Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Jurnal de bord Toyota Avensis 1.8vvt-i

- - - - -
  • Please log in to reply
1151 replies to this topic

#1117
alexbanaru

alexbanaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.07.2016
Eu am planuri marete cu masina (sa o tin cat mai mult) asa ca ar fi bine sa fie si la mine asa.
Iar ce tine de ulei, doar 5w-30 Toyota o sa vada.

#1118
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,141
  • Înscris: 08.12.2008
Nu îți face griji. Va rezista mult și bine fara probleme. Ai luat o super mașina. Și eu am fost cu ochii pe ea când Closhkutza a vandut-o. Dar nu era chiar ce voiam eu. Este prea mare și la fel e și consumul pentru nevoile mele. Dacã ar fi vândut un Auris de max. 1.6, as fi fost în stare sã mã împrumut în bancã. :D

#1119
alexbanaru

alexbanaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.07.2016

View PostLauCalin, on 23 ianuarie 2019 - 09:26, said:

Nu îți face griji. Va rezista mult și bine fara probleme. Ai luat o super mașina. Și eu am fost cu ochii pe ea când Closhkutza a vandut-o. Dar nu era chiar ce voiam eu. Este prea mare și la fel e și consumul pentru nevoile mele. Dacă ar fi vândut un Auris de max. 1.6, as fi fost în stare să mă împrumut în bancă. Posted Image
bine ca nu a avut Auris de 1.6, ca la cum e situatia cu creditele... doamne fereste Posted Image

#1120
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006

View Postalexbanaru, on 22 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Salutare
ODO 201870

Salutare! Chiar ma intrebam ce-o mai fi facand Foca.
N-ai facut extrem de multi km cu ea Posted Image. Ti-am zis s-o plimbi ca asta e invata cu drumul.

View Postalexbanaru, on 22 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Prima problemã.
Au apãrutbla sfârșit de an 2018 (cadou de la Moș Crãciun) au apãrut urmãtorii martori in bord: TRC OFF, VSC si Check engine. Dupã diagnoza de la reprezentanța și Iași (180 Ron), mi-au recomandat urmãtoarele acțiuni:
1. Schimbare senzor Lambda
2. Schimbare bujii
3. Curãțare clapeta acceleratie
Am fãcut astãzi aceastã operațiune. Preț final. 1350 Ron (cu reducere 50% la manopera)
In afarã de aceasta problemã, nu am avut alte probleme pânã acum.
Imi pare rau ca probabil primul check engine din instoria masinii a fost la tine (eu n-am vazut nici unul cat a fost la mine).
Ar fi fost bine sa iti dea si ce cod de eroare au gasit acolo. Se simtea ceva la mers? Curatarea clapetei a cam fost frectie la picior de lemn, mai ales ca nu era cine stie ce murdarie acolo.
Care sonda lamda a fost schimbata (sunt 2)?
Despre bujii, asa cum ti-am zis, ar trebui schimbate la fiecare 45.000km sau un pic mai devreme, functie de cum se nimereste. Nu mai stiu exact cand au fost schimbate ultima data (ca nu mai am manualul) insa cred ca pe la 161.000. Daca e corect, nu le-au schimbat degeaba si ar fi fost bine sa le schimbi la revizie.
Cat a fost sonda lambda?

View Postalexbanaru, on 22 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Am fãcut revizia la 201000 cu piese originale dar nu la reprezentanta.
Schimbat:
ulei motor + filtru
Ulei cutie
Filtru aer
Filtru habitaclu
Nu mai tin minte la cat a fost facuta revizia de dinainte, insa incearca sa nu duci mai mult de 10.000km un schimb de ulei, asta ca sfat Posted Image. De asemenea, eu de multe ori am preferat sa-l schimb cu 1000km mai devreme (gen 9000) numai ca sa intru in iarna cu ulei proaspat.

View Postalexbanaru, on 22 ianuarie 2019 - 21:42, said:

Impresii dupã 6 luni de condus mașina: sunt foarte mulțumit de ea, din toate punctele de vedere.

P.S. closkutza, șeful de service de la Iași (reprezentanta) a rãmas foarte plãcut surprins de faptul cum aratã masina, din toate punctele de vedere.
P.P.S. și nu e unicul.
Ma bucura sa aud ca esti multumit de cum merge masina! Posted Image Cum am zis, chiar eram curios ce mai face. Cat despre cum se prezinta, ti-am zis de cand ai luat-o, sunt rare exemplarele de care s-a avut intr-adevar grija. Ma uit si pe strada, majoritatea covarsitoare sunt destul de obosite.
Are viata lunga inainte si daca ai grija de ea o sa aiba si ea grija de tine.

#1121
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postalexbanaru, on 23 ianuarie 2019 - 07:44, said:

Eu am planuri marete cu masina (sa o tin cat mai mult) asa ca ar fi bine sa fie si la mine asa.
Iar ce tine de ulei, doar 5w-30 Toyota o sa vada.
Orice 5w30 sintetic care respecta specificatiile din manualul masinii e la fel de bun, important e sa-l schimbi la timp, chiar un pic mai devreme cum a zis closhkutza. Toyotele mele vad 5w30, 10w30 sau 5w40 in functie de anotimp, de toane, de fazele lunii si de ce am in garaj cumparat la promotie: Shell, Valvoline, Castrol, Nulon. Nu-s motoare pretentioase.

#1122
alexbanaru

alexbanaru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.07.2016

View Postcloschkutza, on 23 ianuarie 2019 - 20:07, said:

Salutare! Chiar ma intrebam ce-o mai fi facand Foca.
N-ai facut extrem de multi km cu ea Posted Image. Ti-am zis s-o plimbi ca asta e invata cu drumul.

Sa stii ca eu am facut doar drumuri obisnuite pt mine, si pt megapolisul in care locuiesc.

View Postcloschkutza, on 23 ianuarie 2019 - 20:07, said:

Imi pare rau ca probabil primul check engine din instoria masinii a fost la tine (eu n-am vazut nici unul cat a fost la mine).
Ar fi fost bine sa iti dea si ce cod de eroare au gasit acolo. Se simtea ceva la mers? Curatarea clapetei a cam fost frectie la picior de lemn, mai ales ca nu era cine stie ce murdarie acolo.
Care sonda lamda a fost schimbata (sunt 2)?
Despre bujii, asa cum ti-am zis, ar trebui schimbate la fiecare 45.000km sau un pic mai devreme, functie de cum se nimereste. Nu mai stiu exact cand au fost schimbate ultima data (ca nu mai am manualul) insa cred ca pe la 161.000. Daca e corect, nu le-au schimbat degeaba si ar fi fost bine sa le schimbi la revizie.
Cat a fost sonda lambda?

Poate a fost inutila curatarea clapetei, dar nu a costat o avere, iar profilaxia nu a stricat niciodata
Cat tine de sonda, a costat ~700RON si era aia dinspre evacuare cred, avea codul: 8946505080.

View Postcloschkutza, on 23 ianuarie 2019 - 20:07, said:

Nu mai tin minte la cat a fost facuta revizia de dinainte, insa incearca sa nu duci mai mult de 10.000km un schimb de ulei, asta ca sfat Posted Image. De asemenea, eu de multe ori am preferat sa-l schimb cu 1000km mai devreme (gen 9000) numai ca sa intru in iarna cu ulei proaspat.
Sa stii ca asa era planificat si la mine, dar am avut unele impedimente, care nu mi-au permis acest lucru.

Acum, dupa interventie, parca merge mai bine, parca se incalzeste mai repede si motorul, fata de cum era mai inainte. Oi fi eu subiectiv, sau poate vreo impresie falsa, nu stiu sigur.

Drumuri bune tuturor!

#1123
claudiu_buhan

claudiu_buhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2007
@alexbanaru ti-am lasat un PM. Am nevoie de putin ajutor de la tine.
Cu stima

Edited by claudiu_buhan, 06 May 2019 - 09:35.


#1124
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
@claudiu: am vazut intrebarea ta de pe filmuletul postat pe youtube. Nu ma prind la care zgomot faci referire, nu a fost nici un zgomot.

#1125
claudiu_buhan

claudiu_buhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2007
Tacaneala. Tot am impresia ca mea face ca un diesel. As vrea sa ma intalnesc cu @alexbanaru sa fac o comparatie intre zgomote. Sa ascult cum merge a lui. Eu nu sunt impacat cu mersul motorului meu.

#1126
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Si motorul tau tot 1.8 e? Cati km are si de cand e la tine?

#1127
claudiu_buhan

claudiu_buhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2007
98000 km. O am de anul trecut. La relanti cand e motorul cald, la 650 rpm, parca e un diesel. Apoi simt in volan trepidatii. Daca aprind pozitia, turatia urca la 800 rpm, zgomotul se diminueaza, iar vibratiile se simt foarte putin.

Am citit prin strainatate ca as putea înlocui capacele mai mari ale supapelor

Edited by claudiu_buhan, 06 May 2019 - 20:49.


#1128
claudiu_buhan

claudiu_buhan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2007
@alexbanaru si @closchkutza multumesc pentru sprijin. Am scapat de piticul de pe creier. Azi am ascultat masina lui @alexbanaru si motorul are acelasi sunet. La mine se aude totusi ceva mai pronuntat in stanga la alternator sau rola intinzatoare pe care oricum urmeaza sa o schimb. In rest motoarele se aud la fel. Pentru convingerea mea, dimineata am mai comparat cu Avensisul unui coleg de la munca si acolo la fel acelasi mers al motorului.

P.S. Masina lui @alexbanaru arata extraordinar de bine. Se observa de la distanta cat de bine a fost intretinuta.
@alexbanaru inca odata iti transmit sa o stapanesti sanatos si multumesc pentru timpul acordat.

#1129
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Salut,
dupa o vizita la service(nu mai tinea frana de mana pe roata DR SPATE) am facut cateva poze la saboti si as vrea sa stiu daca punctele rotunde de muchia sabotilor reprezinta un reper/indicator  pt limita lor de uzura (evidentiate pe poza) ???

Intreb pt. ca mecanicul a spus ca inca mai merg, dar avand in vedere ca nu au reusit sa imi rezolve problema, au reglat extinderea sabotilor prea mult si mi s-au blocat ulterior sabotii(doar pe DR.SPATE), fiind nevoit sa demontez singur si sa ii reglez eu pe marginea drumului.

Attached Files



#1130
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Sabotii aia au carne pe ei gramada. La masina asta sabotii se uzeaza foarte greu daca sistemul franei de mana este reglat in parametrii. Sistemul are compensare automata a uzurii, surubul ala de pe butuc se foloseste pentru ajustari fine. Posibile cauze pentru problema ta sunt mecanismul de actionare cu probleme ( se blocheaza) sau cablu deteriorat pentru roata in cauza.

#1131
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Ma bucur ca inca urmaresti postarile pe acest topic; revenind la masina, in acest moment se pare ca totul e aproape ok, spun-aproape- in sensul ca nu mai ramane blocat in mers, dar uneori dupa eliberarea franei de mana simt ca raman lipiti sabotii si abia dupa ce rotile de pe fata incep sa traga masina se aude zgomotul specific "dezlipirii" sabotilor;  obisnuit fiind sa eliberez frana iar masina sa se miste usor in functie de inclinarea strazii. Oricum pun mana tot timpul pe janta/tambur pt a verifica temperatura cand cobor din masina, atunci cand s-a blocat mi-a incins rau tamburul.

#1132
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
De ce ai umblat acolo?
Tinea frana de mana prea sus?

#1133
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,407
  • Înscris: 08.12.2006
Pai a umblat pentru ca un mecanicos i-a reglat frana de mana de i-a zapacit-o si a ramas blocata. Asta dupa ce a constat ca nu mai tine deloc pe roata aia.
Daca se deblocheaza cand misti masina inseamna ca tot nu functioneaza ok. Ar trebui facuta o revizie la frana de mana la cineva care se pricepe, este clar ca sistemul nu functioneaza liber.

Edited by closchkutza, 27 July 2019 - 21:46.


#1134
Legi

Legi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 24.05.2014
Asta am inteles, era nevoit.
N am formulat eu bine intrebarea. De ce a umblat mecanicul acolo?  I ai cerut tu sau asa a considerat el ca e bine sa si bage ghearele pe acolo?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate