Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Selena B217

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
salut,

am primit cadou 2 radiouri 'Selena B217'. nou-noute. Unul nu are cablu de alimentare. n-as vrea sa-l arunc. mai degraba l-as pune in functiune.

Am luat rapid un cablu de alimentare din beci, de la un casetofon vechi cu ideea sa-l cositoresc direct in radiou.  dar surpriza neplacuta e ca
mufa de alimentare a cam ciudata... are 3 picioruse. Si dupa cum vad pe cablul de alimentare original, nu exista pamantare la stecher.
n-am idee cum sa-l cositoresc avand un cablu cu 2 fire si in radiou 3 fire (2 albe si unul rosu) :huh:  


si n-as vrea nici sa-l prajesc... ^_^


poate ma ajuta cineva... atasez 2 poze...

mersi

Attached Files


Edited by chris_dvb, 27 May 2011 - 14:43.


#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu as incepe sa sap pe net dupa schema acestui radio. Cu Gogu, ca super raspandit.*
Dupa aia as cauta o bormasina si un burghiu intre 6 si 8mm. Cu astea as da o gaura in partea laterala a cutiei. Atentie sa nu iti scape prea mult si sa intri in fire, cablaj, etc..
Prin acesta gaura as baga un cablu nou de alimentare cu 2 fire, normal, prevazut la un capat cu un stecher la fel de normal, cu 2 picioruse.
Firul care intra in cutie l-as inoda ca sa nu se traga firul din greseala si sa iasa din lipituri. Bun.
Mai departe.
La radiourile de acest gen nu se foloseste impamantare, ca nu sunt fiare de calcat si nici masina de spalat rufe. De aia am scris ca iti trebuie un cablu cu doar 2 fire.
Asa ca acum trebuie sa studiezi care sunt firele care din mufa ajung in primarul transformatorului. Pur si simplu mergi cu mana pe cate un fir si gata. La fel faci si cu al doilea si te-ai scos. Iti mai ramane de lipit.
Personal eu as dezlipi firele de pe piciorusele mufei si le-a da cap in cap cu firele de alimentare.
Inainte as baga un tub de plastic, adica un varnish, ca dupa lipire sa am ce sa trag peste sudura. Daca nu, un pic de izolir band e superbine.
Succes. E mai multa vorbarie decat treaba efectiva...
PS. Hai ca am asapt eu pt dta. Nu conteza ca 216. Ideea e aceiasi.

Attached Files



#3
Selias

Selias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2010
Salut! Sunt interesat daca poti sa disponibilizezi contra cost, evident, unul din cele doua Selena B-217. Adresa mea de e-mail [email protected]. Multumesc pentru citirea mesajului!

#4
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostSelias, on 28 februarie 2012 - 01:46, said:

Salut! Sunt interesat daca poti sa disponibilizezi contra cost, evident, unul din cele doua Selena B-217. Adresa mea de e-mail [email protected]. Multumesc pentru citirea mesajului!


In primul rand, scuze pt ca raspund abia acuma ( dupa 1 an jumate Posted Image ). Fiind mai pasionat de receptia DVB-T / DVB-S si rezolvand problema cu mufa la un timp relativ scurt dupa postarea problemei, nu prea am mai dat atentie rubricii. Insa, unul dintre radiouri l-am facut cadou socrului (asculta Antena Satelor Posted Image )  si unul l-am pastrat eu, chiar pt faptul ca este un radiou bun, cu traditie,  pt cunoscatori si pasionati de tot felul de 'scule', asa ca mine.
Nu promit, dar o sa incerc sa vad daca mai pot 'face rost' de unul. In caz ca, colegul meu mai are unul pe acasa, o sa-ti scriu.

Numa bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate