Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Ascultându-l pe Carl Sagan ( I )

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pxlPVSAnWOo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Traducerea esta cam stângace dar suficientă:

“Strămoșii noștri au înțeles originile extrapolând din experiențele lor. Cum ar fi putut altfel? Așa Universul a fost eclozat dintr-un ou cosmic sau a fost un fel de produs de atelier al Creatorului, probabil, cea mai recentă din mai multe încercări eronate și Universul nu a fost mai mare decât putea fi văzut, nu mai vechi decât arhivele noastre scrise sau orale și nicăieri foarte diferit decât locurile cunoscute nouă. Am avut tendința să facem toate lucrurile familiare în cosmologiile noastre. În ciuda celor mai bune eforturi ale noastre, nu am fost foarte inventivi. În Occident, Raiul este placid și pufos și Iadul este ca in interiorul unui vulcan. În multe povești, ambele tărâmuri sunt guvernate de ierarhii dominante conduse de zei sau demoni. În fiecare cultură ne-am imaginat că ceva asemănător sistemului nostru politic face ca Universul să ruleze. Puțini au găsit acestea ca fiind suspecte. Apoi știința a venit și ne-a spus că nu suntem măsura tuturor lucrurilor,  că există minunății nebănuite, că Universul nu este obligat să se conformeze cu ceea ce noi considerăm confortabil sau plauzibil. Și dacă nu suntem importanți sau centrali, dacă nu suntem lumina ochilor zeilor noștri care este baza morală a codului teologic? Descoperirea adevăratelor noastre relații  în Cosmos a rezistat atât de mult timp și într-o așa măsură încât mai rămân urme pentru dezbatere.Deci ce așteptăm cu adevărat de la religie și filozofie? Confort? Terapie? Vrem fabule care să ne confere siguranță sau o înțelegere a circumstanțelor în care ne aflăm. Dezamăgirea că Universul nu este în conformitate cu preferințele noastre pare ceva copilăresc. Ai putea crede că adulților le-ar fi rușine să-și pună amprenta pe astfel de dezamăgiri. Cea mai la modă metodă pentru a face asta nu este să dea vina pe Univers pentru că pare fără sens, ci mai de grabă să dea vina pe mijloacele din care știm despre Univers și anume știința. Pentru că avem talentul de a decide singuri, știința ne-a învățat că subiectivitatea nu poate domni în mod liber. Concluziile ei derivă din observarea fenomenelor din natură și nu sunt în toate cazurile predefinite pentru a ne satisface nouă așteptările. Recunoaștem că liderii religioși pe care îi venerăm au făcut greșeli. Religiile se contrazic între ele pentru probleme mici, cum ar fi în cazul în care trebuie să dai pălăria jos sau să o lași pe cap atunci când intri într-o casă de cult (Biserică) sau că trebuie să mâncăm carne de porc și să evităm pe cea de vită sau invers, continuînd astfel  către aspectele centrale și anume că nu există zei, fie că există doar un zeu ori mai mulți zei. Dacă am fi trăit cu 2, 3 milenii în urmă nu ar fi fost nicio rușine să susținem că Universul este făcut doar pentru noi însă am descoperit multe de atunci! Apărând astfel de susțineri vom ajunge în situația în care vom dezaproba dovezile clare și ne vom asigura locul undeva departe de cunoașterea de sine. Demult suntem aici cu un scop, chiar dacă, în ciuda înșelăciunior, nimic nu este evident. Timpul nostru este împovărat de greutatea demascărilor cumulative a fanteziilor noastre: că suntem noi-veniți, că trăim în sălbăticii cosmice, maimuțele sunt rudele noastre, am ieșit din mâl și microbi, gândurile și emoțiile nu le avem în totalitate sub control. S-ar putea să existe ființe mult mai inteligente în altă parte. Peste toate astea, reușim să facem prăpăd pe planeta noastră și sa devenim un pericol pentru noi înșine. Ușa de sub picioarele noastre se deschide. Ne aflăm în cădere liberă fără de sfârșit. Suntem pierduți într-o imensă întunecime, singuri și nimeni nu trimite o echipă de căutare. Realitatea fiind atât de dură, sigur că preferăm să închidem ochii și să ne prefacem că suntem confortabili și în siguranță acasă și că această cădere liberă este doar un coșmar.[...]"

...va urma...

#2
jazzu

jazzu

    Agent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,438
  • Înscris: 18.06.2009
"Odată ce ne vom depăși teama de a fi mici, vom vedea că ne aflăm în pragul unui vast și minunat Univers ce nimicește în totalitate – în timp, în spațiu și în potențial – prosceniumul antropocentrist al strămoșilor noștri.Privim intens de-a lungul a miliarde de ani lumină Universul la scurt timp după Big-Bang și testăm structura fină a materiei. Intrăm în adâncul nucleului planetei noastre și în interiorul ardent al Soarelui. Citim limbajul genetic în care sunt scrise competențele și predispozițiile fiecărei ființe de pe Pământ. Descoperim capitole ascunse ale originilor noastre și cu puțină sudoare vom înțelege mai bine natura și perspectivele noastre.Inventăm și redefinim agricultura fără de care am muri de foame.Creăm medicamente și vaccinuri care salvează miliarde de vieti .Comunicăm cu viteza luminii și facem înconjurul Pământului într-o oră și jumătate.Am trimis zeci de nave spre mai mult de șaptezeci de lumi și patru nave spațiale spre stele.

Pentru strămoșii noștri erau multe fenomene care îi înspăimânta: fulgere, furtuni, cutremure, vulcani,boli, secetă, ierni lungi.Religiile au apărut ca încercări de a controla, acolo unde nu  erau multe de înțeles , aspectele dezordonate ale naturii.

Cât de satisfăcuți am putut fi când am fost așezați într-o grădină special proiectată pentru noi ,cu alți ocupanți care erau așezați acolo pentru a ne putea folosi de ei așa cum credeam de cuviință . Există o poveste vestită în tradițiile Vestice asemanătoare, exceptând faptul că nu totul era acolo pentru noi.Exista  un copac anume de care nu aveam parte, un copac al cunoașterii . Cunoașterea, înțelegerea și înțelepciunea ne erau interzise în această poveste. Trebuia să rămânem ignoranți.Dar nu ne-am putut abține. Tânjeam după cunoaștere,chiar eram înfometați, ai putea spune. Aceasta a fost originea tuturor problemelor noastre. În principiu, de aceea noi nu mai trăim în Eden: am aflat prea multe. Atât timp cât nu eram curioși și ascultam de porunci, îmi imaginez,că ne puteam consola cu importanța și centralitatea noastră, spunându-ne că noi  eram motivul pentru care Universul a fost creat. Pe parcurs ce începeam sa ne hrănim curiozitatea,gândirea,de a explora,de a învăța cum este Universul cu adevărat, ne-am exilat afara din Eden. Îngeri cu săbii în flăcări (kayle?) au fost  puși ca sentinele la porțile Raiului pentru a ne bloca întoarcerea.Cei din Eden au fost exilați si au devenit calatori.Ocazional jelim acea lume pierdută, dar asta ,imi pare mie, este tragic și sentimental. Nu am fi putut rămâne ingoranți și fericiți pentru totdeauna.

Există în acest Univers mai mult decât ceea ce pare să fie proiectat.

În schimb, descoperim repetat acel proces natural: interconectarea  selectivă a lumilor, am putea spune, sau selecția polilor genetici, sau chiar tiparul convecției dintr-un bol cu apă fiartă :nu poți obține ordine din haos, și să ne însele deducerea unui scop, atunci când nu există unul.

Semnificația vieții noastre și a planetei noastre fragile este deci determinată doar de înțelepciunea și de curajul nostru. Suntem tutorii sensului vietii. Avem nevoie de un parinte  care să ne ierte greselile, sa ne salveze din greselile noastre copilaresti. Dar cunosterea este preferabil a fi ignorată.  Cu mult mai bine să acceptăm adeărul decât o fabulă liniștitoare.

Dacă tot căutăm cu nerăbdare un scop cosmic, atunci să găsim noi înșine un obiectiv onorabil.
"

Edited by jazzu, 04 June 2011 - 23:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate