Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

virajul la dreapta

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
In urmatoarea situatie (ilustrata in acest link : http://maps.google.c...p=12,42.84,,0,0 ) daca un autoturism in deplasare pe strada Nitu Vasile  doreste sa vireze la dreapta pe Soseua Oltenitei dar nu efectueaza virajul pe breteaua dedicata ci merge inainte si vireaza la dreapta in intersectie, ocolind scuarul, in acest caz comite o contraventie? Va rog, numai cu argumente din codul rutier.

#2
mngx

mngx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,445
  • Înscris: 30.07.2009
nu cred ca este contraventie, poti sa virezi la stanga pe acolo. Probabil trebuie sa dea prioritate celor care vin din stanga cand aceia au verde la semafor.

#3
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Daca nu este indicator "Interzis a vira la dreapta" de ce sa fie contraventie? Cu toate ca logic ar fi sa mergi la dreapta pe bretea :)

Edited by enoxcj, 16 May 2011 - 22:45.


#4
cristian0007

cristian0007

    Be a real Viber !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,304
  • Înscris: 01.01.2007
Este cam interzis pentru ca atunci tu cand faci la drepta pe acolo trebuie sa dai prioritate la pietoni care au verde si deci blochezi banda.

#5
cmgeorge

cmgeorge

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,720
  • Înscris: 23.12.2006
Da, este voie.
Nu exista nici un semn rutier care sa interzica acest lucru, atat prin "Interzis" cat nici prin "Obligatori".
Ai voie sa virezi la dreapta, dar doar dupa:
1. semfarorul e galben
2. dupa ce dai prioritate pietonilor din dreapta.

Ca nu este recomandat, e alta discutie. si motivul e simplu, blochezi banda de mers pentru a acorda prioritate pietonilor.

#6
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Logic ar fi sa mergi pe bretea, dar nu e interzis nici cum a descris cocolino. In Cluj este o intersectie la fel ( bine, poate sunt mai multe, acum asta mi-a sarit in minte) unde e amplasat acolo indicatorul "interzis a vira la dreapta". Acolo chiar nu ai ce discuta. Ca blochezi banda e imoral poate, dar de ce e contraventie? Cand ai intermitent verde la dreapta si astepti pietonii sa treaca, nu blochezi banda?

Edited by enoxcj, 17 May 2011 - 00:53.


#7
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
N-o fi existand indicator, dar nu mi se pare normal sa se faca dreapta pe acolo. Firesc ar fi (probabil s-au sters) sa existe marcaje (sageati albe), spre inainte si, separat, dreapta.

E ca si cum eu as face stanga de pe banda din mijloc, intr-o intersectie normala, semaforizata. Nu e interzis sa fac stanga, nu? Dar incadrarea se face altfel. :)

Attached Files



#8
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Se poate vira la dreapta ocolind scuarul si acordand prioritate pietonilor fara a bloca banda si pe cei care merg inainte. Am pus intrebarea pentru ca de multe ori breteaua dedicata pentru virajul la dreapta este foarte aglomerata si blocata de troleibuzele care intorc acolo, iar eu merg inainte si virez la dreapta ocolind scuarul (bineinteles pe culoarea verde ).

#9
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Eu văd că ar exista bandă suplimentară pentru cei care fac dreapta; în cazul ăsta marcajele de pe benzi ar trebui să indice că prima bandă (din dreptul trecerii) este strict pentru înainte.
În plus e precizat clar că ocolirea pastilelor se face prin dreapta.

#10
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Multi argeseni pe forum. :deadtongue:

#11
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
In situatia data nu exista nici indicator "interzis a vira la dreapta" nici "inainte obligatoriu", nu exista marcaje, semafoarele nu au tablite aditionale care sa indice directia pentru care arata rosu/verde, deci strict LEGAL nu vad de ce nu poti vira la dreapta. Am mai spus-o, logic ar fi sa folosesti breteaua (eu asa as face), dar aici ni s-a cerut sa argumentam dpdv legal, al codului rutier. Deci?
As fi curios ce pct. de lege ar aplica politistul, ce ar scrie in PV.

Edited by enoxcj, 17 May 2011 - 12:21.


#12
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Ce am desenat eu va spune ceva? Nu ai cum sa nu ii blochezi pe cei de pe banda 1 care merg inainte, daca tu stai cu juma' de masina pe banda, asteptand sa treaca pietonii, cand cei care folosesc banda speciala se duc bine-mersi la dreapta.

In PV asa va scrie:
Art. 101 alin. (1) pct. 16 Nerespectarea regulilor privind circulatia pe benzi; 6-8 puncte (clasa III)

De parca banda aia e pusa acolo optional.. vrei, o folosesti.. nu vrei, ia-o inainte si la dreapta.

Edited by BadBoyBlue, 17 May 2011 - 12:43.


#13
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Este OK sa faci dreapta pe acolo, daca ratezi intrarea pe bretea. Dar daca faci pe desteptul si eviti sa stai in coloana care face dreapta, ar cam fi o problema. Dpdv legal nu au cum sa te sanctioneze.

 BadBoyBlue, on 17th May 2011, 13:42, said:

Art. 101 alin. (1) pct. 16 Nerespectarea regulilor privind circulatia pe benzi; 6-8 puncte (clasa III)

Poate sunt eu chior, dar acolo:

- nu sunt trasate benzi de circulatie;

- nu exista placuta sub semafor pentru a indica ce directie reglementeaza;

Disclaimer: comentariile au la baza ce se vede in imaginea de pe google maps;

#14
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
CAPITOLUL V
Reguli de circulație

SECȚIUNEA a 3-a
Reguli pentru circulația vehiculelor
Art. 107

(1) La intersecțiile prevăzute cu indicatoare și/sau cu marcaje pentru semnalizarea direcției de mers, conducătorii de vehicule trebuie să se încadreze pe benzile corespunzătoare direcției de mers voite cu cel puțin 50 m înainte de intersecție și sunt obligați să respecte semnificația indicatoarelor și marcajelor.

(2) La intersecțiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:

a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;

B) rândul de lângă axa drumului sau de lângă marcajul de separare a sensurilor, cei care vor să schimbe direcția de mers spre stânga. Când circulația se desfășoară pe drumuri cu sens unic, conducătorii de vehicule care intenționează să vireze la stânga sunt obligați să ocupe rândul de lângă bordura sau acostamentul din partea stângă;

c) oricare dintre rânduri, cei care vor să meargă înainte.

#15
46doc

46doc

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 656
  • Înscris: 30.12.2010
Ne incadram la punctul (2) La intersecțiile fără marcaje de delimitare a benzilor, conducătorii vehiculelor ocupă în mers, cu cel puțin 50 m înainte de intersecție, următoarele poziții:

a) rândul de lângă bordură sau acostament, cei care vor să schimbe direcția de mers spre dreapta;

Omul se pozitioneaza pe randul din dreapta si face dreapta dupa scuar. ?Cuál es el problema

Edited by 46doc, 17 May 2011 - 13:21.


#16
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Din partea mea, puteti sa virati la dreapta si de langa ax. :wave:

#17
cocolino26

cocolino26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 27.04.2008
Din cate vad chestiunea e un fel de "bug" al codului rutier si in caz de tras pe dreapta sanctiunea depinde de "viziunea" organului asupra faptei. Daca insa as fi amendat as contesta PV pentru ca nu mi se pare o incalcare a niciunui articol din legislatie.

#18
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Beta-testeri mai sunteti, ati gasit bug-uri si in Codul Rutier. Marginea din dreapta e marginea aia unde e indicatorul de Cedeaza trecerea, pe acolo se face dreapta. Ai ratat intrarea, te duci inainte!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate