Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

RCS&RDS lansează o rețea națională de hot-spot-uri Wi-Fi

- - - - -
  • Please log in to reply
538 replies to this topic

#523
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Cum sa folosesti laptopul in RATB?

Eu zic ca doar pentru turistii straini ar fi bun Wi-Fi-ul, pana si eu abonat Digi consider ca e o investitie cvasi-inutila de cand cu 4 G, la urma urmei tot net mobil este, de ce sa nu-l folosesc pe al meu? De Wi-Fi sunt atras cand e dintr-o retea fixa, indoor.

In 2014 am avut Wi-Fi de Digi pe RATC Constanta, aveam prepay Vodafone fara net. Posted Image

 KyKyKyKy, on 02 martie 2019 - 15:41, said:

Da. Poate fac și cei de la CFR o afacere cu Digi. Acolo au Orange, dar EDGE e lux pe lângă ce viteze prind cu ăla. Posted Image

Eu sunt curios dacă e limita tot de 50 GB pe 4G.
Eu pe CFR in studentie foloseam Kiss FM in casti. Doar acolo foloseam casti.

#524
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Așa bine. În express e numai bun sau când faci 40 minute o singură stație.
Nu ai ajuns niciodată la 60 GB utilizare. Nu are rost să-ți explic cum e să meargă cu 128 Kbps.

#525
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Stiu cum e cu 128 kilo din vremurile cu stick-ul USB 3 G, decembrie 2011-mai 2012, si am mai prins de cateva ori cu Lumia 520 in 2015 cand inca nu bagasera 4 G, e practic 0, oricum pentru mine tot ce e sub 1 mbps este o non conexiune la internet, peste 1 mbps este conexiune decenta, iar peste 3 mbps conexiune buna.

#526
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
Nici măcar 3 Mbps nu sunt o conexiune bună.
Un clip pe Twitch la 1080p si 60 fps are nevoie de vreo 6 sau 7 Mbps.
3 Mbps poate e bun pentru radio online, dar nu și pentru altceva.

#527
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru streamul DVR-ului meu care nu mai merge. Si varianta full pentru desktop era singura cu 3 mbps, cea mobila, singura care-mi mai merge acum, este un rahat.

Eu ma raportez la Youtube, nu la Twitch.

Sa vezi cum e in Antalya cu 1 mbps.

Si e singurul meu repros la adresa acelor hoteluri. Am luat cu reducere unul mai scump anul asta, sa vad cum va fi netul, 3 ani consecutivi cu 1 mbps m-au facut pachet de nervi.

#528
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,509
  • Înscris: 16.12.2006
Nu era vorba doar de RATB. Digi Wi-Fi exista si in mall-uri, exista si in terase, exista si outdoor.

https://www.digiroma...nline/digi-wifi

Ia alege tu Bucuresti de exemplu si o sa vezi in cate locatii exista.

#529
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Wifi-ul Digi acum e doar pt marketing. La Orange pe un prepay de 5 Eur sunt o gramada de GB si sincer pe wifi ai nevoie si de un vpn zilele astea, asa ca nu... Singurul wifi folositor e acela din avioane.

#530
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Digi Wi-Fi exista si in vremurile de aur cand urlam eu dupa fibra acasa. E de pe vremea cand operatorii nu ofereau prea multi GB pe neturile mobile sau taxau sinistru depasirea de trafic. Digi.Mobil era cel mai tare atunci cu cei 5 GB chiar daca erau tot prea putini pentru cine avea doar net mobil si facea streaming la greu.

Topicul este initiat de catalinman in 26 mai 2011, of, ce vremuri.

#531
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 ZapperBH, on 04 martie 2019 - 23:07, said:

Wifi-ul Digi acum e doar pt marketing.

Cred ca nici pentru marketing. Acum 5-6 ani era un serviciu super util, insa azi 10 mbps pe o raza de cativa metri fata de un anumit stalp reprezinta mai degraba anti-marketing.
(viteza testata in urma cu o ora, cand statia era pustie)

Strict din experienta mea; prin Iasi sunt ceva hotspot-uri Digi in dreptul statiilor de transport in comun, insa fiind doar cate un singur access point acoperirea e minuscula. La mine in zona acopera doar jumatate de refugiu din statia de tramvai pe un sens, iar pe celalalt refugiu semnalul e zero. Serios ca prefer conexiunea Digi 3G decat acest Wi-Fi.  Cat despre crasme si alte terase, sunt mult mai mari sansele sa aiba propriul Wi-Fi decat Digi Wi-Fi.

As utiliza in oras serviciul din nou, eliberand astfel reteaua mobila, daca Digi ar investi in echipamente astfel incat sa acopere bine, cu mai multe dispozitive, pe mai multe canale radio, macar aeroportul, gara si statiile de tramvai (deoarece ele, in general, au locatia fixa zeci de ani spre deosebire de statiile de autobuz). Pur si simplu un singur access point pe un singur stalp e fix pix.

Edited by BortSimpson, 05 March 2019 - 22:45.


#532
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
10 mbps? De ras, era bun cand erau 3 G-urile alea care mergeau cu 1-5 mbps la Digi pe vremuri. Acum cand in oricare colt al orasului 4 G nu scade sub 20 mbps si are frecvent 30-60 mbps, despre ce vorbim, Digi Wi-Fi e o jucarie ce consuma curent inutil. Nici macar nu e neparolat si gratis pentru oricine.

#533
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Si sigur ii costa pe astia de la digi sa le tina functionale, ca doar nu sunt patronii de restaurante idioti sa le accepta gratis.

#534
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 Neaceasca85, on 06 martie 2019 - 01:17, said:

Digi Wi-Fi e o jucarie ce consuma curent inutil
+ cabluri atarnate aiurea pe stalpi

Eu sper ca peste cativa ani vor inlocui aceste hotspot-uri Wi-Fi cu niste microcelule 5G pe 3.6 GHz

#535
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
NU inteleg de ce atata nevoie de iradiere suplimentara :)) 5G inseamna o crestere exponentiala a radiatiilor. Altfel, in functie de utilizare sau nu, eu as dezactiva echipamentele de wifi, but that's just me.

#536
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,725
  • Înscris: 14.10.2008
Sper ca nu esti genul ce trage noaptea routerul din priza, altfel sterg Like-ul.

Wi-Fi-ul si netul pe cablu la mine dispar doar daca pica curentul, la altii nici atunci (UPS simple_dreams).

#537
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008

 catalinman, on 02 martie 2019 - 18:33, said:

Nu era vorba doar de RATB. Digi Wi-Fi exista si in mall-uri, exista si in terase, exista si outdoor.

https://www.digiroma...nline/digi-wifi

Ia alege tu Bucuresti de exemplu si o sa vezi in cate locatii exista.

În Liberty Mall nu au avut niciodată.
Dacă rămân fără trafic, trag Mi-Fi-ul cu mine.

#538
BortSimpson

BortSimpson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 28.02.2019

 ZapperBH, on 06 martie 2019 - 12:45, said:

NU inteleg de ce atata nevoie de iradiere suplimentara Posted Image) 5G inseamna o crestere exponentiala a radiatiilor.

Nu inseamna deloc asta. Ba chiar e invers. La aceeasi putere de emisie, pe WiFi te "iradiezi" mai mult deoarece dispozitivele trebuie sa emita o durata mai mare de timp decat intr-o retea de tip LTE, unde regulile de comunicatie sunt mai stricte.

Tocmai pentru prevenirea "iradierii" e preferabil ca retelele viitorului sa fie construite din antene foarte dese, dar care emit cu putere foarte mica, spre deosebire de retelele curente care au antene ce bat chiar si zeci de km.

Edited by BortSimpson, 06 March 2019 - 14:07.


#539
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006

 ZapperBH, on 06 martie 2019 - 12:45, said:

NU inteleg de ce atata nevoie de iradiere suplimentara Posted Image) 5G inseamna o crestere exponentiala a radiatiilor. Altfel, in functie de utilizare sau nu, eu as dezactiva echipamentele de wifi, but that's just me.
Si dovezile?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate