Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

"Microventilatie", "argon" si "4anotimpuri"

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Are cineva termopane cu sistem de microventilatie? Este cu adevarat util, sau e doar un instrument de marketing al producatorilor/distribuitorilor?

Aceeasi intrebare o am despre geamurile 4season, sau 4anotimpuri. Dupa laudele celor care le vand, asigura o eficienta fantastica. Chiar asa sa fie?

Si in ceea ce priveste argonul, cum pot verifica daca acesta exista intre foile de geam?

#2
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

 46doc, on 27th May 2011, 10:17, said:

Si in ceea ce priveste argonul, cum pot verifica daca acesta exista intre foile de geam?

nu prea poti. poate cu spectrometrie...

#3
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Mda... si celelalte cum sta treaba? (microventilatia si 4 season?)

#4
GERULA2006

GERULA2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 26.08.2006
Microventilatie - rama geamului nu se lipeste perfect de toc , ramanand citiva mm. Este buna iarna , mai ales , cand nu poti tine geamul deschis.Astfel intra putin aer de afara.

#5
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Mda, dar este si eficient sistemul, adica ajuta cu ceva sau e fix degeaba?!

#6
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
eu caut sa montez in locul microventilatiei, grila de ventilatie. Sunt 3 tipuri am vazut(desi nu prea multe pe piata) : unele ce se monteaza intre geam si cercevea, unele se monteaza in rama geamului(necesita taierea ramei si poate a feroneriei pe o distanta mica) si al treilea tip (pe care il vreau eu) e monteaza deasupra ramei geamului termopan (ar fi intre geam si zid). Are cineva acest ultim timp de grila? Cam ce vreau eu este sistemul Gecco 4 dar faza e ca eu vreau sa il folosesc pe alla marca de termopane, dar inca studiez problema. daca are cineva experienta in asta poate imi da vreo idee. Apropo de grile de ventilatie eu sunt pentru ele de cand am vazut in Franta la toate casele asa ceva indiferent daca tamplaria era PVC sau AL...

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
sansele sa aiba cineva sunt infime, si ca sa iti rasnda aici ...0.
incearca pe forumurile de afara

#8
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006

 forbes, on 31st May 2011, 22:15, said:

eu caut sa montez in locul microventilatiei, grila de ventilatie. Sunt 3 tipuri am vazut(desi nu prea multe pe piata) : unele ce se monteaza intre geam si cercevea, unele se monteaza in rama geamului(necesita taierea ramei si poate a feroneriei pe o distanta mica) si al treilea tip (pe care il vreau eu) e monteaza deasupra ramei geamului termopan (ar fi intre geam si zid). Are cineva acest ultim timp de grila? Cam ce vreau eu este sistemul Gecco 4 dar faza e ca eu vreau sa il folosesc pe alla marca de termopane, dar inca studiez problema. daca are cineva experienta in asta poate imi da vreo idee. Apropo de grile de ventilatie eu sunt pentru ele de cand am vazut in Franta la toate casele asa ceva indiferent daca tamplaria era PVC sau AL...
pe lângă Gecco Attached File  Gecco.JPG   45.04K   290 downloads
mai există și Duco.

:huh: cam dubioase modalitățile de montaj descrise de tine. cele ce "necesita taierea ramei si poate a feroneriei pe o distanta mica"  :lol:  cre'că sunt cele mai slab vândute.  :coolspeak:

forbeseee, ar tb să iei în considerare un sistem ce necesită montaj cât mai facil.
- montajul orizontal în falțul de vitrare, presupune micșorarea suprafeței vitrate cu 80-90mm. pt asta, fie schimbi sticla, fie(pt geamuri noi) o comanzi direct la cote.
- montajul orizontal în ramă, presupune încadrarea lui Duco între toc și un montant orizontal.
Attached File  Duco.jpg   600.04K   267 downloads

#9
urequel

urequel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 01.12.2008
Eu am inteles ca aceste microventilatii au ca scop aerisirea permanenta a camerei, ele bazindu-se pe presiunea vaporilor de apa int/exterior.
Sunt niste chestii super inteligente, dar ele ar trebui sa comunice cu niste canale de ventilatii amplaste la int casei, care comunica cu exteriorul.Doar asa se poate produce curent si deci aerisire.Fantele doar in geam sunt necesare, dar nu suficiente.

#10
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
Salut euribiontuL,
uite de ce vorbeam cu montarea in rama geamului: http://www.aereco.ro...php?product=eha sau [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t0WFNG4YMyY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Eu as fi vrut un gecco 4 dar mai nou am gasit ceva grile hidroreglabile pentru perete si acum le studiez dar inca nu am aflat preturi. Apropo de aceste solutii ceva interesant: http://www.climatehn...roreglabil.html

#11
euribiontuL

euribiontuL

    dibaci

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,275
  • Înscris: 15.07.2006
salut, forbese!
am citit cu interes despre variantele de ventilator cu care cochetezi. ferice de mine că le am pe meserie și pot să apreciez soluțiile de implementare propuse.


în articol se spune așa: "...sistemul este foarte versatil. Astfel grilele de introducere a aerului pot fi montate in profilul ferestrei, fie ca e de PVC, Al, sau lemn. De notat ca la profilul de PVC traseul de aer nu strapunge camerele sau armatura, el este creat strapungandu-se doar „buza" ramei si a tocului ferestrei..."
păi, dacă nu perfoareză armătura, atunci de bunăseamă perforează atât cerceveaua cât și tocul. această scobire, pe lângă faptul că este costisitoare,  Attached File  scobire.JPG   23.26K   133 downloads expune feroneria la schimbul de curenți interiori/exteriori. și odată cu ea, toată cavitatea, perimetral considerată, din jurul cercevelei. adică, zona falțului, de jur imprejurul cercevelei, este inundat de aerul pătruns prin scobitura practicată în toc, și care urmează să intre în interiorul încăperi prin scobitura din cercevea.
deci, nașpa!  :confuzzled:
apoi, cred că peste scobiturile create (pe cercevea și pe toc) sunt aplicate ornamente chioare, fără nici un mecanism inteligent higoreglabil.
păi, pt atâta lucru, microventilația asigurată de feroneria ferestrei, se achită cu brio.

la lemn stratificat, se străpunge doar cerceveaua, complet, de la un capăt la celălalt. deci toate straturile-stratificate.
nașpa!  :confuzzled:

dacă același procedeu se aplică și la aluminiu precum la pvc, atunci chiar este o pb că barierele termice, de la toc și de la cercevea sunt "păcălite" de curentul rece ajuns în cavitatea falțului prin scobitura din toc. deci, le incomodează (de barierele termice vorbim) să-și facă treaba 100% bine.
la fel, nașpa!  :confuzzled:


În rest, desi articolul abundă de informații utile, concluzii la prima vedre juste, implementările propuse nu m-au convins. chiar deloc.  :confuzzled:

#12
forbes

forbes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 06.07.2005
De acord, nici eu nu eram convins de acel sistem si de aceea optam pentru grila ce se pune intre cercevea si zid dar si asta o gasesc mai greu. Oricum am trecut si de ea si am descoperit la un producator francez grile higroregrabile murale(de perete) ce nu mai implica termopanul. Din pacate si astea inca ma chinui sa le gasesc fizic (am citit pe site de ele). Ce nu inteleg eu este de ce nu este mai multa publicitate la acest mecanism (ce nu e scump) foarte util. Pe toate siteurile de termopane apar sfaturi despre cum sa te feresti de condes dar nimic de aceste grile...

#13
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
noutati?

#14
budrom

budrom

    Expert Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 21.07.2010

 forbes, on 09 iunie 2011 - 16:15, said:

De acord, nici eu nu eram convins de acel sistem si de aceea optam pentru grila ce se pune intre cercevea si zid dar si asta o gasesc mai greu. Oricum am trecut si de ea si am descoperit la un producator francez grile higroregrabile murale(de perete) ce nu mai implica termopanul. Din pacate si astea inca ma chinui sa le gasesc fizic (am citit pe site de ele). Ce nu inteleg eu este de ce nu este mai multa publicitate la acest mecanism (ce nu e scump) foarte util. Pe toate siteurile de termopane apar sfaturi despre cum sa te feresti de condes dar nimic de aceste grile...

poze cu aceste grile?

#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
inca un lucru naspa: microventilatia, de oricare ar fi determina si compromiterea izolatiei fonice, se va auzi inauntru "tot".
mai bine tin geamul deschis si ventilez cand vreau eu juma de ora pe zi si dupa cand vreau liniste am inchis, decat sa am tot timpul la ureche zgomotul de afara.

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
La bloc da, la casa in camp, nu-i chiar atat de grav.

#17
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
hmmm, totu e relativ,

stii cat de terorizant e sa iti ciripeasca 5-6 vrabii din copacu din gradina la ora 5-6 vara??

dai orice numa sa taca.

#18
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Citisem pe un site ca ventilatia corecta se realizează prin deschiderea completa a geamurilor de câteva ori pe zi, câte 5-10 minute. Asta in opoziție cu obiceiul de a tine geamul intredeschis sau cu microventilatia, as adauga.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate