Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Erbicide

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Va cer un sfat : ce erbicid ar merge contra rugului de mur, lemnul dulce, sanger , arin si alte balarii care au radacini puternice.

Cosesc de zor la ele si nu le vad starpinduse.

Anul asta vreau sa iau taurul de coarne.!

#38
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Orice are ca substanta activa glifosat. Denumiri comerciale sunt mai multe. Dai pe verde dar nu le mai cosesti. Eventual daca mai dau iarasi e mai stropesti inca o data.  Nu e selectiv la nimic, usuca tot ce e verde.

#39
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
De ce sa nu mai cosesc? vrejurile uscate se imbiba inutil cu erbicidul.

#40
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Nu mai cosesti pentru ca substanta sa se transloce in rădăcini. După ce se usuca poți cosi.

#41
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
La mur daca apuca sa se intareasca lastarul (nuanta inchisa care intimp se duce spre rosu) nu mai are efect glifosatul. Cat timp este in dezvoltare (verde deschis) nu are ceara protectiva si isi face efectul. Daca murii apuca sa se intareasca doar cu erbicid de grau ai sanse sa ii opresti din crestere (2,4D, metsulfuron de metil, clorsulfuron).

Repeti pentur ca o sa dea din nou dupa o perioada ( ~ doua luni).

#42
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Ce tip de cartus filtrant ar fi potrivit pentru aplicarea erbicidelor cu atomizorul ?

Am o masca contra gazelor  militara tip ursulet sau o masca de vopsitorie 3M  cu cartus filtrant A1.

La cea militara, cartusul filtrant este de o vechime neprecizata, am vazut ca sunt la Dede  cartuse filtrante contra amoniacului, o fi bune ?

#43
gandacverde

gandacverde

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 25.03.2021
Buna ziua.Vreau si eu un erbicid pentru radacini de iarba.Am destelenit un teren acum 2 ani apoi l am tot lucrat cu motocultorul cu freze dar am inca radacini de iarba ceva de speriat,adanci de sare si motocultorul in sus din ele.Nu le mai suport,nu se pot nici smulge ca s mari si adanci.De buruieni nici nu mi pasa,le prasesc cu sapaliga dar iarba asta e rea tare.Gasesc erbicide pentru buruieni in gazon sau orice altceva numai erbicid pentru iarba nu.As vrea sa dau acum pana nu apuca sa creasca iar. Ce recomandati?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate