Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Baterii (nu acumulatori)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă tot există topicul despre acumulatori, de ce nu ar exista și unul despre baterii? (asta dacă mai folosește cineva bateriile).
Deci care baterii sunt cele mai bune și cum ne putem feri de baterii falsificate?

#2
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Zi-mi un motiv pentru care ai folosi baterii?

#3
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,188
  • Înscris: 18.04.2008
eu folosesc baterii.

iau baterii gen Duracell, Toshiba chiar ?i 777. Le folosesc în general la ceasuri ?i aparatul meu de fotografiat. După ce ceasul nu mai merge bine cu ea sau nu se mai mi?că secundarul, le scot ?i le bag la telecomenzi până se termină (?i chiar merg mult a?a ?descărcate?)

Edited by KyKyKyKy, 16 May 2011 - 20:08.


#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004

View PostPac_Man, on 16th May 2011, 20:42, said:

Zi-mi un motiv pentru care ai folosi baterii?

1) La unele aparate, gen ceasuri și caller-ID-uri cred că merg mai degrabă baterii decât acumulatori;
2) S-ar putea uneori să ai nevoie de baterii urgent și să nu ai bani de acumulatori sau să nu mai ai timp de încrăcat acumulatori.

#5
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,938
  • Înscris: 12.06.2004
1) Suntem pe aria foto; sau poate prin "ceas" intelegem vreun DSLR? (au si aceasta functie)
2) Un set de Eneloop costa doar triplu fata de niste alcaline bune, vin gata preincarcate si tin mult mai mult intr-un aparat foto.

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
@Kuntzie: da, suntem pe aria foto. Poate trebuia să deschid acest topic pe o altă arie, dar mi-am zis că pe aici sunt mai mulți cunoscători între ale bateriilor.

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Și să nu uităm că cei cu aparate foto S.L.R. mai folosesc baterii. Nu cred că au existat acumulatori tip pastilă.

#8
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,681
  • Înscris: 14.10.2008
Camera foto a familiei mele (folosita mult de maica-mea ca eu nu sunt pasionat de pozat) oricum are acumulator si incarcator incluse. Insa am folosit un mp3 player pentru a asculta radio pe tren in facultate ca faceam des naveta si am folosit numai acumulatori.

Exista incarcatoare rapide pentru acumulatori, eu am un Sanyo, incarca 3 AA si 3 AAA, durata o ora jumate, daca folosesti alternativ mai multe perechi de acumulatori chiar nu vad de ce sa mai folosesti vreodata baterii, la aparatele ce consuma mult si papa repede pilele acumulatorii dauneaza grav bateriilor. :D

Mp3-ul meu merge cu o singura baterie AAA pe care o dispera cat de repede o papa. La telefon cu caller ID intr-adevar vad ca nu-i plac acumulatorii, cam la jumatea lor nu mai afiseaza nimic, iar la ceasuri sau telecomenzi folosesc baterii ca tin mult.

Edited by Neaceasca85, 22 May 2011 - 00:25.


#9
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View PostKunzite, on 16th May 2011, 22:44, said:

Un set de Eneloop costa doar triplu fata de niste alcaline bune, vin gata preincarcate si tin mult mai mult intr-un aparat foto.
Si care este avantajul ca tin mult incarcate? decat daca aparatul nu este folosit mai deloc (fac saptamana asta cateva zeci de poze, apoi alte cateva zeci peste 4-6 luni cand plec in vacanta/concediu/excursie). In schimb, la o folosire frecventa, tot se descarca si trebuie reincarcate mereu...
Cat despre "avantajul" financiar al acumulatoarelor, trebuie sa punem la socoteala si incarcatorul (iar unul bunicel costa ceva...); sau daca zicem ca oricine tot are prin casa vreun incarcator, tot asa putem zice ca mai tot omul are si ceva acumulatoare prin casa, asa ca nu mai trebuie sa cheltuiasca nimic...

Lasand la o parte aiurelile (gen mp3/mp4 playere, ceasuri, jucarii, telecomenzi, vibratoare pentru doamne (Hmmm...),
se stie ca la aparatele foto digitale sunt larg raspandite bateriile (AA si AAA): la compacte si bridge, dar chiar si la DSLR-uri (de ex. toate modelele entry-level de la Pentax); ramane la alegerea posesorilor daca sa le inlocuiasca cu acumulatori Ni-MH.
Eu prefer acumulatorii LiIon dedicati (la orice aparat, primesti moka acumulatorul si incarcatorul...) iar in cazul unor deplasari in zone... "salbatice" (unde nu prea gasesti retea de curent electric) poti foarte bine sa iei in buzunar un acumulator "replace" incarcat de acasa.
Dar cele mai des intalnite utilizari ale bateriilor si acc. NiMH in domeniul foto, sunt in cazul accesoriilor: blitzuri, battery-gripuri, etc.; aici nu numai ca se justifica inlocuirea bateriilor cu acumulatorii, dar este strict obligatorie dpdv financiar...

#10
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,938
  • Înscris: 12.06.2004
Uite asta e avantajul:

View Postdjl, on 16th May 2011, 21:06, said:

2) S-ar putea uneori să ai nevoie de baterii urgent și să nu ai bani de acumulatori sau să nu mai ai timp de încrăcat acumulatori.
Presupun ca "încrăcat" e un tip mai special de "incarcat" ;)

FYI: alcalinele tin mult mai putin decat acumulatorii, intr-un aparat foto. Mie nu mi se par o solutie...

#11
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
Eu fac destul de des greșeli de tastare, așa că nu vă "speriați".

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
La un SLR Pentax K2, 2 AG13 alkaline (VARTA insa), Nu oxid de argint cum se recomanda, ma tin 15 ani.
Alea cu oxid de argint se termina brusc, dar dupa mult mai putin timp, poate 2 ani, si deoarece camera are test de baterie cu led, iar in geanta am baterii de backup, nu ma impresioneaza faptul ca se termina brusc.

La un SLR Pentax MZ-S, in battery gripul BG-10, 4 AA-uri alkaline ieftine dar bune ma tin in prostie, cel putin un an de utilizare (nu industriala) cu AF si motor de tras filmul si armat.

La un DSLR Pentax *istD, 4AA-uri cu litiu (sac) energizer lithium ultimate, ma tin destul de mult, daca nu merg la nunti cu el, poate jumate de an, poate si mai mult.
Altfel cu evenimente, la doua ocazii se duc.
Au avantajul ca tensiunea este de cel putin 1,5V, si ramane asa pe parcursul descarcarii, iar AF-ul se misca normal cu obiectivele mai grele.

Folosesc Energizer E2 de 18 ani, si sub noua denumire de lithium ultimate de cand a aparut.

La acumulatori sunt fan potasiu-ion, insa inca nu vor sa-i scoata pe piata.
Ar provoca o revolutie de proportii cosmice...
Tensiune si capacitate de litiu-ion/polimer, pret mai mic, fara substante scumpe, si se incarca de peste un milion de ori, spre deosebire de LiPo care rezista 300-1000 de incarcari.

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
De bateriile "Eveready" ce știți? Eu credeaam că e marcă chinezească, când colo: http://en.wikipedia....Battery_Company
http://www.hearingai...eveready950.htm

#14
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postdjl, on 24th May 2011, 01:11, said:

De bateriile "Eveready" ce știți? Eu credeaam că e marcă chinezească, când colo:

Cele mai bune baterii "made in USA" sunt: Energizer, Kodak, Rayovac, Eveready si bineinteles Duracell (pe vremuri se numea Mallory).
Aici gasiti o lista (nu stiu cat de completa) cu producatorii de baterii:
http://en.wikipedia....y_manufacturers
De exemplu, firma Gold Peak (GP) este chinezarie curata (cu sediul in Hong-Kong)

Acum vreo 4 ani, la cumpararea unei compacte Panasonic LUMIX, am primit si niste baterii Panasonic OXYRIDE (se spunea ca erau cele mai performante la acea vreme) avand tensiunea de 1,7 V marime normala AA (R6). Nu stiu daca erau alkaline sau se bazau pe alta tehnologie, dar de atunci n-am mai auzit nimic de acest model...

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,653
  • Înscris: 29.03.2006
Se gasesc oxyride fara probleme si la supermarketuri si la mediagalaxy si in alte magazine.
Sunt bune, dar sunt sub energizer lithium ultimate.
Diferenta de capacitate este ~ proportionala cu pretul.

Edited by loock, 24 May 2011 - 15:20.


#16
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postloock, on 24th May 2011, 15:19, said:

Se gasesc oxyride fara probleme si la supermarketuri si la mediagalaxy si in alte magazine.
Mea culpa, nu prea m-am mai uitat prin supermarketuri dupa asa ceva, oricum sapuniera mea merge fara probleme cu alcaline de orice fel si cu Ni-MH.
(Vazusem ca acum bateriile Panasonic se numesc EVOLTA si am crezut ca brandul Oxyride a disparut)
Am gasit si detalii despre ele aici:
http://en.wikipedia.org/wiki/Oxyride
si am aflat ca intr-adevar The Oxyride cell is different from a standard alkaline cell in the manufacturing process and in chemical composition.

PS "Sunt bune, dar sunt sub energizer lithium ultimate." Corect, dar nu putem compara mere cu pere...

#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,480
  • Înscris: 13.06.2004
La un aparat de măsură (împrumutat) am o baterie "G.P." de 9 V expirată în 2008 (dacă scrie pe fundul ei 2008 înseamnă că e experiată atunci, nu?) care încă merge!

#18
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Baieti.... Vin si eu cu o parere recent formata. Pana acum am mers numai pe acumulatori pentru blit, ca sa fiu mai exact sanyo de 2500, recent, am uitat sa imi iau de la incarcat acumulatorii asa ca am cumparat 3 seturi de baterii alcaline, ca am zis ca nu stiu cum se vor comporta. Daca cu acumulatorii puteam declansa maxim 500 de cadre, vreau sa va spun ca cu un singur set de baterii alcaline am tras o sedinta foto, o nunta intreaga, plus cateva cadre la un curs festiv, sa zicem un total de 1000 si ceva de cadre? Plus ca timpul de reincarcare a blit-ului e drastic scazut, chiar si acum cand setul e pe moarte, si nu, n-a murit inca :)) dupa o descarcare de 1/1 se incarca instant. cu acumulatorii dura minim 5 secunde daca nu mai bine. Asa ca din punctul meu de vedere, daca as putea sa dau de fiecare data bani pe alkaline bune, as cumpara de fiecare data. Dar financiar vorbind acumulatorii sunt salvarea noastra.


Si daca intereseaza pe cineva, am cumparat 3 seturi de KODAK MAX. Adica din astea:

http://www.allstar-w.....D281820380=29

Edited by HEFE, 09 June 2011 - 00:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate