Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Am trecut pe CNG

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#37
ionut2219

ionut2219

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2011
Eu am cumparat un Opel Zafira din 2005 pe cng,dar nu am cum sa alimentez si vreau sa o vand sau sa cumpar un compresor.Highlander daca vrei lasa-mi numarul tau de telefon sa discutam.

#38
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
ceva vesti ?

#39
maxalex

maxalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.05.2008
Eu am o Zafira CNG si as dori sa-mi poata zice cineva ce solutie pentru alimentarea cu gaze naturale ar exista in momentul de fata, compresor, de care s.a.m.d. Va multumesc. Pot fi gasit si pe mess la br73vad id

Edited by maxalex, 22 March 2012 - 13:46.


#40
gheorghitaflavius

gheorghitaflavius

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.06.2012

 maxalex, on 22nd March 2012, 14:44, said:

Eu am o Zafira CNG si as dori sa-mi poata zice cineva ce solutie pentru alimentarea cu gaze naturale ar exista in momentul de fata, compresor, de care s.a.m.d. Va multumesc. Pot fi gasit si pe mess la br73vad id
BUNA , SI EU AM UN Opel ZAFIRA 1.6 CNG SI AS VREA SA STIU DACA IN ROAMANIA EXISTA FIRME SAU PERSOANE FIZICE CARE VERIFICA INSTALATII PE GAZ METAN , AM INTELES CA IN GERMANIA SE GASESC COMPRESOARE CAM DE LA 1000 EURO OMOLOGATE CU ISCIR CU TOT . NU STIU DIN CE CAUZA IN TARA ASTA NU SE POATE GASI ASA CEVA CA SI IN CECELALTE TARI SUNT STATII DE GAZ METAN SI IN BULGARIA , MOLDOVA , UNGARIA LA TOTI VECINII NOSTRII , NU VREA PETROM SA AIBA CONCURENTA NU NE-AU FURAT DESTUL ASA SE PARE.

#41
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
http://daveychina.en...DMC-2-200-.html

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Deci aparatul asta unde se tine? In garaj langa masina? Cat dureaza alimentarea, si ce norme de protectie si siguranta impotriva incendiului si exploziei presupune?
Cum se face alimentarea? Daca metanul ramane in stare gazoasa, asta presupune ca atunci cand interconectezi rezervorul gol al masinii cu rezervorul plin al compresorului, (echivalente in volum) asta inseamna ca doar jumatate din cantitatea de gaz iti intra in masina. Sau cum se face? Se tine masina conectata la compresor, si practic "depozitarea" gazului se face in timp ce aparatul lucreaza?
Deci e ca si cu masinile electrice pe care le conectezi la priza pana se incarca bateria, doar ca in cazul de fata se conecteaza un furtun prin care se alimenteaza cu gaz?
Totusi mi se pare freaky sa ai 20mc/kg de gaz comprimat, care s-a-ti poata fasai in ograda, datorita unui furtun sau garnituri chinezesti care a cedat aiurea.

Edited by tfmercedez, 20 July 2012 - 12:58.


#43
GECU

GECU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 07.12.2011
http://www.gasfill.com/products

#44
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006

 tfmercedez, on 20th July 2012, 13:58, said:

Totusi mi se pare freaky sa ai 20mc/kg de gaz comprimat, care s-a-ti poata fasai in ograda, datorita unui furtun sau garnituri chinezesti care a cedat aiurea.

e la fel ca o instalatie de GPL si din cate "bombe" din astea circula pe strazile din romania, inca nu a explodat nici una....

#45
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 tfmercedez, on 20th July 2012, 13:58, said:

Deci aparatul asta unde se tine? In garaj langa masina? Cat dureaza alimentarea, si ce norme de protectie si siguranta impotriva incendiului si exploziei presupune?
Cum se face alimentarea? Daca metanul ramane in stare gazoasa, asta presupune ca atunci cand interconectezi rezervorul gol al masinii cu rezervorul plin al compresorului, (echivalente in volum) asta inseamna ca doar jumatate din cantitatea de gaz iti intra in masina. Sau cum se face? Se tine masina conectata la compresor, si practic "depozitarea" gazului se face in timp ce aparatul lucreaza?
Deci e ca si cu masinile electrice pe care le conectezi la priza pana se incarca bateria, doar ca in cazul de fata se conecteaza un furtun prin care se alimenteaza cu gaz?
Totusi mi se pare freaky sa ai 20mc/kg de gaz comprimat, care s-a-ti poata fasai in ograda, datorita unui furtun sau garnituri chinezesti care a cedat aiurea.
in timpul alimentarii langa masina, furtunele fiind destul de scurte. nu in garaj, nu ai voie sa alimentezi nici cu gaz nici cu motorina nici cu nimic in spatii inchise. in functie de compresor si rezervoare, eu  200l la 250bari deci plinul insena 50mc gaz, cu un compresor de 6mch alimentezi in 8ore.

Compresorul nu are rezervor, el functioneaza asemeni compresorului de aer ce iti umple roata. poti sa-i pui rezervor extra si umplerea se face cum ai descris-o dar instant.

nu e pericol de fasait, gazul e mai usor ca aerul si se disperseaza repede.
iti trece ingrijorarea cand alimentezi cu 1,5 lei echivalent benzina... si instalatia de pe masina e pusa in fabrica deVW.

#46
andrei2010_a

andrei2010_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2012
Salut. sunt nou pe aici. Chiar e real pretul de 1.5 ron pe mc la gazul asta? Stie cineva merge sa umpli butelia masinii cu instalatie gpl si sa mergi pe gaz de aragaz sau are alt vaporizator?

#47
geoo65

geoo65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007

 perseus_ro, on 3rd June 2011, 12:20, said:

Ati reusit sa omologati in romania masina pe CNG ?
Eu cand m-am dus la rar mi-au spus ca nu se poate!
Salut, sunt din Constanta am un Fiat Multipla Bipower 1.6 benzina/cng 24kg si fac  cu un plin de gaz cca 400/420 km
Am inscris-o in 2010 am avut cava prob. la RAR dar am facut scandal si au trecut in carte instalatia de CNG.
Alimentez frecvent in Bulgaria ,cam o data la 2 saptamini.
Pina in prezent am facut cca 35-40000 km(16000km anul acesta in Germania)  pe cng, sunt multumit .Am cautat pe net si intradevar am gasit citeva instalatii pt home use.insa pretul este f mare cca 2200usd+taxe, transport etc.,nu cred ca este rentabil sa cumperi asa ceva.
Sper sa bage destepti nostri in curind in Bucuresti si IN orasele mari.
acum 4 zile am fost in Cap KALIAKRA BULGARIA si am alimentat la o statie mica ,,PETROM,, PROPIETARUL a confirmat ca un prieten bulgar a alimentat cu metan in BUCURESTI,STIE CINEVA CEVA ? despre o statil cng pe linga un MOL?

#48
andrei2010_a

andrei2010_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2012

 geoo65, on 23rd August 2012, 14:34, said:

Salut, sunt din Constanta am un Fiat Multipla Bipower 1.6 benzina/cng 24kg si fac  cu un plin de gaz cca 400/420 km
Am inscris-o in 2010 am avut cava prob. la RAR dar am facut scandal si au trecut in carte instalatia de CNG.
Alimentez frecvent in Bulgaria ,cam o data la 2 saptamini.
Pina in prezent am facut cca 35-40000 km(16000km anul acesta in Germania)  pe cng, sunt multumit .Am cautat pe net si intradevar am gasit citeva instalatii pt home use.insa pretul este f mare cca 2200usd+taxe, transport etc.,nu cred ca este rentabil sa cumperi asa ceva.
Sper sa bage destepti nostri in curind in Bucuresti si IN orasele mari.
acum 4 zile am fost in Cap KALIAKRA BULGARIA si am alimentat la o statie mica ,,PETROM,, PROPIETARUL a confirmat ca un prieten bulgar a alimentat cu metan in BUCURESTI,STIE CINEVA CEVA ? despre o statil cng pe linga un MOL?


CAT E CNG LA BULGARI ? LA RUSE SUNT STATII?

#49
geoo65

geoo65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007

 andrei2010_a, on 23rd August 2012, 21:43, said:

CAT E CNG LA BULGARI ? LA RUSE SUNT STATII?
Da sunt 2 statii la RUSSE

SI COSTA ITRE 1,7-1,9 LEVA 1 KG=2,1 mc gaz

#50
andrei2010_a

andrei2010_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.08.2012

 geoo65, on 24th August 2012, 10:00, said:

Da sunt 2 statii la RUSSE

SI COSTA ITRE 1,7-1,9 LEVA 1 KG=2,1 mc gaz


multumesc. Stii cumva merge sa bagi cng la o masina cu gpl?

#51
geoo65

geoo65

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2007

 andrei2010_a, on 24 august 2012 - 11:08, said:

multumesc. Stii cumva merge sa bagi cng la o masina cu gpl?
nu. in butelia de gpl gazul are cca10bar in faza lichida ,si instalatia foloseste un vaporizatorcare transforma lichidul in gaz la cca1,5 bar.Iin butelia de cng gazul ajunge intre 200-240 bar si este in faza gazoasa si instalatia foloseste un regulator de presiune de la 200 la 10 bar......

#52
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ar cam trebui dezbatut mai mult subiectul asta in conditiile actuale ale pretului la combustibili !
E vreo statie cu metan la noi?

#53
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 05.03.2009
Noutati .... ????
De ceva vreme nimeni nu a mai zis nimic...

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,466
  • Înscris: 15.06.2007
Eu nu inteleg, este peste capacitatea mea de pricepere, de ce nu exista in tara romaneasca, CNG, la benzinarii, asa cum exista GPL?
Adica toata europa are, pana si BULGARIA!
Mercedes scoate modelele noi, mai mici, cu motoare de pana in 2000cmc, cu versiuni Erdgas, adica CNG, cu instalatia montata optional in fabrica.

De ce in tara asta, in 2014, nu se comercializeaza CNG la benzinarii? CNG este un pic mai curat decat GPL, arde mai bine, si este mai nepoluant decat GPL.  

Pe wiki, am citit ca ar exista instalatii CNG "sintetice", care stiu sa foloseasca GPL, in loc de metan. Astfel se alimenteaza gaz lichefiat la presiune joasa, in loc de metan la 200 bar, care este vaporizat dupa amestecul cu aer, si apoi injectat in motor. Instalatiile aste sunt facute tocmai pentru cazurile in care nu se poate alimenta cu CNG, si permit astfel utilizarea GPL in aceeasi instalatie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate