Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Proces castigat impotriva dezvoltatorului imobiliar

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
nu cred ca vorbesti din experienta ci numai teoretizezi.
si cum practica ne omoara .......
mai usor cu teoria "goala".
am semnat o promisiune de vanzare la stadiu de fundatie pt securizare pret si locatie. dezvoltatorul solicita prelungirea cu 6 luni a termenului de predare si vreau sa reziliez contractul . sunt deja "fript" cu promisiunile anterioare si nu vreau sa mai repet "greseala" insa ce sa vezi : apart finalizat de 4 camere nu gasesc niciunde de 3-4 luni de cand caut. sau gasesc cu 30-40% mai scump in zone rezonabile si IN Bucuresti (nu Bragadiru, Berceni, Chiajna........).

deci care este "sfatul" tau avizat ?

#38
trandafirdoru

trandafirdoru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 11.03.2010

 searchman, on 11 februarie 2019 - 15:52, said:

mai usor cu teoria "goala".
In primul rand nu trebuie sa iti cer voie sa postez, deci e zero barat pentru mine temperarea pe care incerci sa mi-o impui.
Daca ce zic, e teorie goala, de ce imi mai ceri sfatul? Sau esti doar ironic?
Spor la cautat chilipiruri si semnat promisiuni!

#39
Alezandraaa

Alezandraaa

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2019
Buna ziua, tuturor! Sunt noua aici! Nu stiu daca scriu unde trebuie, însă as vrea sa stiu parerea voastră! Doresc sa achiziționez un apartament pe strada Marului zona Salajan! Ce stiti de zona?  Multumesc! O zi buna tuturor!

#40
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
dupa cateva luni de dezbateri am semnat de comun accord rezilierea promisiuni de vanzare si am recuperat suma datorata de dezvoltator fara a ajunge in fata instantei.

#41
myanad

myanad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 19.05.2008
Salutare. Doresc achizitionarea unei garsoniere si am cerut dezvoltatorului o schita a ceea ce vor construi.. adica din ce sunt peretii, dimensiuni atat interior car si exterior, schita cu instalatia electrica, apa, gaze si am fost refuzat. Au spus ca putem discuta si explica dar nu mi o pot da. Este normala aceasta abordare?

#42
omuhigh1

omuhigh1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 24.11.2019
Normal nu, legal da. Exista un proiect de lege, în dezbatere, la camera deputaților. Comportamentul normal și transparenta dezvoltatorilor imobiliari va fi lege. Acum depinde de aleșii poporului... Dacă votează proiectul sau nu.

#43
theknic

theknic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.04.2004

 myanad, on 21 octombrie 2019 - 18:02, said:

Salutare. Doresc achizitionarea unei garsoniere si am cerut dezvoltatorului o schita a ceea ce vor construi.. adica din ce sunt peretii, dimensiuni atat interior car si exterior, schita cu instalatia electrica, apa, gaze si am fost refuzat. Au spus ca putem discuta si explica dar nu mi o pot da. Este normala aceasta abordare?
De cativa ani exista un val de migrare din provincie catre capitala. Doritorii cauta aparatamente ieftine, nu sunt atenti la parametri legali, materiale, conditii, zona, suprafete, utilitati etc. Dezvoltatorii au primit valul cu bratele deschise si atata timp cat are balta peste, ii vor alege pe cei care semneaza ca primarul. Astfel, daca pui intrebari despre constructie, clauze contractuale, furnizorii de utilitati, autorizatii de construire, vei fi refuzat. Vei ramane perplex (ca si mine), cu banii in mana (vorbim de cateva zeci de mii de euro) si nu vei intelege de ce esti tratat de parca ai vrea sa cumperi pantofi si vanzatorul s-a trezit cu fata la cearceaf. Din punct de vedere moral, da, poti spune ca e vina dezvoltatorului si nu e normala abordarea, da' n-ai cu cine sa discuti. Dupa ce treci de acest prag, vei observa ca vina apartine clientilor ce accepta tot li se promite, verbal sau scris. Daca pui intrebari, cel mai frecvent este intalnit urmatorul argument: "sa stiti ca am xx contracte semnate si pana acum nu m-a intrebat nimeni nimic... si oricum e coada, daca vreti asa bine, daca nu, mergeti si luati din alta parte". Vorbim de proiecte pe hartie sau cel mult in constructie, cu finalizare peste cel putin 6 luni, adica nu exista un bun care poate fi vandut, se cumpara o promisiune, atat... iar amanarile curg si penalitatile nu sunt acceptate. Sper sa nu se supere cineva pe mine, da' poate dupa pandemia asta, vor fi mai putini cei care isi vor permite sa achizitioneze cu "cash" sau credit un apartament si m-as bucura. In teorie clientii vor fi mai chibzuiti cu alegerile, iar dezvoltatorii vor invata sa ii respecte.... stiu, utopic Posted Image)

Edited by theknic, 24 April 2020 - 23:18.


#44
Ramon828

Ramon828

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.04.2020
Salutare,

      Am si eu o nelamurire si va cer o parere in legatura cu aceasta..
  Am platit avansul pentru un apartament nou in faza de constructie iar dezvoltatorul a spus ca mi-l va preda la alb. In precontract scrie " Apartamentul va fi predat la alb de catre promitentul vanzator, compartimentat, tencuiala, glet, sapa mecanizata, instalatie electrica, instalatie sanitara, tablou electric cu sigurante, usa metalica la intrare, inchis cu tamplarie termopan, usi la balcon si balustrada metalica la balcon (fara centrala termica si calorifere), racordat cu utilitati, apa curenta, energie electrica, canalizare, gaze naturale."
  Apartamentul este aproape gata, mai dureaza cca. o luna cu tot cu tencuit casa scarii si betonarea parcarii. Ieri insa m-a sunat dezvoltatorul sa imi spuna ca a tras teava de gaz pe scara si ca trebuie sa achit 1700 de lei pentru a ma lega la aceasta (bani ce reprezinta proiect de racordare si teava propriu zisa adusa in apartament - stiu asta din trecut) .
Intrebarea mea este: Cine trebuie sa achite acesti 1700 de lei eu sau dezvoltatorul?  Din conditia scrisa in precontract eu deduc ca este obligatia lui dar nu sunt sigur.

#45
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Evident ca e treaba lui acea plata, incearca marea cu sarea...Nu ceda, arata-i ce scrie negru pe alb!APARTAMENTUL e racordat, nu imobilul.Deci, trebuie sa ai gaze la centrala si la bucatarie!

#46
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 raducut123, on 26 aprilie 2020 - 14:11, said:

Evident ca e treaba lui acea plata, incearca marea cu sarea...Nu ceda, arata-i ce scrie negru pe alb!APARTAMENTUL e racordat, nu imobilul.Deci, trebuie sa ai gaze la centrala si la bucatarie!
Si eu asa inteleg. Daca scria de bloc, atunci da, proprietarul avea de platit pt racordarea apartamentului.

#47
Spal01

Spal01

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 16.01.2020
Normal ca dezvoltatorul. Conform ultimelor legi nu poti lua in primire apartamentul daca acesta nu este racordat la utilitati. Incearca sa va prosteasca si daca a reusit sa pacaleasca cativa vecini de ai tai atunci o sa va cam certati cu el. Vorbiti toti ca sa fiti siguri ca nu ii da nimeni acei bani.

#48
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Asta chiar e de rasu-plans. Zi-ne numele lui ca sa il facem putin celebru pe aici.
Si cu mine a incercat-o, dar nici chiar asa. Mie imi venise factura de la Engie cu numele lui, dar numarul apartamentului meu pentru bransarea la gaze, suma aceea de inceput. Era 200 de lei de apartament, indiferent ca vb de garsonera, 2 sau 3 camere. Am vb cu vecinii si nu i-am platit nimic. Ne-am facut contractul cu Engie individual si nu a fost nicio problema ca nu platisem acea suma.
Pe de alta parte, am platit PIF-ul centralei si racordarea la plita cu gaz (ei iti asigura doar racordarea la centrala).

#49
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

 searchman, on 20 mai 2019 - 12:16, said:

dupa cateva luni de dezbateri am semnat de comun accord rezilierea promisiuni de vanzare si am recuperat suma datorata de dezvoltator fara a ajunge in fata instantei.

In acest moment, rezilierea si recuperarea sumei investite este problematica rau! Pentru ca ai avut blocati niste bani la o inflatie destul de mare, + aprecierile de pret in constructii.

Sunt foarte multi dezvoltatori care acum cauta motive sa rezilieze pentru a vinde mai scump!. De aceea un articol de Daune Interese trebuie initrodus obligatoriu in promisiunea bilaterala.

Detaliat aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/F2OfSkz6eu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ar trebui ca daunele interese sa acopere macar cota de inflatie la numarul de ani pana la procesul verbal de receptie si semnarea actelor finale. ;) Daca adaugam si cresterile de preturi la materiale putem spune ca un minim de 50% adaugat la suma investita ca daune interese ar fi ceva normal in orice Promisiune Bilaterala de Vanzare Cumparare.

#50
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021
In cazul in care, din orice motiv, promitentul vanzator doreste renuntarea la antecontract, este obligat sa plateasca promitentului cumparator dublul sumei platite, chiar daca promitentul cumparator plateste 100% la antecontract.

#51
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

 CARNATUL, on 18 aprilie 2022 - 08:34, said:

In cazul in care, din orice motiv, promitentul vanzator doreste renuntarea la antecontract, este obligat sa plateasca promitentului cumparator dublul sumei platite, chiar daca promitentul cumparator plateste 100% la antecontract.

Doar daca este stipualat acest lucru in Promisiunea Bilaterala de Vanzare - Cumparare. Nu este o lege care sa prevada acest lucru by default. Cu alte cuvinte "cum v-ati inteles". ;)

#52
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,418
  • Înscris: 24.02.2017

 geopalade, on 16 septembrie 2015 - 12:06, said:

In mod normal, cine da in judecata o societate comerciala trebuie sa urmareasca in monitorul oficial si sa faca opozitie la cererea de dizolvare/lichidare/radiere;
In acest caz judecatorul respinge clar cererea de dizolvare a societatii comeciale.


Complicat. Statul ar trebui sa fie atent la lucrurile astea.

#53
alexleca

alexleca

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 21.05.2020

View PostBogotta, on 19 aprilie 2022 - 10:13, said:

Complicat. Statul ar trebui sa fie atent la lucrurile astea.

Din pacate cumparatorul de imobiliare este cel mai putin protejat in Romania. Toate interesele se duc catre dezvoltatori pentru ca acestia sunt cei care "cotizeaza". Asa ca succesul lor prin orice mijloace bucura si buzunarele celor care iau decizii in zona administrativa.

PNL cu USR au depus un proiect de garantare a avansurilor date in promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare, prin cont escrow. Explicat de mine mai jos:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9Bs_gZt5dS0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din pacate, a fost deja respins de 2 ori.

#54
tepan

tepan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 31.01.2011
De cine a fost respins?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate