Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Europa-Park

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
carmenlaurah

carmenlaurah

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.05.2011
Vrem sa vizitam in iunie Castelele din Bavaria. A vizitat cineva Europa Park ? Merita? Cate zile ar trebui alocate? Mergem cu un copil de 9 ani. Ce  locuri mai merita vazute?

#2
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
Saptamana viitoare voi fi in Europa Park pentu o zi. Revin cu detalii.
Din ce am vazut pe internet, este  :w00t:  :w00t:  :w00t:

#3
adilushu

adilushu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.04.2007
Merita. 1-2 zile pentru parc, depinde de voi. Noi am stat o zi, dar mai mergea inca una. Aproape de Europa Park ar fi Strasbourg, merita o vizita. Depinde de unde veniti, si Stuttgart merita, izvoarele Dunarii daca va intereseaza etc.

#4
Matza_Madutza

Matza_Madutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 17.07.2009
Un mic suvenir de la Europa Park

SILVER STAR
:thumbup:

Eu sunt in dreapta :fear:  (randul central din foto)

Attached Files

  • Attached File  IMG.jpg   634.98K   279 downloads


#5
straff

straff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2008
am si eu suvenir  :coolspeak:
..cel din dreapta..mai panicat

Attached Files


Edited by straff, 14 March 2012 - 12:18.


#6
Claudiu0909

Claudiu0909

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 12.06.2007
Am fost si eu acum 2 zile la Europa park. O sa incerc sa fac un mini-review.
Am plecat cu autocarul din Strasbourg, m-a costat in total 37 euro intrare + transpoprt dus-intors. Am plecat dimineata la 8, am ajuns la 9, chiar cand se deschidea. Inapoi am plecat la ora 6 seara, parcul inchizandu-se la 6 30.
Tot parcul este impartit pe regiuni, fiecare regiune purtand numele unei tari si avand decporatiuni si restaurante cu specificul tarii respective.
La intrarea principala lume multa, cozi mari la atractii ( in special la Silver Star) asa ca am urmat un sfat gasit intr-un pliant si am luat un trenulet pana in regiunea Spania, adica in celalat capat fata de intrarea principala. Astfel am evitat cozile si aglomeratiile. Cel mai mult am stat la coada la Wodon (roller-coasterul cel nou, din lemn), cam 15 minute. In rest, cozile au durat in jur de 5 minute.
Cel mai mult mi-a placut Roller-coasterul din zona Franta, Eurosat. Situat intr-o sfera gigantica, era singurul roller coaster inchis (nu avea nicio parte afara). Laserele si luminile stroboscopice de acolo mi-au dat o senzatie unica.
De asemenea mai recomand si Poseidon din regiunea Grecia, cel mai bun roller-coaster acvatic, dupa parerea mea.
Intr-o zi intreaga (9-18) am vazut cam 90% din parcul de distractii, dandu-ma o singura data in fiecare, exceptie 2 sau 3 atractii in care m-am dat de 2 ori. Atentie: Daca doriti sa va mai dati o data in acelasi roller coaster, in special la cele la care coada de asteptare este mare, nu va este permis sa ramaneti in resepctivul roller coaster (cel putin asta am patit eu la Poseidon, mi s-a spus ca trebuie sa ma duc sa stau din nou la coada)
Daca timpul si bugetul perimit, recomand cazarea undeva in sat si vizitarea parcului 2 zile consecutiv, pentru a avea timp de savurat toata distractia, mai ales daca sunteti si cu copiii. O chestie foarte interesanta mi s-a parut "Parents exchange" . Daca sunt 2 parinti si un copil, si unul dintre parinti se da intr-un roller coaster fara copil,  celalalt asteapta la iesire si, daca vrea sa se dea si el lasa copilul primului parinte cand acesta termina, si intra fara sa mai stea la coada.
Pe langa roller-coastere, pentru cei mai putin insetati de adrenalina recomand si spectacolele din diverse arene. Eu am fost doar la unul in regiunea Spania. Era ceva cu Cei Trei Muschetari, calareti, lupte cu sabii, insa am plecat inainte de a se incheia deoarece nu asta era scopul vizitei mele acolo.
Preturile mi s-au parut destul de mari, dar oarecum acceptabile pentru un parc de distractii. 2,30 euro pentru o cola la 0,3, 8,5 euro un meniu la un restaurant gen McDonalds (meniul continea 6 chicken nuggets, portie mare de cartofi si suc la 0.5 doar ca acei nuggets erau mai mici si mult mai multi decat 6). Pozele din "mementele esentiale" ale roller-coasterelor costau 6 euro ( poza printata + posibilitatea de a ti-o trimite pe mail). La unele roller-coastere erau camere de filmat in fata (te filma pe toata durata turei) iar dvd-ul cu filmarea costa 15 euro.
Serviciile si calitatea personalului mi-au placut foarte mult. Toata lumea vorbea cel putin germana si franceza. Am avut un rucsac pe care am vrut sa il las undeva, mi s-a explicat ca la receptie la hotelul din zona Spania pot lasa rucsacul fara sa ma coste nimic.
Toaletele au fost foarte curate, destul de multe si bine semnalizate.
Impresie generala : Cred ca Europa Park este un "must do" pentru impatimitii de adrenalina si nu numai, avand atractii de la cele mai "violente" pana la  plimbari cu o barcuta pe un lac, insa, pentru adulti, nu cred ca este un loc in care sa vii de 2 ori. Odata vazut totul, a doua oara cred ca deja devine plictisitor.
P.S. Probabil sunt multe detalii pe care le-am omis aici, insa sper ca am fost cat de cat de folos. Daca aveti ceva intrebari, adresati-le, si, in masura in care mai tin minte, o sa va raspund.

Edited by Claudiu0909, 07 May 2012 - 12:55.


#7
ranuma

ranuma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 11.04.2008
Planuiesc sa vizitez Europa Park in vara asta si ma gandeam sa merg cu BlueAir pana la Stuttgart, sa stau o zi sa vad orasul si apoi cu trenul pana la Europa Park sau Rust. A mai mers cineva cu trenul pe ruta asta? Am gasit oferte : http://www.europapar...train/c274.html   si
http://reiseauskunft.../en?country=USA
dar mi-ar placea sa aud de la cei care au fost mai multe amanunte.
Deocamdata sunt in faza de ”si daca nu gasesc gara!!!! :deadtongue:
Multumesc cu anticipatie pentru eventualele raspunsuri  :kisstogether:

#8
alinutza109

alinutza109

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 21.05.2008
Am fost si eu in europa park dar bucuria a fost a altuia ca am gasit in parbriz un TE IUBESC ROAMANIA.Probabil cuiva i s=a facut dor de tara si imensa parcare a vazut o masina de prahova cred ca mare i=a fost bucuria.

#9
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Ceva ponturi ???, ...planuim sa ajungem (cu auto) pt. 2 zile si in Europa Park cu ocazia minivacantei de 1Mai/Paste.
Pentru Europa Park stiti sa existe si bilete cu oferta de genul celor de la Francilien pt. Disneyland ? (...in afara ofertelor de pe site-ul oficial http://www.europapar...rices/c271.html)

Edited by w140, 21 February 2013 - 13:46.


#10
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
nu , dar daca afli ceva ...

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Mai exista bilete pe 3 zile, bineinteles per zi se iese ceva mai ieftin. Biletele pe 3 zile le-am vazut doar in oferta pensiunilor din Rust, nu si pe pagina oficiala. In oferta pensiunilor biletele pe 1 sau 2 zile au tot pretul de pe site.

Noi vom merge in august acolo, pt 3 zile, ai fi tare simpatic(a) daca ai povesti impresii la intoarcere. :)

Ma intereseaza in special cat de lungi sunt cozile si daca mai raman restaurante deschise in parc dupa ora de inchidere ( dariuscha zice ca da, dar as vrea si o confirmare mai recenta). Speranta mea e sa ne putem bucura de atractii pana la ora inchiderii, apoi sa ne asezam la cina, tot in parc. La Disneyland, singurul parc in care am mai fost, se cam inchideau si restaurantele cand se inchidea parcul.

Edited by mdt, 21 February 2013 - 15:52.


#12
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,409
  • Înscris: 30.04.2008
Voi (re)veni cu impresii daca ajungem, ...spun "daca", conditia fiind ca in perioada minivacantei 1Mai-Paste la Rust sa nu ploua, ...in caz contrar amanam vizita, ...preferabil tot pentru o perioada cand copiii tarilor din accea zona sa nu fie in vacanta.
La Disneyland am dus copilul tot intr-o asemenea perioada, mai precis 19 si 20 sept. 2011, si NU am avut parte de cozi + am prins o vreme perfecta, cu temperaturi de aprox. 19-20 de grade, fara ploi sau calduri insuportabile.

Edited by w140, 21 February 2013 - 18:39.


#13
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 w140, on 21 februarie 2013 - 18:34, said:

Voi (re)veni cu impresii daca ajungem, ...spun "daca", conditia fiind ca in perioada minivacantei 1Mai-Paste la Rust sa nu ploua, ...in caz contrar amanam vizita, ...preferabil tot pentru o perioada cand copiii tarilor din accea zona sa nu fie in vacanta.
La Disneyland am dus copilul tot intr-o asemenea perioada, mai precis 19 si 20 sept. 2011, si NU am avut parte de cozi + am prins o vreme perfecta, cu temperaturi de aprox. 19-20 de grade, fara ploi sau calduri insuportabile.


din ce am intales, nici in sezonul de varf nu sunt cozile comparabile cu Disneyland. Voi ajunge si eu la EuropaPark la inceputul lunii iulie, asa ca orice review mai nou este bine venit

#14
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Da, asa am citit si eu despre cozi, noi mergem din 20 august, deci va voi citi impresiile ambilor :)

#15
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
w140 & bogwol ati ajuns la Europa Park?

#16
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
salutare
am fost in Europa Park in data de 1 si 2 iulie 2013. Mi-a placut mult (nu am fost la Disneyland sa pot face comparatia, dar mie mi-a placut)
Pretul de intrare este de 39 euro adultii si 34 (parca) copii pana in 14 ani.
Cozi la intrare nu sunt substantiale: sunt multe case si mai mult de 10-15 minute nu stai
Sunt vreo 5-6 roller coaster-e unde este aglomeratie (doar cam aici am vazut aglomeratie) dar in rest e liber sau cozi foarte mici. Ca abordare a acestora, recomand ca dimineata sa faceti altceva si sa pastrati pentru dupamasa intrarea la ele: daca dimineata durata de asteptare estimata este de cca 30 min (afisata pe idicatoare), dupa masa (dupa 4 -5) nu se sta mai mult de 10 minute
Nu ne plac aceste forme de distractie, dar din greseala am intrat la Eurosat (am crezut ca e altceva): daca dimineata era coada de 30 min, pe la 6 cand ne-am dat am astepta cred ca vreo 5 minute
Ca mancare, se gasesc multe locuri cu bucatarii diverse: noi am mancat la Fjord Restaurant (self-service) in zona scandinava dar mi s-a parut scumput si nu chiar pe gustul nostru iar a doua zi am mancat in zona Olandeza la Bamboo Bai unde a fost mai ieftin si mai hranitor.
Biletul de parcare este 5 euro/zi (daca nu ai voucher de la un hotel din zona - atunci e gratuit)
Ca atractii recomand Piratii din batavia - zona olandeza (ne-am dat de vreo 6 ori), universe of energy (cu dinozauri) langa Eurosat (dat de vreo 4 ori ), Ghost Castle in zona franceza, Fjord Rafting in zona scandinava si Whale adventure in zona Islandei. La ultimele 2 am fost udati serios, la primul fara voie iar la cel de-al doilea cu acordul nostru (practic te bati cu cei de pe tarm cu niste tunulete de apa).
Prima zi a fost plina iar in cea de-a doua am stat pana la ora 14. in cea de-a doua am revazut cateva atractii si am intrat la 2 showuri (spectacolul pe gheata din zona greceasca si cel cu muschetari din zona spaniola).
Copilul nostru a avut 8ani si jumatate si s-a distrat foarte bine.
Daca mai doreste sineva si alte clarificari, il rog sa intrebe

#17
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Multumesc mult!
De obicei review-urile de pe TA nu vorbesc de atractiile mai soft, doar de cele tari, iar pe mine personal ma intereseaza cele soft :) asa  ca a fost foarte interesant review-ul tau . Fjord Rafting e relativ soft sau te apuca ameteala pe acolo? Mai precis iti da drumul pe vreo cascada inalta?

Noi luam bilete prin pensiunea unde stam, ca sa intram cu bilete gata luate sper ca nu e mare coada.

Se gaseste apa a sticle de 1/2 sau mai mari la chioscuri in parc?

#18
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Fjord rafting nu e cu coborari vertiginoase: e cu o "barca" rotunda care se tot roteste si te baga prin diverse chestii care te stropesc mai mult sau mai putin, dupa un criteriu absolut aleatoriu; am vazut oameni iesind uscati si cu gura pana la urechi si oameni iesiti uzi leoarca si tot cu gura pana la urechi :)
ref la atractii soft, mai sunt cateva (una in zona Rusiei, una in zona Italiei - Picolo mondo) care sunt chiar foarte soft, dar pe mine nu m-au atras in mod special
depinde si de varsta copilului: daca sunt mai mici, desi si fetita mea ( 8 ani ) a parut interesata, e o sectiune cu casute din povestile lui Andersen, destul de interesanta (de ex, bati intr-o usa de trei ori si iese pe un geam de la etaj o vrajitoare care intreaba ceva in germana - banuiesc ca intreaba cine o deranjeaza  :))
asa cum spuneam si mai sus, cele mai reusite pentru copii mi s-au parut piratii din batavia, chestia cu dinozaurii (universe of energy) si o plimbare cu un fel de plute in zona africana

rel la apa, iti recomand sa iti iei apa la tine de afara, intrucat preturile acolo nu sunt mici: cola, fanta, sprite la 250ml este 2,2 Euro, la 400 ml 2,80 euro iar cea la jumatate este de 3.2 euro
ref la achizitia de bilete, nu cred ca are rost sa te complici cu pensiunea, statul la coada dureaza sub 10 minute (cel putin la mine asa a fost: odata cca 3 minute si a doua oara in jur de 8 min)
daca ai de gand sa mergi 2 zile, poti sa iei bilete de doua zile si obtii o reducere totala de cca 15 euro (pt 2 adulti si un copil)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate