Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Telefonul fix dispare?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#19
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostCosconor, on 17th May 2011, 22:13, said:

Sa dau exmplul Frantei : aici aproape ca nici nu se concepe sa nu ai telefon fix ! Nu neaaparat PSTN prin France Telecom, ci automat ce-ti faci abonament Internet (triple play) primesti TV & telefon nelimitat catre fix FR + international + mai nou si catre mobile !
Asa ca oricine are Net are si oferte de telefon fix inclusa, unlimited (totul fiind pe la maxim 40?). Deci chiar daca si aici France Telecom pierde clienti, telefonia fixa nu dispare ci este trecuta prin VoIP.


Eu personal sunt de acelasi aviz ca dygey :

Fixul de la Romtelecom ramâne sfânt ! :)

hai sa gandim putin in perspectiva...

ai un fix pentru ca firma care iti da internet il baga pe gat... cat crezi ca o sa mai tina?

eu am abonament la internet cu fix cu tot... si nici macar nu am telefon fix in casa... nu e facut pe numele meu ca eu nu faceam asa ceva... totusi , o sa caut ca pe viitor sa iau decat internetul si sa nu mai platesc FIX care nu exista.

hai sa nu gandim local... ci sa ne apropiem putin de viitor... ce rost isi mai are un fix pe viitor? hmmm... astia fac telefoane mobile sa te uiti pe youtube si noi sa stam sa vb la fix...

hai sa fim seriosi...

#20
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Pe bune in Franta sunt minute nelimitate si catre mobil de pe fix ? WOW

#21
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003
Da, de aproximativ 2 luni a bagat unul din providerii de Net aceasta oferta ("Free"), apoi mai toata lumea s-a aliniat - oferind Net/TV/Tel (nelimitat catre mobile si peste 100 de destinatii internationale) la un pret lunat de 35-40€.
Pentru vechii abonati, nelimitatul catre mobile nu este inclus din start ci este propus ca o optiune - la doar 3€. Deci da, în aceasta primavara a avut loc o mini-revolutie pe piata Internetului francez...

#22
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View PostLunaCrystal, on 18th May 2011, 10:50, said:

Pe bune in Franta sunt minute nelimitate si catre mobil de pe fix ? WOW

cam in toata lumea civilizata e asa...

#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006
Abea astept pasul asta si la noi.

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
daca scade numarul posesorilor de linii fixe sub o anumita masa critica, soarta telefoniei fixe e pecetluita. firmele tin liniile fixe pt fax, dar si asta e utilizat din ce in ce mai putin, locul lui fiind luat de email si pt faptul ca da prost sa ai un numar de mobil pt contact.

#25
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008
exact ce spuneam mai sus. oamenii te percep ca fiind neserios daca nu ai numar de fix la contact.

referitor la faptul ca la francezi este nelimitat catre mobile, la noi digi ofera nelimitat catre mobile  :thumbup:
uite de exemplu, cred ca "3 Italia" avea o oferta de genul asta, cu nelimitat in retea si cu minute pe care le putei folosi si international pe fix/mobil la 20 euro pe luna. si iti mai dadeau si internet acasa si pe mobil.
si fiind o retea 3g, nu aveau semnal chiar peste tot, dar nu am vazut oamenii stresati ca ofera "acoperire locala" cum se spune despre digi.mobil

#26
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,520
  • Înscris: 16.12.2006
Digi Tel (adica telefonia fixa de la RDS) ofera pentru 2,48 euro (tva inclus) convorbiri nelimitate in reteaua Romtelecom, in UPC fix si in RDS fix, plus convorbiri nelimitate in Digi Mobil :D

#27
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Internetul oferă convorbiri gratis cu cine oricine dispune de un pc sau un telefon cu wi-fi și un creier. Gratis în limita costului energiei electrice consumate de pc desigur.

#28
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

View Postcatalinman, on 19th May 2011, 10:26, said:

Digi Tel (adica telefonia fixa de la RDS) ofera pentru 2,48 euro (tva inclus) convorbiri nelimitate in reteaua Romtelecom, in UPC fix si in RDS fix, plus convorbiri nelimitate in Digi Mobil :D
Stiu insa e aproape egal cu zero, asa si Romtelecom ofera minute nelimitate in Cosmote, dar pe mine ma inntereseaza sa fie minute nelimitate in orice retea mobila.

Edited by LunaCrystal, 19 May 2011 - 10:21.


#29
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007

View PostCosconor, on 17th May 2011, 22:13, said:

Fixul de la Romtelecom ramâne sfânt ! :)

Asa zicea si bunica mea. Ca daca vine cutremuru'... Dar degeaba ai romtelecom cand in jur toti renunta. Te suni pe tine sa te intrebi daca esti bine?


View Postvoposphere, on 17th May 2011, 22:19, said:

hai sa gandim putin in perspectiva...
ai un fix pentru ca firma care iti da internet il baga pe gat... cat crezi ca o sa mai tina?
eu am abonament la internet cu fix cu tot... si nici macar nu am telefon fix in casa... nu e facut pe numele meu ca eu nu faceam asa ceva... totusi , o sa caut ca pe viitor sa iau decat internetul si sa nu mai platesc FIX care nu exista.

Romtelecom e un caz special, cu bagatul pe gat a telefonului. Si chiar si ei, la retentie, de obicei trec la abonament 'voce zero'.
Cat timp providerul mi-a dat telefonul fix moka si fara abonament, l-am luat, asa ca am si fix. Din cand in cand, il mai si folosesc.

#30
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postslai, on 19th May 2011, 11:23, said:

Asa zicea si bunica mea. Ca daca vine cutremuru'... Dar degeaba ai romtelecom cand in jur toti renunta. Te suni pe tine sa te intrebi daca esti bine?
Depinde. Stii cum sunt batranii, s-au obisnuit cu telefonul fix, daca le-ai cumpara un mobil nu s-ar descurca. Avem fix de peste 30 de ani -ma iau pe mine exemplu ca de altii nu stiu. De cate ori ni s-a schimbat in timpul asta numarul, prefixul, metoda de tarifare si abonamentul, niciodata nu ne-am gandit sa renuntam la el. Nici cand a aparut moda miilor de minute in retea pe mobil. De ce? Pentru ca nu incarc in fiecare luna cartela , nu am nevoie, De ce s-o mai incarc cand si-asa am abonamentul Voce 1000+ cu 35% reducere +Clicknet 12Mbps? Daca oricum am minute incluse si nationale si pe mobil, iar seara moka in retea si in weekend toata ziua? Tot mai primim telefoane de la matusi, unchi, sa vorbeasca cu batranii, la fel de sarbatori suna toate cunostintele samd.
La fel, daca ai nevoie sa dai telefon la anunturile de angajare de prin ziare, sa intrebi ce si cum, sa ceri detalii etc., de ce sa-mi reincarc cartela doar pentru asta si sa nu apuc sa consum minutele nationale? Daca tot imi da minute mai multe pe fix si platesc deja pentru asta, de ce sa mai platesc de doua ori? Sa nu ne batem chiar asa joc de bani, ca nu cresc in copaci...

#31
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postduculeana, on 23rd May 2011, 20:39, said:

Depinde. Stii cum sunt batranii, s-au obisnuit cu telefonul fix, daca le-ai cumpara un mobil nu s-ar descurca. Avem fix de peste 30 de ani -ma iau pe mine exemplu ca de altii nu stiu. De cate ori ni s-a schimbat in timpul asta numarul, prefixul, metoda de tarifare si abonamentul, niciodata nu ne-am gandit sa renuntam la el. Nici cand a aparut moda miilor de minute in retea pe mobil. De ce? Pentru ca nu incarc in fiecare luna cartela , nu am nevoie, De ce s-o mai incarc cand si-asa am abonamentul Voce 1000+ cu 35% reducere +Clicknet 12Mbps? Daca oricum am minute incluse si nationale si pe mobil, iar seara moka in retea si in weekend toata ziua? Tot mai primim telefoane de la matusi, unchi, sa vorbeasca cu batranii, la fel de sarbatori suna toate cunostintele samd.
La fel, daca ai nevoie sa dai telefon la anunturile de angajare de prin ziare, sa intrebi ce si cum, sa ceri detalii etc., de ce sa-mi reincarc cartela doar pentru asta si sa nu apuc sa consum minutele nationale? Daca tot imi da minute mai multe pe fix si platesc deja pentru asta, de ce sa mai platesc de doua ori? Sa nu ne batem chiar asa joc de bani, ca nu cresc in copaci...
jos palaria pentru sinceritate si multumesc pentru fidelitate! :peacefingers:

#32
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postduculeana, on 23rd May 2011, 20:39, said:

Pentru ca nu incarc in fiecare luna cartela , nu am nevoie, De ce s-o mai incarc cand si-asa am abonamentul Voce 1000+ cu 35% reducere +Clicknet 12Mbps? Daca oricum am minute incluse si nationale si pe mobil, iar seara moka in retea si in weekend toata ziua? ... de ce sa-mi reincarc cartela doar pentru asta si sa nu apuc sa consum minutele nationale? Daca tot imi da minute mai multe pe fix si platesc deja pentru asta, de ce sa mai platesc de doua ori? Sa nu ne batem chiar asa joc de bani, ca nu cresc in copaci...
Ceva contradictii si nelamuriri observ in postul tau.

1.Cartela este pentru mobil, nu pentru fix.
Degeaba ai nelimitat si mii de minute pe fix cand tu ai nevoie de ele cand nu esti acasa.
Doar nu stai permanent langa fix sa suni de pe el cand ai nevoie. Deci nu inteleg de ce faci referire la mobil cand aduci in discutie fixul.

2. Corect, sa nu ne batem joc de bani. Insa cum sa nu faci asta cand ai mii de minute pe care le platesti degeaba?
Cum sa nu faci asta cand consumi minute nationale pentru convorbirile in retea si poti ajunge sa faci cost suplimentar?
Cum sa nu faci asta cand esti constient ca minutele incluse platite nu sunt toate folosite si cand stii ca poti poti plati NUMAI ceea ce vorbesti?

Edited by danutz1, 24 May 2011 - 09:42.


#33
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Ai si tu dreptatea ta, si inteleg ce zici, tocmai de aia am si precizat la punctul 1 ca poate nu in fiecare luna am nevoie sa sun de pe mobil, deci sa reincarc. Poate luna asta am pe cine suna, luna viitoare nu.
La 2 imi dai dreptate, tocmai de aia am si spus: de ce sa platesc degeaba si pentru minutele de pe cartela, cand nu am nevoie, avand deja fixul? Oricum sun doar cand am nevoie si de pe unul si de pe altul, nu? Cine vrea sa vorbeasca cu mine, sa mai sune si el, nu doar eu!
Oricum, si daca as vrea sa renunt la fix nu pot, deoarece mai am 1 an si ceva de contract (am facut anul trecut in septembrie abonamentul la net de care ziceam mai sus, pe 2 ani), si apoi, daca renunt, la cati cunoscuti si rude am, sa stau sa le comunic la toate numarul de mobil...Plus ca ma gandesc si la ei, poate nu isi permit sa ma sune toti pe mobil, nu?
Ar fi bine sa incepem sa ne gandim si la dramuirea banilor, si sa terminam cu conceptii de-astea, ca ai n-ai bani, iti trebuie mobil, sa nu zica lumea ca...
Sa zicem mersi ca la noi inca sunt tarifele ieftine fata de Italia, Germania, etc. dar va veni o vreme cand ne vom alinia cu ele si la acest capitol, cum s-a intamplat cu benzina. Atunci sa-i vad pe multi pe unde vor mai scoate camasa!
Si alt argument ca fixul nu va disparea de tot: ganditi-va ca daca nu a disparut in 15 ani de existenta a telefoniei mobile, nu va disparea nici de acum incolo! Din cate stiam, RTC a pierdut pe fix cam vreo 1,5 milioane de clienti, deci ce mare branza? De ce nu au plecat toti spre mobil daca tot sunt asa de avantajoase companiile gsm?

Edited by duculeana, 24 May 2011 - 12:05.


#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,241
  • Înscris: 05.06.2002
telefonul mobil are multe avantaje pt user si intretinere a retelei mai ieftina. usor, usor erodeaza piata telefoniei fixe.

#35
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postduculeana, on 24th May 2011, 13:02, said:

La 2 imi dai dreptate, tocmai de aia am si spus: de ce sa platesc degeaba si pentru minutele de pe cartela, cand nu am nevoie, avand deja fixul? Oricum sun doar cand am nevoie si de pe unul si de pe altul, nu? Cine vrea sa vorbeasca cu mine, sa mai sune si el, nu doar eu!
Oricum, si daca as vrea sa renunt la fix nu pot, deoarece mai am 1 an si ceva de contract (am facut anul trecut in septembrie abonamentul la net de care ziceam mai sus, pe 2 ani), si apoi, daca renunt, la cati cunoscuti si rude am, sa stau sa le comunic la toate numarul de mobil...Plus ca ma gandesc si la ei, poate nu isi permit sa ma sune toti pe mobil, nu?
Esti foarte atasat de fix din cate vad.
Hai sa-ti dau o idee care sa te puna pe ganduri :naughty:
Actualul numar de fix il poti avea pe mobil cu cartela SIM, evident prin portare si cu o alta oferta care nu are minute incluse ci esti taxat in functie de durata apelurilor efectuate.

Edited by danutz1, 24 May 2011 - 15:40.


#36
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007
Cea mai cretina inventie: telefonul mobil. Ti se da mobil de serviciu, vrei sa te ca_i, pardon de expresie, fix atunci te suna seful/partenerul/furnizorul/cucu-mucu cu o mega-urgenta. (Vrei sa) Mergi linistit cu masina ta, nu poti pentru ca toate pitipoancele, toti cocalarii, toti agentii de vanzari, papucarii, taximetristii, interlopii, mu_stii fac zig-zag deoarece au telefonul lipit de ureche (deh, un rahat de fir cu casca si microfon e scump la 50 de lei). Pleci la o plimbare cu sotia, vrei sa-ti faci de cap in iarba, suna soacra/bona ca a facut febra copilul. Si exemplele pot continua.
Partea faina e ca taman cand ai nevoie mai mare de mobil te lasa bateria, ori n-ai semnal sau ti se opreste de nebun.
Rahat, fixul sa traiasca!

PS: In caz ca nu s-a observat, urasc telefoanele in general si mobilele in special.

@danutz1: Eu stiam ca nu se poate porta un fix pe mobil sau invers. S-a schimbat ceva?

Edited by jay333, 24 May 2011 - 16:00.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate