Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

cazare cu rezervare sau fara ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View Posthaleluia, on 21st July 2011, 15:28, said:

Inca o intrebare: este o diferenta semnificativa de cost intre cina la restaurant/terasa(local obisnuit, nu din cele cu mari pretentii) in zona salzkammergut de ex. si suplimentul demipensiune (fata de cazare doar cu mic dejun)? Intreb pt. ca nu prea-mi convine sa cinez la ora 18 la pensiune, dar nici sa platesc prea mult "in oras".

Pai daca te costa 15 eur/pers suplimentul iar un meniu asemanator e 20-25 de euro cam renteaza cinatul la ora 18:00. Daca va stiti plimbareti si riscati sa pierdeti intervalul in care se poate lua cina pentru ca inca mai haladuiti pe coclauri ati dat banii pe cina degeaba. In general prin tarile alea te poti intelege cu oamenii daca va cazati la pensiune. La hotel e mai strict.
Dupa cele spuse va recomand sa rezervati camera cu minim de suplimente a.i. in caz ca nu ajungeti sa pierdeti o suma minima (daca ati garantat cu cardul). La fata locului, cand efectuati plata va orientati (dupa caracterul gazdei, deci dupa discutii pe tema asta) si puteti solicita si demipensiunea.

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poti inchiria un apartament intr-o vila. Apartamentele sunt cu bucatarie complet utilata si mananci dimineata si seara acasa iar pranzul il iei unde vrei. Eu asa am facut si e perfect. In fond nu pleci in vacanta ca sa te imbuibi. O rosie, branza, oua si ai rezolvat.Rezervarea o faci prin tiscover.at fara nici o emotie. Mie mi s-a parut mai frumos la vest de Innsbruck. Muntii sunt mai inalti, aerul mai curat, lumea mai prietenoasa. Preturile la restaurant sunt destul de mari, un pranz de 2 persoane e in jur de 50 euro.

#21
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View PostFreddy12, on 21st July 2011, 16:27, said:

Poti inchiria un apartament intr-o vila. Apartamentele sunt cu bucatarie complet utilata si mananci dimineata si seara acasa iar pranzul il iei unde vrei.

Corect, dar asta se aplica numai atunci cand stai minim 3 nopti in aceeasi locatie. Nu gasesti apartamente la preturi decente decat la cel putin 3 nopti, daca nu o saptamana. Atentie la apartamente: majoritatea au o taxa de curatenie finala nitel ascunsa. :)

#22
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostNicolla, on 21st July 2011, 16:32, said:

Corect, dar asta se aplica numai atunci cand stai minim 3 nopti in aceeasi locatie. Nu gasesti apartamente la preturi decente decat la cel putin 3 nopti, daca nu o saptamana. Atentie la apartamente: majoritatea au o taxa de curatenie finala nitel ascunsa. :)
Pentru apartament ma refeream la sejur nu la cazare de o noapte. Eu am platit o taxa de 5 euro pe zi la 45 euro pe zi cazarea. Dar conditiile au fost extraordinare. La Sinaia m-ar fi costat cel putin 80 de euro daca nu si mai mult. Iar in pretul cazarii am primit un card cu care am avut acces liber la telecabina pe zeci de kilometri pe zona Serfaus-Fiss-Ladis. Vizitam localitatile mergand cu telecabina , nu cu masina.  Nu era coada, lume putina si civilizata. Din pacate anul asta nu pot pleca dar vara viitoare - neaparat.

#23
DRAGHICESCU61

DRAGHICESCU61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.05.2010

View PostFreddy12, on 22nd July 2011, 02:26, said:

Pentru apartament ma refeream la sejur nu la cazare de o noapte. Eu am platit o taxa de 5 euro pe zi la 45 euro pe zi cazarea. Dar conditiile au fost extraordinare. La Sinaia m-ar fi costat cel putin 80 de euro daca nu si mai mult. Iar in pretul cazarii am primit un card cu care am avut acces liber la telecabina pe zeci de kilometri pe zona Serfaus-Fiss-Ladis. Vizitam localitatile mergand cu telecabina , nu cu masina.  Nu era coada, lume putina si civilizata. Din pacate anul asta nu pot pleca dar vara viitoare - neaparat.

Spune-mi te rog cum se numeste locatia si prin ce agentie sau site ai facut rezervarea.Te intreb fiindca as dori o evadare in West Tirol la sfirsitul lunii august.

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

View PostDRAGHICESCU61, on 22nd July 2011, 15:13, said:

Spune-mi te rog cum se numeste locatia si prin ce agentie sau site ai facut rezervarea.Te intreb fiindca as dori o evadare in West Tirol la sfirsitul lunii august.
Am facut rezervarea prin www.tiscover.at in districtul Landeck, Ferienregion Serfauss-Fiss-Ladis. Am stat in Ladis care e o localitate mai aerisita comparativ cu Serfauss unde casele suntmult mai inghesuite. Fiss e pe un platou la 1400m altitudine, e foarte insorit. Sunt foarte multe apartamente in zona si la vile si in hoteluri, pagini intregi de cazare. Succes la rasfoit.

View PostFreddy12, on 22nd July 2011, 16:02, said:

Am facut rezervarea prin www.tiscover.at in districtul Landeck, Ferienregion Serfauss-Fiss-Ladis. Am stat in Ladis care e o localitate mai aerisita comparativ cu Serfauss unde casele suntmult mai inghesuite. Fiss e pe un platou la 1400m altitudine, e foarte insorit. Sunt foarte multe apartamente in zona si la vile si in hoteluri, pagini intregi de cazare. Succes la rasfoit.
Sau poti face rezervarea direct la hotel pe www.hoteltirol.at. Patronii sunt extraordinar de draguti dar trebuie sa stiti engleza sau germana. Daca aveti copii, au unde sa se distreze, undeva , cu telecabina la vreo 2000m e un loc de joaca extraordinar, un fel de parc de distractii.

Edited by Freddy12, 22 July 2011 - 15:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate