Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Apple iPad 3

- - - - -
  • Please log in to reply
522 replies to this topic

#55
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostEPoX, on 8th March 2012, 12:57, said:

treaba asta cu The new iPad este exact ca in asteptarea lui iPhone 5 si a iesit 4S.
Exact. ;)

Eu astept sa vad raspunsul celor de la Samsung, refuz sa cred ca nu vor scoate ceva care sa fie peste New iPad. :)

#56
tedd44

tedd44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 01.08.2009

View Postsubarufan, on 8th March 2012, 10:31, said:

Ajutor in rezolvarea unei dileme...pls
Ziua neveste-mii e pe 18.03. Inteleg ca asta nou apare in Ro pe 23.
Isi doreste mult un IPAD si nu stiu ce sa fac. Daca optez sa astept ptr noul IPAD...ce-i dau cadou? Bonul de precomanda? :D
Revenind...o sa-l foloseasca mai mult ptr filme, ceva internet, mailuri si cam atat. In nici un caz pe post de computer sau camera foto/video - d-astea avem. Merita sa astepte noul IPAD sau sa merg bine mersi pe IPAD2 si sa-l ofer fizic de ziua ei?
cred ca o sa apara mai devreme de 23 , nu in magazine ci pe site-uri gsm cum sunt vanzari-gsm , alexgsm ca baietii care le vand pe site-urile astea le aduc dinafara inainte sa apara la noi in tara .... si tot asa .... sau pe evomag.... telefonul meu ( samsung galaxy note) a aparut la vanzare pe evomag a doua zi dupa ce a fost lansat in londra

#57
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Inapoi la topic, eu sunt un pic dezamagit: avem o rezolutie dincolo de hd, ba chiar dincolo de rezolutia de printare foto standard (300ppi). Nu ma interesa un procesor puternic: pt ce fac eu e suficienta si prima varianta de ipad. Dar autonomia ne doare pe toti, din cand in cand. Nu o sa-l cumpar pentru ca, momentan, nu aduce in plus ceva care sa ma intereseze

Edited by Courage, 09 March 2012 - 14:33.


#58
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
iPad3 nu e ceva revolutionar, asta e clar.
Daca merita upgrade de la v2?
Eu consider ca nu merita, insa de la V1 merita.

Problema este ca modul de utilizare al tabletei in sine este unul f. limitat si cel putin eu ii simt limitele in modul in care il folosesc zilnic.

#59
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
In principiu produsele apple merita sa fie upgradate din 2 in 2. Asta este o chestie pozitiva, adica nu te simti violat de apple la lansarea fiecarui produs nou cand tu abia ai cumparat produsul anterior.

#60
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
asta-i valabil pentru majoritatea tehnologiilor din lumea IT&C.

#61
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,035
  • Înscris: 10.04.2006
Pot sa intreb si eu ceva fara sa fiu injurat?
De ce cand alti producatori, ca sa nu dam nume, scotiun device cu mai multe core-uri, lucru ce SE SIMTE LA PERFORMANTA, spre ex Kal-El care are si BATERIE MAI BUNA decat majoritatea dual-core urilor ( deoarece are 5 core-uri practic, unul care intra doar cand nu e nevoie de putere in mod special ), acel producator este injurat de iFans ca vai cui ii trebuie core-uri, ca e degeaba, ca e doar un numar, etc.
In schimb cand Apple scoate in 10" rezolutie de 2048 x 1536 care e imensa, overkill chiar, se vede diferenta daca te uiti cu microscopul,  fapt ce duce la GOLIREA BATERIEI MAI REPEDE ( ca sunt mai multi pixeli de iluminat ), Apple e cel mai tare producator, e evolutionar, e cel mai minunat produs, etc?
Sesizati diferenta?

#62
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010

View PostNenea Zap, on 9th March 2012, 21:43, said:

Pot sa intreb si eu ceva fara sa fiu injurat?
De ce cand alti producatori, ca sa nu dam nume, scotiun device cu mai multe core-uri, lucru ce SE SIMTE LA PERFORMANTA, spre ex Kal-El care are si BATERIE MAI BUNA decat majoritatea dual-core urilor ( deoarece are 5 core-uri practic, unul care intra doar cand nu e nevoie de putere in mod special ), acel producator este injurat de iFans ca vai cui ii trebuie core-uri, ca e degeaba, ca e doar un numar, etc.
In schimb cand Apple scoate in 10" rezolutie de 2048 x 1536 care e imensa, overkill chiar, se vede diferenta daca te uiti cu microscopul,  fapt ce duce la GOLIREA BATERIEI MAI REPEDE ( ca sunt mai multi pixeli de iluminat ), Apple e cel mai tare producator, e evolutionar, e cel mai minunat produs, etc?
Sesizati diferenta?
E simplu Nenea Zap, iti raspund eu! Tu te-ai uitat cumva in titlu sa vezi in ce arie te afli? Te afli in aria "Mac-iPad", adica intr-un loc in care fanii sau utilizatorii Apple discuta despre produsele Apple, nu despre produsele Kal-el sau mai stiu eu ce alte produse! De ce? Pentru ca NU NE INTERESEAZA! Tu, daca vrei sa discuti despre cat de bun e Kal-El, poti sa mergi frumos pe aria unde va adunati voi astia cu androide si sa discuti cat poftesti despre Kal-El si Androide si nimeni n-o sa te injure acolo! Apropo, presupun  ca aveti si voi un loc pe forumul asta in care discutati DOAR despre Androidele voastre, nu?
Deci noi fanii Apple discutam pe aria dedicata Apple despre produsele Apple, in timp ce voi, fanii Android veniti tot aici sa ne bagati jafurile voastre pe gat. Apoi te miri ca esti injurat!
Sesizezi diferenta?

#63
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Nenea Zap, produsul ala cu mai multe core-uri poate sa mearga mai prost decat noua tableta iPad. Totul tine de producator, de cata atentie acorda produsului si cat de bine optimizeaza softul.
Ecranul este foarte important, pentru ca pe ecran te uiti, nu te uiti spre cer.

Am zis si repet iarasi: niciodata, nimeni, nu poate sa optimizeze un soft mai bine decat cei care sunt angajati sa faca asta, daca ei nu reusesc, atunci nimeni nu o sa reuseasca mai mult.

#64
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
2 intrebari pt zap: ce e aia kal-el si daca iti tb microscop sa vezi diferenta, programeaza-ti o vizita la oftalmolog:
[ http://tctechcrunch2011.files.wordpress.com/2012/03/ipad_compare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#65
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004
Mai fratilor, TOTI vorbiti numai prostii, si aia care sunt pro si aia care sunt contra . Asteptati sa apara Noul Ipad pe piata, deocamdata nenea ala de la Apple l-a prezentat, a spus cat de minunat este, etc. Dupa ce va apare, asteptati review-urile unora care chiar se pricep si dupa aia trageti concluzii. Discutia asta legata de cat de bun sau rau este un device este total deplasata, fiecare device isi gaseste utilizatorii, in functie de necesitati, preferinte si buget. Cei care au nevoie de o tableta pentru net surfing si mail isi vor gasi gasi cu usurinta preferatul in tablete ieftine, gen Allview sau altele din aceeasi gama. Fanii jocurilor de ultima generatie, care cer hardware puternic, vor fi tentati sa isi procure tablete puternice, gen Asus Transformer (Prime) sau Ipad, poate in viitorul apropiat chiar Huawei MediaPad 10 HD. Se pare ca exista competitie puternica pe sectorul acesta, tot timpul va apare ceva mai bun decat "ultimul racnet", cursa asta a autodepasirii este acerba.

#66
Blomsfield

Blomsfield

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 01.11.2010
In alta ordine de idei, ca sa revin la subiectul discutiei. Ce facem fratilor ca n-avem LTE in Romania!!! Si se pare ca se extinde cu rapiditate peste tot. Aici o lista cu tarile care au LTE:
http://en.wikipedia....of_LTE_networks
Se aude ceva despre retele LTE in Romania? Si in ce frecvente vor fi facute? Zice aici http://www.macrumors...home-countries/
ca nu merge decat pe retelele LTE din SUA pe 700 Mhz si 2100 Mhz. Dar DC-HSDPA asta avem sau nu in Romania?

Edited by Courage, 15 March 2012 - 10:40.


#67
andreigherghe

andreigherghe

    Think different

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 27.12.2007

Quote

In alta ordine de idei, ca sa revin la subiectul discutiei. Ce facem fratilor ca n-avem LTE in Romania!!! Si se pare ca se extinde cu rapiditate peste tot. Aici o lista cu tarile care au LTE:
http://en.wikipedia....of_LTE_networks
Se aude ceva despre retele LTE in Romania? Si in ce frecvente vor fi facute? Zice aici http://www.macrumors...home-countries/
ca nu merge decat pe retelele LTE din SUA pe 700 Mhz si 2100 Mhz. Dar DC-HSDPA asta avem sau nu in Romania?

Am căutat, și:

HSDPA = 7.2MB/s
HSDPA+ = 21MB/s
HSDPA-DC = 42MB/s
4G LTE = 73MB/s
Toate cele de mai sus pot fi folosite de iPad

În România NU avem rețele 4G LTE

Dar avem așa (Vitezele maxime pe rețele):

RCS&RDS = HSDPA (7.2MB/s)
Cosmote = HSDPA+ (21MB/s)
Vodafone = HSDPA+ (21MB/s)
Orange = HSDPA-DC (42MB/S), Și Orange lucrează acum și la 4G LTE :)

Edited by andreigherghe, 10 March 2012 - 14:30.


#68
medley

medley

    custom attitude

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,879
  • Înscris: 06.05.2005

View PostNenea Zap, on 9th March 2012, 20:43, said:

Pot sa intreb si eu ceva fara sa fiu injurat?
In schimb cand Apple scoate in 10" rezolutie de 2048 x 1536 care e imensa, overkill chiar, se vede diferenta daca te uiti cu microscopul,  fapt ce duce la GOLIREA BATERIEI MAI REPEDE ( ca sunt mai multi pixeli de iluminat ), Apple e cel mai tare producator, e evolutionar, e cel mai minunat produs, etc?
Dintre tot ce se lanseaza acum pe piata, in domeniul device-urilor de diferite dimensiuni, cam totul este over-kill. Cine credea vreodata ca atatea nuclee si atatia megapixeli vor impresiona oamenii ce isi roaga colegii de la it sa le configureze yahoo-ul pe telefon ca sa primeasca newsletter-ul cu reducerile de acesta saptamana la cine stie ce prostie, ce desi inutila in sine, si-ar putea gasi locul in casele lor, daca e oferta. Overkill-ul a devenit norma. Si lamentarile.
Probabil Apple sunt printre cei ce fac pasii cei mai mici in acest sens, fiind aparent mereu in urma cu specificatiile fata de concurenti, atat la telefoane cat si la tablete.
Autonomia nu a fost vreodata o problema reclamata de posesorii de ipad-uri 1&2. Iar acum, conform specificatiilor, duratele vor ramane la fel. Dar daca nu s-a modificat ceva in incarcatorul ala de perete, cred ca cine isi procura noua tableta, va astepta o zi lucratoare pentru o incarcare completa.

View Postmedley, on 7th March 2012, 22:01, said:

Au suplimentat capacitatea bateriei ca sa poata pastra autonomia. Acum este de 42.5Whr vs 25Whr la iPad2.


#69
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postmedley, on 10th March 2012, 20:10, said:

Dintre tot ce se lanseaza acum pe piata, in domeniul device-urilor de diferite dimensiuni, cam totul este over-kill. Cine credea vreodata ca atatea nuclee si atatia megapixeli vor impresiona oamenii ce isi roaga colegii de la it sa le configureze yahoo-ul pe telefon ca sa primeasca newsletter-ul cu reducerile de acesta saptamana la cine stie ce prostie, ce desi inutila in sine, si-ar putea gasi locul in casele lor, daca e oferta. Overkill-ul a devenit norma. Si lamentarile.
ai mare dreptate. si cu cat device-urile sunt mai destepte, cu atat oamenii care le folosesc devin mai putin inteligenti in sensul clasic, adica vor ceda din ce in ce mai mult din capacitatea lor de a se informa si de a lua decizii catre aceste device-uri.

incet, incet ne transformam intr-o societate de imbecili nerabdatori, pentru care un lag de 100ms este definitoriu pentru experienta de computing, pentru care daca Siri nu raspunde corect (pentru ca saraca probabil a invatat in ultimele 6 luni toate cuvintele si
expresiile porcoase din limba engleza) inseamna ca-i softul varza si pentru care a cauta pe Google inseamna o presiune cognitiva mai mica decat a incerca sa-si aduca aminte.

e misto ala cu Louis CK, il stiam de ceva vreme :)

Edited by glumetu, 10 March 2012 - 20:37.


#70
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Deja stocul de precomenzi..s-a terminat :)

http://www.usatoday....-out/53463592/1

#71
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View Posttkd29, on 11th March 2012, 18:11, said:

Deja stocul de precomenzi..s-a terminat
De cand e asta un indicativ ca aparatul in sine exceleaza in fata altora?

#72
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
pai nici nu are cum sa nu exceleze din moment ce altii anunta produsele astazi si le lanseaza pe piata dupa cateva luni.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate