Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tunisia 2011

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#73
Adico

Adico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.06.2005
Cum a fost hotelul marhaba club ? Marti mergem si noi la el si ne-ar fi utile niste sfaturi/pareri/ impresii de la cineva cine a fost recent acolo. Mersi

#74
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

View Postdanadima, on 24th June 2012, 19:30, said:

--- La El jem nu am fost din pacate, am vrut sa mergem cu trenul, dar ceilati prieteni ai nostri au fost in excursia de 2 zile in Sahara si la El Jem si ne-au spus ca  acolo nu e ok sa mergem singuri, ca nu sunt turisti, numai localnici, si nu au fost prea amabili. Si nu am mai avut curajul sa mergem singuri, ---
Parerea mea, este ca prietenii tai "s-au speriat", fara sa fie cazul ( poate ca nu sunt obisnuiti cu lumea araba ) si v-au transmis o stare de nesiguranta. Cu un "Nu multumesc", spus in limba araba "La Shukraan" poate fi potolita insistenta lor din fata tarabelor, de a incerca sa vanda produsele.
Au incercat si cu noi sa fie insistenti si cand aveam chef, intram in "jocul lor dea targuiala", in limba franceza sau engleza ( fata de acum 2 ani sunt mai multi vorbitori de limba engleza printre tunisieni !!! ), propunandu-le un pret de 4-5 ori mai mic decat cereau ei. Imi raspundeau cu "Sabotage" sau "Mafioso", apoi le spuneam ca am mai fost in Tunisia si le stiu "abilitatile in a vinde marfa", obtinand pretul propus de mine, dar cu rugamintea de a nu spune la altii de ai nostri pretul obtinut de mine pe produs. Asta ma amuza, le spuneam si celorlalti si veneau sa cumpere la pretul obtinut de mine produsul, se amuzau si ei ( sigur erau in castig ) si toata lumea era multumita.

#75
danadima

danadima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2012

View PostAdico, on 24th June 2012, 21:11, said:

Cum a fost hotelul marhaba club ? Marti mergem si noi la el si ne-ar fi utile niste sfaturi/pareri/ impresii de la cineva cine a fost recent acolo. Mersi
Aveti grija sa cere-ti o camera in cladirea principala. Cu 10 euro pusi in pasaport se rezolva. In prima zi ne-au dat o camera intr-un corp cu vedere la una dintre piscine(mentionez ca hotelul are 2 piscine). In fiecare seara e discoteca la piscina cu muzica foarte tare chiar si la 1 noaptea si nu se poate dormi deloc. Asa ca a 2 zi am dat 10 euro si ne-a dat o camera in cladirea principala. Mancarea e buna, nu foarte diversificata, dar e imposibil sa nu fie ceva pe placul fiecaruia. Mic dejun cu omlete, oua ochi, salam, cascaval, ceai, cafea, suc, la piscina se fac clatite dimineata(doar la piscina nu si in restaurantul principal), la pranz peste, pui, vita, pireu orez, spaghete, prajituri foarte multe si foarte bune, ecllere, torturi, inghetata si la piscina si pe plaja zilnic. La barul de pe plaja pranzul e un fel de fast-food cu cartofi prajiti, mici pe  gratar, peste la gratar, carnaciori la gratar. etc
Aveti grija cu sezlongurile la cele 2 piscine. Daca vreti sa prindeti un loc bun pe sezlong recomand sa va treztei dimineata in jur de 6-6:30 si sa duceti 2 prosoape sa va ocupati sezlongul, apoi puteti merge la masa unde doriti in restaurantul principal sau la piscine sau la plaja. Micul dejun e intre ora 6-10 , pranzul intre ora 12:30-14 si cina intre ora 18 -21. Hoteul e ocupat in proportie de 80% de rusi. Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

#76
Adico

Adico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.06.2005
Mersi de raspuns, cum e plaja ? Apa e calda ? Curata ?
Am inteles ca ar fi cozi mari dimineata la rest principal, cum e cu masa rezervata . E una pe camera sau e alocata la mai multe camere. Umiditatea cum e ? Se poate dormi ? (lasand la o parte galagia) Cat seda tip la maid ?

Daca mai imi vine ceva in cap te mai intreb ;)

#77
danadima

danadima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2012

View PostAdico, on 25th June 2012, 00:05, said:

Mersi de raspuns, cum e plaja ? Apa e calda ? Curata ?
Am inteles ca ar fi cozi mari dimineata la rest principal, cum e cu masa rezervata . E una pe camera sau e alocata la mai multe camere. Umiditatea cum e ? Se poate dormi ? (lasand la o parte galagia) Cat seda tip la maid ?

Daca mai imi vine ceva in cap te mai intreb ;)
Plaja e foarte frumoasa, nisipul e fin ca faina...nu am intalnit un asa nisip nici in Grecia. Turcia sau Egipt. Apa e curata, limpede si calda, dimineata e mai rece dar dupa masa e super. La restaurantul principal intradevar e coada la masa, dimineata se sta mult pana se fac omletele, dar depinde cum mergi. altadata nu era multa lume. Din restaurantul principal nu aveti voie sa iesiti afara cu mancare sau suc. O sa aveti aceeasi masa toate cele 7 zile, o sa va dea o masa in prima zi. Sunt mese de 4 persoane sau 6, depinde. De la Marhaba Club pana in Port El kantaoui taxi cista 5 dinari, sa nu dati mai mult, la fel si pana in Sousse la meina tot 5 dinari. Desi pana la medina puteti merge pe jos, ca sunt o gramada de hoteluri si magazine.

View Postdanadima, on 25th June 2012, 13:56, said:

Plaja e foarte frumoasa, nisipul e fin ca faina...nu am intalnit un asa nisip nici in Grecia. Turcia sau Egipt. Apa e curata, limpede si calda, dimineata e mai rece dar dupa masa e super. La restaurantul principal intradevar e coada la masa, dimineata se sta mult pana se fac omletele, dar depinde cum mergi. altadata nu era multa lume. Din restaurantul principal nu aveti voie sa iesiti afara cu mancare sau suc. O sa aveti aceeasi masa toate cele 7 zile, o sa va dea o masa in prima zi. Sunt mese de 4 persoane sau 6, depinde. De la Marhaba Club pana in Port El kantaoui taxi cista 5 dinari, sa nu dati mai mult, la fel si pana in Sousse la meina tot 5 dinari. Desi pana la medina puteti merge pe jos, ca sunt o gramada de hoteluri si magazine.
Este aer conditionat in camera, puteti dormi linistiti daca nu sunteti in preajma piscinelor. Umiditatea nu e foarte mare De la lobby bar cereti o sticla  de 2 l cu apa zilnic sa va spalati pe dinti, apa de la robinet nu e potabila.

#78
Adico

Adico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.06.2005
bani ai schimbat la hotel din euro in dinari ?

#79
danadima

danadima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2012

View PostAdico, on 25th June 2012, 19:37, said:

bani ai schimbat la hotel din euro in dinari ?
Da, langa receptie 1 euro = 2 dinari. CU Best Reisen mergi? Din Cluj sau Budapesta?

#80
Adico

Adico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.06.2005
cu bestreissen hu, din debrecen

#81
Adico

Adico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.06.2005
Cu 10 euro in pasaport am primit camera langa discoteca :)) explica-mi te rog ca si cladire fata de iesirea din lobby, unde sa cerem ? Mersi

#82
danadima

danadima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 25.05.2012

View PostAdico, on 27th June 2012, 00:10, said:

Cu 10 euro in pasaport am primit camera langa discoteca :)) explica-mi te rog ca si cladire fata de iesirea din lobby, unde sa cerem ? Mersi
Cladirea principala este acolo unde e intrarea...cere camere de la lobby direct in fata se face o usa ( usa de langa barul fata in fata cu receptia , camerele cu nr 1000- pana la 1030, ceva de genul, noi am avut  nr 1016. Acolo e liniste.

#83
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Daca alegeti hotelul Hannibal Palace, situat in centru statiunii Port El Kantaoui, cereti camere la ultimele etaje, 5 sau 6 ( toate au vedere spre centru, port si mare ), panorama este superba.

#84
Adico

Adico

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 22.06.2005
Am primit camera 1400, aici e mult mai bine ca sunet si curatenie.

#85
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View PostAdico, on 27th June 2012, 00:10, said:

Cu 10 euro in pasaport am primit camera langa discoteca :)) explica-mi te rog ca si cladire fata de iesirea din lobby, unde sa cerem ? Mersi
In 2007 am incercat si eu faza cu cei 10 euro pusi in pasaport la hotelul Riadh Palms din Sousse si n-a mers... Cel de la receptie i-a lasat in pasaport iar camera mi-a dat-o pe colt cu privire la gradina si la oras. Oricum, n-a contat prea mult asta.

#86
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

View Postflorin04, on 28th June 2012, 00:04, said:

In 2007 am incercat si eu faza cu cei 10 euro pusi in pasaport la hotelul Riadh Palms din Sousse si n-a mers... Cel de la receptie i-a lasat in pasaport iar camera mi-a dat-o pe colt cu privire la gradina si la oras. Oricum, n-a contat prea mult asta.
Banii se dau numai in cazul cand nu ti se repartizeaza camera buna de prima data si numai dupa ce ti-a placut ce camera ti s-a dat a doua oara. Altfel risti sa dai bani  de 2 X.

#87
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postraul_6776, on 28th June 2012, 08:07, said:

Banii se dau numai in cazul cand nu ti se repartizeaza camera buna de prima data si numai dupa ce ti-a placut ce camera ti s-a dat a doua oara. Altfel risti sa dai bani  de 2 X.
Asa o mai fi acum, au trecut 5 ani de atunci. E posibil ca cel de la receptie sa fi fost monitorizat de sef (sau simtea in ceafa privirea "tatucului" Ben Ali din tabloul de deasupra lui  :)) si din acest motiv n-a luat banii.

#88
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010
Port El Kantaoui vazut de la etajul 6 al hotelului Hannibal Palace

#89
madelainemichelle

madelainemichelle

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 25.07.2010
Va adresez si eu o intrebare.
Am fost in 2006 in Monastir, cazare la Amir Palace (a fost bine atunci, conditii OK, a trebuit totusi sa schimbam camera, prima pe care ne-au dat-o neplacandu-ne).
Intre timp pretentiile noastre au mai crescut:)
Acum as vrea sa merg din nou, in aceeasi perioada ca si atunci, ultima saptamana din octombrie sau poate penultima. As dori sa schimb statiunea cu Yasmine Hammamet. Va rog sa imi recomandati un hotel de 4 sau 5 stele (curat, servicii all inclusive de calitate si daca se poate pe plaja).
Va multumesc.

#90
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 03.04.2010

View Postmadelainemichelle, on 4th July 2012, 14:27, said:

--- Acum as vrea sa merg din nou, in aceeasi perioada ca si atunci, ultima saptamana din octombrie sau poate penultima. As dori sa schimb statiunea cu Yasmine Hammamet. Va rog sa imi recomandati un hotel de 4 sau 5 stele (curat, servicii all inclusive de calitate si daca se poate pe plaja).
Va multumesc.
Turistii cazati in Yasmine Hammamet care ne-au insotit in excursii, au fost incantati de hotelul Vincci Lella Baya situat vis-a-vis de Medina din Yasmine Hammamet si de parcul acvatic Carthage Land, hotel cu sector privat pe plaja cu nisipuri albe a statiunii. Apare in oferta celor de la K.T. si de pe 17.10 si de pe 24.10 ! Desigur mai sunt si multe altele...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate