Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Forta aplicata in surub

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

dinculescu

dinculescu

Junior Member

• Grup: Members
Salut,

Vreau sa aflu care surub este mai eficient, pentru care sa fie nevoie de o forta T cat mai mica, daca vreau sa ridic o greutate (500 g) la o anumita inaltime si am acelasi pas al surubului de 20 mm.

Daca diametrul surubului este mai mare (30 mm), unghiul α al filetului este mai mic, dar forta de frecare intre surub si piulita este mai mare.
Daca diametrul surubului este mai mic (16 mm), forta de frecare intre surub si piulita este mai mica, dar unghiul α al filetului este mai mai mare.
Se poate sa fie acelasi T in ambele cazuri, am gasit ceva dar nu prea imi da un rezultat...

T = F * l / 2Π * v

T - forta de rotatie aplicata surubului
F - forta liniara aplicata surubului
l - pasul surubului
v - eficienta surubului

Am atasat si o imagine pentru o intelegere mai clara

Attached Files

Edited by dinculescu, 27 May 2011 - 17:37.

undercoverbrother

undercoverbrother

Guru Member

• Grup: Validating
cu cat e pasul mai mic, cu atat surubul va apasa mai tare indiferent de frecare.

pe de alta parte, poate fi si acelasi T.

dinculescu

dinculescu

Junior Member

Pe mine ma intereseaza ca la o rotatie sa se deplaseze 20 mm, deci acolo nu vreau sa umblu. Sa inteleg ca daca aplic reciproca, cu cat maresc diametrul surubul va apasa mai tare?

asterix1

asterix1

Senior Member

• Grup: Senior Members

dinculescu, on 27th May 2011, 18:41, said:

Pe mine ma intereseaza ca la o rotatie sa se deplaseze 20 mm, deci acolo nu vreau sa umblu. Sa inteleg ca daca aplic reciproca, cu cat maresc diametrul surubul va apasa mai tare?
Un surub normal cu frecare de alunecare are un randament mediu de 30%.
In schimb unul cu bile ce inlocuieste frecare de alunecare cu cea de rostogolire are randamentul de 90%.
Deci daca foloseste un surub cu bile cu pas de 20mm(sa zicem) vei consuma de trei ori mai putina energie.

dinculescu

dinculescu

Junior Member

Surub cu bile o sa utilizez, dar nu am vrut sa mai intru in detalii. Pentru ca daca ce intreb eu se aplica la surub normal, se va aplica si la surubul cu bile.

asterix1

asterix1

Senior Member

dinculescu, on 27th May 2011, 18:51, said:

Surub cu bile o sa utilizez, dar nu am vrut sa mai intru in detalii. Pentru ca daca ce intreb eu se aplica la surub normal, se va aplica si la surubul cu bile.
Tot ce este valabil la un surub normal este si la unul cu bile.
Problema este la pasi(care pleaca de la 5mm in sus),la faptul ca nu se pot autobloca,la jocuri care pota aparea in timp din cauza socurilor etc.

dinculescu

dinculescu

Junior Member

nu se pot autobloca? adica o sa cada greutatea in jos pe filet?

andrei_0

andrei_0

fishy

• Grup: Moderators
Toate suruburile fac acelasi lucru. Frecarea e la fel in toate cele 3 cazuri. Daca vrei "forta" mai mare, trebuie ori sa scazi pasul surubului, ori sa cresti bratul fortei cu care actionezi (in desen ar trebui sa maresti diametrul acelui cerc de jos). Singura diferenta la care m-as putea gandi e ca surbul mai gros va fi mai "trainic" in timp.

undercoverbrother

undercoverbrother

Guru Member

corect. nu are treaba cu grosimea.
pasul surubului este egal cu distanta pe care o parcurge surubul la o rotatie completa deci nu conteaza cat e de gros.
e normal ca atunci cand de duce doar 1 mm sa aplice o forta dubla decat atunci cand se duce 2 mm. valori arbitrare.

dinculescu

dinculescu

Junior Member

Deci ramane constanta forta necesara aplicata surubului daca ii modifici diametrul. Multumesc!

undercoverbrother

undercoverbrother

Guru Member

doar frecarea e ceva mai mare in rest, nu.

asterix1

asterix1

Senior Member

dinculescu, on 27th May 2011, 19:05, said:

nu se pot autobloca? adica o sa cada greutatea in jos pe filet?
Da nu se poate autobloca.Cade in jos pe filet daca nu blochezi surubul sau piulita dupa caz.
Un singur amanunt mi-a scapat.Forta pe care o suporta un surub cu bile la acelasi diametru si pas este mai mica decat la unul obisnuit cu frecare de alunecare.De aceea este bine ca surubul pe care il folosesti sa-l alegi din catalog de firma.

dinculescu

dinculescu

Junior Member

Cred ca i-am gasit si rezolvarea. Cand ajunge piulita sus, iese de pe surubul cu bile si cu un alt filet se insurubeaza pe alt pas, fara bile. Sa vad exact cum functioneaza un surub cu bile, ca sa tin bilele pe piulita si sa nu cada. Altfel nu am gasit o solutie..

dinculescu

dinculescu

Junior Member

Cunoasteti vreo ecuatie de transmitere a fortei in surub, in functie de diametrul surubului, de pas, de forta liniara aplicata, de coeficient sau alti factori de luat in calcul? Multumesc!

dinculescu

dinculescu

Junior Member

Vad ca nu raspunde nimeni, am gasit un exemplu legat de formula pe care am scris-o mai sus si care arata cam asa:

For example, consider a ball screw with a 1.875-in. lead moving a 535-lb load. The torque required is:

T = L * P / 5.65
= (1.875 * 535) / 5.65
= 177.54 lb-in.

Dar este cam aiurea cu inches si pounds. Totusi, ce am inteles este ca forta necesara ridicarii unei greutati pe surub, e cam de 3 ori mai mica decat forta pe care o dezvolta greutatea. Eu calculam cu kg si mm si imi dadea o forta de 3 ori mai mare, deci cred ca trebuie kg si cm. Poate mai are nevoie cineva..

Edited by dinculescu, 15 June 2011 - 17:51.

dinculescu

dinculescu

Junior Member

Salut,

Revin cu alta intrebare la voi legata de forta in suruburi. Am 3 suruburi ( cu bile ) de grosimi diferite si pe ele prinse aceeasi greutate "G"; unghiul filetului "α" este acelasi pentru fiecare surub, dar pentru diametre mai mari se mareste si pasul, iar pentru o rotatie efectuata greutatea se va deplasa pe o distanta mai mare pe surub. Intrebarea mea este daca forta de torsiune "T" necesara ridicarii greutatii este aceeasi, deoarece sarcina apasa pe aceasi panta ( pe unghiul α )? Adica cu aceeasi forta sa ridic greutatea mai mult.

Multumesc!

Attached Files

• Attached File  1.png   9.97K   21 downloads

Edited by dinculescu, 05 November 2011 - 00:20.

Tavi24

Tavi24

Member

Citind acest subiect, mi-am amintit de vremurile bune si ireversibile in care aveam, printre altele, unul dintre proiectele la organe de masini- cricul, sub "indrumarea" lui "Sabrina" (scriu "indrumarea" intre ghilimele deoarece mai mult ma confruntam cu profesorul respectiv).
Am desprins citeva notiuni utile, incepind cu conditia de autofrinare. Apoi, fara deductii, trec direct la relatia de calcul a momentului de torsiune la axul surubului.
Mai fac precizarea ca momentul rezistent total intimpinat la manivela de actionare include si momentul de frecare intre capul surubului si corpul cricului (exclus din rezumatul meu). La alte mecanisme, lagaruirea surubului poate fi facuta prin rulmenti... situatie in care se reduce frecarea in lagare. Forta de actionare se obtine prin impartirea momentului rezistent la bratul fortei de actionare.

In ipoteza a doua cuple elicoidale (surub-piulita) incarcate cu aceeasi forta axiala si avind pasuri egale (cum vad in prima postare), momentul de torsiune va fi mai mare la surubul cu diametrul mai mare, deoarece unghiul de frecare ramine constant (independent de diametrul d2)- teoretic. In privinta rezistentei mecanice si la uzura se schimba lucrurile.

Predimensionarea surubului se face din solicitarea la tractiune, aflind diametrul interior minim al filetului. Alegerea din STAS a unui surub cu d3 imediat superior valorii calculate.
Pe urma stabilirea inaltimii piulitei (nr de spire). Verificarile filetelor la incovoiere si forfecare. Verificarea surubului la solicitarea compusa (intindere si torsiune).

Revenind la comparatia suruburilor de diametre diferite si pasuri egale, dar incarcate la fel, in realitare, ar creste coeficientul de frecare intre flancurile filetelor surubului mai subtire... Spirele piulitei nu se incarca in mod egal, deci n-o putem lungi exagerat de mult, prin urmare scade calitatea lubrifierii, apare contactul semiuscat.

Attached Files

baldovica

baldovica

Active Member

am o intrebare  la care sper sa primesc un raspuns de la cineva cu experienta in domeniu.
la ce forta de forfecare rezista un surub de 6, cu duritate 8.8?
m-ar interesa o estimare in kg.
raspunsul ma ajuta la solutia de montare a unei scari pe structura metalica construita din 5 elemente (2 podesturi si 3 rampe)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate