Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

rosie precoos bolnava

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
goegoe112

goegoe112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 16.01.2010
Va salut oameni buni,anul acesta am facut un solar in care am plantat rosii din soiul tamaris si soiul precos .Nu stiu  ce se intampla cu soiul precos deoarece parca sa oparit de vreo 2 saptamani nu-i merge bine deloc in schimb soiul tamaris este super frumos.Am sa postez cateva poze cu soiul bolnav si rog daca cineva sa mai lovit de aceasta problema si ia gasit leac rog sa-mi dea un sfat pana nui prea tarziu,sunt disperat ,l-am stropit cu piatra vanata si cu bravo ,de fapt acelasi tratament l-am aplicat la ambele soiuri.Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Attached Files



#2
gino81

gino81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2010
Nu pare a fi boala, mai degraba din cauza caldurii din solar daca il tii complet inchis, s-au intors frunzele dupa cum se vede in poze.
probabil ca e un soi mai sensibil la temp ridicate, celalalt poate s-a adaptat mai bine.
Daca ar fi totusi boala, nu rezolvi nimic cu bravo si cupru pt ca e o boala pe interior, pe vasele de seva, o fitoplasma sau o bacterioza care le blocheaza circulatia si provoaca ofilirea asta. Parca benlate sau bavistin se recomanda pentru astea.

#3
masni

masni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 25.10.2010

 goegoe112, on 19th May 2011, 13:10, said:

Va salut oameni buni,anul acesta am facut un solar in care am plantat rosii din soiul tamaris si soiul precos .Nu stiu  ce se intampla cu soiul precos deoarece parca sa oparit de vreo 2 saptamani nu-i merge bine deloc in schimb soiul tamaris este super frumos.Am sa postez cateva poze cu soiul bolnav si rog daca cineva sa mai lovit de aceasta problema si ia gasit leac rog sa-mi dea un sfat pana nui prea tarziu,sunt disperat ,l-am stropit cu piatra vanata si cu bravo ,de fapt acelasi tratament l-am aplicat la ambele soiuri.Va multumesc anticipat pentru ajutor.
din ce se vede aici ,pare a fii un exces de apa.rosiile cand au apa in exces ,string frunzele .nu e boala dar e f grava treaba.sunt total compromise.inlocuieste-le acum cat ai timp  ca vinzi rosii pana in toamna.nu-i bai.dar vad ca le-ai pus si dese.formatul acela e specific plantarii in camp.stiu ca se mai pun si asa dar nu dau rezultate.in solarii ele vor creste gigantice,i-ti dai seama ce faci acolo?nici nu mai poti sa treci printre ele.legumele ies mici si proaste calitativ.si mai verifica un lucru.scoate una afara si verifica zona coletului,acea portiune dintre radacina si tulpina ,vezi sa nu fie ciupite de ceva,sau despica in acel loc sa vezi daca nu e patruns vreun vierme.sigur ai sa spui ca le-ai udat cu aceeasi cantitate de apa pe toate,vad ca ai instalatie dar ce s-a intamplat?sa-ti explic:rasadul de precos a fost pregatit de un neprofesionist,el utilizand in exces turba,lucru care duce la sufocarea radacinilor.sfatul meu,daca nu le ai intercalate,e sa le dai afara rapid ca o sa se puna toate bolile pe ele,oricum nu ajung la maturitate si pune din nou rasad sau chiar de la capat cu seminte din nou ca ai timp destul,e pacat sa muncesti si sa nu iei nimic asa mai ai o sansa spre toamna.atatasez un link sa vezi cum fac eu rosiile.succes.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4iN6C4eFNPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by masni, 19 May 2011 - 13:36.


#4
goegoe112

goegoe112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 16.01.2010
Domnule Gino am intrebat la magazin de bavistin si mi sa zis ca nu se mai fabrica de 2 ani si mi-a recomandat topsin ca inlocuitor.Ce spuneti este bun si topsinul pentru ce probleme am eu?

#5
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Nu mi se par bolnave...grav.Poate excesul de apa-da!.
Distanta pare conform recomandarilor "oficiale".
Am avut si eu odata o serie cu asa ceva.Cred ca asa era soiul.
Nu-si revin noaptea?

http://www.horticult...osii-prekos-f1/

Edited by drgroza, 20 May 2011 - 10:24.


#6
gino81

gino81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 01.03.2010
TOPSIN-TOMATE
Cladosporium fulvum (Pătarea cafenie) - 0,1 %(10 g / 10 l apă)
Verticillium dahliae (Uscarea vasculară) - 0,05 % - 0,1 %(10 g /10 l apă)
Fusarium oxysporum (Fusarioza) - 0,05 - 0,1 %(10 g / 10 l apă)

Pentru genul asta de probleme, tratamentul este eficace prin udarea plantei cu 1 litru, maxim 2 litrii solutie, mai putin prin tratamente foliare.
Solutia trebuie sa ajunga in sol, la nivelul radacinilor unde este si boala.

#7
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Eu zic ca e un inceput frumos de fuzarioza, soiul Precos chiar este dat ca sensibil la aceasta boala, iar pana se vor ingalbeni frunzele e doar o chestiune de timp.
Am patit-o si eu acum doi ani si tot asa am spus ca o fi de prea multa caldura, ca-o fi de la apa, si le-am dat aer mai mult, am incercat sa le ud mai des, dar cand am vazut ca incep sa piara intr-o veselie, am inceput sa le stropesc cu Topsin. Greu sa-si mai revina alea afectate, in principiu chiar daca reusesc sa mai faca fructe, acestea sunt mici si deformate, dar prin stropire le salvezi pe restul.
La mine a functionat bine stropirea cu Topsin, dar nu doar o data, am repetat tratamentul. Intre timp am citit ca ar fi foarte bun si Tachigarenul si poate fi folosit chiar si in amestec cu Topsinul, pentru o eficienta mai mare. E drept ca asta eu n-am incercat, dar poate incerc anul acesta daca tot am aflat-o.

#8
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Daca deschideti siteul marcoser veti observa in frumosul inceput niste tomate imbarligate rau de tot.
Eu am stima fata de aia,nu cred ca puneau imagini cu tomate bolnave aiurea,cred ca soiul...

cu respect,

#9
green_waves

green_waves

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 27.01.2010
Deschis. Daca va referiti la prima imagine in care se vad ciorchini cu rosii coapte si ceva frunze imbarligate, asta nu spune nimic. Alea sunt rosii ajunse intr-un anumit stadiu, cam asa ca la om, daca esti batran nu mai are cum sa fie tenul fin :D
Semnul de intrebare apare in cazul in care rosiile tinere incep sa arate ca si cum ar fi ofilite. Dar asta e doar parerea mea.
M-ar manca pe mine limba sa mai spun multe, dar mai bine ma abtin. Cine stie, stie, cine nu are timp sa invete pe pielea lui ( si aici nu ma refer la nimic misterios, ci la ce inseamna sa cultivi mai multi ani la rand legume in solarii).

Edited by green_waves, 22 May 2011 - 13:13.


#10
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002

 green_waves, on 22nd May 2011, 14:12, said:

Deschis. Daca va referiti la prima imagine in care se vad ciorchini cu rosii coapte si ceva frunze imbarligate, asta nu spune nimic. Alea sunt rosii ajunse intr-un anumit stadiu, cam asa ca la om, daca esti batran nu mai are cum sa fie tenul fin :D
Semnul de intrebare apare in cazul in care rosiile tinere incep sa arate ca si cum ar fi ofilite. Dar asta e doar parerea mea.
M-ar manca pe mine limba sa mai spun multe, dar mai bine ma abtin. Cine stie, stie, cine nu are timp sa invete pe pielea lui ( si aici nu ma refer la nimic misterios, ci la ce inseamna sa cultivi mai multi ani la rand legume in solarii).

Am priceput si sunt de acord.Stima.

#11
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Ce-or mai face tomatele...?!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate