Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Martin Luther, ''inventatorul'' de secte, despre Maica Domnului!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
skiorull

skiorull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.12.2010

 arhi_constructor, on 21st May 2011, 09:58, said:

Off! Va trece mult pana crestinii vor realiza ca Dumnezeu nu face copii cu pamantence.
In cazul in care exista un Mare Arhitect, care a proiectat si construit tot ce misca prin acest Univers (desi ultimele descoperiri ale stiintei spun ca legile Universului fizic nu implica existenta unui Creator, dar prin absurd sa presupunem ca ar exista un Singur Zeu Atotputernic - Dumnezeu), atunci realizam ca acest Creator nu avea nevoie de nici un Fiu ca sa mantuiasca oamenii.

Daca este Atotputernic poate sa o faca si singur, fara ajutorul unui copil facut cu pamantence.

Care Biblie?
Aia furata de la poporul evreu (TANACH-ul - o istorie a acestui popor imbinata cu elemente de mitologie si fantasme) si prezentata in mod fraudulos de elinii filozofi ca fiind "Cuvantul Domnului"?

Adica Dumnezeu era prea prost ca sa inspire pe crestini cu o Scriptura si a fost nevoie sa o fure de la evrei?
Si apoi sa spuna ca s-a mutat din singoga in biserica.

Cat ne mai pacalim cu povestile astea?
De ce nu urmati sfatul Rabinului Iisus sa nu va faceti biserici (temple facute de mana omeneasca), sa nu credeti in preoti (farisei) si sa cautati imparatia lui Dumnezeu in inimile voastre?

De ce va luati dupa Evangheliile grecilor care se bat cap in cap? De ce va luati dupa Pavel (fals apostol al lui Iisus) si nu va luati dupa Petru (adevaratul ucenic al lui Iisus)? De ce va luati dupa Constantin care a imbinat monoteismul cu paganismul (ziua Zeului Soare etc.) pentru interese meschine politice?

De ce va inchinati creatiei si nu Creatorului?
Insusi Iisus (care toata viata lui nu a stiut ca il cheama zeul grecesc Hristos) s-a identificat ca fiind Lucifer (Steaua Diminetii) in Apocalipsa.
De asta a fost mai bine de o mie de ani numit in Biserica Catolica Iisus cu numele Lucifer.

De ce nu intelegeti ca Iisus a fost condamnat si judecat conform Deuteronomul cap. 13?



Marturisesc ca rar mi-a fost dat sa citesc atatea aberatii intr-un spatiu atat de restrans. Nu vreau sa fac apologetica si nici sa raspund argumentat la nici una dintre aceste aberatii desi as putea, ci in loc sa fac asta prefer sa ma rog lui Dumnezeu prin Mesia Isus Hristos sa te lumineze in mod miraculos asa cum a facut-o odinioara cu un evreu mai inversunat decat tine (adica cu Pavel) pe drumul Damascului. Smecheria este ca acest Isus face diferenta dintre viata vesnica si moarte vesnica, rai si iad, convietuirea cu Dumnezeu in vesnicie sau separarea vesnica de Dumnezeu. Intr-o zi se va intoarce special pentru poporul evreu; s-ar putea ca tu sa mai fii in viata si sa intelegi asta sau sa fii "un smecher care s-a tinut tare si nu a fost prostit de crestini" si sa fii in iad. O mare realizare, intradevar, care eu ma rog sa nu ti se intample.

#38
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011

 skiorull, on 21st May 2011, 12:25, said:

Marturisesc ca rar mi-a fost dat sa citesc atatea aberatii intr-un spatiu atat de restrans. Nu vreau sa fac apologetica si nici sa raspund argumentat la nici una dintre aceste aberatii desi as putea, ci in loc sa fac asta prefer sa ma rog lui Dumnezeu prin Mesia Isus Hristos sa te lumineze in mod miraculos asa cum a facut-o odinioara cu un evreu mai inversunat decat tine (adica cu Pavel) pe drumul Damascului. Smecheria este ca acest Isus face diferenta dintre viata vesnica si moarte vesnica, rai si iad, convietuirea cu Dumnezeu in vesnicie sau separarea vesnica de Dumnezeu. Intr-o zi se va intoarce special pentru poporul evreu; s-ar putea ca tu sa mai fii in viata si sa intelegi asta sau sa fii "un smecher care s-a tinut tare si nu a fost prostit de crestini" si sa fii in iad. O mare realizare, intradevar, care eu ma rog sa nu ti se intample.
Nici eu nu vreau sa intru in polemica atata timp cat cunosc credinciosii: nu dau 2 bani pe ratiune.

Iti dau un link unde sunt prezentate mai in detaliu amanuntele astea.

Poate te lumineaza

http://forum-anti-ch...hristos-lucifer

#39
skiorull

skiorull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.12.2010

 arhi_constructor, on 21st May 2011, 12:35, said:

Nici eu nu vreau sa intru in polemica atata timp cat cunosc credinciosii: nu dau 2 bani pe ratiune.

Iti dau un link unde sunt prezentate mai in detaliu amanuntele astea.

Poate te lumineaza

http://forum-anti-ch...hristos-lucifer


Dar pe ce dai bani? Incerca duhovniceste! Adevarul este ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu are rolul de a convinge oamenii ca sunt pacatosi si de a marturisi despre Isus. Ia vezi poate merge asa; fa o rugaciune simpla dupa ce in prealabil te-ai "dezbracat" de orice prejudecati, in care sa-i ceri lui Dumnezeu sa-ti descopere adevarul despre Isus Hristos si mantuire. Din cate stiu eu Dumnezeu cerceteaza pe toti oamenii prin Duhul Sfant si ii cheama la o mantuire atat de mare si atat de simpla, in acelasi timp; nu vad de ce ai face tu exceptie. Conditia este sa fii sincer si sa renunti la orice prejudecata!!!

#40
arhi_constructor

arhi_constructor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 19.04.2011

 skiorull, on 21st May 2011, 12:51, said:

Dar pe ce dai bani? Incerca duhovniceste! Adevarul este ca Duhul Sfant al lui Dumnezeu are rolul de a convinge oamenii ca sunt pacatosi si de a marturisi despre Isus. Ia vezi poate merge asa; fa o rugaciune simpla dupa ce in prealabil te-ai "dezbracat" de orice prejudecati, in care sa-i ceri lui Dumnezeu sa-ti descopere adevarul despre Isus Hristos si mantuire. Din cate stiu eu Dumnezeu cerceteaza pe toti oamenii prin Duhul Sfant si ii cheama la o mantuire atat de mare si atat de simpla, in acelasi timp; nu vad de ce ai face tu exceptie. Conditia este sa fii sincer si sa renunti la orice prejudecata!!!
N-am spus ca eu nu dau bani.
Am spus de credinciosi: ca ei nu dau 2 bani pe ratiune. mai citeste o data postul meu.

este ca nu te-ai obosit sa studiezi argumentele din link-ul pe care ti l-am recomandat?

voi crestinii doar o tineti inainte cu aceiasi placa
stii de cate ori am auzit discurs ca al tau?

#41
skiorull

skiorull

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 12.12.2010

 arhi_constructor, on 21st May 2011, 13:19, said:

este ca nu te-ai obosit sa studiezi argumentele din link-ul pe care ti l-am recomandat?

voi crestinii doar o tineti inainte cu aceiasi placa
stii de cate ori am auzit discurs ca al tau?


ce sa studiez?  doar nu-ti imaginezi ca eu , un simplu muritor ,imi ghidez viata dupa niste pareri ale altor oameni la fel de pacatosi ca si mine .
daca vreau sa stiu care este adevarul .eu  ii cer lui dumnezeu sa-mi arate .

tu studiaza linkuri si ce vrei tu ,dar sufletul tau nu va fi mantuit de nici un om sau mai bine zis de nici o teorie scoasa de mintea vreunui om .

#42
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 arhi_constructor, on 21st May 2011, 12:35, said:

Nici eu nu vreau sa intru in polemica atata timp cat cunosc credinciosii: nu dau 2 bani pe ratiune.
Eu rationez biblic. Domeniul de definitie este pt mine Scriptura. Logic. Tu desconsideri Scriptura, deci nu exista un argument inteligent cu tine. La matematica conteaza carei multimi apartin numerele. Tu vrei sa faci operatiuni intre N si I si tot tu te miri ca nu merge.......

#43
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

 Mattachine, on 15th May 2011, 04:16, said:

Se pare ca M. Luther avea o alta parere despre relatia dintre om si divinitate, cat si despre fecioria Mamei Lui Dumnezeu. Eu am citit undeva ca se inchina si la icoane, voi cauta maine mai mult...
De ce sectarii de azi nu respecta ''inventatorul'' lor?
In buna masura, da.
Actualii nu se considera discipolii lui, ci continuatorii, amelioratorii lui.
Multi il condamna ca n-a mers destul de departe.
Calvin la vremea lui a fost mai marginal, dar ulterior influenta lui a fost mult mai mare.
A prins grozav doctrina predestinarii.
Adica reintoarcerea lui Ananke in panteon. :rolleyes:
Mai lipseste sa revina si Cronos/Saturn/Lucifer, colegul ei.

#44
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

 Sorin84k, on 15th May 2011, 05:42, said:

Dumnezeu nu este omofil, ca sa lase vreo pamanteanca gravida.
Este blasfemie sa spui ca Dumnezeu a lasat o pamanteanca gravida.
Este ca si cum ai spune, ca e normal ca un om sa faca sex cu o gorila.
Este vorba de o legenda copiata din Mitologia Greceasca.
Aia macar e interesanta.

Quote

Care Biblie?
Aia furata de la poporul evreu (TANACH-ul - o istorie a acestui popor imbinata cu elemente de mitologie si fantasme) si prezentata in mod fraudulos de elinii filozofi ca fiind "Cuvantul Domnului"?
Pai nu e furata, dom'le. E falsificata, insa asta e alta mincare de pirana.

Quote

Luther respinge acuzatiile aduse la adresa lui:

A fost pusă în circulație o nouă minciună cu privire la mine. Se zice că, prin predică și prin scris, aș fi afirmat că Maria, Maica lui Dumnezeu nu a fost fecioară nici înainte, nici după ce I-a dat naștere lui Hristos, ci că aș fi spus că L-a zămislit pe Hristos de la Iosif și că ar fi avut mai mulți copii după aceasta. - Martin Luther, "That Jesus Christ Was Born a Jew", in Luther's Works, vol. 45, ed. Walther I. Brand, 1962, Muhlenberg Press, p.199.
Parerea mea e ca se face prea mare zarva de chestiunile personale si intime ale doamnei.
Oricum, dupa nasterea naturala a lui Yeshua, doamna nu a mai fost fecioara si asa spune si biserica ortodoxa.

#45
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
Biblia si ma refer la cea ortodoxa a fost scrisa cu inspiratie de la Duhul Sfant si asa cum a spus DOMNUL ca toate pacatele se vor ierta omului dar hula impriva Duhului Sfant nu se vor ierta in veac asa ca mare atentie iar despre Prea Sfanta Prea Curata Stapana Noastra de Dumnezeu Nascatoarea si Pururea Fecioara Maria tot genunchiul sa se plece.Amin

#46
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 gabyflo, on 24th August 2011, 16:19, said:

Biblia si ma refer la cea ortodoxa a fost scrisa cu inspiratie de la Duhul Sfant si asa cum a spus DOMNUL ca toate pacatele se vor ierta omului dar hula impriva Duhului Sfant nu se vor ierta in veac asa ca mare atentie iar despre Prea Sfanta Prea Curata Stapana Noastra de Dumnezeu Nascatoarea si Pururea Fecioara Maria tot genunchiul sa se plece.Amin

Daca este de la Duhul Sfant nu ar trebui s-o cunosti ?


Cuvantul lui Hristos sa locuiasca din belsug in voi in toata intelepciunea. . (Col.3:16)


Iar porunca ar trebui stiuta nu ?

Fratilor, pentru voi am spus aceste lucruri, in icoana de vorbire, cu privire la mine si la Apolo, ca prin noi insine sa invatati sa nu treceti peste "ce este scris": si niciunul din voi sa nu se faleasca deloc cu unul impotriva celuilalt. (1Cor.4:6


Hristos= Cuvantul.

Calci Cuvantul calci in afara lui Isus.

Pe cont propriu.

#47
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
Corect se scrie Iisus deci cu doi de i iar scris cu un singur i inseamna magar deci o mare batjocora la adresa Domnului deci atentie.Iar in ce priveste cinstirea Maicii Domnului acest lucru nu se face mai presus de cinstirea Domnului Iisus Hristos

#48
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

 gabyflo, on 24th August 2011, 21:00, said:

Corect se scrie Iisus deci cu doi de i iar scris cu un singur i inseamna magar deci o mare batjocora la adresa Domnului deci atentie.Iar in ce priveste cinstirea Maicii Domnului acest lucru nu se face mai presus de cinstirea Domnului Iisus Hristos
In ce limba intelectualule?

#49
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

 gabyflo, on 24th August 2011, 20:00, said:

Corect se scrie Iisus deci cu doi de i iar scris cu un singur i inseamna magar deci o mare batjocora la adresa Domnului deci atentie.Iar in ce priveste cinstirea Maicii Domnului acest lucru nu se face mai presus de cinstirea Domnului Iisus Hristos
Inseamna magar in greaca nu in romana si chiar daca ar insemna altceva in alta limba, numele unei persoane trebuie sa ramana neschimbat.

Daca pe tine te cheama Gabi si in limba bulgara inseamna orb sa zicem, bulgarii ar trebui sa-ti schimbe numele in Gabiorb pentru ca in bulgara inseamna altceva?
Daca te strig George o sa-mi raspunzi? Nu cumva ti-ai pierdut identitatea?


NÚME n. 1) Denumire dată unei ființe sau unui obiect pentru a le individualiza.
http://dexonline.ro/definitie/nume

Cinstirea M...
----------------
Eu sunt Domnul, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea, idolilor. Isaia 42:8

Este scris: "Să te închini Domnului Dumnezeului tău și numai Lui să-I slujești." Luca 4:8

Mânia lui Dumnezeu se descoperă din cer împotriva oricărei necinstiri a lui Dumnezeu și împotriva oricărei nelegiuiri a oamenilor care înăbușă adevărul în nelegiuirea lor. Fiindcă ce se poate cunoaște despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu.
În adevăr, însușirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veșnică și dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiți cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Așa că nu se pot dezvinovăți; fiindcă, măcar că au cunoscut pe Dumnezeu, nu L-au proslăvit ca Dumnezeu, nici nu I-au mulțumit; ci s-au dedat la gândiri deșarte, și inima lor fără pricepere s-a întunecat.
S-au fălit că sunt înțelepți, și au înnebunit; și au schimbat slava Dumnezeului nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare și târâtoare.
De aceea, Dumnezeu i-a lăsat pradă necurăției, să urmeze poftele inimilor lor; așa că își necinstesc singuri trupurile; căci au schimbat în minciună adevărul lui Dumnezeu și au slujit și s-au închinat făpturii în locul Făcătorului, care este binecuvântat în veci! Amin. Romani 1




Maica...
-------------
Când s-a isprăvit vinul, mama lui Isus I-a zis: "Nu mai au vin."
Isus i-a răspuns: "Femeie, ce am a face Eu cu tine? Nu Mi-a venit încă ceasul." Ioan 2:3~4

Lângă crucea lui Isus, stătea mama Lui și sora mamei Lui, Maria, nevasta lui Clopa, și Maria Magdalena.
Când a văzut Isus pe mama Sa, și lângă ea pe ucenicul pe care-l iubea, a zis mamei Sale: "Femeie, iată fiul tău!"
Apoi, a zis ucenicului: "Iată mama ta!" Și, din ceasul acela, ucenicul a luat-o la el acasă. Ioan 19:25~17




-----------------------------------------
Din această pricină, Dumnezeu le trimite o lucrare de rătăcire, ca să creadă o minciună... 2 Tes. 2:11

Edited by Vali29, 24 August 2011 - 21:45.


#50
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
Daca Domnul ne spune ca sa ne cinstim parintii  ar fi culmea ca tocmai El sa nu-si cinsteasca propia lui mama.Iar faptul ca Domnul o cinsteste pe Maica Sa este marturisit de sfintii apostoli.Cand Maica Domnului a murit unul din apostoli nefiind de fata la ingroparea Sa a vazut-o cum era ridicata la cer iar cand sa intors la ceilalti apostoli le-a povestit si lor ceea ce el a vazut si atunci a cerut sa fie dezgropata si sa o vada cu ochii lui in mormantsi descoperind mormantul gol.Cel care a pictat pentru prima data icoana Maicii Domnului este sfantul apostol Luca

Cand Domnul ii invata pe oameni despre imparatia cerurilor o femeie din multime ia spus Domnului :fericit este sanii la care ai supt si pantecele care te-a purtat iar Domnul a spus asa e.Si iar este aratat in Biblie cinstea acordata Maicii Domnului cand Dumnezeu il trimite pe ingerul Gavril sa-i binevesteasca zicandu-i:Bucura-te,ceea ce esti plina de har,Domnul este cu tine.Binecuvantata esti tu intre femei

#51
pencil

pencil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 20.12.2010

 Vali29, on 24th August 2011, 22:32, said:

Inseamna magar in greaca
Aberezi.

#52
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Vali29, on 24th August 2011, 22:32, said:

Inseamna magar in greaca nu in romana si chiar daca ar insemna altceva in alta limba, numele unei persoane trebuie sa ramana neschimbat.

Daca pe tine te cheama Gabi si in limba bulgara inseamna orb sa zicem, bulgarii ar trebui sa-ti schimbe numele in Gabiorb pentru ca in bulgara inseamna altceva?
Daca te strig George o sa-mi raspunzi? Nu cumva ti-ai pierdut identitatea?

Mi se pare corectă precizarea .....

#53
gabyflo

gabyflo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 24.08.2011
Treaba voastra puteti sa va incapatanati cat doriti dar veti raspunde de aceasta batjocora.Si nici nu mai puteti spune ca nu stiati caci acum stiti puct.

#54
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 Vali29, on 24th August 2011, 22:32, said:

Inseamna magar in greaca nu in romana si chiar daca ar insemna altceva in alta limba, numele unei persoane trebuie sa ramana neschimbat.

Daca pe tine te cheama Gabi si in limba bulgara inseamna orb sa zicem, bulgarii ar trebui sa-ti schimbe numele in Gabiorb pentru ca in bulgara inseamna altceva?
Daca te strig George o sa-mi raspunzi? Nu cumva ti-ai pierdut identitatea?


NÚME n. 1) Denumire dată unei ființe sau unui obiect pentru a le individualiza.
http://dexonline.ro/definitie/nume

Cinstirea M...
----------------
Eu sunt [b]Domnul, acesta este Numele Meu; și slava Mea n-o voi da altuia, nici cinstea Mea, idolilor. Isaia 42:8

Este scris: "Să te închini Domnului Dumnezeului tău și numai Lui să-I slujești." Luca 4:8

Pentru tine "Domnul" este un nume personal?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate