Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Casa de Vacanta si nu numai in Moieciu

- - - - -
  • Please log in to reply
240 replies to this topic

#37
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Am primit si devizul pt bransament de la firma autorizata Electrica.
Costul este de 9600 de lei adica de aproape 4 ori mai mult decat valoarea estimata de Electrica in avizul de racordare.
Atasez devizul primit. As vrea sa-i intreb pe cei care au trecut recent prin acest procedeu sau cei cu experienta in domeniu daca aceste preturi sunt rezonabile.

Attached Files



#38
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfleur, on 23rd June 2011, 10:49, said:

Am primit si devizul pt bransament de la firma autorizata Electrica.
Costul este de 9600 de lei adica de aproape 4 ori mai mult decat valoarea estimata de Electrica in avizul de racordare.
Atasez devizul primit. As vrea sa-i intreb pe cei care au trecut recent prin acest procedeu sau cei cu experienta in domeniu daca aceste preturi sunt rezonabile.
Posteaza ,sau trimite-mi pe PM fisa de solutie si ATR-UL si o sa vedem de ce apar cabluri de marimile alea,etc.

#39
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Am trimis PM. sper ca a ajuns (nu il vad in sent items). Multumesc anticipat

#40
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfleur, on 23rd June 2011, 16:19, said:

Am trimis PM. sper ca a ajuns (nu il vad in sent items). Multumesc anticipat
A ajuns.
Am citit ATR-ul,si m-a uimit. :death: Adica pentru 10kw dau ei solutie de executie cu cablu cu dimensiunile alea ,bun pentru o extindere pt 7-8 case sau un minibloc?
In concluzie arunca ATR-ul la cos si cere altul ,bine este sa trimiti un autorizat din zona,dar poti sa o faci si tu,am sa-ti dau pe PM mai multe atuuri.
Cu pretul de 2746 din ATR nici  o firma nu poate sa execute bransamentul,cu stalpul si materialele respective.
Te-au vazut ca esti  din Bucuresti... :)

#41
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

View Postfleur, on 23rd June 2011, 11:49, said:

Am primit si devizul pt bransament de la firma autorizata Electrica.
Costul este de 9600 de lei adica de aproape 4 ori mai mult decat valoarea estimata de Electrica in avizul de racordare.
Atasez devizul primit. As vrea sa-i intreb pe cei care au trecut recent prin acest procedeu sau cei cu experienta in domeniu daca aceste preturi sunt rezonabile.

Vaaai, ce-am mai ras!! Cu pofta!! Auzi, profit 8% :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:  

SI stalpul numa' 18 milioane?? Uaau, ieftin ca braga! Asta chiar e superoferta!!  :clapping:

#42
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009
Si firida de bransament E1-1 ,pt bransament de 10kw  :angry:

#43
Cricor

Cricor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2010

View Postfleur, on 19th May 2011, 22:40, said:

1. Este obligatoriu dpdv legal sa avem diriginte de santier? Stiu ca exista un topic intreg despre DA sau Nu Diriginte.

Daca nu e prea tarziu....

Din punct de vedere legal nu ai nevoie de diriginte de santier la constructie P+M.

Stiu sigur pentru ca noi construim in bran si am intrebat la primarie. Tocmai de aceea cand ai fost la ISC nu ti-au cerut palnurile de fundare, pe care le cer celor cu P+E.

#44
Cricor

Cricor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.05.2010

View Postfleur, on 30th May 2011, 14:41, said:

Tocmai am primit o oferta pentru material lemnos de la o firma din Brasov. Cum vi se par preturile? (sunt fara TVA)

Lemn verde brad: 600 lei/mc
Lemn uscat: 850 lei/mc
Lemn uscat rindeluit: 1150 lei/mc
Lemn stratificat: 1750 lei/mc

Ignifugarea costa 180 lei/mc iar antiseptizarea costa inca 230 lei/mc.

Sarpanta (pentru care am plan detaliat pana la acest moment) "consuma" 12mc, probabil mansarda va consuma inca 20mc

In Predelut e lemn verde brad - 450lei/mc

#45
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Eu am intrebat la ISC Brasov direct si raspunsul a fost ca nu am nevoie legal de diriginte - m-am linistit si m-am apucat eu sa fac rolul asta.
Am avut ceva de lucru la dirigentie pana acum dar eu zic ca am adus un aport valoros proiectului cu ajutorul informatiilor citite/primite pe acest forum (peste 70% din cunostintele mele despre constructii) si prin colaborarea foarte buna pe care o am cu constructorul.

Referitor la partea de lemn (mansarda si acoperisul), in proportie de 80% voi apela la o firma care executa case din pereti prefabricati pe baza proiectului meu.
Caracteristici: Umiditate controlata, planuri de rezistenta pe lemn dedicate, taiere, trasare, asamblare pereti in fabrica si montare la fata locului cu macaraua, lemn romanesc uscat natural si in camere de uscare, pret ceva mai mic decat la casele unde lemnul este adus din Germania dar ceva mai mare decat casele manufacturate direct la fata locului cu lemn romanesc (nu stiu cat de uscat)


Cu privire la legaturile fierului din elevatie, am reusit sa gasim pe cineva din echipa structuristului si astfel am continuat modul de prindere inceput de constructor la colturi adica suprapunere grinzi de fundare la 90 de grade fara ciocuri dar intarite cu 4 coltare de 1.20m la fiecare colt si legaturi de sarma la intersectia fiecarei bari de fier in stalpii pozitionati la colturi (pentru ca proiectul presupune 6 bare de fier la fiecare grinda, in interiorul fiecarui stalp se formeaza un gratar cu patru ochiuri ce a fost legat cu sarma de fierar.
De asemenea a fost sudata platbanda de la impamantare de fierul din fundatie/elevatie.

Am fost luni pe santier, am identificat problemele expuse in jurnal, miercuri din nou pe santier am revizuit/concluzionat cu privire la ele si am alcatuit o noua lista (stalp lipsa, mutare un stalp, prelungirea unei imbinari in camp insuficienta, prelungirea unor stalpi si adaugarea altor doi suplimentari fata de proiect) iar astazi am dat OK-ul cu privire la indeplinirea tuturor cerintelor legate de fier.

Se anunta ploi serioase in w/e asa ca sapt viitoare luni sau marti sau imediat ce ne permite vremea, curatam bine fundatia cu aparat cu presiune cu apa si turnam (vibrat si cu aditiv apa stop). Nu am poze acum dar postez saptamana viitoare inainte, in timpul si dupa turnare.

View Postcrib, on 20th June 2011, 18:48, said:

Ps proiectantul e din brasov ?sau bucuresti?

Brasov (Harman)

#46
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Asa cum era si prognozat, in w/e a plouat sanatos astfel ca azi a fost pauza din nou pe santier, ocazie cu care vreau sa va supun atentiei schema instalatiilor sanitare, accentul punandu-se pe locul unde voi lasa tevile de 160 martir in zidul fundatiei.

Nu am inventat roata ci am folosit schema din planul de instalatii modificand doar sensul curgerii apei de la un canal la altul (pozitionarea fosei septice/canalizarii viitoare a localitatii nu era cea finala la momentul intocmirii proiectului).
Mentionez ca probabil in anexa de langa scara va fi montata masina de spalat care ma gandesc ca se poate scurge in coloana din baia alaturata fara sa mai fie necesara o teava direct in canal (care este oricum f aproape).

Pentru ca terenul este in panta si diferenta de nivel intre casa si drum (locul unde va fi pozitionata fosa si viitoarea canalizare) este de 15m, vor fi necesare niste camine pt ruperea pantei. Oare as putea monta aceste camine chiar pe drumul de acces care urca pieptis de la sosea pana la casa sau avand in vedere ca acesta va fi acoperit cu pietris, este recomandabil sa fac caminele pt ruperea pantei in alt loc mai ferit in gradina si nu pe drum?

Cat despre curent,
am trimis ATR-ul si altui inginer autorizat electrica pt a obtine un deviz iar daca si aceasta va fi tot urias, probabil voi cere un nou ATR modificat cumva (cum inca nu stiu pt ca nici nu as vrea sa limitez strict la 10kw puterea pe care instalatia ar putea-o sustine intr-un viitor indepartat/apropiat - mi-ar placea sa stiu ca pot extinde fara costuri f mari in viitor solutia la nevoie). Cel care mi-a trimis devizul de 9600 lei (ce contine stalp pt traversare DN) mi-a spus ca acest cost ar putea scadea cu vreo 1500 lei daca bransamentul ar fi facut subteran de la un alt stalp de la o distanta de 40 de metri (in conditiile in care aceasta solutie ar fi acceptata de Electrica). Va intreb acum: exista vreun risc suplimentar la un bransament subteran versus stalp? Apoi mi-ar putea fi oare de folos acel stalp, care se pare ca va fi al meu, la alte conexiuni (TV, antena, internet, etc)?

Attached Files


Edited by fleur, 27 June 2011 - 18:58.


#47
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfleur, on 27th June 2011, 18:57, said:

Cat despre curent,
am trimis ATR-ul si altui inginer autorizat electrica pt a obtine un deviz iar daca si aceasta va fi tot [/color]urias, probabil voi cere un nou ATR modificat cumva (cum inca nu stiu pt ca nici nu as vrea sa limitez strict la 10kw puterea pe care instalatia ar putea-o sustine intr-un viitor indepartat/apropiat - mi-ar placea sa stiu ca pot extinde fara costuri f mari in viitor solutia la nevoie). [color="#0000FF"]Cel care mi-a trimis devizul de 9600 lei (ce contine stalp pt traversare DN) mi-a spus ca acest cost ar putea scadea cu vreo 1500 lei daca bransamentul ar fi facut subteran de la un alt stalp de la o distanta de 40 de metri (in conditiile in care aceasta solutie ar fi acceptata de Electrica). Va intreb acum: exista vreun risc suplimentar la un bransament subteran versus stalp? Apoi mi-ar putea fi oare de folos acel stalp, care se pare ca va fi al meu, la alte conexiuni (TV, antena, internet, etc)?
@La solutia data pretul va fi tot mare.
@Cablul poate sa ti-l puna de 3x35+16,si va fi suficient pt o viitoare marire de putere.
@Solutia ar trebui acceptata de electrica vezi noua lege. http://forum.softped...st=684,inclusiv curentii slabi trebuie bagati subteran,pe alt tub,bineinteles.

Edited by anaki, 28 June 2011 - 21:19.


#48
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Dupa aproape 2 saptamani de pauza cauzate de ploile dese ce faceau terenul abrubt impracticabil, am reluat lucrarile acum o saptamana.
Au fost turnate in intregime fundatiile iar acum se lucreaza la compactarea pamantului pentru turnarea placii ce va avea loc Joi (cand voi pe teren)
Nu am foarte multe poze, sunt facute cu telefonul si doar la prima parte a turnarii ce s-a facut fara pompa. Am pozat si cateva legaturi ale fierului ca sa vedeti rezultatul final al adaugarii L-urilor la fiecare colt (clar nu este ca in normativ si nici perfect dar proiectantul spune ca este suficient)

Cat despre alimentarea cu energie electrica - am inteles de ce nu ma pot racorda subteran la stalpul situat pe aceeasi parte carosabila cu terenul meu si este musai traversarea DN care cel mai "ieftin" se face cu un stalp si nu subteran. Am gasit o alta oferta pt racordare cu 15% mai ieftina decat precedenta si am dat drumul la proiect care surpriza nu-i simplu deloc (ridicare topo zona cu marcare stalp, ax drum, aviz orange, aviz romtelecom, aviz drumuri nationale si aviz electrica pt obtinere certificat urbanism stalp si abia apoi autorizatie constructie stalp - urmata de bransarea efectiva daca nu cumva apare alt aviz de obtinut)

Attached Files



#49
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Poze proaspete de ieri:
Pamantul si pietrisul au fost tasate cu compactorul (am observat ca stratul de pietris are doar 5cm comparativ cu proiectul unde sunt 20cm - sper sa nu fie f grav).
Au fost montate tevile pt canalizare (coloanele de la etaj, plus wc, chiuveta, cada/dus, sifon pardoseala pt baile de la parter).
A fost montat extrudatul de 5cm si folia de polietilena peste extrudat (?) plus plasa de buzau de fi6. Am decis sa merg pe logica folosita mai des aici pe forum cu izolatie sub placa nu sub sapa. Ma intreb oare are sens (dpdv izolatie termica) sa mai pun un strat de extrudat si sub sapa sau sunt bani aruncati?

Din cauza faptului ca pamantul era totusi un pic moale s-a decis amanarea turnarii placii pentru astazi (care s-a efectuat deja la momentul la care scriu acest mesaj, eu neavand poze deocamdata de azi)

Concluzie: Am iesit din pamant si teoretic nu vom mai fi asa de dependenti de starea vremii - sper sa ne miscam mult mai repede de acum incolo.

PS: Placa trebuie udata acum la interval de 3-6 ore? Cat timp? Turnarea s-a terminat la ora 18:00.

Attached Files



#50
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postfleur, on 19th July 2011, 16:48, said:

Cat despre alimentarea cu energie electrica -
Daca te-au convins pe tine .....
Pentru mine arata mai mult a extindere de retea ,iar in legatura cu avizele orange :roflmaofast:
si altii cu topo, e de mirare ,dar bineinteles sa vedem memoriul tehnic si proiectul acestei solutii si atunci discutam concret.

#51
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
Anaki, m-au convins in sensul ca alta companie autorizata Electrica mi-a explicat ca nu ma pot lega subteran de stalpul situat pe partea mea pt ca acesta este alimentat la alta retea care nu are puterea suficienta pt cererea mea (10kw). Nu inteleg eu cum vine asta, mai ales ca se vad fire (ce fel sunt nu ma pricep) chiar multe intre stalpul la care ma vor lega si acest stalp situat pe partea mea (distanta intre cei 2 stalpi fiind de 40-50m intre care mai este inca un stalp) dar mi s-a dat o explicatie.
Am presupus ca informatia primita este corecta si am analizat celelalte 2 optiuni ramase adica stalp suplimentar sau "tunel" sub drumul national. Din nou mi-a fost comunicat ca o astfel de sapatura necesita inchirierea unui utilaj care costa mai mult decat solutia cu stalpul asa ca am ales stalpul.
Nu stiu ce sa zic despre extindere retea: nu prea are unde sa o extinda in zona mea - am un teren situat intre multe case bransate de multi ani (doar daca doresc o imbunatatire o retelei existente si le foloseste la ceva stalpul meu/cutia de separatie - poate fi plauzibil pt ca retelele domestice ale vecinilor sunt foarte vechi si cu putere mica)

Cat despre n avize cerute, acestea au fost solicitate de Primaria localitatii:
ridicare topo (cu distanta ax drum, pozitionare stalp nou, stalp existent),
aviz orange si romtelecom pt ca pe marginea drumului ingropat trec fibrele optice ale celor 2 (am obtinut aviz de la ei si pt aut de constructie),
aviz drumuri nationale.

Nu inseamna ca abandonez subiectul si ca sunt multumit cu solutia: daca as avea ceva munitie palpabila nu mi-ar fi greu sa fac o cerere de revizuire a ATR-ului. Memoriul tehnic si Proiectul de catre cine sunt facute? Eu am doar devizul lucrarilor destul de asemanator cu primul obtinut doar cu vreo 15% mai ieftin pe fiecare pozitie.

Nu cred ca ajuta cu ceva dar in prima poza este stalpul de unde se va face bransarea conform ATR-ului, iar in a doua este stalpul intermediar - se poate vedea in aceasta a doua poza cum cablurile traverseaza soseaua catre un stalp situat pe aceeasi parte a drumului cu terenul meu

Attached Files



#52
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
De la stalpul la care te bransezi efectiv si pana la limita ta de proprietate ce distanta este? Am vazut ca ai cerut/ primit 10kW. Mono- sau trifazat? Ca si eu am avut acelasi soi de aventuri (cu EON-ul) si dupa ce am renuntat la primul ATR, pentru 10 kW trifazati, pentru al doilea, cu 10 kW monofazati. In acest al doilea ATR (cel monofazat), la un bransament de 40m (inclusiv un stalp) mi s-au calculat putin peste 2900 de lei. Am ales incredintarea directa firmei cu care am facut si instalatia interioara si acestia mi-au facut un deviz (platit la EON la incheierea contractului) de putin peste 2500 de lei.

Pentru ca inainte de bransarea propriu-zisa trebuia facuta intarirea retelei (de catre EON), si aici au fost necesare CU cu avizele. Acum o intrebare: tu cand te-ai dus la Primarie nu le-ai cerut un CU cu minim de avize?... Ca eu asa am facut (stiu ca era treaba firmei, dar le-am zis din start ca de relatia cu primaria ma ocup eu) si au avut de obtinut avize doar de la gaz si mediu. Din cate stiu singurul aviz obligatiur este cel de mediu. Celelalte sunt necesare doar in masura in care cel de la urbanism (primarie) crede / stie ca realizarea lucrarii poate afecta alte utilitati etc.

Pune o copie scanata a ATR-ului ("curatata" de datele personale si de identificare) si poate te mai ajuta anaki, alti electricieni ori vreun beneficiar patit, ca mine.

Edited by dacis2, 24 July 2011 - 11:01.


#53
fleur

fleur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 31.05.2007
In acest moment sunt bulversat total cu privire la Electrica ATR/deviz. Atasez cele 2 pagini ale ATR-ului: sunt 10kw trifazati, plus montare stalp situat la 10-15 metri fata de cel la care se face racordarea. Am inteles de la Anaki ca atat cablurile cat si cutia E1 sunt supradimensionate pt o casa si 10kw, totusi cat ar fi pretul corect pentru situatia mea? Ce elemente ar trebui folosite si cum sa motivez eu cererea catre Electrica? Pana acum o saptamana am vrut sa termin cu problema electricitatii cat mai repede pt ca in prezent folosesc curent de la un vecin care nu este prea fericit de situatie fiindu-i frica ca ii poate lua foc casa (putere mica instalata, instalatie veche, etc) numai ca la cate avize trebuie aduse, clar nu se va termina nimic repede.
Nu inteleg care ar putea fi logic si tehnic motivatia pentru care la o lucrare similara cu a ta (stalp plus 10kw mono nu trifazat) pe mine ma costa 8100lei/9600lei (a doua si prima oferta) iar pe tine 2500 lei.

Avizele sunt cerute de primarie (am fost eu personal) din cauza multelor lucrari neglijente ce au afectat celelalte retele de utilitati.

Attached Files



#54
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Opinia mea de beneficiar este urmatoarea:
-  Pretul din ATR este bun, poate prea bun
- Cablurile din ATR sunt mult supradimensionate. De pilda, in ATR-ul meu (care presupune intarirea retelei existente, la care sunt deja bransate sapte case!) prevede pe strada cablu torsadat 3X50+50, iar strict bransamentul meu (pentru 10 kW) se face pe un cablu de 16+25
- La tarifele cerute de firmele pe care le-ai contactat s-a pus o "taxa de bucurestean" de macar 40%.

Acum vine si o intrebare: monofazat (tot 10 kW) nu este de ajuns pentru tine?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate