Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Paradontoza - Cum ati scapat de ea sau cum o tratati!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 01.05.2009
De parodontoza nu scapi, asta din experienta proprie personala, si din ce-am auzit la vreo 3-4 medici somatologi cu 15-20 de ani experienta.
Poti s-o incetinesti cu diferite tratamente, poate parea ca e ok la un moment dat, dar ea revine, mai ales ca una din cauzele recunoscute ale parodontozei este de natura genetica. Atentie la parinti cu alte cuvinte, daca au proteze si din ce cauza. Deci pana la urma ajungi la cutit, sau la implant. Nu e o boala a osului, a mandibulei sau a maxilarului, ci a dintelui si aceea ce se mai gaseste pe langa dinte, de fapt tesuturile, ligamentele, gingia, sunt afectate de boala dintelui.
Acum, ideea este sa ajungi la o anumita varsta cu dintii tai naturali astfel incat in momentul in care iti pui implanturi acestea sa te tina restul vietii. Undeva pe la 50+ ani, mai degraba spre 60 de ani. Avand in vedere ca forta de masticatie scade odata cu varsta, vasele de sange se ingusteaza, muschii se atrofiaza, fata ne "cade" (femeile sunt mai atente la la fazele astea) exista sanse destul de mari ca implanturile sa te tina restul vietii daca ai o igiena orala buna.
Daca ti-a cazut un dinte, o masea, dupa vreo 3 luni osul, mandibula sau maxilarul, incepe sa se resoarba (functia creeaza organul spun medicii stomatologi), si atunci o sa fie nevoie si de aditie de os (plus membrana, plus suturi, plus manopera aferenta) pentru a da posbilitatea implantului sa se ancoreze ca lumea.
Insa toate cele de mai sus sunt consideratii generale, medicina e grea si complicata tocmai pentru ca o persoana nu seamana cu alta, si pot exista evolutii diferite de la caz la caz.

#38
Gabri24

Gabri24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2021
Si eu am fost diagnosticata cu paradontoza severa, desi am mers in fiecare an la dentist si la curatat dintii. Nu inteleg de ce nimeni, nici un doctor, nu mi-a atras atentia. Sunt disperata, stiu ca voi pierde dintii. Nu fumez si nu mananc dulce prea mult. De asta nu inteleg cum e posibil asa ceva.

#39
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
mai vezi inca o parere, poate totusi nu este atat de severa!
eu am parodontita, gingia este retrasa foarte mult, de aceea la 4 luni fac aceasta mentenanta cu detartraj si laser,
care mentine dintii pe arcada cat se mai poate...
cand nu s-o mai putea - implant, deja am 2 implanturi simetrice (premolari)

#40
Gabri24

Gabri24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2021

 carolinaherera, on 13 februarie 2021 - 10:47, said:

mai vezi inca o parere, poate totusi nu este atat de severa!
eu am parodontita, gingia este retrasa foarte mult, de aceea la 4 luni fac aceasta mentenanta cu detartraj si laser,
care mentine dintii pe arcada cat se mai poate...
cand nu s-o mai putea - implant, deja am 2 implanturi simetrice (premolari)
Revin....Am fost la parodontolog si am observat ca e retras osul destul de mult. In partea de sus, in fata, e chiar foarte mult retras, acolo e si cea mai mare problema. Pungile parodontale sunt de 8 mm la locul respectiv. La ceilalti dinti, inafara de maselele din spate, pungile sunt mai mici. Medicul mi-a spus ca e posibil sa fie si de la bruxism, m-am trezit uneori frecandu-mi dintii intre ei. Am facut ciuretaj subgingival si peste 2 luni merg la control. Ce ma deranjeaza pe mine este ca am mers in fiecare an la dentist, au vazut problema si totusi nu mi-au zis. As fi schimbat ceva in comportament, care poate ar fi ajutat. Acum am schimbat cabinetul si il voi mai schimba de 10 ori daca apar probleme. Nu sunt sigura de ce spun acum, dar am inteles ca o anumita retragere osoasa si gingivala oricum apare cu varsta.

#41
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
asa este, trebuia sa fii informata!
gaseste un cabinet civilizat, eu ma duc la Dentestet - este de lux, extrem de mari preturile, dar numai acolo am incredere avand in vedere ca mi-au facut operatii serioase cu lambou si aditie de os, tratament de canal si implanturi, FARA sa ma doara absolut nimic, nici
macar dupa anestezie, pentru ca medicul a stiut de capul lui...
pungile mele paro erau de 7 mm, au scazut in urma tratamentelor la 3-4 mm, gingia a ramas retrasa dar macar acum este sanatoasa.
toata treaba, cu tot cu cele 2 implanturi, a durat fix 1 an
acum ma duc doar la mentenanta si evident acasa tot tacamul - periuta electrica (nu rotativa)+dus bucal foarte important de 2-3 ori pe zi.
rezultatele sunt fabuloase, nu regret nici un leu

#42
Gabri24

Gabri24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2021
Eu nu locuiesc in Romania, dar ma bate gândul sa vin pt tratament, ca nu am încredere prea mare in medicii de aici, plus ca este extrem de scump. Numai un exemplu: soțul meu e strain, adică la el acasa...Pungi parodontale de 10 mm sau mai mult, nimeni n-a zis nimic, pana n-a facut infectie si a mers la cabinet public. Acum și el in tratament. Și eu tot așa am aflat, făcând un abces. Eu am mers la privat, ca altfel trebuia sa astept multe luni și pana intram la tratament, îmi cădeau dinții. Aștept sa văd ce se întâmpla. Dacă nu-i ok, atunci vin in țara.


#43
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,344
  • Înscris: 18.12.2019
Dentestet este tot clinica privata, o recomand, am vazut multi straini in sala de asteptare (care, de altfel, este un fel de living,
nu seamana de nicio culoare cu ce stiam pana acum)
Toti medicii au in CV Carol Davila
Poti intra pe saitul lor, pentru orientare
Succes!

#44
Gabri24

Gabri24

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 25.01.2021

 carolinaherera, on 16 februarie 2021 - 15:55, said:

Dentestet este tot clinica privata, o recomand, am vazut multi straini in sala de asteptare (care, de altfel, este un fel de living,
nu seamana de nicio culoare cu ce stiam pana acum)
Toti medicii au in CV Carol Davila
Poti intra pe saitul lor, pentru orientare
Succes!
Multumesc! Voi urmari evolutia si voi reactiona in functie de asta.

#45
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Se pot lua antibiotice ? Am o durere infernala, toata partea de jos e rosie si cu pungute  in fata dintilor . Ceva calmant ce ar fi mai potrivit ca vad ca Antinevralgic iau degeaba .E si duminica si inchis la cabinete .

#46
WebSourceC

WebSourceC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 14.04.2019

 GingisHan2015, on 12 septembrie 2021 - 15:47, said:

Se pot lua antibiotice ? Am o durere infernala, toata partea de jos e rosie si cu pungute  in fata dintilor . Ceva calmant ce ar fi mai potrivit ca vad ca Antinevralgic iau degeaba .E si duminica si inchis la cabinete .

Infectie la radacina, abces periapical. Ai neglijat caria si a ajuns la nerv. De ce nu te-ai dus pina acum la medic?

#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
nu e carie .azi m-a luat . ma duc maine .am luat Ketorol, algocalmin, eulgel, si amoksiklav . acum incep tratamentul .am gasit farmacia de garda . e  o mica  paradentita .sau parodontita . nu tin minte ce a zis farmacista .dar efectiv ma urc pe geamuri .
maine merg si la dentist . pace . uauuu . Posted Image

#48
WebSourceC

WebSourceC

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 14.04.2019
Parodontita? Nu e de bine. Se poate si mai rau.

E si de la abces dentar.

Edited by WebSourceC, 12 September 2021 - 18:33.


#49
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 carolinaherera, on 11 ianuarie 2020 - 21:46, said:

si eu cred asta. am fost diagnosticata cu parodontita severa, deci daca mai stateam, as fi dat in parodontoza probabil...
dupa 3 luni in care am beneficiat de 3 tratamente de canal, chiuretaje subgingivale pe 4 semiarcade (sau hemiarcade) cu laser, ultrasunete si tot felul de tehnologii(inclusiv implant cu aditie de os), gingia mea este in sfarsit normala, sanatoasa, roz (era violet). evident, nu ma spalam decat dimineata; acum si seara+dus bucal+periute interdentare. diferenta este spectaculoasa!

Practic le-ai facut pe toate, inclusiv aditie si implant.
Poti sa-mi dai PM cu cabinetul ? Multumesc

 GingisHan2015, on 12 septembrie 2021 - 17:50, said:

nu e carie .azi m-a luat . ma duc maine .am luat Ketorol, algocalmin, eulgel, si amoksiklav . acum incep tratamentul .am gasit farmacia de garda . e  o mica  paradentita .sau parodontita . nu tin minte ce a zis farmacista .dar efectiv ma urc pe geamuri .
maine merg si la dentist . pace . uauuu . Posted Image

Pt germeni parodontali exista test la Synevo, de la ei iei kitul si recolteaza stomatologul. Se da rezultat la germeni si se alege antibioticul, exista schema de tratament pe site Synevo.

#50
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Mulțumesc mult .👍

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate