Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Telefonul fix dispare?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Da, am, dar daca in 2011 aveam un fix de Romtelecom acasa, un fix de Romtelecom plus inca 2 de RDS la magazin+birouri (situatie care era asa acolo din 2006), acum am un fix de RDS acasa si 2 fixuri de RDS la magazin, dintre care unul e pentru fax.

Am portat in RDS vechile numere de Romtelecom, cel de acasa care dateaza din 1992 si cel de la magazin care dateaza din 2003.

Fixul mai e folosit 95% pentru fax, 5% cand mai suna cineva de pe mobil si asa stiu ca nu e fax si raspund cu Da va rog. Fixul de acasa e folosit de mine in joaca (am fax si acasa doar de joaca/de forma, ce sa fac daca am obtinut gratis un aparat de fax) si mai ales pentru gasirea mobilului cand il pierdem, mai ales maica-mea care si-l pierde des.

Cand dorm si am mobilul pe silentios, daca e o urgenta sunt sunat si pe fix si astfel il aud de pe hol, iau mobilul si vad apelul ratat.

Institutiile de stat nu renunta la fax, fiind inclus in imprimantele multifunctionale, astfel fixul la firme e necesar pentru fax.

Edited by Neaceasca85, 12 December 2018 - 02:37.


#56
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 22.01.2004
Se mai foloseste faxul? Eu chiar si cu institutiile statului am avut corespondenta pe email cu acte fotografiate cu telefonul mobil.

#57
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Da se foloseste, insa foarte rar mai gasesti pe cel termic, e folosit pe imprimante, practic dai fax, iese direct print in imprimanta lor(la mail trebuie sa intre si sa dea ei print), eu am fax termic si pentru a vorbi la telefonul fix cu el, un Panasonic.

Panasonic luat de tata prin 2007 la birou si alt Panasonic acasa ce mi-a parvenit intamplator.

Ideea e ca orice firma sau institutie serioasa are si fax si mail si adresa pentru corespondenta de posta clasica, mai sunt si chestiile de mai departe gen Whatsapp si Facebook.

Ce putem fi siguri ca nu se mai foloseste este telexul, de care e foarte pasionat djl in ultima vreme, desi el fax nu a folosit niciodata. Posted Image

#58
Alexis

Alexis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,228
  • Înscris: 22.01.2004
Cand am avut eu treaba cu faxuri erau doar din alea termice, cu rola de hartie, de innebuneai alergand cu cearsaful dupa tine ca era graba si nu mai stateai sa il tai in pagini. Si cel mai nasol a fost o data cand au venit in timpul noptii niste faxuri importante din strainatate de care era nevoie la prima ora a diminetii, si cand am ajuns la fax... hartia sifonata si aproape alba, niste urme vagi in loc de scris, printat doar din loc in loc foarte putin, in nici un caz nu puteai sa citesti ce scrie. Ia si suna la aia care au trimis faxul, la ei era noapte nu raspundea nimeni... circ. Acum mailul sau stocarea in cloud sunt sfinte Posted Image Posted Image Posted Image . Ii dau sa printeze mailul si de pe telefon, cand sunt la buda :D

#59
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Cu strainatatea nu aveam de-a face, cu atat mai putin cu cea aflata pe fusuri orare diferite. Idem si pe mail, stim bine ca tirul de mailuri nu mai mitraliaza dupa orele 16-17 si deloc in weekend.

Noaptea mai vin mailuri de tip reclama, automate. Uneori mai primim reclame si pe fax.

#60
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008
Și eu am primit reclame pe fax, dar le-am trimis o pozć cu mine și sub ea scria dorința mea de a nu mai primi așa ceva. Ce s-a vćzut din ea (pozć), nu știu, dar și-au dat seama.

Eu mai folosesc telefonia fixć, chiar și fax-ul. Ultimul fax a fost la CEZ.

#61
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Scrie in partea de jos daca vreti sa fiti scos din baza de date accesati nofax.eu/nu stiu ce.

Eu nu ma supar.

#62
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Din 2011 şi până azi cred că a fost extinsă şi acoperirea telefoniei mobile (celulare) spre zone care nu aveau acoperire. Plus că au apărut oferte mai bune decât acum 7 ani.
Mai ţin unii fixul. Că nu se descurcă cu mobilul, că s-au obişnuit cu el, că de rezervă. Eu din fericire am încă din ăla pe cablu de cupru - pică curentul, mai am fix. Mi-ar fi plăcut să pot vorbi măcar 50 de minute la fix pe lună (tot cu un fix), dar nu am cu cine      Posted Image
La firme probabil se va extinde fix-mobilul, dar în cazul celor mari telefonul fix poate avea unele avantaje, gen nu e nevoie să tot reîncarci acumulatorul, nu sunt probleme cu semnalul. Probabil va mai rămâne la ceva firme + anumiţi oameni.
Dar acum ce fel de faxuri se folosesc? Cu jet de cerneală sau laserjet?   Posted Image
Mie mi-ar plăcea o jucărie din asta    Posted Image    https://forum.softpe...primator-telex/

Edited by djl, 16 December 2018 - 02:34.


#63
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Am mai spus ca faxul astazi se foloseste pe foi A4 la fel ca si mailul ca si Wordul, imprimantele multifunctionale primesc faxurile si le printeaza sau pui hartiile in scanner, formezi numarul de telefon si trimiti fax. Imprimantele sunt laser cu toner.

Rareori mai gasesti faxul clasic pe rola termica pe care eu il pastrez pentru ca pot sa si vorbesc la telefon pe el, dar la documente importante primite (doar) pe fax, trebuiesc trase copii la imprimanta.

Nasa batrana a parintilor mei, la Pitesti, are 83 de ani si are incepand de acum si TV LCD cu DVB-C. Are doar TV si fix de la RDS si nu a folosit mobil in viata ei.

#64
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Bănuiesc că hârtia aia termică se ducea în timp...

#65
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,517
  • Înscris: 16.12.2006
Nu mai am telefonie fixa. Ultimul abonament de telefonie fixa Digi Tel in Familie a fost reziliat in data de 31.01.2017.

In curand fac 2 ani de cand am renuntat la telefonia fixa. :)

#66
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Da' mă rog, cât costa acel abonament?   :huh:

#67
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,517
  • Înscris: 16.12.2006
1,19 euro adica aproximativ 5,50 lei. Nu e vorba de pret, am renuntat la el pentru ca nu il mai folosea nimeni din casa.

#68
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mai vorbesc, dar rar. Nici la mobil nu mai vorbesc aşa de mult.
La fix e mişto că poţi avea mai multe aparate conectate la acelaşi abonament şi dacă nu eşti într-o cameră poţi auzi telefonul când sună dacă ai 2 sau 3 aparate.

#69
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Mă uitam pe subiecte mai vechi de pe această subarie şi: https://forum.softpe...telefonia-fixa/

#70
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Eu nu vreau sa fiu deranjat din somn de fix asa ca nu mai am in camera din 2006.

 catalinman, on 16 decembrie 2018 - 14:34, said:

Nu mai am telefonie fixa. Ultimul abonament de telefonie fixa Digi Tel in Familie a fost reziliat in data de 31.01.2017.

In curand fac 2 ani de cand am renuntat la telefonia fixa. Posted Image
Eu am Digi Tel National.

Cu vechiul numar pe care il aveam si in 1992, cu 0249. Nu-l reziliez chiar daca doar eu ma mai joc pe el, de pe faxul de la etaj.

#71
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007
Mai am o singura ruda care ma suna pe fix.
Ani de zile 0 minute folosite la sunat de pe fix. Pana ieri, cand am bagat aproape o ora cu Enelul. 47 minute de cantat si apoi anuntat ca nu am curent cu njpe mii de detalii.
Am sunat de pe fix dupa vreo 20 de minute de cantat pe mobil si eu fara curent. Situatie in care am zis ca mai bine se consuma bateria Telekom decat a mea :)

Strict privind la situatia mea, fix-ul e pe duca.
Iar experienta de ieri in care mobilul mergea si fixul nu (dupa pana de curent generalizata) spune ca de fapt mobilul e mai de incredere decat fixul.

#72
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
La fixul tău semnalul vine prin cablu optic?   :huh:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate