Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

RCS&RDS lansează o rețea națională de hot-spot-uri Wi-Fi

- - - - -
  • Please log in to reply
538 replies to this topic

#37
cooliooo

cooliooo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 06.02.2010

View PostPhilips, on 27th May 2011, 10:19, said:

RCS joaca tare ..........
in ce sens? ....ca, vorba aia, faptele vorbeste....

daca nu-s in stare sa asigure conserve pen' abonatii noi, ce te face sa crezi ca virgula cu hotspoturile va fi diferit?

#38
ole

ole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,224
  • Înscris: 10.07.2003

View PostPhilips, on 27th May 2011, 11:19, said:

RCS joaca tare ,dar pune in pericol cel putin venirea DT si profitul Orange & Vodafone
Oare mai investesc daca se ajunge la preturi de nimic?
Exact asta ma durea pe mine ca abonat RDS, de ce-mi da RDS WiFi gratis ca nu mai investesc ceilalti, care doar promit. Macar au acum o scuza: nu se pot cobori sa dea si ei in asa conditii.

#39
im33

im33

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 09.02.2011
In ce zona din Iasi este semnal?

#40
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Daca chiar se pun solid pe acoperirea WiFI, atunci ar trebui :

- sa ofere si restul abonatilor RDS accesul la Hotpsot-uri (si nu numai clientilor FiberLink), de exemplu printr-o optiune cu taxa lunara
- sa ofere acces oricarui utilizator, contra plata orara în sistem prepaid (sau prin cartele valorice, sau direct prin plata cu cardul bancar) ! Asa se practica peste tot unde au fost deschise accesuri de acest tip (chiar si Fon, de exemplu)



#41
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,565
  • Înscris: 17.09.2005
Intrebam anul trecut (retoric ,of course) daca exista in Romania vreun punct de lucru al RDS dotat cu hot spot.
Si aveau... fix pix.
Actualmente vor sa le implementeze la nivel de strazi,sosele ,fabrici,uzine si ogoare. :w00t:

Edited by bit 61, 27 May 2011 - 17:31.


#42
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010
Sa puna hot-spoturi la sate acolo au nevoie de viteze pe care le avem noi pe fibra.

#43
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Problema nu este cum sa aduci internetul de pe stilpul din fata casei in casa ci cum aduci (eficient economic) internetul zecile alea de km pina la satul respectiv. Satul mediu are 800 de locuitori, deci 2-300 gospodarii din care e putin probabil sa fie mai mult de 20% interesati. Am ajuns la 50 de gospodarii, mai redu de citeva ori pentru cei care o sa-si dea netul de la unul la altul. La preturile actuale cred ca nu-si recupereaza investitia nici in 30 de ani...

#44
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postf300, on 27th May 2011, 08:32, said:

Aia cu fonera de fapt a fost foarte moale... Multi ani (adica de prin 2005-2006, am prins primele versiuni care se dadeau gratis) am mers dupa hotspoturi fon cu GPS-ul in mina (si alegind numai hotspoturi marcate drept active) si nu am reusit sa ma conectez niciodata la vreunul. O singura data mi-a zis un prieten ca a reusit sa se conecteze (ii dadusem userul si parola mea si o harta cu hotspoturile din zona). A disparut (sau e ascuns pe undeva) vechiul forum de la boards.fon.com ca v-as fi aratat threaduri cu experiente similare. In fine, macar device-urile sint niste routere cu linux semi-decente si pot fi refolosite ca bridge-uri sau firewall-uri (pentru trafic "normal", nu torente pe o conexiune rapida).
Va pot spune exact cind a murit pentru mine tot conceptul: aprilie 2010, odata cu aparitia 3G-ului EU oarecum acceptabil ca pret.

In coltul astalalt de Europa prinzi si cate 2 Fonera-uri prin centru...

#45
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Cred ca e o solutie la costurile ridicate de ingropare a cablurilor, ca sa nu mai tragi 7 mii de cabluri intr-o zona, ai tras un singur cablu, ai bagat router wifi si i-ai abonat pe clienti.
Merge? :D

#46
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu prea merge. Cel putin nu pe b/g, eventual pe n, dar si asa... o sa fie niste viteze foarte variabile in functie de cat semnal ai.

#47
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu vad ce fire ingropate inlocuieste exact wireless-ul, daca vrei sa bati cu un aparat normal (telefon sau laptop) pina la wifi-ul rds-ului trebuie ca ei sa ajunga pe stilpul din fata casei (sau eventual chiar in bloc daca e un bloc mai inalt/mare). Si dupa aia esti intr-o frecventa nelicentiata in care te bati cu tot felul de alte device-uri: cuptoare cu microunde, bluetooth, unele telefoane cordless, alarme, telecomenzi si tot felul de alte chestii wireless. Plus cu toti colegii abonati de hotspot. Plus alti vecini cu hotspoturile lor independente.

#48
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
Asa e. Am uitat ca scade semnalul urat de tot cand sunt obstacole, adica pereti. Am dat de niste hot spoturi interesante prin oras, dar :D eu eram in masina de fiecare data.

#49
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Am intrat pe hotspotul din centru Oradiei, strada Vasile Alecsandri, speedtest mi-a dat 10 down cu 5 up, din pacate insa n-am putut sa accesez mai multe forumuri, printre care si softpedia (desi situl SP mergea). Cred ca era ceva problema legata de ipv6, dar nu ma am cu astea.

#50
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005

View PostCutzu, on 27th May 2011, 19:52, said:

Asa e. Am uitat ca scade semnalul urat de tot cand sunt obstacole, adica pereti. Am dat de niste hot spoturi interesante prin oras, dar :D eu eram in masina de fiecare data.
Degeaba le vezi neparolate - accesul la retea poate fi implementat la un nivel superior - la aplicatie  - web browsing cum presupun ca e implementat si la RDS.

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In Franta, si clientii Orange / SFR / Bouygues (cei 3 operatori GSM) primesc, în functie de abonamentul mobil detinut, acces gratuit la întreaga retea de Hotspot-uri a operatorului respectiv.

Si acolo conectarea se face  cu utilizator si parola care se schimba la 24 ore si exista conditii - nu mai mult de 500Mb trafic ( exemplu ) plus ca nu se poate face decat navigare - streaming sau download nu se poate face. Conectarea e si ea mai ciudat un pic, ptr ca HotSpot-ul nu e parolat direct - te poti conecta fara probleme pe el, dar orice pagina ai vrea sa vizitezi ajungi pe pagina de login Orange. Acolo bagi userul si parola dupa care poti naviga. Eventual te mai poti intoarce la pagina respectiva si sa vezi detalii - cat ai navigat si cand expira parola.

#52
burgher

burgher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,018
  • Înscris: 19.04.2006
Asta cu parolarea mai ciudatica e si la RDS la fel - te conectezi, apoi la prima pagina pe care vrei sa o vizitezi ti se deschide o pagina de login.
Apropo, n-am reusit sa ma loghez nicicum din Linux (browser Chromium).

#53
south

south

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 15.01.2006
Chiar nu putem trai fara internet nici pe strada?  :console:

#54
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poti trai si fara internet pe strada si fara telefoane pe strada, ba chiar poti trai si complet fara telefoane, internet (si eventual strada).
Intrebarea corecta este: de ce sa traiesti fara cind se poate cu?
Singura chestie e ca aici se incearca a se rezolva o problema care practic nu exista: poti sa ai 3G prin multe tari (inclusiv Romania) la preturi de nimic (semnificativ sub 5 euro pe luna) - la ce sa te mai stresezi cu alta tehnologie. Da, pentru aia care fac trafic de rup - ok, dar pentru aia oricum nu inlocuiesti decit ultima bucata de cablu care in general nu e asa de scumpa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate