Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Paradontoza - Cum ati scapat de ea sau cum o tratati!

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
adelinar

adelinar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 15.07.2006
Una e sa intrebi vanzatorul ce vrea sa iti bage propriul produs pe gat pt a-si face vanzare si alta e sa vorbesti cu un stomatolog care nu are decat interesul sa te ajute nu sa te atraga ca si client. El a explicat de ce e eficienta sau nu o anumita metoda, nu a spus "hai la mine la cabinet ca te rezolv"

Edited by adelinar, 14 October 2011 - 12:10.


#20
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Chiar daca vanzatorul nu zice 'cumpara aspirina de la mine,' in mod sigur nu o sa spuna ca aspirina nu e necesara, sau ca doar amelioreaza niste simptome fara sa adreseze cauza.

Stomatologul te ajuta nivel micro: ai o problema vizibila, sa vedem ce putem ameliora, nu o sa discute cum ai ajuns acolo.

Iar cand discuta, o sa iti spuna, mai mult sau mai putin voalat, ca in principiu nu stii cum sa te speli pe dinti. Parca omenirea a fost facuta acum 100 de ani cand Procter and Gamble a zis "sa fie lumina". Omul de rand e atat de inchis la minte incat nu poate privi lucrurile in perspectiva mai departe de cele cateva decenii amarate cand a vietuit el pe planeta asta.

Mi-e greata de cate ori am auzit: "majoritatea oamenilor nu stiu cum sa efectueze periajul corect" si apoi te iau cu tehnica de a peria dinspre gingie spre dinte cu miscari lente, pana ajungi te simti ultimul idiot si sa regreti ca nu esti absolvent de medicina plus campion la ping pong ca sa ai si cunostiintele si dexteritatea necesara actului.

Si chiar daca te fac sa juri ca o sa polizezi cu religiozitate de azi inainte, tot nu o sa te tii de ritual ca la carte, pentru ca se presupune ca mai ai si alte rahaturi de rezolvat. Si cand problemele dentare se tot inmultesc ajungem inapoi la guilt trip si tu esti iar pacatosul care nu a respectat poruncile.

Prefer sa caut alte solutii. Nu ma impresioneaza 'expertii' si nici presupusa lor impartialitate cand ei depind de indoctrinarea mea ca sa puna mancare pe masa.

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Tu esti genul de pacient pe care nu l-as trata in viata mea, plus de asta te-as mirosi cum intri in cabinet ce hram porti.
Sa n-ai nevoie niciodata de vreunul, iti doresc sa te tratezi singur, cum le stii tu pe toate din carti si net.

#22
DoloresC

DoloresC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 05.09.2011

 ripper, on 14th October 2011, 21:01, said:

Tu esti genul de pacient pe care nu l-as trata in viata mea, plus de asta te-as mirosi cum intri in cabinet ce hram porti.
Sa n-ai nevoie niciodata de vreunul, iti doresc sa te tratezi singur, cum le stii tu pe toate din carti si net.


iarta-l, e mult de cand nu a mai ejaculat.  :confuzzled:

#23
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,321
  • Înscris: 04.05.2006

 malicious earn, on 14th October 2011, 11:26, said:

Eschimosii aveau practic zero carii in vremea cand mancau numai carne.

Ma, da' te-ai gandit ca eschimosii aia nu consumau altceva decat carne, pentru ca ale naibii fructe nu cresteau la polul nord si implicit, ei ca rasa, s-au adaptat zonei in care traiesc? La fel cum noi, astia din clima temperata, ne-am adaptat zonei in care traim? And so on?. Am inteles, tie ti se pare ca e Ok sa mananci doar carne. E bafta ta si cine stie, poate...pentru tine, functioneaza. Dar tu esti cel mult un caz particular. Desi, eu pot paria ca in 10 ani vei vedea si tu ca de fapt nu esti. In fine, asta-i mai putin important. Ce e totusi important, este sa incetezi totusi cu tampenia asta si sa te rezumi la un singur topic, in care sa-ti expui modul de viata. E deja prea mult, dar totusi acceptabil.

#24
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
richelieu, prea tarziu, am deja cateva topicuri in care imi expun ideile si experimentele neortodoxe. Tu incepi sa suni repetitiv cu avertizarile despre cum o sa mor eu de la carne.
E o comunitate intreaga de carnivori la fel cum sunt comunitati de vegetarieni, vegani etc. Nu poti separa dieta de sanatate, de-aia discutam dieta pe topicul despre dinti.

Strict legat de topic, aici vorbeam de oameni care vor dinti sanatosi. Intamplator sau nu, eschimosii, populatie de carnivori, aveau dinti perfecti.

Acuma daca noi am fost facuti sa mancam o dieta combinata de ce oare ea ne distruge dintii? Si daca nu am fost facuti sa fim carnivori, de ce carnea nu ataca dintii?

Parerea mea (informata): nu s-au adaptat eschimosii la carne, toti oamenii sunt adaptati la carne.

#25
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

 richelieu, on 14th October 2011, 22:47, said:

Ma, da' te-ai gandit ca eschimosii aia nu consumau altceva decat carne, pentru ca ale naibii fructe nu cresteau la polul nord si implicit, ei ca rasa, s-au adaptat zonei in care traiesc? La fel cum noi, astia din clima temperata, ne-am adaptat zonei in care traim? And so on?. Am inteles, tie ti se pare ca e Ok sa mananci doar carne. E bafta ta si cine stie, poate...pentru tine, functioneaza. Dar tu esti cel mult un caz particular. Desi, eu pot paria ca in 10 ani vei vedea si tu ca de fapt nu esti. In fine, asta-i mai putin important. Ce e totusi important, este sa incetezi totusi cu tampenia asta si sa te rezumi la un singur topic, in care sa-ti expui modul de viata. E deja prea mult, dar totusi acceptabil.

1. Eschimosii mancau carnea fie inghetata fie putin fiarta. In situatii foarte rare o consumau la foc aprins.
2. Eschimosii consumau si ierburi, radacini si unele fructe.
3. Eschimosii consumau cantitati mari de carne (peste, vanat, unele pasari plus oua) deoarece traiau printre ghetari. Aveau nevoie de cantitati mari de energie (nu mai zic de efortul depus care nu se compara cu al unui om din zilele noastre)

#26
12trei

12trei

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 22.07.2011

 malicious earn, on 13th October 2011, 17:27, said:

Te uiti la triburi de acum cateva mii de ani, aveau zero probleme dentare, nu folosea nici unul Colgate.
Normal ca majoritatea nu prea aveau probleme dentare majore... deoarece ii omora altceva cu mult inainte. :)

#27
malicious earn

malicious earn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 463
  • Înscris: 27.09.2006
Man, doar pentru ca era frig afara nu inseamna ca trebuiau sa manance mai mult. Doar se imbracau mai gros.

De unde fructe la polul nord?

#28
DoloresC

DoloresC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 05.09.2011
oare de ce la eschimosi s-au observat mai multe cazuri de taurodontie?

#29
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011
1. Produsele animale tin mai de cald decat alea vegetale, ofera cantitati mai mari de energie. Normal ca se imbracau mai gros.
2.  While it is not possible to cultivate plants for food in the Arctic the Inuit have traditionally gathered those that are naturally available. Grasses, tubers, roots, stems, berries, fireweed and seaweed (kuanniq or edible seaweed) were collected and preserved depending on the season and the location.
3. Repet, ei consumau carnea inghetata sau putin fiarta, consumau si sange crud.

#30
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Se schimba dintii si se rezolva.
Nu dati in mine ca va spun.

#31
Constan

Constan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 14.04.2008
Mai frate ce mai e nou in domeniul paradontozei?eu am o experienta pe tema asta,adica pe pielea mea....
E inchis p'aici?

#32
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu mai bine intrebi pe aria de Medicale in loc sa dezgropi un topic vechi de 3 ani aici?

#33
adioffice

adioffice

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2014
Am tratat cu hrean.
Dati o radacina de hrean prin razatoarea mica, aproximativ o lingurita sau doua in functie de greutatea corporala. Amestecati intr-un pahar cu putina apa ca sa va ajute sa inghiti hreanul ras. Daca puteti suporta iuteala clatiti putin gura cu acesta apa inainte de a o inghiti. Se ia dupa masa. Luati cateva zile la rand. Rezultatele pozitive trebuie sa se vada imediat incepand din a doua zi. Incercati sa luati de 2 sau 3 ori pe zi in functie si de starea digestiva.
Asa am tratat eu, intamplator,  sangerarile gingivale a doua masele. Luam hreanul pentru o cu totul alta problema.
Daca rezultatele sint pozitive si in cazul vostru publicatile pe forumuri faceti-le cunoscute pentru a ajuta si alti suferinzi.

#34
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

 adioffice, on 30 iunie 2014 - 15:21, said:

Am tratat cu hrean.
Dati o radacina de hrean prin razatoarea mica, aproximativ o lingurita sau doua in functie de greutatea corporala. Amestecati intr-un pahar cu putina apa ca sa va ajute sa inghiti hreanul ras. Daca puteti suporta iuteala clatiti putin gura cu acesta apa inainte de a o inghiti. Se ia dupa masa. Luati cateva zile la rand. Rezultatele pozitive trebuie sa se vada imediat incepand din a doua zi. Incercati sa luati de 2 sau 3 ori pe zi in functie si de starea digestiva.
Asa am tratat eu, intamplator,  sangerarile gingivale a doua masele. Luam hreanul pentru o cu totul alta problema.
Daca rezultatele sint pozitive si in cazul vostru publicatile pe forumuri faceti-le cunoscute pentru a ajuta si alti suferinzi.


Asta nu e leac pentru parodontoza !
Parodontoza inseamna distrugerea masei osoase in care sunt inserati dintii, iar aceasta masa osoasa nu se regenereaza poimaine daca inghiti hrean azi, doamne pazeste, nu stiu de unde le scoateti.

Ca sa previi instalarea parodontozei, trebuie sa ai grija la cum iti cureti dintii (periutele interdentare sunt extrem de importante), sa ii cureti dupa fiecare masa (in special spatiile interdentare) si sa faci periodic detartraje, astfel incat placa bacteriana sa nu ajunga sa afecteze aparatul de sustinere al dintilor (tesut + os maxilar).
Odata instalata, e dificil si costisitor de tratat.

#35
arcond

arcond

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,116
  • Înscris: 15.11.2006

 Enigel, on 01 iulie 2014 - 16:15, said:

Ca sa previi instalarea parodontozei, trebuie sa ai grija la cum iti cureti dintii (periutele interdentare sunt extrem de importante), sa ii cureti dupa fiecare masa (in special spatiile interdentare) si sa faci periodic detartraje
Cele doua chestiuni se exclud una pe cealalta . Daca ai nevoie de detartraj inseamna ca ai o igiena orala  superficiala . Elementul care defineste igiena orala de maxima eficienta este tocmai absenta tartrului . Si este garantia sigura ca parodontoza sau alta afectiune dentara nu se va instala .

#36
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019

 arcond, on 13 octombrie 2011 - 12:10, said:

In stadiu incipient se poate face foarte mult , chiar se poate stopa . Este greu de exemplificat acest lucru , daca nu de-a dreptul imposibil , din lipsa cazurilor concrete si a faptului ca medicina , in general , nu mai are timp sa se ocupe de oamenii sanatosi . Si daca sunt persoane care au realizat asa ceva , ori nu constientizeaza foarte bine , ori nu sunt interesate sa expuna public experienta prin care au trecut .

Normal ca la mine este ceva mai putin invaziv , din cauza ca iau zilnic masurile cele mai adecvate .
Dupa spus-a unui medic stomatolog , trebuia sa am placa de peste 15 ani . Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce dezastru as fi trecut daca nu as fi inteles in ultimul ceas regulile ce trebuie urmate .
  
  Important este ca userii  interesati de afectiunea parodontala sa afle lucruri cu adevarat utile , care sa le readuca zambetul pe buze si sa le redea speranta .

  Din pacate , tocmai aceste lucruri cam lipsesc pe forum .
  Multa sanatate tuturor !
si eu cred asta. am fost diagnosticata cu parodontita severa, deci daca mai stateam, as fi dat in parodontoza probabil...
dupa 3 luni in care am beneficiat de 3 tratamente de canal, chiuretaje subgingivale pe 4 semiarcade (sau hemiarcade) cu laser, ultrasunete si tot felul de tehnologii(inclusiv implant cu aditie de os), gingia mea este in sfarsit normala, sanatoasa, roz (era violet). evident, nu ma spalam decat dimineata; acum si seara+dus bucal+periute interdentare. diferenta este spectaculoasa!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate