Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Cultura tomatelor in saci (un pic de ajutor va rog )

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
mihai6002

mihai6002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.10.2006
Salutare tuturor


                               Dupa multa documentare pe internet si ceva intrebari in stanga si in dreapta la firme de specialitate, m-am hotarat anul acesta sa incerc sa cresc tomate cherry in saci. As dori sa incep o afacere in domeniu si acest an este doar o proba. Gasiti foarte usor pe google informatii daca sunteti interesati. Container gardening sau earthbox sunt cuvintele cheie. Pentru ca cele mai ieftine recipiente pe care le-am gasit sunt sacii de rafie (o,7 lei in piata Obor din capitala) am optat pentru aceasta solutie. Se pot folosi galeti de orice fel, de dimensiunile celor de lavabil.
                                Am ridicat un solar pe o suprafata betonata pe care o aveam in curte, montat o instalatie de irigare prin picurare, un sistem de prindere cu sarma zincata a sforilor pentru tomate si cam asta a fost. In saci am amestecat pamant negru de pe camp, mranita si nisip.
                                Toate bune si frumoase. Am comandat 250 de fire de tomate cherry si le-am plantat pe 8 Aprilie.
Am tratat cu NEMAGOLD (pentru eventualele probleme cu viermii nematozi) si RAZORMIN (pentru dezvoltarea radacinilor).
Numai ca acum (o luna mai tarziu), lucrurile nu merg prea bine. Plantele sunt firave si galbui. Dupa o stropire cu DITHANE M45 si BIONAT (ingrasamant foliar), plantele si-au mai revenit si au inceput sa inverzeasca.
                                 Problema este ca pana acum a fost foarte frig si diferentele de temperatura zi-noapte au fost foarte mari. Noaptea 5-8 grade si ziua peste 25. Stiu sigur ca rasadurile nu au fost calite. Le-am luat din rasadnita unde temperatura era constanta si le-am pus la mine in solar. De la inceput pareau destul de firave. In plus le-am udat probabil excesiv in primele zile. Rosiile au crescut cu 20 de cm in acest interval de timp. La plantare aveau 12 -15 cm, acum 32- 35.
                                 In acelas solar am plantat si alte soiuri de tomate neaose care o duc de minune. Au ajuns la 60 -70 de cm deja. Cateva plante de cherry s-au uscat definitiv si le-am inlocuit de asemenea cu rasaduri de alt soi.Pentru ca celelalte soiuri de rosii, precum si cei cativa ardei se dezvolta foarte repede, tind sa cred ca nu este nici o problema cu daunatorii din sol.
                                   Am atasat poze cu evolutia lucrurilor si pentru ca sunt incepator as avea nevoie de cateva sfaturi de la cei cu experienta in cresterea tomatelor in solar.

              1.  Ce temperatura ar trebui sa incerc sa pastrez in interior? Dar la vara, cand afara vor fi 35 de grade?

              2. Cat de des aerisesc solarul?

              3. Un vecin mi-a spus ca din cauza condensului format pe tavan si cazut pe plante, acestea vor muri oricum pentru ca s-au manat. E adevarat sau nu?

              4. Daca sunt in solar plantele trebuiesc stropite? Nu ma refer la ingrasamantul foliar, ci la substantele pentru combaterea bolilor si daunatorilor.

             5. Plantele din imagini mai pot fi salvate? Daca da, vor mai produce fructe? E mai bine sa le scot si sa pun alte rasaduri de cherry?

                   Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si daca doriti va stau la dispozitie pentru orice intrebari legate de solar. Locatia este Buzau, daca doriti ma puteti vizita :).

                  O zi buna tuturor
                  Mihai D.

Attached Files


Edited by mihai6002, 08 May 2011 - 19:45.


#2
Poje74

Poje74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 13.01.2011
Mai lasa-le ,nu le scoate ...poate-si revin.

Edited by Poje74, 08 May 2011 - 19:47.


#3
gabyanca

gabyanca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 04.06.2010
asa aratau si ale mele dupa ce le-am rasadit...este clar ca sufera si nu le mrge bine...eu merg pe cultura mai restransa pentru a mea familie(deci no chemicals). incearca un bionat si fum seara la inchiderea solarului...ajuta f bine planta. u unul le-am salvat.

View Postgabyanca, on 9th May 2011, 04:59, said:

asa aratau si ale mele dupa ce le-am rasadit...este clar ca sufera si nu le mrge bine...eu merg pe cultura mai restransa pentru a mea familie(deci no chemicals). incearca un bionat si fum seara la inchiderea solarului...ajuta f bine planta. u unul le-am salvat.
plus cateva udari cu gainat de pasare fermentat 2-3 zile...la radacina. de preferat ar fi sa umbli putin la radacina..poate s-a intarit pamantul..si solarul meu este apropa de buzau(cca 55km)

#4
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca nu aerisesti devreme se formeaza condens care apoi pica pe frunze. Asa am patit si eu dar tai linistit  isi revin ! Aeriseste zilnic!
Baga si nsite ingrasamant prin picurare.

Edited by kos_funny, 09 May 2011 - 11:02.


#5
mihai6002

mihai6002

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.10.2006
Salutare tuturor,



    Poze noi din 24 iunie   :)

Attached Files



#6
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,610
  • Înscris: 19.05.2002
Felicitari!
:coolspeak:

#7
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Ce soi sunt rosiile cherry?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate