Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Asigurare medicala din alta tara

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Salutare,

De cativa ani lucrez in alta tara decat Romania, unde am si asigurarea medicala de aici, VZP.
Am intrebat la noi daca o pot folosi sau daca trebuie sa fac una internationala si mi s-a raspuns ca in Romania nu este valabila niciuna.
Mi s-a zis sa imi fac alta separata, pentru Romania, asta insemnand sa platesc in paralel 2 asigurari. Cea din Romania ar ajunge 33 Ron/luna.

Pe mine ma intereseaza in mod special acum cand am nevoie de o operatie la nas, unde sufar de multi ani de o rinita infectioasa.  Asa incat sunt decis sa incerc indepartarea problemei prin operatie cu laser.

Daca as avea asigurarea medicala as plati cam jumatate din pretul operatiei, care ar ajunge integral la undeva peste 3000 Ron, la o clinica privata in Bacau.
A fost sora mea sa intrebe la CAS Bacau si i s-a raspuns scurt sa ma operez in tara unde platesc asigurarea sau sa merg la particular. In tara unde sunt am anumite reticiente in privinta mediclilor, chiar daca as plati mai nimic pentru interventie.

Sunt interesat daca au mai fost cineva in aceasta situatie si cum a procedat.

Multumesc.

Edited by chaosss, 19 May 2011 - 20:53.


#2
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Cred ca esti masochist.
Tu ai incredere mai mare in sistemul medical din Romania, decat in cel din Cehia??? :bigeyed:
In orice moment as alege oricare alta tara, decat Romania (bine, excludem tarile din lumea treia).

Edited by enoxcj, 19 May 2011 - 20:59.


#3
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
O sa ramai mirat cand iti zic ce doctori slabi pregatiti sunt aici, poate mai multi habarnisti decat la noi.

Cel mai recent am trait o experienta pe care vreau sa o uit la un dentist de aici care mi-a provocat dureri in jumatate din gura, ca de abia mai puteam vorbi.
Plus ca bariera lingvistica, impiedica explicarea in detaliu a simptomelor.

Singurele avantaje sunt ca nu platesti mai nimic, daca ai asigurare medicala, usile se deschid numai din cabinet, iar mita la doctori nu exista.

Dar pe mine ma intereseaza daca cineva a trecut prin asa o situatie si cum a procedat.  :rolleyes:

Edited by chaosss, 19 May 2011 - 21:27.


#4
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postenoxcj, on 19th May 2011, 20:59, said:

Cred ca esti masochist.
Tu ai incredere mai mare in sistemul medical din Romania, decat in cel din Cehia??? :bigeyed:
In orice moment as alege oricare alta tara, decat Romania (bine, excludem tarile din lumea treia).


Ai avut mare dreptate, am fost masochist sa fac o operatie de sinus la un spital universitar din Cehia

  Am fost la ambulatoriu, cu trimitere de la alt medic ORL pentru o un chist la maxilarul drept. Mi-a facut programare pentru saptamana urmatoare pentru internare si operatie.
   Cand am ajuns, miercuri, am cerut sa fiu consultat de acelasi medic . Supriza am fost preluat de alta doamna doctor care s-a uitat la chist pe CT si a zis gata facem actele de internare. Ajung la salon, dupa ceva timp sunt chemat de alta doctorita care iar ma intreaba de la inceput ce probleme am.
   I-am zis nemultumirea mea crezand ca voi fi consultat de acelasi medic care m-a internat. Dupa un timp ii suna telefonul si ma paseaza la alta colega care continua intrebarile. Mai tarziu vine nush ce profesor doctor si iar ma intreaba de ce problema am. Si mai tarziu imi este intocmita foaia pentru operatie unde sunt prezentate riscurile unde este trecut chistul pe partea gresita la sinusul maxilar din stanga in loc de dreapta. Ma duc sa o intreb pe doctorita care a intocmit fisa. Ea zice ca e corect asa. Dupa 10 minute revine in salon si imi zice ca am avut dreptate, ca a gresit.  
A doua zi, joi, sunt luat la sala de operatie unde sunt preluat de alt doctor, nou, care face interventia. Dupa, sunt preluat, dus in salon si mi se da doar gheata sa pun pe partea operata. A doua zi, vineri, dimineata apare alta doctorita, noua, si imi zice ca imi face externarea. Ii cer sa imi dea dovada la mana pentru locul de munca ca am fost in spital. Zice ca da. Imi face verificarea, zice ca toate sunt bune si frumoase, si ma trimite in salon sa astept asistenta cu foile de care am nevoie.

Apare asistenta, doar cu foaia prin care trebuia sa platesc spitalizarea. O intreb de foaia pentru locul de munca si o foaia la mana pentru a reveni la control dupa 7 zile de la operatie. Ea zice ca doctorita a plecat deja la sala de operatie. Intre timp, ca prin minune, apare doctorita si ii cer foile la mana.
  In cele din urma imi scrie in sictir la calculator o foaie, pe care zice sa o folosesc si la munca si cand vin la control.
Niciun tratament dupa operatie, absolut nimic, nimic preventiv pentru sangerare sau infectare.
Daca la noi pacientul se tine 4 zile in spital pentru monitorizare plus se administreaza tratamente care sa previna infectarea, aici nici macar o zi si 0 medicamente.
  In 48 de ore am trecut pe mana a 6 doctori. Daca e sa il adaug si pe cel care mi-a recomandat prima data operatia, de la acelasi spital, sunt 7.
  Daca e sa recomand ceva sunt conditiile foarte bune din saloane, simtandu-ma mai mult ca intr-un hotel si deloc ca intr-un spital, spitalul avand foarte multi angajati pentru curatenie si prea putin interesati pentru acordarea serviciului medical.
Am intalnit si alti colegi straini care au avut nevoie de medici din aceasta tara si au fost total dezamagiti, doctorii fiind ori foarte slabi pregatiti ori indolenti.

Inainte de a critica sistemul medical de la noi, ganditi de 2 ori. Personal, avut parte de mai multa atentie intr-un spital din Romania decat in Cehia. E drept in tara am "cotizat", iar aici nu se cotizeaza.

Edited by chaosss, 24 June 2011 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate