Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Apple iPad 3

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#73
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
Nu am refer strict la acest model de iPad. Cel mai bun exemplu ar fi iPad2: vanzari super-extra-mega multe, dar totusi, a fost sub multe dintre tabletele concurentei.
De-aia am intrebat: dupa numarul de exemplare vandute se masoara mai nou performantele produsului? :)

Cam asa a sunat postul domnului tdk29: dom'le, asa de tare este tableta asta incat s-a vandut deja tot stocul de precomenzi. ;)

#74
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Depinde ce intelegi prin performanta. Pana la urma, pe piata in care concureaza, fix asta conteaza: vanzarile.

#75
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postmiromulus, on 12th March 2012, 01:11, said:

Depinde ce intelegi prin performanta. Pana la urma, pe piata in care concureaza, fix asta conteaza: vanzarile.
Prin performanta nu inteleg neaparat viteza de lucru, care e asemanatoare intre toate tabletele, la ce specificatii au, ci si alte dotar; eu, de ex, niciodata nu mi-as cumpara o tableta care sa nu aiba:

- aspect-ratio-ul 16:9 sau 16:10;

- slot pt memory-card microSD

- mufa standard MicroUSB pt conectarea la calculator

- difuzoare stereo

- care sa nu-mi permita tranferul fisierelor pe ea decat cu ajutorul unui soft care trebuie instalat in prealabil

- codec-uri native pt majoritatea formatelor video si audio, printre care se numara mkv/flac.

Dar, dupa cum s-a dovedit deja, astea nu sunt importante pt toti posibilii cumparatori de tablete + masina de marketing a celor de la.Apple functioneaza inca foarte bine.

#76
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Tableta, in cazul meu, e pentru filme, imagini si net (mail, calendar, notite, samd). Deci de la ea am nevoie de autonomie cat mai mare, ca nu mereu am timp sa o incarc. Si, mai des, uit sa o fac. Daca vreau multe core-uri si joaca, o fac acasa.

Ah, si sa nu uit: mi-as dori in viitor sa dau telefoane de pe ea. :) Si un set de casti, evident.

Edited by miromulus, 12 March 2012 - 11:47.


#77
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Postmiromulus, on 12th March 2012, 11:33, said:

Ah, si sa nu uit: mi-as dori in viitor sa dau telefoane de pe ea.
Chiar si asta se poate numi performanta, Si da, sunt o gramada de tablete de pe care se poate efectua o convorbire telefonica, dar de pe iPad, nu. ;)

#78
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Nu ne intelegem dar nu-i bai :) Performanta acopera cam toate lucrurile masurabile. Dar, in final, pentru orice companie care incearca sa faca profit (si banui ca toate o fac), conteaza vanzarile si castigurile. Iar in piata se masoara prin cota pe care o ai pe segmentul tau. Cum o faci, nu conteaza.

#79
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
Au inceput sa apara reviewrile la noul iPad.
Video review facut de Joshua Topolsky de la The Verge aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y9Oy6S3_xPY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Review The Verge: http://www.theverge....533/ipad-review

"Yes, this display is outrageous. It's stunning. It's incredible. I'm not being hyperbolic or exaggerative when I say it is easily the most beautiful computer display I have ever looked at. Perhaps it has something to do with the fact that you hold this in your hands, or maybe it's the technology that Apple is utilizing, or maybe it's the responsiveness of iOS — but there's something almost bizarre about how good this screen is. After the launch event, I described the screen as "surreal," and I still think that's a pretty good fit."

Review de MG Siegler de la Techcrunch aici: http://techcrunch.co...ew-ipad-review/

Edited by Blomsfield, 15 March 2012 - 10:21.


#80
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Concurenta poate sa-si ia jucariile si sa plece..apple a zis ca e de 4x mai rapid ca tegra...dar totusi s-au inselat ..e doar de 2x .
Nu stiu cum draq fac astia de la apple cu un produs limitat din mai multe pct de vedere sa rupa tot pe piata la vanzari..dupa cum se vede nu conteaza ca o tableta are zeci de core, sute de porturi usb and shit..nu cred ca mai exista o tableta pe piata care sa fie vanduta deja doar din precomenzi, stocurile s-au epuizat si a crescut timpul de livrare..nu pot sa produca atat de multe incat sa faca fata cererii.

#81
crustaceu

crustaceu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 18.03.2008

View Post101010, on 12th March 2012, 03:25, said:

Prin performanta nu inteleg neaparat viteza de lucru, care e asemanatoare intre toate tabletele, la ce specificatii au, ci si alte dotar; eu, de ex, niciodata nu mi-as cumpara o tableta care sa nu aiba:

- aspect-ratio-ul 16:9 sau 16:10;

- slot pt memory-card microSD

- mufa standard MicroUSB pt conectarea la calculator

- difuzoare stereo

- care sa nu-mi permita tranferul fisierelor pe ea decat cu ajutorul unui soft care trebuie instalat in prealabil

- codec-uri native pt majoritatea formatelor video si audio, printre care se numara mkv/flac.

Dar, dupa cum s-a dovedit deja, astea nu sunt importante pt toti posibilii cumparatori de tablete + masina de marketing a celor de la.Apple functioneaza inca foarte bine.

1. la aspect ratio... da, ar fi OK ...
2. nu ii vad utilitatea. 16 / 32 / 64 sunt arhisuficienti pentru o utilizare normala. in plus, citirea de pe card ar incetini si incetineste orice device
3. daca asta e nevoia ta ... o inteleg dar eu de obicei ascult totul la casti, atat pe iPad cat si pe telefon
4. asta e o problema, corect
5. am gasit o aplicatie prin care vad filmele MKV MINUNAT! cu subtitrari si restul

View Posttkd29, on 15th March 2012, 11:14, said:

....
Nu stiu cum draq fac astia de la apple cu un produs limitat din mai multe pct de vedere sa rupa tot pe piata la vanzari..dupa cum se vede nu conteaza ca o tableta are zeci de core, sute de porturi usb and shit..

pentru ca 90% dintre utilizatori nu au nevoie de toate astea
ei doresc un device care sa functioneze fluid, sa fie frumos, usor ... sa fie util

pentru restul ... exista o gramada de alternative pe piata

#82
Masinuta

Masinuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.11.2006
A aparut deja un Benchmark:
http://www.ipal.ro/p...ntru-noul-ipad/
Si din cate se pare procesorul dual core e identic cu cel de pe iPad 2 plus un nou cip grafic integrat. Daca numerele astea sunt reale, este putin dezamagitor. Ma asteptam la macar un 20% pe partea de CPU.

Edited by Masinuta, 15 March 2012 - 13:42.


#83
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 15.07.2003
in ce aplicatie ti se parea ca procesorul nu face fata?

#84
Masinuta

Masinuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 03.11.2006

View Postlogatul, on 15th March 2012, 13:50, said:

in ce aplicatie ti se parea ca procesorul nu face fata?
Nu am zis ca nu face fata, dar este ceva mai mult decat normal ca de la o generatia la alta cipul sa fie mai performant... nu asta e toata ideea ? si partea de CPU pare identica cu iPad 2 ... este cel putin ciudat pentru un device mobil. Pana acum am fost obisnuiti cu salturi de performanta de cel putin 50-100% de la o generatie la alta.

#85
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011

View Posttkd29, on 15th March 2012, 11:14, said:

Concurenta poate sa-si ia jucariile si sa plece..apple a zis ca e de 4x mai rapid ca tegra...dar totusi s-au inselat ..e doar de 2x .
Nu stiu cum draq fac astia de la apple cu un produs limitat din mai multe pct de vedere sa rupa tot pe piata la vanzari..dupa cum se vede nu conteaza ca o tableta are zeci de core, sute de porturi usb and shit..nu cred ca mai exista o tableta pe piata care sa fie vanduta deja doar din precomenzi, stocurile s-au epuizat si a crescut timpul de livrare..nu pot sa produca atat de multe incat sa faca fata cererii.
Nu inteleg cu ce te incalzeste pe tine ca Apple vinde un numar de x tablete? Pe mine ma intereseaza ca produsul sa fie de calitate si sa aiba un pret corect, nu urmez trendul pietei.

Ipad 3 nu mi se pare cine stie ce, prefer mai degraba Asus Transformer Pad Infinity 700 dupa ce o sa treaca "euforia" lansari lui pe piata.

Nu sunt fan Android, Apple sau X, pentru ca deobicei fanii aleg un produs in functie de marca nu de calitatile pe care le are si tind sa fie foarte subiectivi.

#86
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Pretul corect e dat intotdeauna de piata. Daca nu s-ar vinde, ar trebui sa-l micsoreze. Si atat timp cat optiuni exista, pana la urma, e vina consumatorului ca pretul e mare. Nici mie nu mi se pare vreo revolutie dar banui ca momentan suntem intr-o perioada de upgrade-uri si nu de schimbari majore.

#87
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003

View PostPapillon_, on 15th March 2012, 17:39, said:

Nu inteleg cu ce te incalzeste pe tine ca Apple vinde un numar de x tablete? Pe mine ma intereseaza ca produsul sa fie de calitate si sa aiba un pret corect, nu urmez trendul pietei.

Ipad 3 nu mi se pare cine stie ce, prefer mai degraba Asus Transformer Pad Infinity 700 dupa ce o sa treaca "euforia" lansari lui pe piata.

Nu sunt fan Android, Apple sau X, pentru ca deobicei fanii aleg un produs in functie de marca nu de calitatile pe care le are si tind sa fie foarte subiectivi.

Cu nimic nu ma incalzeste..doar imi place sa vad cum se zbat restul sa tina pasul..si nimic mai mult..faptul ca se vinde...arata ca lumea nu vrea numai scule high-tech...ca specs..si in rest sunt varza..asta face diferenta dintre Apple si restul..softul si suportul tehnic, dau un singur exeplu ICS de la Android..majoritatea care l-au pus sunt nemultumiti si au revenit la vers anterioara de soft, sa nu mai zic ca nu este disponibil inca pt toata lumea doar pt cateva tari..cand dau 500 eur pe o scula ma astept sa fiu tratat la fel ca pe toti ceilati.
Apple cand scoate un soft il scoate pt toate terminale vandute..nu doar pt unele si restu asteapta..pana se trezeste careva . Cand o sa invete Google asta atunci cu siguranta ma vor avea de client..pana atunci astept sa mai invete.
Asta a fost si motivul pt care am renuntat la Nokia..batia de joc cu suportul tehnic..

Edited by tkd29, 15 March 2012 - 18:03.


#88
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,990
  • Înscris: 15.04.2011
Iti dau drepatate in privinta suportului tehnic, din acest motiv am renuntat la produsele coreenilor si m-am orientat spre Sony, HTC, Asus...

#89
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
totul e relativ la experienta individuala, nu mai generalizati aiurea despre ce varza-s coreenii. Eu de exemplu am avut numai belele cu produse Apple, asta nu inseamna ca-i suportul tehnic varza in general sau ca produsele sunt proaste in general.

pana la urma toate rahaturile astea sunt facute toate la Foxconn, restul e marketing, nici macar designul nu mai este un asa delta. Probabil unii se simt mai bine sa sune la "Genius Bar" decat la "support tehnic", unii se simt mai bine sa mangaie tandru un "unibody", altii un "brushed metal finish".

whatever.

#90
EPoX

EPoX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 18.01.2004
AUALEUUU!!!!!!!!!!!!! Ce e cu preturile astea la noul iPad ??
Poti face comenzi la magazinele online din Romania, doar ca au niste preturi de te doare mintea  http://www.gadget4u....-la-ce-preturi/

Voi ce parere aveti?????

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate