Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

vand catei ciobanesc romanesc de bucovina

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
oil_peak

oil_peak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 16.08.2011
Parintele are dreptate in tot ce spune. Un caine de rasa iti confera garantii. Ca parintii sunt exemplare valoroase care nu prezinta defecte gentice (dislazii de sold in genere la rasele mari), sunt robusti din punct de vedere al sanatatii, au un caracter echilibrat si nu iti iei rottweiler cu blana de 5 cm. Pentru asta merita sa dai niste multi bani in plus. Toate astea sunt valabile, bineinteles, daca ai de-a face cu un crescator responsabil. Ce nu mi se pare in regula la anuntul de fata e ca vanzatorul vrea sa-i fie platit de eventualul cumparator intretinerea cainelui pe parcursul anului in care n-a reusit sa-l vanda si ajunge la pretul de 3000. Ca si cand daca mi-as cumpara o masina, sau mi-ar fata cateaua o masina noua, pretul ei ar creste odata cu consumabilele pe care i le schimb sau cu benzina ce-o ard.
     Toata lumea care s-a documentat despre caini ca animale de companie stie ca daca-l iei peste 6 luni nu prea mai ai ce face cu el. Cainele isi dezvolta caracterul, afectiunea si loialitatea in primele 6 luni. Un exemplar mai batran e vandut doar intre crescatori pentru potentialul genetic (cainele e campion/cateaua e campioana) si atunci un pret mult mai mare decat al unui pui este pe deplin justificat. Sau amatorilor ce-l tin in lant toata ziua sa se laude ca si-au luat caine de rasa. In cazul de fata sustin si eu ca aleregerea vacii e mult mai indicata.

Edited by oil_peak, 02 February 2012 - 22:49.


#56
smr77

smr77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2012

View Postsilesax, on 27th January 2012, 12:52, said:

ai vrea mata parinte............esti adepptu rasei pure?vezi ca a mai fost cineva si a sfirsito naspa.ai vrea tu sa nu se mai inmulteasca cei normali ca al meu si sa iti vinzi mata indopati mata cu 3000 de lei ca are o hirtie pe care ti-a scris un veterinar ceva contra la ceva bani.sa faci mata parinte avere mare ......
na ca atunci si eu imi doresc sa nu ti se mai inmulteasca ciini matale ca o sa ajungeti sa faceti ciini cit tauri de cite chimicale bagati in ei ,cred ca daca miine auzi ca s-a inventat un produs care daca il dai ciinelui dumitale creste cu 20 de cm la greaban gata il bagi pe git ,fara sa intrebi daca e sanatos pentru el sau daca vrea.....te gindesti ca vinzi mai multi si faci bani. :curse:
ps-vezi ca la o vrajitoare din cele doua iadat drumu si daca ma enervezi ma duc la ea .........si nu ti se mai f&t ciini apoi si o sa vii la mine sa cumperi ... :D

Nu e vorba de bani multi, ci de un caine de rasa. Ca sunt altii care seamana cu rasa respectiva este altceva. Exista pe diverse site-uri (cel mai usor de cautat) rase de caini si standarde. De asemenea, acolo o sa gasesti si defecte ale rasei, dar mai ales defecte grave!!! Si da, ar fi intelept sa reproducem caini cu valoare genetica mare. Ca restul se reproduc ei oricum, necontrolat. Din pacate si cu ajutorul nostru. Eu nu am nimic impotriva sa folosesti cainele tau la monta, dar tine produsii pt tine si nu-i da mai departe ca mioritici. Si inca ceva...daca e luat de la cioban nu este obligatoriu sa fie mioritic, chiar daca seamana.

#57
alin g

alin g

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 548
  • Înscris: 08.10.2006
Am si eu in gand sa cumpar un ciobanesc mioritic sau carpatin.am avut ceva de genul la tzara acum 20 de ani(rasa de la ciobani ,bineintyeles),din pacate nu mai sunt nici urmasi.Caini foarte rezistenti si destepti.am si fost muscat de unul.
3000lei pt un caine mi se pare o exagerare.
Si daca un caine ,fie ciobanesc pur sau altceva necesita 1000 de vaccinuri si vitamine sa poata creste si traii poate ar trebui sa ma orientez catre un maidanez sau ciobanesc de la ciobani(luati moca).Aia sigur traiesc minim 10 ani fara vaccinuri.Cred ca gena de corcitura le da o oarecare imunitate :)

#58
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
i-ati de la ciobani ca este tot de rasa doar ca nu au acte ....rasa se vede pur si simplu din ochi.
si sa il frigi pe bot cu un fier inrosit sa nu faca jigodie ,apoi in fiecare an vine veterinaru si ii face un vaccin si atit.
apoi cu piine,mamaliga,oase si resturi de mincare il tii de numa.......

Edited by silesax, 29 February 2012 - 03:56.


#59
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

View Postalin g, on 28th February 2012, 07:34, said:

Am si eu in gand sa cumpar un ciobanesc mioritic sau carpatin.
Asculta-l pe @sile ca stie ce spune.Neaparat sa-l tii in lant ca altfel se imbolnaveste.Nici cotet nu trebuie neaparat,iar apa numa' daca ploua,ca e rezistent,da-l dreaq.

#60
Marcy79

Marcy79

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.03.2012
Buna,
Sunt de acord ca exista anumite avantaje in a avea un caine de rasa, dar ingrijirea cainelui e mai importanta decat rasa sau pedigree-ul... Un caine care e ingrijit arata grozav indiferent daca are sau nu pedigree.
Familia mea un metis de la un Ciobanesc de Bucovina, are 8 ani acum (l-am gasit abandonat, probabil pentru ca a fost mai bolnavior cand era mic), dar a fost crescut liber la sat, niciodata nu a fost legat, si e un caine fericit, jucaus si acum.... si foarte protector, loial. Ai mei stiu cand vin acasa, pentru ca el recunoaste masina de cand intru in sat... si da semnalul!
Ca temperament e identic Ciobanescului de Bucovina, doar ca dimesiuni difera, nu e asa inalt ca si masculii din rasa pura.
Aici puteti vedea cateva fotografii facute pe parcursul anilor...
https://www.facebook...25770213&type=3

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate