Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cioban oi/capre/vaci

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#37
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
seara buna
mai oameni buni voi credeti ca vine careva sa faca zidarie sau fierar-betonist pe 50 lei pe zi? sau munca bruta?
daca 50 lei/zi e prea mult fa-ti-o nene singur si economisesti o gramada de bani.
chiar mai credeti ca taranii sunt prostii aia care nu stiu sa scrie si muncesc si pe degeaba?
s-ar putea sa cautati mult si bine asa ceva.
Mirel, un taran care sta degeaba decat sa munceasca degeaba

#38
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postmirel81gl, on 03 decembrie 2012 - 20:36, said:

Mirel, un taran care sta degeaba decat sa munceasca degeaba

Stai taticu` degeaba....ca stai pentru tine....nu stai pentru mine!
Un telefon mobil cu radio ai? Posted Image In felul asta nu pierzi timpul degeaba....macar....

Danut-un conservator irecuperabil: omul trebuie sa stie cand sa munceasca, cand sa se distreze, cand sa stea.....

#39
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
timpul nu-l pierd cu radio. imi ingrijesc animalele mele. problema e ca am muncit si pe mult si pe putin. si eram sarac lipit pamantului.
de cand trag doar la profit maxim si numai pt mine iau o portie mare de injuraturi dar animalele in gospodarie se inmultesc.
nu spun sa stai absolut degeaba dar decat sa muncesc pe un pret mic mai bine de pomana sau deloc. crede-ti-ma ca stiu bine ce vorbesc

sa va povestesc ceva :in primavara vorbesc cu un crescator de animale care nu gasea cioban si merg dupa paste si ma angajez cu sotia la el.
mancarea trebuia sa ne-o dea el. mi-a oprit omul banii pe fasole, vinete si altele.
7 luni am lucrat fara niciun liber. doar 6 ore pe luna mergeam in oras la cumparaturi.
cand am negociat conditiile de munca i-am spus ca vreau sa-mi cumpar si eu animale, dar cand i-am zis, dupa o luna de munca sa-mi iau 2 purcei a zis "daca esti dispus sa lucrezi fara salariu poti sa-ti iei si 200, da' asa..."
am renuntat si la colaborare si la munca. decat sa castigam amandoi mai bine pierdem amandoi, daca omul a vrut sa traiasca numai el.
nu zic sa dai cuiva un sac de bani sa-ti duca un sac la moara dar nici sa subapreciezi munca cuiva, ceea ce fac majoritatea orasenilor.
s-auzim numai de bine si s-avem pofta de munca

#40
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postmirel81gl, on 04 decembrie 2012 - 17:27, said:

...merg dupa paste si ma angajez cu sotia la el.

Pe cati bani ?

#41
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
1000 lei lunar. dupa 3 luni , am convenit sa-mi dea 1250 lei si sa nu-mi mai dea mancare. de fumat nu fumez , asa ca nu au fost preobleme de la tigari

Edited by mirel81gl, 04 December 2012 - 19:25.


#42
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Intrebam pentru ca - cel putin in fermele de vaci - programul de lucru este de dimineata de pe la 6: se intra la muls si furajat, apoi facut curatenie si spalat instalatia de muls (si dureaza cam pana pe la 10), dupa care pauza pana la ora 16 cand se intra din nou la: muls, furajare, curatenie si spalat instalatiile de muls. Norma de vaci per ingrijitor e cam de 25 de capete, iar cei care lucreaza in zona de maternitate (vaci intarcate, vaci fatate si vitei) au mai putine animale, dar se compenseaza cu munca la vitei. Vaca odata iesita din maternitate se intoarce tot la ingrijitorul ei, asa ca daca "ghioarla" ai trimis la maternitate, tot "ghioarla" ti se-ntoarce...

Plata nu se face cu salariu fix pe luna, ci cu o norma per litrul de lapte, iar pentru lucratorii din maternitate, pe langa laptele muls (care este destul de putin) se aduna o norma de salarizare per kg spor la vitei. Tin sa spun ca in fermele unde am lucrat, unii ingrijitori constiinciosi castigau destul de bine, adica mai bine decat un inginer sau medic stagiar. Am cunoscut astfel de familii care lucrau in ferma, chiar si in numar de 4-5-6 (parinti, copii, gineri, nurori), aveau vacile foarte bine intretinute, sanatoase si curate, printre cele mai mari productii de lapte pe ferma, plecau in fiecare zi cu sacosa cu concentrate acasa (cu stirea sefului de ferma...) din care isi cresteau cate 1-2 porci, iar duminica isi tineau randul unul altuia (adica tragea unul mai mult si "acoperea" si vacile sotiei, sau ale ginerelui, sau ale nurorii), astfel incat pontajul fiecaruia nu avea de suferit.

Si pot sa spun ca erau si cel mai bun sprijin pentru medicul veterinar sau pt. seful de ferma, pentru ca-si cunosteau cel mai bine animalele pe care le ingrijeau, si la cel mai mic semn de imbolnavire erau de urgenta la usa biroului. Te ajutau la tratament, bagau la cap tot ce le spuneai si iti relatau cu lux de amanunte toata anamneza (cum a mancat vaca, de cate ori a rumegat, daca s-a balegat, cum, daca geme, ce o doare, cum e laptele etc.). Dar sa te fi ferit Al de Sus sa fi intarziat cand te chemau ca "nu-i o vaca in regula", ca te stia toata ferma de gura lor ! Deh, starea de sanatate a vacilor ii ustura direct la buzunar...

Edited by horia66, 07 December 2012 - 12:49.


#43
mirel81gl

mirel81gl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 07.03.2012
stimate domn doctor, asa sa tot lucrezi. cu plata la norma nu gasesti des pt ca patronul moare de inima rea sa dea unui taran un salariu decent.
la stana incepeam lucrul la 05:00si terminam la 23:00 cu 2 pauze a cate 2 ore. si eu faceam tratamente  cu exceptia intravenoaselor.
oricat munceam nu aveam nimic de castigat in plus asa ca dupa 3 luni am muncit "romaneste".
si n-am avut nimic de pierdut. patronului pana nu-i faci paguba nu se simte bine. mai avem mult de lucru la mentalitate
sanatate si bunastare

#44
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018

View Postgigidinchitila, on 20 mai 2011 - 13:48, said:

Deci...sa o luam pe puncte...!

1) Faptul ca vrei sa faci o fapta buna, este de admirat! Daca toti am incerca asta 5 minute pe zi, am trai intr-o lume mai buna.
Insa munca cu animalele, contrar obiceiurilor incetatenite, cere atat pricepere cat mai ales dedicatie.
Incercarea de a lua un om care traieste pe strada si sta adesea cu o bere in mana desi nu l-ai vazut niciodata beat...si sa il propui pentru ferma cuiva e o greseala foarte mare.
Animalele nu au sarbatori legale, concedii sau program de 8 ore pe zi. Ele trebuiesc ingrijite NON STOP. Esti tu sigur ca omul ala, in noaptea de revelion, va sta langa vacile sau oile cuiva pentru ca trebuiesc ingrijite?! Iti spun eu NU...il doare la basca pentru ca nu are nimik de pierdut. Daca ii moare omului un animal de 2000-3000 de euro ...ce-i pasa lui? se intoarce la el in canal si bea o bere pe care nu o munceste.

Stiu...sunt vehement si rau intentionat insa nu imi plac de nici o culoare oamenii care se complac si ma enerveaza si mai rau cei care incearca sa-i ajute. Fiecare leu pe care il da cineva unui boschetar, unui spalator de geamuri sau cantator la nai in intersectie, e o scuipatura in ochi la oamenii care muncesc. Un muncitor cinstit, platit cu salariu minim pe economie, castiga 4 lei pe ora. Banii astia ii face un trubadur de intersectie in 5 minute. Ti se pare corect!?

Si DA...imi sustin ideea in continuare. Arata-mi in Romania ultimilor 10 ani, un singur om care a murit de foame intr-un sat din Romania.
Spune-mi tu un sat din Romania unde daca vrei sa muncesti nu gasesti.
Din cauza unora din astia ca tine societatea asta este de un bolsevism cancerigen. De ce sa nu il ajuti pe amaratul din coltul strazii ? Te-ai pus vreodata in locul lui ? Din putinul tau dat si celui de langa tine, societatea asta prospera, bai filozofule. Mare destept mai esti tu,  ma Stalin ! Ce le stii tu pe toate ? Dar tu iti urmaresti doar interesul , stand la caldurica, in fata ecranului, nu ? Mancarica, bautura, net si f.tut. Viata e frumoasa , nu ? Te lauzi ca muncesti ? Si ce ai daca muncesti ? Ai ceva in plus care sa ridice societatea din noroi ? Nu, nu ai. Cand te vei duce in mormant, tot in curu gol o sa fii . Pun pariu ca n-ai dat in viata ta 5 lei pe strada. Uite de asta nici Dumnezeu nu iti da nimic si vei ramane un vierme mic si fragil. O alta "victima" a unui accident, incendiu etc. Dumnezeu ne da minte, dar unora nu le-o pune in functiune.

#45
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Starfire32 pastreaza.ti credinta, ideile si aia 5 lei amarati pt tine. Vei avea nevoie in viata fix atunci cand nu te astepti.

#46
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018

View PostBlack66, on 12 decembrie 2020 - 18:31, said:

Starfire32 pastreaza.ti credinta, ideile si aia 5 lei amarati pt tine. Vei avea nevoie in viata fix atunci cand nu te astepti.
S-a gasit ipocritul eretic sa vorbeasca.

#47
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Degeaba ti.a dat d.zeu creier daca.l folosesti doar ca sa.ti afirmi presupusa credinta jignind alte persoane. Esti fix acelasi  amalgam de ,,crede si nu cerceta,,precum o buna parte din bor, aia care stau bine mersi (ca sa te citez) la ,,mancarica, bautura, net si f.tut,, in timp ce ,,prostimea,, le plateste luxul facand o viata ,,neprihanita,, dar plina de lipsuri elementare.

O persoana care munceste ,chiar si un cioban ca tot este vorba despre aceasta meserie , in primul rand este un exemplu pentru cei din jurul sau. Apoi un sprijin pentru familie. O societatea prospera este bazata pe munca nu pe stat cu mana intinsa, nu pe ajutor social si berica la colt de strada.

In functie de ceea ce stii sa faci i.ti vei ocupa locul in societate. Daca esti doar cioban (in sens peiorativ) atunci pastreaza.ti milostenia doar pt tine. Samanta de lehamite creste cel mai repede oriunde, e plina tara de ea.

Ps. Daca tot ai acces la internet folosesti cel mai de pret bun , TIMPUL, canalizandu.ti energiile spre lucruri utile tie si implicit societatii. De hateri e plin internetul


#48
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018

View PostBlack66, on 12 decembrie 2020 - 22:20, said:

Degeaba ti.a dat d.zeu creier daca.l folosesti doar ca sa.ti afirmi presupusa credinta jignind alte persoane. Esti fix acelasi  amalgam de ,,crede si nu cerceta,,precum o buna parte din bor, aia care stau bine mersi (ca sa te citez) la ,,mancarica, bautura, net si f.tut,, in timp ce ,,prostimea,, le plateste luxul facand o viata ,,neprihanita,, dar plina de lipsuri elementare.

O persoana care munceste ,chiar si un cioban ca tot este vorba despre aceasta meserie , in primul rand este un exemplu pentru cei din jurul sau. Apoi un sprijin pentru familie. O societatea prospera este bazata pe munca nu pe stat cu mana intinsa, nu pe ajutor social si berica la colt de strada.

In functie de ceea ce stii sa faci i.ti vei ocupa locul in societate. Daca esti doar cioban (in sens peiorativ) atunci pastreaza.ti milostenia doar pt tine. Samanta de lehamite creste cel mai repede oriunde, e plina tara de ea.

Ps. Daca tot ai acces la internet folosesti cel mai de pret bun , TIMPUL, canalizandu.ti energiile spre lucruri utile tie si implicit societatii. De hateri e plin internetul
Baiete, te inseli. Nu iti mai da aere ca le stii pe toate. Ai insirat aici o slujba de toata frumusetea. Duminica nici nu mai trebuie sa merg la biserica. Nu sunt hater, spun lucrurilor pe nume. Aaaa, te deranjeaza adevarul ? Pai prin munca nu evolueaza societatea, niciodata n-a evoluat, mereu a ramas impartita in bogati si saraci. Chiar Hitler spunea in primul lui discurs din 1934 , cand a venit la putere ca toti in societatea lui sunt egali. Nu exista bogat sau sarac. Cel care are mai mult sa-i dea si celui care are mai putin. Uite asa a reusit Germania, dupa primul Razboi Mondial , sa nu cada in ruina pentru totdeauna. Dar romanul e mai evreu, asa din firea lui. Se ratoieste imediat cand aude cuvantul "gratuit". Nu-i asa, domnu ??? Pariu ca n-ai facut niciodata voluntariat ??? Ce as vrea un razboi ca in Siria, sa va vad cum crapati ca sobolanii , astia cu gandire bolsevic - iudaica.

#49
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
După opt ani, ați dezgropat un topic.
Pentru ce?

Acordați atenție vă rog și ariei în care-i subiectul, continuați discuția dacă doriți, însă nu aici.

#50
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013

View Poststarfire32, on 12 decembrie 2020 - 21:31, said:

...

Multumesc ca mi-ai dat posibilitatea sa citesc acest topic "ingropat de timp" dar atat de actual...

In alta ordine de idei...ma mir cum de nu te "executa" "baietii de la butoane"...auzi tu: Hitler ... Siria ... evreu... ca sa nu mai zic de propovaduirea "egalitatii" fara meritocratie...pai cum ma "nenea iubitor de BOR" sa fiu eu egal cu ala cu 8 clase cand eu am facut 21 ? cum sa fiu eu egal cu ala care freaca "ciocanul" in Logan cand eu ii platesc tot salariul ? ...

Bag mana in foc ca esti un bugetar subcalificat si ineficient ... dar destul de bine platit...

#51
starfire32

starfire32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.01.2018

View Posteugendragnea2412, on 27 decembrie 2020 - 00:22, said:

Multumesc ca mi-ai dat posibilitatea sa citesc acest topic "ingropat de timp" dar atat de actual...

In alta ordine de idei...ma mir cum de nu te "executa" "baietii de la butoane"...auzi tu: Hitler ... Siria ... evreu... ca sa nu mai zic de propovaduirea "egalitatii" fara meritocratie...pai cum ma "nenea iubitor de BOR" sa fiu eu egal cu ala cu 8 clase cand eu am facut 21 ? cum sa fiu eu egal cu ala care freaca "ciocanul" in Logan cand eu ii platesc tot salariul ? ...

Bag mana in foc ca esti un bugetar subcalificat si ineficient ... dar destul de bine platit...
Vai, maestre, daca ai nu stiu cate clase, esti un ... Dumnezeu mai mic, nu ? Nu esti altceva decat un alt ipocrit din marea multime de ipocriti din tara asta, care dau 100 de lei la curve sau pe alte placeri personale, in loc sa imparta cei 100 de lei , sa ajute 20 de persoane amarate. Hai, ca deja mi-e greata... O lamaie, va rog !

#52
eugendragnea2412

eugendragnea2412

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 21.12.2013
"Dă-i unui om un castron cu orez şi-l vei hrăni o zi. Învaţă-l cum să-şi cultive propriul orez şi îi vei salva viaţa."

...dar ce sa stie pupatorii ocazionali de moaste...

#53
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
si pina la urma l-a dus la stana si a muncit omul ala sau care e finalul povestii ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate