console wii si alte minunatii la moda acum care rapesc placerile copilariei. Pacat si de parinti pentru ca majoritatea ori sunt idioti, ori sunt imaturi, ori prea ocupati si stresati de grijile zilnice incat sa le mai pese si de copii. Problema pe care ei n-o inteleg, e dezvoltarea psiho-somatica a copilasilor, din cauza asta la adolescenta apar enorm de multi obezi, enorm de multi labili psihic, emo si alte rahaturi. Pacat de generatia viitoare. Da, poate ca sunt dur, insa e tristul adevar, chiar daca procentul nu-i chiar asa mare, al celor pe care i-am inclus in categoria asta, dar tot e mult mai mare decat era odata!

Edited by ripper, 27 May 2011 - 21:12.


#10
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007

View Postduculeana, on 27th May 2011, 20:52, said:

Adevarat, ca sa nu mai zic cati parinti isi mai dau copiii sa faca un sport de performanta, fie fotbal, tenis sau gimnastica, iar rezultatele se vad, adica lipsa de performanta ca pe vremuri, doar in gimnastica mai scoatem capul si la handbal feminin cateodata, dar in rest nimic.
Parca prea ii sufoca pe copii, atat ii mai verifica la telefon toata ziua buna ziua si ii tin la calculator in loc sa-i goneasca afara la joaca, oriunde, la plaja, la iarba verde, la miuta etc, numai sa nu mai stea atat lipiti de calculator.

De ce sa nu mai stea la calculator? De ce de fiecare data asta e problema principala? Voi nu stati la calculator?

#11
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu intelegi problema de fond, asta pentru ca nu ai niste cunostinte elementare. Efectul calculatorului asupra unui adult e aproape nul. In schimb asupra unui creieras in dezvoltare, e imens, nociv. Asta asa babeste si in mare, poate prinzi ideea!

#12
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
Eu am 15 ani, si NFS-urile mi-au stricat mintea  :confuzzled: ...cand merg cu taicamiu cu masina, si intra intr-o curba cu viteza mai mare, am impresia ca incepe sa derapeze si sa faca drifturi. :peacefingers: :thumbup: :

Edited by crazyboy4yo, 27 May 2011 - 21:24.


#13
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postripper, on 27th May 2011, 22:11, said:

Pacat si de parinti pentru ca majoritatea ori sunt idioti, ori sunt imaturi, ori prea ocupati si stresati de grijile zilnice incat sa le mai pese si de copii. Problema pe care ei n-o inteleg, e dezvoltarea psiho-somatica a copilasilor, din cauza asta la adolescenta apar enorm de multi obezi, enorm de multi labili psihic, emo si alte rahaturi. Pacat de generatia viitoare. Da, poate ca sunt dur, insa e tristul adevar, chiar daca procentul nu-i chiar asa mare, al celor pe care i-am inclus in categoria asta, dar tot e mult mai mare decat era odata!
Strii care-i paradoxul? Ca acei parinti sunt tocmai cei din generatia noastra sau dinaintea generatiei noastre, mai mari cu 5-10 ani maximum, care au prins si ei toate acele jocuri ale copilariei, de aia nu inteleg de ce nu se preocupa mai mult de copiii lor.

View Postpaintx05, on 27th May 2011, 22:12, said:

De ce sa nu mai stea la calculator? De ce de fiecare data asta e problema principala? Voi nu stati la calculator?
Ba da, doar ca diferenta e ca "noi" am avut acces la calculator la o varsta mult mai inaintata, dupa 20 de ani, varsta la care nu mai eram tentati sa stam enspe ore cu ochii in el cum fac astia mici. Eu nu inteleg cum nu se plictisesc sa stea atatea ore la calculator. Hai ca stai 2-3 ore seara sau la pranz cand vii de la scoala, dar nu non-stop! Inteleg de asemenea ca calculatorul e util pentru elevii din ziua de azi ca ii ajuta mai mult la lectii, referate etc., dar nici chiar asa, sa-l folosesti numai pentru jocuri!
Sper sa le treaca acest microb cat mai curand, chiar daca tehnologia avanseaza, sa n-o lase sa le acapareze viata!

Edited by duculeana, 27 May 2011 - 21:26.


#14
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011

View Postripper, on 27th May 2011, 22:14, said:

Nu intelegi problema de fond, asta pentru ca nu ai niste cunostinte elementare. Efectul calculatorului asupra unui adult e aproape nul. In schimb asupra unui creieras in dezvoltare, e imens, nociv. Asta asa babeste si in mare, poate prinzi ideea!
Mie îmi place scuza: lasa, învata sa umble pe calculator, îi trebuie în viata, dar majoritatea ramân petarde, asta pe lânga daunele psihice.

#15
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Tu cati ani ai, Duculeana? Ca eu am 32 jumate si frecam calculatorul de pe la 10-11 ani.

#16
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
LoveDemon - Ce faceai la 10-11 ani!? - Stergeai praful de pe el, ce se gasea pe vremea aia, sau ce puteai sa faci tu cu el, ceva sa îti afecteze dezvoltarea ta.

#17
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
De exemplu, programam si jucam o gramada de jocuri care se incarcau de pe caseta (si mai tarziu, jocuri in Dos). De ce, ai impresia ca n-aveai ce face cu un Commodore sau HC85? Da' eu nu zic ca mi-a afectat dezvoltarea, ba chiar din contra.

#18
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postduculeana, on 27th May 2011, 19:58, said:

. Care sa fie pana la urma adevarul?
Adevarul e ca pe vremuri copii mai stateau si cu bunicii si multi ajungeau la scoala fara sa fi trecut nici o zi pe la gradinita. Lucru rau desigur, diferentele in clasa I-a se cunosteau.

Edited by costables, 27 May 2011 - 21:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate