Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Erbicide

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
iulyan90r

iulyan90r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2011
Buna seara! Vreau niste informatii despre niste erbicide impotriva cornutilor, cateva denumiri, cand si cum trebuiesc aplicate si daca e cineva din Iasi cu care as putea sa iau legatura sa discut mai multe despre aceasta problema.
         Va multumesc anticipat!

#2
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Pai si in ce culturi ai cornutii? Caci ti-as putea recomanda ASTA

#3
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Erbicid total am folosit si eu, cu rezultate foarte bune. Dar am preferat sa cumpar ceva mai ieftin, tot glifosat 360 g/l era in bidon, dar pentru ca nu avea un "nume" a fost mai ieftin cu aproape 30% decat ce recomanda vanzatorul.

#4
mircealola

mircealola

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 15.07.2008
din cauza secetei floarea a rasarit foarte greu. acum e intre doua si sase frunze dar e la concurenta cu pirul. cu ce as putea scapa de pir inainte de prasila?

#5
paulrafu

paulrafu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 31.05.2011

 mircealola, on 29th May 2011, 20:53, said:

din cauza secetei floarea a rasarit foarte greu. acum e intre doua si sase frunze dar e la concurenta cu pirul. cu ce as putea scapa de pir inainte de prasila?
Raspunsul il gasesti aici: http://www.kwizda-ag...re_erbicide.pdf la pagina 22 sau 30

 iulyan90r, on 26th May 2011, 22:34, said:

Buna seara! Vreau niste informatii despre niste erbicide impotriva cornutilor, cateva denumiri, cand si cum trebuiesc aplicate si daca e cineva din Iasi cu care as putea sa iau legatura sa discut mai multe despre aceasta problema.
         Va multumesc anticipat!
Daca sunteti interesat lasati mesaj pe PM.! Sunt din zona!

#6
cashluiza

cashluiza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.09.2005
Buna ziua tuturor,
As dori si eu un sfat in ale agriculturii.Sunt novice!! Am luat recent 3000 mp de pamant agricol. Pamantul plin de buruieni. Am dat cu acest erbicid total Roundup si toata vegetatia s-a ingalbenit. Dar nu a cazut la pamant si nici nu e uscata sa-i dau foc. Mentionez ca vegetatia e cam de 30-40 cm. Ce urmeaza acum? Smulsul cu mana de pe 3000 mp e peste puteri. Daca bag motosapatoarea e ok?orice sfat va fi apreciat....

#7
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 cashluiza, on 10th June 2011, 10:46, said:

Buna ziua tuturor,
As dori si eu un sfat in ale agriculturii.Sunt novice!! Am luat recent 3000 mp de pamant agricol. Pamantul plin de buruieni. Am dat cu acest erbicid total Roundup si toata vegetatia s-a ingalbenit. Dar nu a cazut la pamant si nici nu e uscata sa-i dau foc. Mentionez ca vegetatia e cam de 30-40 cm. Ce urmeaza acum? Smulsul cu mana de pe 3000 mp e peste puteri. Daca bag motosapatoarea e ok?orice sfat va fi apreciat....

De cat timp ai dat cu Roundup? Mai asteapta sa se usuce de tot... daca nu rasar altele intre timp.
Ce vegetatie este? Nu poti sa intri cu o cositoare sa o cosesti, si apoi sa o strangi gramezi si sa o aprinzi? 3000mp nu e mult de coasa nici cu coasa manuala.
Alta varianta ar fi cu un mulcher... o tocatoare deresturi vegetale. Daca are cineva prin zona si daca se poate intra cu tractorul.
Apoi, il ari sau frezezi, siil mentii curat de buruieni pana la insamantare. Fie cu Roundup, fi frezari/discuriri repetate.

#8
cashluiza

cashluiza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 14.09.2005

 rand, on 10th June 2011, 11:31, said:

De cat timp ai dat cu Roundup? Mai asteapta sa se usuce de tot... daca nu rasar altele intre timp.
Ce vegetatie este? Nu poti sa intri cu o cositoare sa o cosesti, si apoi sa o strangi gramezi si sa o aprinzi? 3000mp nu e mult de coasa nici cu coasa manuala.
Alta varianta ar fi cu un mulcher... o tocatoare deresturi vegetale. Daca are cineva prin zona si daca se poate intra cu tractorul.
Apoi, il ari sau frezezi, siil mentii curat de buruieni pana la insamantare. Fie cu Roundup, fi frezari/discuriri repetate.

Am inteles. Frezat de cate ori se poate....prbl e ca nu mai am cum sa tocmaesc un tractor ca nu mai are pe unde intra...o motosapa ar fi ok? sa-mi cumpar?se merita?Am dat cu roundup de o saptamana. Sper sa nu rasara altele:(( ...am o motocositoare si nu ar fi problema, le strang si le dau foc. Macar sa fie solutia optima ptr anul acesta .Banuiesc ca la anul o iau de la capat:(
Multumesc

#9
dinpoplaca

dinpoplaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 05.11.2011

 iulyan90r, on 26th May 2011, 21:34, said:

Buna seara! Vreau niste informatii despre niste erbicide impotriva cornutilor, cateva denumiri, cand si cum trebuiesc aplicate si daca e cineva din Iasi cu care as putea sa iau legatura sa discut mai multe despre aceasta problema.
         Va multumesc anticipat!

Da, vad ca toata lumea a auzit de Roundup... in fine...

Cel mai bine ar fi sa tai buruienile si sa ari pamantul sau doar sa ari pamantul direct fara sa tai buruienile. Buruienile au extras o gramada de nutrienti din pamant si o sa fie ingrasamant pentru pamant. daca le tai mai marunt cu ceva masinarie o sa se descompuna mai repede. Daca smintele buruienilor au cazut deja atunci o sa ai buruieni si la anu. la anul viitor taie buruienile si plantele inainte de-a inflorii si de-a face buruieni si asa o sa scapi incet incet de ele. Am vazut pe youtube ceva video cu o planta a carei seminte germineaza si dupa 80 de ani.

Apropo, stiati Monsanto produce si  Roundup ?

Edited by dinpoplaca, 22 December 2011 - 02:48.


#10
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara!
Pe o suprafata de teren unde am avut cornuti si pir si alte balarii, am reusit sa scap de ele dupa ce am dat cu erbicid total in patru etape, cam la o luna jumate intre stopiri. Ierburile s-au ingalbenit treptat, apoi sau vestejit si s-au uscat in final chiar daca intre timp a plouat destul de bine. Ierburile la data stropirii cu ierbicid aveau inaltimea de 30-40 cm. Am observat ca daca planta este mai mica se usuca mai greu.
In final am scapat de balarii, si acolo am pus capsune. Nici neam de balarii nu am mai avut acolo.
Sanatate!

#11
floryn_bz

floryn_bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.12.2013
Salutari la toata lumea! cu ocazia postarii mele se actualiziaza si topicul Posted Image
Acum cateva zile mi-au sosit semintele si ierbicidele dintre care Nico 40 care are data fabricatiei ian. 2012 si termen de garantie 24 luni, prin urmare a expirat in ian 2014.Cei de la firma care am luat m-au asigurat ca nu e nici o problema , ca sunt testate si actualizate si lalala.
Sa ma incred in cuvantul lor, credeti ca isi va face efectul 100%?

#12
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012
efect o sa fie , dar diminuat. de ce nu ai cerut sa ti-l schimbe sau sa-ti dea banii inapoi.parerea mea.

#13
jean.cezar

jean.cezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 05.11.2004
daca sunt testate si actualizate sa iti arate hartiile care certifica acest lucru.

#14
floryn_bz

floryn_bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.12.2013
Pai initial nu am vrut sa le primesc dar mi-au garantat ca nu va fi nici o problema si nu cred ca mi le dadeau daca nu erau bune pentru ca le am cu plata la termen pana in octombrie la recoltat.Pe lucru asta ma bazez ca nu ar fi nici o probl.

#15
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Ce cantitate de erbicid ti-au dat?

#16
lucy56

lucy56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 30.01.2012

 floryn_bz, on 04 martie 2014 - 22:08, said:

Pai initial nu am vrut sa le primesc dar mi-au garantat ca nu va fi nici o problema si nu cred ca mi le dadeau daca nu erau bune pentru ca le am cu plata la termen pana in octombrie la recoltat.Pe lucru asta ma bazez ca nu ar fi nici o probl.
crezi? bun daca era un salam expirat  si ei i-ti garantau ca nu ti se infinge salmonella in gat cand i-l imbalotezi, i-l mai luai ?

Edited by lucy56, 05 March 2014 - 10:43.


#17
floryn_bz

floryn_bz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.12.2013
aici ai si tu dreptate, oricum ma intalnesc cu respectivii la sfarsitu saptamanii pt a discutata fata in fata si sa vad la ce consens ajungem.
iar ca si cantitate sa-i rasp lu' Daniel 180 L

#18
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
Valoarea erbicidelor care este? Nu te-ai gandit ca poti pierde o recolta intreaga care e net superioara valorii erbicidului? Eu m-ai degraba as face un act aditional, daca nu are efect sau efectul este negativ, sa plateasca o productie medie plus valoarea erbicidului sa o suporte ei!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate