Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

separatie marita hardware

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Detin o schema de intrare cu repetor , care dubleaza efectul de stereo , acesta este adaugat la orice oscilator de emisie , si face din muzica adevarate instrumentatii .
Olandezii care lau proiectat au specificat ca este foarte bun pentru efecte de chitara , electronice , bass de concert , redarea efectului de concert si nunumai .

Asadar ca sa va faceti o idee eu am lucrat scurt si la obiect aceasta schema hard , si nu soft cum se lucreaza in mod normal la dublorul de steroe / separatie pe emisie ci cu tranzistorul made in olanda .

Iata aici cateva exemple cum se aud melodiile  pe emisie in fm , live MONO / STEREO:

O sa vedeti ca la undele e mai tare dat stereo si la unele mai mic , diferentele se fac din 100k si condensatorii de 22pico si 47 pico de pe intrarea repetorului

Attached Files



#2
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
iata si o manea care din separatie 2 fire , sa triplat :
Attached File  manelele_salam.mp3   972.86K   8 downloads
:naughty:

#3
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ihHFo33N4Wk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] iata aici de la 0 cu schimbarile de condensatoare live

aici o extremitate sa vad ce se petrece cand ajuns spre 100pico
http://www.youtube.c...u/0/5yMw8W0gwGw

#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
depasind pragu' de peste 58db separatie stanga dreapta , hai sa emitem 2 programe live , cu 2 placi de sunet . iata test din fm , din emisie , avand si martor ce a asistat si care a ramas surpins si i-a placut realizarea :
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MCDzevDdums?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 28 May 2011 - 01:41.


#5
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Superb. Intotdeauna m-am intrebat cum se poate face asta si hardware.

Keep up the good work !

#6
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Exista alternative software cat de cat eficiente pentru o separatie stereo marita ? Folosesc stereo enhancer-ul incorporat in Stereo Tool, dar m-ar interesa ceva mai bun.

#7
GabitzuPetre

GabitzuPetre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.07.2011
Separatia marita in metoda acestuia tine de marirea amplitudinii comutatiei fara a avea modificate valorile 19-38khz .
Shimband o valoare a unei capacitati, pe intrarea de la modulator, de la mica spre mai mare  valoare apare stereofonia atat de puternica incat desfigureaza muzica . Dand balans se va obseva ca se inchide canalul perfect .
Joaca aceasta daca nu este realizata corect , analizata FFT sau SCOPIC, poate mari deviatia purtatoareli transmise cu sau fara rds , atat de mult incat pot aparea deanjuri sonore la statiile invecinate de pe banda.

Edited by rz, 19 October 2011 - 18:38.


#8
Baniciou

Baniciou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 17.10.2011
Ma mir ca nu zice cate o vorba cine cunoaste asa ceva.
Nu stiu decat ca e vintage old module. Prin Buzau cand am timp, poate ma uit in o valiza ca parca aveam ceva cablaje old scool. Da nu am idee ce am acolo. Stiu ca aveam un corector de ton cu 10 benzi, un vu-metru rohs, si ceva stereo, dat fiind faptul ca era in valiza o intrega trusa vintage fa un gest si da-mi un mesaj pe messenger pe id |boby_crist|dupa ziua de duminca saptamna acesta sau chiar pe luni saptamna viitoare dupa ora 15 sau de la 21 spre 22 si incerc sa vad ce modul am.

Edited by Baniciou, 21 October 2011 - 05:02.


#9
Marzeac

Marzeac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 19.10.2011
Pai nu ai cu cine sa abordezi deoarece nu mai sunt pasionati de vintage. Am luat legatura cu zvartosi pe messenger si nici ala nu stie de F643A.
Citat de la el :

Quote

"Pare a fi ceva cu un operational si cu reglaje cu masa diferentiala" Mai mult nu a spus.
In fine, dupa cum imi aminteam avea 2 semireglabile si un integrat. Era in 9V. Acesta nu il mai am de cand m-am mutat. Mi-am uitat un sac cu niste obiecte vintage la blocul unde am locuit (graba).

#10
bloodhand

bloodhand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.07.2006
Oare ceva de genul avea si batranul Grundig RR1040? Avea bunica-miu un aparat din acesta, insa se defectase circuitul de SUPER STEREO si nu l-am vazut niciodata in functiune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate