Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

TV Samsung: seria D

- - - - -
  • Please log in to reply
3350 replies to this topic

#19
k0k0m0k0

k0k0m0k0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 28.03.2007
Din cate am citit pe net calitatea este in directia urmatoarea:
cele mai bune samsung.
cele mai slabe CMO
AUO sunt pe la mijloc.
S-au facut teste si sunt diferente mari legate de contrast, luminozitate etc..

MKV merg perfect. Ai si optiune de selectie a zonei pt subs ca sa mearga cu diacritice. NU am dat peste film care sa nu mearga.
Daca vrei insa pe retea ai grija ca si routerul cat si adaptorul WI-FI sa fie pe standard N ca altfel filmele HD o sa se vada sacadat.

#20
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Personal inca nu sunt adeptul retelelor wifi deoarece in teorie totul este frumos ( vorbind de standardul N - 300Mhz ) , insa practic conteaza/intervin multi factorii in calitatea transmisiei si care nu tin neaparat de calitatea device-urilor pereche ( router - stick usb wifi )
Transferul cel mai sfant ramane inca "banalul" cablu utp , mai ales ca oricum il ai conectat la un router pt. net
In plus pt. o transmisie prin wifi "acceptabila" sau mai sus trebuie sa investesti destul de mult financiar in device-uri ( routere de la cel putin 400-450 roni ) , fiindca cu un router de 150-200 roni nu faci mare lucru chiar daca stie de standardul N

Edited by lupull, 13 June 2011 - 12:52.


#21
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Inteleg. "Sarma e sarma, unda e unda". Dar ASA CEVA mi-ar folosi pentru conexiune net care sa-mi permita navigare si clipuri youtube, nu neaparat full HD?

#22
emanuelb

emanuelb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 03.12.2008
Salut, ma intereseaza si pe mine o plasma Samsung din seria asta - Samsung PS43D450. Are cineva asa ceva ? aveti idee daca merita, sau e mai bun o plasma panasonic ? am citi ceva in legatura cu Samsung-u lasta pe net si am ramas destul de impresionat. Multumesc

#23
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Vezi ca aici se discuta despre seria D5/6xxx LED lcd si nu Plasme , oricum modelul in cauza nu face parte din aceasta familie , mai cauta pe forum fiindca exista thread separat pt. Plasme

#24
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Din titlu thread-ului nu reiese deloc ca e vorba doar de LCD-LED si nici ca e vorba doar de seria 5 si 6.

#25
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Atunci poate imi dai si mie niste exemple de plasme cu seria D5/6xxx care au SMART TV , ca sa numai vorbesc de lcd-uri
Citeste doar atat ce a gasit google cand i-am dat sa caute - seria D Samsung - http://www.google.ro...seria d samsung
cate dintre site-urile gasite scriu altceva in afara de noua serie de LED TV de la Samsung ( seria D )

#26
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
1.In titlu NU scrie nimic de LCD-LED !
2. Seria 5 nu are SMART TV, doar de la seria 6 in sus !
3.
http://www.samsung.c...i...&returnurl=
http://www.samsung.c...type=prd_detail
Sa fie si un seria 8 nu doar 6, sunt si seria 5 dar nu dau exemplu pt. ca alea nu au SMART TV.

@emanuelb modelul ales de tine nu e fullHD. In principiu plasmele Panasonic sunt mai bune decat cele de la Samsung si cele de la Samsung mai bune decat cele de la LG.

#27
k0k0m0k0

k0k0m0k0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 28.03.2007
As aprecia sa ramanem la discutii tehnice despre seria D si sa nu avem discutii aiurea.
Merci

#28
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
pentru modelul LED UE40D5500 am gasit un consum foarte interesant:

Power Consumption (Stand-by)                                                                                      Sub 0,3 W  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               Power Consumption (Energy Saving Mode)                                                                                      34 W

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Power Consumption (Max.)                                                                                      100 W  

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 Yearly Power Consumption (EU standard)                                                                                      77 kWh

Edited by Socrate1970, 18 June 2011 - 21:36.


#29
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Nimic deosebit, la 34W sigur nu ajungi dar nici la 100W, e un LCD-LED, de doar 40", model 2011, cifrele alea mi-se par normale.

#30
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Sunt putin dezamagit de calitatea imaginii la 40D5500 al meu. Dar am pe ce sa dau vina: pe receiverul de la Dolce, cu conexiunea Scart. Revin cu comentariu dupa ce primesc receiverul HD.
De pe USB se vede minunat filmul HD, dar imi par cam mici fonturile la subtitrare. Se pot modifica altfel decat rescriind fisierul pe stick?
Despre setarile imaginii imi poate da cineva ponturi? Caci simt ca tv-ul poate da mai mult decat arata acum.


#31
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Sa-l stapanesti sanatos!
O sa fii si incantat de el, te asigur!
Conexiunea scart e cea mai proasta posibil. Cu HDMI alta e viata! Cand primesti STB-ul HD o sa fii uimit.
Deschizi subtitrarea cu editor de text si maresti, eventual bold-uiesti. Copiezi inapoi pe stick. Cauta filme cu rezolutie cat mai mare. Eu am mkv-uri de la 8 -9 Gb in sus! Imagine super. Iar la diagonala ta de 40 inch se vede bine subtitrarea.
Ca setari, reglezi in functie de ochiul tau. Eu am contrast dinamic aproape de maxim, contrastul la 95, luminozitatea la 55, culoarea la 50-55-60 maxim, claritate pe la 40, low noise la maxim etc. Incearca sa umbli si la 100 Hz, mai ales la scenele in miscare: meciuri, filme de actiune etc. Joaca-te cu ele si alegi ce iti place! TV-ul nu se supara daca il supui la cateva teste! :)
Enjoy! :peacefingers:

#32
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007
Multumesc, Socrate.
Am refacut subtitrarea si acum se vede foarte bine. Cu setarile...inca experimentez. Am vizionat de pe stick un demo facut de Samsung cu imagini subacvatice, mkv pe 1080p, este impresionant.


#33
Socrate1970

Socrate1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 751
  • Înscris: 17.06.2008
Ma bucur ca iti place!  :clapping:
Pentru stick, cauta filme 1080p, nu doar 720p. Sigur gasesti. Si te vei bucura de experienta cinema la tine acasa! Daca ai avea si un sistem audio 5.1 cu intrare sunet pe optic, ar fi extraordinar!

#34
cipriangeorge12

cipriangeorge12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.12.2010
Ieri mi-am luat si eu un UE40D5000 , din ce am observat ( mai detin un 40C530 si un 32C530 - paneluri samsung la amandoua ) din o desfacere rapida a tvului si un film pe un stick USB este ca in sfarsit au bagat caractere romanesti la subtitrari ! in rest de abia vineri - sambata o sa am ocazia sa il testez .

Ceea ce e un pic dezamagitor este codul tv-ului : 40 6 P F0E sau cam asa ceva .. P ... ar fi un ecran destul de slab produs de niste chinezi .. nu am gasit inca exact pe net dar in vechile serii asa erau .. iar ,6, inseamna 50/60 de HZ .. ceea ce inseamna ca 100 HZ clear motion e doar un soft bun .. si panelul a ramas de 50/60 de HZ .. simpatic nu ?

Oricum este incredibil de subtire .. iar la pretul la care l-am luat este bun chiar si cu ciudateniile de mai sus .

#35
mircea_m1

mircea_m1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.05.2011
seria 5 ...fie ea si 2011(D) nu are 100 Hz ...ce zic ei Clearmotion 100 este marketing (frameuri interpolate).

#36
barbarossa20042005

barbarossa20042005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 28.01.2007

 Socrate1970, on 28th June 2011, 16:41, said:

Sa-l stapanesti sanatos!
O sa fii si incantat de el, te asigur!
Conexiunea scart e cea mai proasta posibil. Cu HDMI alta e viata! Cand primesti STB-ul HD o sa fii uimit.
Ai avut dreptate ! Am activat STB-ul HD si am fost uimit: TVR HD este extraordinar, am prins un documentar cu peisaje superbe. Acum sunt pe deplin multumit de calitatea imaginii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate