Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Autostrada A3 - C Turzii - Gilau -Iesiri de pe autostrada

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007
Salutare,
Imi poate lista cineva toate iesirile de pe autostrada A3, in sensul de mers C. Turzii- Gilau?
Multumesc frumos

#2
ukrtel

ukrtel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.02.2006

 marusoi, on 24th May 2011, 08:00, said:

Salutare,
Imi poate lista cineva toate iesirile de pe autostrada A3, in sensul de mers C. Turzii- Gilau?
Multumesc frumos


Conform acestui site exiturile functionale ar fi la km 369; km 380 si km 422
http://motorways-exitlists.com/

salutari ukrtel.

#3
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 ukrtel, on 24th May 2011, 09:44, said:

Conform acestui site exiturile functionale ar fi la km 369; km 380 si km 422
http://motorways-exitlists.com/

salutari ukrtel.

Hm, de-aici se intelege ca pe intreg tronsonul ar fi doar iesirea de la Turda.
M-ar interesa daca exista totusi o iesire spre DJ 107M, in zona Vlaha- Savadisla sau spre DJ 107L, spre Lita- Baisoara.
Daca imi poate cineva confirma, care sa fi mers pe autostrada dinspre C Turzii spre Gilau recent?

Multumesc!

#4
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Nu e nicio iesire in afara de Turda si capete. In august am mers la Savadisla si am coborit de pe autostrada la Gilau, dupa care am luat-o spre Cluj si apoi spre Savadisla.

#5
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 abancor, on 24th May 2011, 10:41, said:

Nu e nicio iesire in afara de Turda si capete. In august am mers la Savadisla si am coborit de pe autostrada la Gilau, dupa care am luat-o spre Cluj si apoi spre Savadisla.

Multumesc!

Eu voi veni dinspre  Ludus- Campia Turzii. Tinta (intermediara) este Baisoara. Asta imi da 2 alternative:

1) iesit de pe A3 la Turda si apoi 40 km de drum judetean Turda- Baisoara prin Petrestii de Jos - Lita-Liteni.

2) iesit de pe Autostrada la Gilau( Turda Gilau-40 km) si apoi 25 km de drum judetean 107M, prin Luna de Jos, Vlaha, Savadisla, Liteni.

Desi cu 25 km mai lunga, cred ca este mult mai rapida varianta 2


P.S.: Mi se pare ciudat ca nu au facut o iesire ca sa accesibilizeze drumul spre Baisoara. Cum poate creste statiunea de schi de la Muntele Baisorii fara infrastructura?
La cate viaducte si poduri am inteles ca are, le era greu sa faca o bretea de iesire si un pod desupra?

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Acum vreo 8 ani imi explica cineva din AND (pe atunci discutind despre A2, de ce nu are iesiri in satele de linga Bucuresti, sa incurajam navetistii) cum ca filosofia autostrazilor in Romania va fi "deplasari pe distante lungi, iesiri numai la orasele importante, ca sa nu atragem toate Daciile care merg dintr-un sat in altul". Deci, in afara de A1 pina la Pitesti, orice noua autostrada asa va fi. Ca dovada ca, din proiectele publicate pina acum, tot asta rezulta. Pitestiul e norocos cu 3 iesiri, Sibiul la fel, Clujul nu are privilegiul asta, oricine vrea la autostrada tre sa iasa prin Manastur. Io as fi facut macar o concesie zonelor suburbane, sa fi adoptat o filosofie hibrida, distante lungi, dar macar linga orase iesiri mai dese. Strica oare o iesire la Cernica, sau alta la Branesti? Linga noi, Ungaria, da o mare atentie acestui aspect, al atragerii traficului pe autostrazi, incit portiunile din jurul oraselor sint gratis, nu e nevoie de vinieta, ca acolo si traficul local, neutilizator altminteri de autostrada, sa foloseasca autostrada. Treaba e valabila numai in jurul oraselor care au macar 2 iesiri de autostrada.

Asa ca e ciudat, dar e perfect in spiritul filosofiei autostradale romanesti.

#7
teRRa

teRRa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 31.05.2006

 marusoi, on 24th May 2011, 11:05, said:

Multumesc!

Eu voi veni dinspre  Ludus- Campia Turzii. Tinta (intermediara) este Baisoara. Asta imi da 2 alternative:

1) iesit de pe A3 la Turda si apoi 40 km de drum judetean Turda- Baisoara prin Petrestii de Jos - Lita-Liteni.

2) iesit de pe Autostrada la Gilau( Turda Gilau-40 km) si apoi 25 km de drum judetean 107M, prin Luna de Jos, Vlaha, Savadisla, Liteni.

Desi cu 25 km mai lunga, cred ca este mult mai rapida varianta 2


P.S.: Mi se pare ciudat ca nu au facut o iesire ca sa accesibilizeze drumul spre Baisoara. Cum poate creste statiunea de schi de la Muntele Baisorii fara infrastructura?
La cate viaducte si poduri am inteles ca are, le era greu sa faca o bretea de iesire si un pod desupra?


Dinspre Tg. Mures intri la C. Turzii pe autostrada, iesi la Turda si apoi ai traseul Mihai Viteazu - Cornesti - Buru - Surduc - Iara - Baisoara. Ai o portiune foarte rea cum faci dreapta de pe DN75 pe DJ107M insa este doar de 2-3 km. In rest drumul este acceptabil. Nu ai ce cauta pe traseul 1, drumul fiind destul de prost, stricat de lucrarile la autostrada si mai lung.
Daca vrei sa vezi cum e autostrada si traseul 2 este ok.

#8
marusoi

marusoi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 12.03.2007

 teRRa, on 25th May 2011, 22:32, said:

Dinspre Tg. Mures intri la C. Turzii pe autostrada, iesi la Turda si apoi ai traseul Mihai Viteazu - Cornesti - Buru - Surduc - Iara - Baisoara. Ai o portiune foarte rea cum faci dreapta de pe DN75 pe DJ107M insa este doar de 2-3 km. In rest drumul este acceptabil. Nu ai ce cauta pe traseul 1, drumul fiind destul de prost, stricat de lucrarile la autostrada si mai lung.
Daca vrei sa vezi cum e autostrada si traseul 2 este ok.

Salutare,

M-am uitat si eu mai cu atentie apoi si am vazut si alternativa asta, care mi s-a parut intr-adevar cea mai buna :)
Multumesc de informatia cu starea drumului Buru-Surduc

#9
ivanturela

ivanturela

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 07.08.2009
Subscriu si eu la varianta lui teRRa!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate