Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

vand catei ciobanesc romanesc de bucovina

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ciini normali sint ciini ca cel al meu ,ca cei de la stine ,adica cei traiti aproape liberi nu ciini indopati cu fel si fel de vitamine ,mincaruri pline de chimicale care ajung niste ciini mutanti sau obezi singura calitate a lor fiind faptul ca sint enormi si periati.
de ce nu este ciinele meu de rasa ciobanesc mioriti??ca nu are pedigri?citi ciini de la stine au pediri?
actul acela a fost inventat pentru vinzarea lor.
hai sa va mai arat frumusetea mea de ciine..... :rolleyes:

#38
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View Postsilesax, on 24th January 2012, 09:58, said:

ciini normali sint ciini ca cel al meu ,ca cei de la stine ,adica cei traiti aproape liberi nu ciini indopati cu fel si fel de vitamine ,mincaruri pline de chimicale care ajung niste ciini mutanti sau obezi singura calitate a lor fiind faptul ca sint enormi si periati.
de ce nu este ciinele meu de rasa ciobanesc mioriti??ca nu are pedigri?citi ciini de la stine au pediri?
actul acela a fost inventat pentru vinzarea lor.
hai sa va mai arat frumusetea mea de ciine..... :rolleyes:

Mamifer , pasare , om fiecare are nevoie de anumite ratii nutritionale ... Iar asa zisa mancare plina de chimicale ii asigura o crestere normala

Banuiesc ca ii dai sa manance oase , resturi etc.. ii mai faci si mamaliga asa rar ca bonus..??

Ce ar fi daca ai manca tu in fiecare zi omleta , dimineata  la pranz si seara ?

Enormi nu sunt stai tu linistit asta e impresia ta cand vezi un caine ingrijit precum blana acelui caine , nu sta cum sta a cainelui tau .. pt ca e spalat , periat , ingrijit.. si lasat liber

Din ce vad in poza care ai puso tu acolo , vad un caine sictirit sa stea legat.. Crezi ca daca te duci si il mangaii , ii dai o mana de mamaliga il face mai fericit ?

Acei caini sunt fericiti , al tau e trist , lasa-l liberrrrrr

Ei trateaza animalele de companie ca niste fiinte , tu il tratezi ca pe un sclav ce trebuie sa "munceasca" pt tine pt 2 oase

Edited by mateimateimatei, 24 January 2012 - 10:43.


#39
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
Asta e un mioritc adevarat Attached File  iaro_20zada_202m.jpg   25.19K   105 downloads si asta e al tau Attached File  post_520696_1327391712_thumb.jpg   4.5K   24 downloads Crezi ca seamana?

#40
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

Quote

de ce nu este ciinele meu de rasa ciobanesc mioriti??ca nu are pedigri?citi ciini de la stine au pediri?
actul acela a fost inventat pentru vinzarea lor.

Pentru ca a fi caine de rasa inseamna ca se incadreaza in niste rigori, intr-un tipar, numit standard. A doua conditie este ca acel caine care arata si se comporta ca un caine apartinand unei rase, sa provina din 2 caini de rasa, care la randul lor si ei se incadreaza ina aceste criterii, adica sunt "standard" s provin din alti 2 caini feicare samd..
SI mai ales ca acel caine montat cu orice alt caine din rasa repectiva sa produca pui care pot fi usor incadrati in acelasi standard.
Asta inseamna pedigree, genealogie vertificata, cu parinti, bunici si strabunici cunoscuti, uneori mergand 7-8-9 generatii in urma sau mai mult.

DEci cainele tau nue de rasa pentru ca e foarte foarte departe de a se incadra in standarul oricarei rase de ciobanesc romanesc, in plus are o genealogie necunoscuta.  
ASta nu inseamna ca nu e un catel bun  samd...inseamna ca nu are nicio treaba cu rasa...

Pedigree-ul e un instrument folosit de crecatori si pasionati pentru a putea determina/prezice calitatile si defectele puilor din montele viitoare si pt a dirija astfel procesul de selectie pt a obtine in viitor niste calitati dorite si pt a elimina usor usor niste defecte inerente.

LA modul "prezent", atunci cand cumperi un pui, pedigree-ul iti spune tie cumparator cam cu cine se va asemana cainele tau dintre cei 14 sau30 sau 62 de genitori din trecut...cam ce calitati va avea si cam ce defecte.Cam ce fel de caine va fi si cam la cel fel de educatie sau munci se va preta si ce nu ar fi intelept sa speri de la el...

Cam asta e treaba cu "pediriul" ala si cu cainele tau de rasa... Ai o ghioarla dpdv al apartenentei la rasa, altfel poate fi un caine bun si fiind cainele tau pe care se presupune ca il iubesti e cel mai frumos si cel mai de rasa caine din lume, evident.
Pt cei din afara care nu sunt implicati emotional in povestea asta e un maidanez flocos care nu merita atentie.
Sa-ti traiasca;)
DAca ai o minima educatie

#41
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai eu ramin la parerea mea ca ce am eu in curte este un ciine ciobanesc mioritic .ca nu are acte care sa ateste .....asta e cu totul altceva ,dar e luat de la ciobani .
fata de ce a postat userul alinutzik iarasi cred ca ala e un ciine exceziv de imbaiat,periat si obez pe deasupra.
va inteleg si pe voi ce scoateti bani din vinzarea ciinilor ca nu suportati ca alti ciobani autentici sa vinda si ei catei in plus cu un pret simbolic ca de va sparge piata.
si sa stiti ca noaptea si uneori si ziua ciinele meu sta dezlegat .da am vazut eu pe youtube cum ii tineti voi crescatori inchisi in cocini dalea ca de porci.
si in legatura cu mincarea trebuie sa stiti ca la stina ei maninca zer si mamaliga si resturi de la masa ciobanilor si cite o oaie moarta.
asa ca ----ciobanescu meu mioritic e cel mai frumos :P

#42
cvi

cvi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 24.09.2009
E destul de interesanta discutia.
Dar de ce nu va mutati intr-o zona adecvata unei astfel de polemici?
Pana la urma omul vinde ce are in curte si cere pretul pe care il crede de cuviinta.
La piata prost nu este cel care cere, stiti foarte bine.
Toate cele bune!

#43
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsilesax, on 24th January 2012, 12:32, said:

mai eu ramin la parerea mea ca ce am eu in curte este un ciine ciobanesc mioritic .ca nu are acte care sa ateste .....asta e cu totul altceva ,dar e luat de la ciobani .
fata de ce a postat userul alinutzik iarasi cred ca ala e un ciine exceziv de imbaiat,periat si obez pe deasupra.
va inteleg si pe voi ce scoateti bani din vinzarea ciinilor ca nu suportati ca alti ciobani autentici sa vinda si ei catei in plus cu un pret simbolic ca de va sparge piata.
si sa stiti ca noaptea si uneori si ziua ciinele meu sta dezlegat .da am vazut eu pe youtube cum ii tineti voi crescatori inchisi in cocini dalea ca de porci.
si in legatura cu mincarea trebuie sa stiti ca la stina ei maninca zer si mamaliga si resturi de la masa ciobanilor si cite o oaie moarta.
asa ca ----ciobanescu meu mioritic e cel mai frumos :P
Cainele de rasa e una, cainele de la oi e alta...uneori coincid, alteori , cel mai adesea, nu au nicio treaba.
In al doilea rand, cainele ala postat de alinutzik e oricum dar nu obez, de fapt problema la mioritici e ca sunt cam ogaroizi...tu crezi ce vrei, eu iti spun cum e treaba de fapt pt ca am contact cu javrele astea.  
Bani din caini iasari crezi prost ca scoatem...adesea, cei care au caini buni abia daca isi scot cheltuielile cu cainii, frecvent nu prea scot,  cainii de rasa reprezinta o pasiune si foarte despasiunea asta costa mult mai mult decat produce.

#44
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
parinte ce inseamna ogaroizi?
si sa stii parinte ca nu mata cunosti adevarul absolut despre ciini doar ai aceasta impresie .si popa de la noi din sat crede ca cunoaste dar nici el nu cunoaste.
pur si simplu ciini de rasa (mai ales ciobanesti mioritici)se cunosc din priviri.adica ma uit la ei si iti spun daca e sau nu e de rasa. :naughty:
asa     ca al meu catel e cel mai frumos. :P

#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005

View Postsilesax, on 25th January 2012, 06:29, said:

parinte ce inseamna ogaroizi?
si sa stii parinte ca nu mata cunosti adevarul absolut despre ciini doar ai aceasta impresie .si popa de la noi din sat crede ca cunoaste dar nici el nu cunoaste.
pur si simplu ciini de rasa (mai ales ciobanesti mioritici)se cunosc din priviri.adica ma uit la ei si iti spun daca e sau nu e de rasa. :naughty:
asa     ca al meu catel e cel mai frumos. :P
N-am s-us ca eu cunosc adevarul absolut, am spus cum sta treaba cu cainii si ca tu nu prea ai habar...dar ma rog, fiecare e liber sa spuna verzi si uscate, eu am facut aici niste observatii pt ca altii care citesc sa aiba si o parere alternativa, sa caute mai multe informatii daca sunt curiosi/intrigati de subiect si sa-si formeze singuri o parere cat mai apropiata de realitate.
Altfel e evident ca tu ai cel mai ciobanesc mioritic caine din lume, doar se vede asta in ochii lui, nu?  :thumbup:
Ogaroid inseamna ca dpdv morfologic, al structurii, mioriticii au trasaturi similare unui ogar...
Exista cateva tipuri mari si o multime de subtipuri sau de tipuri mixte, care imbina trasaturi comune mai multor tipuri... Tipul ogaroid, caracteristic evident ogarilor, e caracterizat printr-o structura osoaza zvelta, oase mai degraba fine pentru talia animalului, segmente lungi, un tip somatic ectomorf in general cu mici tente mezomorfe (adica fara strat adipos, o musculatura uscata cel mult moderata pe alocuri), etcetcetc...
Iar mioriticii, care teoretic ar trebui sa fie caini puternici, bine legati, etc... sunt adesea , daca le dai floaca jos, niste uscaturi inalte pe picioare, cu oase fine pentru talia lor, cu o musculatura cel mult moderata samd...

Nu toti, evident, dar inca per total multe exemplare bune ale rasei sunt cam "fine" in ciuda aparentei data de roba foarte abundenta..

DEci ideea era ca e foarte departe realitatea de ce spui tu, cum ca ar fi niste caini masivi, grasani samd...
Dar din nou, tu cunosti un caine dupa privire, lucru pt care te-ar invidia si cei mai meseriasi arbitri chinologi, deci probabil ca asa o fi cum zici...
Sa-ti traiasca ciobanescul si hai sa lasam omul s-si vanda purecii ca acus se fac ditamai catelanii si nu-i mai vrea nimeni  :thumbup:

#46
Patrick007

Patrick007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 30.04.2009

View Postsilesax, on 23rd January 2012, 17:20, said:

.....apoi s-a imbonlavit de jigodie (o anumita forma a ei)
a venit un cioban la mine si mi-a zis sa il tin bine si la fript cu fieru inrosit pe bot si in 20 de zile sa vindecat.
deci fac ceva in ele de vaccinuri.o fi fost ca aste de anu asta de gripa de la institutul cantacuzino.
maninca resturi de mincare ,mamaliga si piine la greu .
una peste alta nu vad rostu sa dai 500 de euro pe un ciine ca e de rasa.....ce face in plus fata de al meu?!!!!!!

ha ha.. dar ce caine amarat ai :)) asta e tare rau ce face in plus fata de al meu?!!!!!! :)) pei al tau vad ca sta in lanturi si e tare tare suparat..  :))

#47
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
auzi ...sta in LANTURI......da ce bre are 5 lanturi 4 fiind puse la picioare??!!!!
vrei sa il tin in casa bre??
sau vrei sa il tin slobod pe drum sa mai manince un copil ?
vaz ca mata esti din vrancea si ai vie sper ca nu esti si mata ca nesimtiti aia care au ciini deslegati si musca oameni care trec prin dreptu proprietati lu mata..........
si ciinele era asa mai suparat in poza ..... cauta o catea da nu gaseste :inlove:

Edited by silesax, 27 January 2012 - 05:49.


#48
mateimateimatei

mateimateimatei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 07.03.2011

View Postsilesax, on 27th January 2012, 05:48, said:

auzi ...sta in LANTURI......da ce bre are 5 lanturi 4 fiind puse la picioare??!!!!
vrei sa il tin in casa bre??
sau vrei sa il tin slobod pe drum sa mai manince un copil ?
vaz ca mata esti din vrancea si ai vie sper ca nu esti si mata ca nesimtiti aia care au ciini deslegati si musca oameni care trec prin dreptu proprietati lu mata..........
si ciinele era asa mai suparat in poza ..... cauta o catea da nu gaseste :inlove:
:roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast: :w00t:    

Am o intrebare daca nu te superi ai trecut de 18 ani ?

#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Masculii "cauta" o ibovnica doar cand e o ibovnica prin preajma..masculii nu intra in calduri. Si cand simt catea in calduri fac ca toti dracii ai mari, nu stau asa resemnati ...
Dar oricum, e bine ca nu gaseste, astfel de exemplare nu ar trebui reproduse, e si asa plita tara de maidani.

#50
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ai vrea mata parinte............esti adepptu rasei pure?vezi ca a mai fost cineva si a sfirsito naspa.ai vrea tu sa nu se mai inmulteasca cei normali ca al meu si sa iti vinzi mata indopati mata cu 3000 de lei ca are o hirtie pe care ti-a scris un veterinar ceva contra la ceva bani.sa faci mata parinte avere mare ......
na ca atunci si eu imi doresc sa nu ti se mai inmulteasca ciini matale ca o sa ajungeti sa faceti ciini cit tauri de cite chimicale bagati in ei ,cred ca daca miine auzi ca s-a inventat un produs care daca il dai ciinelui dumitale creste cu 20 de cm la greaban gata il bagi pe git ,fara sa intrebi daca e sanatos pentru el sau daca vrea.....te gindesti ca vinzi mai multi si faci bani. :curse:
ps-vezi ca la o vrajitoare din cele doua iadat drumu si daca ma enervezi ma duc la ea .........si nu ti se mai f&t ciini apoi si o sa vii la mine sa cumperi ... :D

#51
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,039
  • Înscris: 17.03.2005
Domnule sile, da de unde stii matale ca eu vand caini? Nu vand, am alte treburi. Cand o sa am cate un pui o sa-l vand daca nu il voi pastra pentru mine, dar stai linistit ca pleaca pe mult mai multi bani decat 3000 aia ai tai si am o lista de asteptare pt pui din masculul meu.
Una peste alta, ai putea fi chiar amuzant daca ai si avea cat de cat idee despre ce vorbesti :lol:...
Sa-ti traiasca ghioarla, si mie la fel ;)

#52
bbooggyy

bbooggyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 08.07.2009
Salut . Pune o poza cu masculul de 3 luni te rog. Sau daca ai alt mascul in jurul varstei de 6-7 luni. Am o femela de 6 luni si jumatate si as fi interesat.

#53
augu

augu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 13.03.2011
Salut . Pune o poza cu masculul de 3 luni te rog. Sau daca ai alt mascul in jurul varstei de 6-7 luni. Am o femela de 6 luni si jumatate si as fi interesat.
[/quote]Attached File  a_catei_bela_019.jpg   813.91K   87 downloads
catelul are 4luni,este nascut la sfarsitul lui septembrie,pret 150 euro

#54
tody1

tody1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 22.01.2010

View Postalinutzik, on 21st January 2012, 17:46, said:

Daca tu compari oieritul cu chinologia permite-mi sa raman fara cuvinte.Referitor la zestrea genetica,crezi ca asa se dezvolta? Inmultind caini fara valoare chinologica,fara drept de monta,fara analize?
    Eu aici ma retrag.Daca vreti sa discutam mai in detaliu despre ce inseamna caine de calitate va astept la sectiunea dedicata acestui subiect.
      PS: Un CRB de calitate din parinti atestati se vinde cu minim 1000euro si in nici un caz nu e cumparat de agricultori.
      acei caini cu valoare chinologica pe care tu si altii ai vindeti cu 1000 de euro au stramosi care tot de la oi au plecat !! si acea selectie a facuto natura si nu unul si altul care sta in fata unui birou si imparte certificate de rasa si cupe !!!!! :nonobad:

      Anunturi

      Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

      "Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

      Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

      www.neurohope.ro

      0 user(s) are reading this topic

      0 members, 0 guests, 0 anonymous users

      Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
      Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate