Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

cazare cu rezervare sau fara ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Salut,
In vara asta plecam in excursie cu masina prin Austria (pt. prima data) pt. vreo 10 zile. Intentionam sa stam cam cate 2 zile intr-un loc, cazare la pensiuni probabil, Viena desigur si alte cateva obiective.
Intrebarea mea este cum ar fi recomandat: sa fac rezervare dinainte, sau gasesc fara niciun stres cazare practic peste tot, la aceleasi preturi ?
Necunoscand tara, nu am de unde sa stiu unde o sa ne placa sa stam mai multe zile...
Dar nu am chef sa stau cu emotii ca nu stiu unde o sa dorm la noapte, si sa pierd mult timp cautand, cum mi s-a intamplat pe la noi prin tara  :deadtongue: , deci intreb daca prin Austria este convenabil modul acesta.
Multumesc.

#2
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Fa rezervare dinainte.
Gasesti aici, pe topicul despre Austria descrieri super de la diversi useri (cazare, costuri, obiective).

#3
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Daca urmariti cazarea la hotel e musai sa faceti rezervare. Obtineti o camera de 100eur cu 50-60 eur la rezervarea cu 1-2 luni inainte. Pentru 10 zile reducerile se cumuleaza intr-o suma frumusica din care nevasta isi poate lua diverse :notangel:
Cazare la acelasi pret gasesti cu ceva alergatura pe la pensiuni, pentru ca rezervarile la austrieci si nemti se fac cu luni inainte de concediu. Adica or sa fie destule ocupate, iar cele la care mai gasesti liber la fata locului au preturi maricele (nu mai mari decat la hotel).

Avantaj daca ati merge la nimereala e ca va puteti modifica traseul fara penalizari si grija rezervarilor. Daca faceti asta va recomand sa aveti un cort la voi in caz de necesitate.

#4
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostNicolla, on 27th May 2011, 10:52, said:

Avantaj daca ati merge la nimereala e ca va puteti modifica traseul fara penalizari si grija rezervarilor. Daca faceti asta va recomand sa aveti un cort la voi in caz de necesitate.

Eu am fost de vreo 4 ori in Austria si nu am vazut macar odata cort pe marginea drumului!!!!! ma indoiesc ca poti campa unde iti vine; probabil ca exista locuri special amenajate, dar decat sa le cauti pe acelea, mai bine iti cauti o pensiune

Ca o recomandare din partea mea pt Haleluia
- varianta 1: iti stabilesti cateva baze (1 data la 2 zile te muti in alt loc iar in cele 2 zile vizitezi imprejurimile) si in acest fel iti poti face rezervarea anticipat, plus ca poti sa gasesti pe net si commenturi ale celor care au mai stat la pensiunea respectiva
- varianta 2: mergi la plesneala; aici ai avantaje si dezavantaje: avantaj: te opresti unde vrei, pensiunile fiind relativ multe si cel putin eu nu am nimeriti la nici una care sa fie ocupata integral (e drept ac eu merg mereu in luna iunie); dezavantaje: nu stii exact ce gasesti, poate fi mai scumpa si mai proasta cazarea decat la altele din zona
Pana la urma tu esti singurul/singura care isi stabileste programul si isi stie asteptarile

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
in mod normal tre sa ai niste repere pe unde mergi  ... si in cazul asta mai bine sa-ti rezervi ... cand mergi la plezneala si schimbi cazarea din 2 in 2 zile ... cate o ora-doua la 2 zile sa tot pierzi pe cautat cazare mi se pare de cacat ...

#6
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007

View Postbogwol, on 27th May 2011, 11:08, said:

Eu am fost de vreo 4 ori in Austria si nu am vazut macar odata cort pe marginea drumului!!!!! ma indoiesc ca poti campa unde iti vine; probabil ca exista locuri special amenajate, dar decat sa le cauti pe acelea, mai bine iti cauti o pensiune

Dar n-am zis sa puna cortul pe marginea drumului :)
In general in statiuni sau langa exista si campinguri. In caz ca ce gasesc liber la hotel/pensiuni, daca gasesc ceva, e prea scump pentru bugetul lor, pot obtine indicatii catre un camping si acolo in general gasesti loc sa inghesui o masina si un cort. Tocmai de-aia am specificat "in caz de necesitate", in definitiv nu a oferit informatii despre buget si asteptari.

Noi cu 3 luni inainte nu mai gasim, cel putin pe net, pensiuni acceptabile in zona AU-DE. Fie exista dar cazarea este de minim o saptamana, fie, acolo unde accepta si 2-3 nopti, sunt full pe toata luna august (aia ne-a interesat). Alternativa o constituie cazarile foarte scumpe. Poti sa o iei si la noroc..

#7
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
O oferta fulger de pe Booking, pentru Austria:
http://www.booking.c...p;emk=2PGZ7Z5W2

#8
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Posthaleluia, on 27th May 2011, 10:32, said:

Salut,
In vara asta plecam in excursie cu masina prin Austria (pt. prima data) pt. vreo 10 zile. Intentionam sa stam cam cate 2 zile intr-un loc, cazare la pensiuni probabil, Viena desigur si alte cateva obiective.
Intrebarea mea este cum ar fi recomandat: sa fac rezervare dinainte, sau gasesc fara niciun stres cazare practic peste tot, la aceleasi preturi ?
Necunoscand tara, nu am de unde sa stiu unde o sa ne placa sa stam mai multe zile...
Dar nu am chef sa stau cu emotii ca nu stiu unde o sa dorm la noapte, si sa pierd mult timp cautand, cum mi s-a intamplat pe la noi prin tara  :deadtongue: , deci intreb daca prin Austria este convenabil modul acesta.
Multumesc.

Austria este o tara pentru care trebuie sa-ti faci bine lectiile inainte. Nu este o tara in care sa pleci la plezneala.Sunt atat de multe lucruri de vazut, de facut incat sigur nu ai timp daca mergi la intamplare si sa opresti unde vezi ca-ti place peisajul. A doua zi vei vedea la 30 sau 50 km altul mai frumos, si tot asa. De fapt sunt putine locuri unde sa nu-ti placa( foarte putine). Ia-ti un ghid Austria ( eu am luat Fodor's de la Carrefour) si vei vedea ce concediu o sa iasa. Eu am luat ghidul Fodor's pentru toate tarile in care am fost si pentru cele in care vreau sa merg si mi-am planificat concediul excelent. In primul an in care am fost in Austria n-am avut ghid, am descoperit c-am pierdut jumatate din ce merita vazut, asa ca a doua oara ....a fost perfect. Sunt mai multe ghiduri, si lonely planet si michelin, pe astea le stiu eu,dar eu pe asta l-am gasit la noi in magazine. Dupa ce citesti ghidul, hotarasti zona in care vei sta mai mult.Sunt putine 2 zile pentru o zona, o sa ajugi sa alergi de la un loc in altul, fara sa vezi aproape nimic. Alege ori zona de langa Salzburg, ori Karinthia, ori Tirolul, sau citeste postarile lui BOGDAN STAN despre zona Dachstein si apoi de acolo faci in fiecare zi cativa zeci de km pentru a acoperi zona. In august este foarte aglomerat, cazare vei gasi mai greu. Eu am fost in iulie si septembrie si a fost acceptabil, dar tot cu rezervare inainte.

#9
madalina2008

madalina2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 21.05.2008

View Posthaleluia, on 27th May 2011, 10:32, said:

Salut,
In vara asta plecam in excursie cu masina prin Austria (pt. prima data) pt. vreo 10 zile. Intentionam sa stam cam cate 2 zile intr-un loc, cazare la pensiuni probabil, Viena desigur si alte cateva obiective.
Intrebarea mea este cum ar fi recomandat: sa fac rezervare dinainte, sau gasesc fara niciun stres cazare practic peste tot, la aceleasi preturi ?
Necunoscand tara, nu am de unde sa stiu unde o sa ne placa sa stam mai multe zile...
Dar nu am chef sa stau cu emotii ca nu stiu unde o sa dorm la noapte, si sa pierd mult timp cautand, cum mi s-a intamplat pe la noi prin tara  :deadtongue: , deci intreb daca prin Austria este convenabil modul acesta.
Multumesc.
Eu iti recomand rezervare. Te scuteste de multa alergatura inutila. Asa cum a spus cineva pe aici e bine sa aveti 2-3 baze ca puncte de plecare. Eu zic sa stati 3 nopti in Viena si apoi sa plecati in Salzburg. Sunt o gramada de lucruri de vazut atit in Salzburg dar si in imprejurimi pe o distanta de 100-120 Km. Noi am stat 5 nopti in Salzburg si nu am vazut tot ce ne planificasem. Alegerea va apartine. Vacanta placuta si va asteptam cu impresii.

#10
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
ok, o sa merg pe rezervare anticipata, dar as mai avea o intrebare:

Din ce am vazut pe net, ma atrage cel mai mult zona kaprun/zeel am see si zona salzkammergut

Vreau ca in cele 7 zile cat am la dispozitie in total sa vad cat mai multe obiective din zona, dar sa ma si relaxez/odihnesc. Deci este timp de vazut in 7 zile ambele zone(4 zile cazare in kaprun/zeel am see + 3 zile cazare in zona salzkammergut) sau sa ma opresc la una dintre ele ?

#11
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Posthaleluia, on 15th June 2011, 13:40, said:

ok, o sa merg pe rezervare anticipata, dar as mai avea o intrebare:

Din ce am vazut pe net, ma atrage cel mai mult zona kaprun/zeel am see si zona salzkammergut

Vreau ca in cele 7 zile cat am la dispozitie in total sa vad cat mai multe obiective din zona, dar sa ma si relaxez/odihnesc. Deci este timp de vazut in 7 zile ambele zone(4 zile cazare in kaprun/zeel am see + 3 zile cazare in zona salzkammergut) sau sa ma opresc la una dintre ele ?

eu am stat in fiecare din ele cate 7 zile, in Kaprun  si in Gosau, si tot nu am vazut chiar totul din fiecare zona, alergand destul de mult in fiecare zi cu masina. Prima data (la Kaprun) am facut aprox 500 km in zona. Anul trecut, la Gosau, nu am mai urmarit, dar am facut sigur spre 700 -800 km.
Ca recomandare, eu zic ca ar fi mai bine sa nu pleci cu un program preconceput pe zile, astfel incat sa poti sa stai mai mult sau mai putin la un obiectiv, in functie de preferinte.

#12
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
A stat cineva la hotel zum-hirschen din zeel am see, se merita, sau variante mai bune?
In alta ordine de idei, o cazare in abtenau e potrivita pt. vizitarea zonei salzammergut? nu-mi dau seama de pe harta in cat timp se parcurge drumul functie de relief etc

#13
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 837
  • Înscris: 18.03.2008

View Posthaleluia, on 27th June 2011, 16:10, said:

nu-mi dau seama de pe harta in cat timp se parcurge drumul functie de relief etc

folosesti google earth, creezi un traseu oarecare spre hotel si dai show elevation

#14
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
As mai avea o intrebare: pana la ce ora se poate lua cina in Austria la terase sau restaurante, ca am inteles ca in general se inchide devreme la ei ?

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Posthaleluia, on 6th July 2011, 11:17, said:

As mai avea o intrebare: pana la ce ora se poate lua cina in Austria la terase sau restaurante, ca am inteles ca in general se inchide devreme la ei ?

faza cu inchisul devreme nu se referea la restaurante, ci doar la magazine. Nu cred ca un restaurant sa inchida mai devreme de ora 23.00

#16
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Posthaleluia, on 6th July 2011, 11:17, said:

As mai avea o intrebare: pana la ce ora se poate lua cina in Austria la terase sau restaurante, ca am inteles ca in general se inchide devreme la ei ?
In general si benzinariile, farmaciile, magazinele alimentare, toate se inchid devreme, iar sambata si duminica sunt inchise toate. Benzinarii deschise gasesti pe autostrada in general. Aici nu pun problema de orasele mari. Acolo sunt deschise. Dar in statiunile mici din Austria si germania de vineri de la 16 pana luni se inchide tot, in afara de cofetarii, barururi si restaurante.

#17
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdanielaionela, on 7th July 2011, 09:46, said:

In general si benzinariile, farmaciile, magazinele alimentare, toate se inchid devreme, iar sambata si duminica sunt inchise toate. Benzinarii deschise gasesti pe autostrada in general. Aici nu pun problema de orasele mari. Acolo sunt deschise. Dar in statiunile mici din Austria si germania de vineri de la 16 pana luni se inchide tot, in afara de cofetarii, barururi si restaurante.

omul vorbea de restaurante

#18
haleluia

haleluia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 13.11.2006
Inca o intrebare: este o diferenta semnificativa de cost intre cina la restaurant/terasa(local obisnuit, nu din cele cu mari pretentii) in zona salzkammergut de ex. si suplimentul demipensiune (fata de cazare doar cu mic dejun)? Intreb pt. ca nu prea-mi convine sa cinez la ora 18 la pensiune, dar nici sa platesc prea mult "in oras".

Edited by haleluia, 21 July 2011 - 14:30.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate