Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Am trecut pe CNG

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
300 replies to this topic

#253
benmobil

benmobil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.06.2016

 arschery, on 30 octombrie 2017 - 09:18, said:

Cred ca dureaza foarte mult autorizatiile fiindca statul nu are experienta in astfel de cazuri.

Ai avut dreptate. E chiar mai rău decât credeam. Redau exact: "slabe speranțe anul asta". Mai multe detalii nu cunosc.

#254
NiculaeT

NiculaeT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 22.09.2017
Deja devine trist...presupun ca realizarea a "n" statii pana in 2019 e ceva de domeniul S.F. Probabil ca tin baietii strans cu dintii ca sa nu dea drumu' si altora in piata sa nu strice preturi.  Macar astea 2 firme care pot sa distribuie sa se mai inmulteasca.
Apropo ..stiti daca exista vreo veste/stire prin care sa putem face ITP in alta parte decat la sediile RAR?

Stima

#255
benmobil

benmobil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.06.2016

 NiculaeT, on 15 noiembrie 2017 - 12:01, said:

Deja devine trist...presupun ca realizarea a "n" statii pana in 2019 e ceva de domeniul S.F. Probabil ca tin baietii strans cu dintii ca sa nu dea drumu' si altora in piata sa nu strice preturi.  Macar astea 2 firme care pot sa distribuie sa se mai inmulteasca.
Apropo ..stiti daca exista vreo veste/stire prin care sa putem face ITP in alta parte decat la sediile RAR?

Stima

Știu ca Antares are statie ITP la Vâlcea.

Edited by benmobil, 15 November 2017 - 18:43.


#256
paulcraciun21

paulcraciun21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.10.2008
Salut este cineva pe cng din Cluj,?


Eu am un VW ecofuel


#257
kri

kri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.06.2006
Este cineva din IASI cu CNG?
Unde alimentati?

#258
wienie1983

wienie1983

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.10.2007
Singurele statii publice de CNG din Romania sunt la Rm.Valcea si la Bucuresti.

#259
branzea

branzea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.04.2010
Va salut dragi colegi de forum . Se pare ca la constanta lucrurile inca stagneaza desi terenul a fost achizitionat lucrarile inca nu au inceput la statia de  Cng din cauza birocratiei , cel mai fericit scenariu ar fi pe la sfarsitul anului  . Intre timp azi fac ITP-ul la masina Se pare ca este o statie ITP care este omologata sa faca inspectia si la vehiculele cu CNG si in Constanța. Adresa este Strada Amurgului Nr 33, S.C. Autolink Trans Europa S.R.L. cu autorizatia RAR CT-25 . Pentru informatii am gasit aceste nr de telefon 0241586671 - 0371309340 - 0722411466 .Sper sa fie ok si sa scap si de grija asta . O zi buna tuturor .

Edited by branzea, 05 January 2018 - 12:43.


#260
branzea

branzea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 27.04.2010
Și am scăpat și de revizia totul ok . Super ok băieții de acolo .In viitorul apropiat trebuie sa mă pregătesc să schimb ceva la caseta de direcție . Probabil bieletele . Au zis că ar fi ceva semne de uzura dar nimic exagerat . O zi buna la toată lumea eu unu pot spune că am avut. .

#261
benmobil

benmobil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.06.2016
Aleluia!!

Compania (Engie) va pune în funcțiune la finalul acestei luni (ianuarie) prima stație proprie care folosește gazul natural comprimat, unitatea fiind amplasată în cartierul bucureștean Militari.

Din zf.ro.


De altfel, tot grupul Antares se află în spatele dezvoltării primei rețele românești de stații cu gaz natural comprimat. în total, proiectul presupune montarea a nouă astfel de unități, primele șase urmând să fie finalizate chiar anul acesta (2018). în total, proiectul are o valoare de 5,2 milioane de euro, din care 4,4 milioane de euro reprezintă finanțarea europeană.

Tot zf.ro



#262
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
În a doua jumătate a anului, vreau să achiziționez o mașină cu scopul de a fi folosită 90% în oraș (București). Mă gândeam la a3 g-tron.

Problema stațiilor se va mai rezolva între timp sau în viitorul apropiat sau îndepărtat. oricum mai dețin o mașină pentru deplasările în țară.

pe spritmonitor.de pentru cng la a3 îmi dă un consum mediu de 4 litri sau kg sau ce or fi Posted Image)) acesta este consumul mediu de cng? adică la 100 de km o să mă coste deplasarea 4 * 4,2 (preț estimativ pentru o unitate) = 16 lei?
În același timp mai consumă și benzină? adică la fiecare 100 de kg mai papă și 2 litri de benzină (cum era/este la gpl)? sau funcționează exclusiv pe cng?

Cât de eficient este acest combustibil pentru că la cng îmi dă acest 4.05 (cel mai mare consum fiind 5 l sau kg) în timp ce la benzină am mediu 7,81 l (12maxim) iar la motorină 6,3 l (maxim 9). la plug-in consumul este de 4 l Posted Image))

practic câștigi prin consumul redus și prin prețul mai mic?

În jurul căror valori se învârte prețul pe l/kg la cng?

Edited by bobalex18, 31 January 2018 - 13:38.


#263
manutouran

manutouran

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.06.2017

 bobalex18, on 31 ianuarie 2018 - 13:16, said:

În a doua jumătate a anului, vreau să achiziționez o mașină cu scopul de a fi folosită 90% în oraș (București). Mă gândeam la a3 g-tron.

Problema stațiilor se va mai rezolva între timp sau în viitorul apropait sau îndepărtat. oricum mai dețin o mașină pentru deplasările în țară.

pe spritmonitor.de pentru cng la a3 îmi dă un consum mediu de 4 litri sau kg sau ce or fi Posted Image)) acesta este consumul mediu de cng? adică la 100 de kg o să mă coste deplasarea 4 * 4,2 (preț estimativ pentru o unitate) = 16 lei?
În același timp mai consumă și benzină? adică la fiecare 100 de kg mai papă și 2 litri de benzină (cum era/este la gpl)? sau funcționează exclusiv pe cng?

Cât de eficient este acest combustibil pentru că la cng îmi dă acest 4.05 (cel mai mare consum fiind 5 l sau kg) în timp ce la benzină am mediu 7,81 l (12maxim) iar la motorină 6,3 l (maxim 9). la plug-in consumul este de 4 l Posted Image))

practic câștigi prin consumul redus și prin prețul mai mic?

În jurul căror valori se învârte prețul pe l/kg la cng?


------------------------------------------------------------------------------------------------

Salut,

CNG se alimenteaza doar la Kg care 1kg are undeva la 3-4L.
Cand mergi pe CNG nu consuma si Benzina.
Pentru consum depinde de fiecare Sofer si de greutatea masini.

Ca exemplu eu am un VW Touran cu masa 1650kg iar consumul la 100 km este de 14 ron adica undeva la 4 kg, in afara orasului, in oras consumul este de 5-6%

Oricum CNG nu se compara cu GPL deoarece viata motorului este mult mai mare si pretul CNG este mult mai mic decat GPL.

Pretul la CNG pe Bucuresti este de 4.19ron in Pantelimon, se mai deschide in Militari insa nu se stie inca pretul.

#264
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
mulțumesc pentru clarificări/confirmări. probabil, după septembrie încă un proprietar aici pe forum.

#265
djsuru

djsuru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.10.2017
Vesti bune de la Militari, am trecu astăzi ca în fiecare luna sa vad ce se întâmplă acolo dacă se mai deschide  Posted Image ?, e bine pe la 12:00 erau 4 mașini de engi care alimentau cu CNG, eu bingo ura gata a dat drum ..... ma opresc si direct la manager m-am dus ca de paznicul de acolo sincer deja sunt prieten cu el Posted Image, bine înțeles a venit întrebarea {Când dați drumu la stație ?} e bine răspunsul a fost ca mai este o singura aprobare de luat si ca BIROCRAȚIA DIN Romania E O PROBLEMA MARE, bun acum a zis ca dacă primesc rapid aceasta aprobare dau drumu cam într-o săptămână,  bine ca se făceau teste de deschidere, eu unul  aștept cu nerăbdare, ca ma omoară traficul din dr.taberei spre Pantelimon ...... Câți din voi sunteți din Dr. Taberei sau sectoarele apropiate de SEC6?

#266
alexe3

alexe3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2014
Salut!
Pentru Caddy stiu ca buteliile sunt in garantie si ei le schimba gratuit, mai putin in Romania. A schimbat cineva pana acum in alta tara?
Multumesc!

#267
benmobil

benmobil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.06.2016

 alexe3, on 01 februarie 2018 - 14:05, said:

Salut!
Pentru Caddy stiu ca buteliile sunt in garantie si ei le schimba gratuit, mai putin in Romania. A schimbat cineva pana acum in alta tara?
Multumesc!

In Bulgaria la Ruse am schimbat eu. Hobby car VW. Si mai sunt și alții care au fost. Programare pe email și se rezolva.

 djsuru, on 31 ianuarie 2018 - 23:37, said:

Vesti bune de la Militari, am trecu astăzi ca Ăźn fiecare luna sa vad ce se ĂźntĂąmplă acolo dacă se mai deschide  Posted Image ?, e bine pe la 12:00 erau 4 mașini de engi care alimentau cu CNG, eu bingo ura gata a dat drum ..... ma opresc si direct la manager m-am dus ca de paznicul de acolo sincer deja sunt prieten cu el Posted Image, bine Ăźnțeles a venit Ăźntrebarea {CĂąnd dați drumu la stație ?} e bine răspunsul a fost ca mai este o singura aprobare de luat si ca BIROCRAȚIA DIN Romania E O PROBLEMA MARE, bun acum a zis ca dacă primesc rapid aceasta aprobare dau drumu cam Ăźntr-o săptămĂąnă,  bine ca se făceau teste de deschidere, eu unul  aștept cu nerăbdare, ca ma omoară traficul din dr.taberei spre Pantelimon ...... CĂąți din voi sunteți din Dr. Taberei sau sectoarele apropiate de SEC6?

Acum sincer în Pantelimon se alimentează foarte ok. În ultimele 10 alimentari numai 24 kg au întrat în mașină. Prețul e cam mare dar decât lipsa mai bine asa.

Problema cu autorizatiile în RO merge din ce în ce mai prost. A încercat cineva sa-si bage gaze în ultima perioada? Culmea ar fi ca ultima aprobare sa fie de la ei sau Distrigaz 😂😂😂😂 ca exact asa procedează.

#268
alexe3

alexe3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2014
@benmobil multumesc mult pentru raspuns. Buteliile se schimba gratuit cum am auzit? Ai idee ce acte imi trebuie sau cum se face. am intrat pe site....nu reusesc sa dau pe engleza, nu bunghesc bulgara deloc.

#269
benmobil

benmobil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 11.06.2016

 alexe3, on 01 februarie 2018 - 16:21, said:

@benmobil multumesc mult pentru raspuns. Buteliile se schimba gratuit cum am auzit? Ai idee ce acte imi trebuie sau cum se face. am intrat pe site....nu reusesc sa dau pe engleza, nu bunghesc bulgara deloc.

Din site îți trebuie doar adresa de e-mail. În mail spui problema care o ai, și dai VIN-ul mașinii. Dacă e în garanție sau în programul de schimbare (cum a fost cazul la mine) nu costa nimic. Bafta.
Cu adresa asta am conversat [email protected]

Inițial am trimis aici [email protected]

#270
alexe3

alexe3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 12.11.2014
Salut! Unde este stația din Militari?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate