Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Despre prize, intrerupatoare si cabluri

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#811
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
nu inteleg ce vrei sa zici,
ma ma refeream faptul ca electric inca merg bine (nu au probleme), mecanic sunt intregi, nu se misca nimic si sunt intepenite in doza ca in prima zi.

#812
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Nu-ti fa griji ca o sa ai probleme dupa ce ies din garantie. Asa si DPST-urile din BMP-uri tot Comtec sunt si rezista eroic pana la prima supratensiune, dupa care se pot arunca.

Edited by GeorgeTrisina, 12 January 2018 - 10:10.


#813
faxelektro

faxelektro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.03.2014
Ín ce tara se fabrica COMTEC?

#814
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Turcia

#815
svalentins

svalentins

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 13.07.2009
Salutare.
am o problema cu prizele si nu stiu cum sa o rezolv .
Faza este ca prizele imi ies din doza . Cred ca sunt cumparate de la o firma Elba/Elbi daca imi aduc bine aminte si nu au fost chiar cele mai ieftine. Am aproximativ 30 prize .
Am incercat sa le pun silicon sa stea lipite dar fara succes . Aveti idee de un lipici foarte puternic care ar tine ? Am lipit doua oglinzi pe perete mai demult si ma gandesc daca ar tine ? Le-am desfacut si am si indoit clemele sa intre mai bine in doza dar la unele nu am avut rezultat 😠

ceva sfaturi ?

Multumesc anticipat

Attached Files



#816
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Au fost montate prost, sau sunt probleme la doze.
Cred ca ai modelul care se poate prinde si cu suruburi de doza sau cu dibluri in perete.
Totusi in baie iti trebuiesc prize protejate impotriva apei.

Edited by arg, 15 January 2018 - 01:49.


#817
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,291
  • Înscris: 13.01.2011

View Postsvalentins, on 15 ianuarie 2018 - 00:17, said:

... ceva sfaturi ?
Multumesc anticipat

Scoti dozele, puse probabil in gluma, bagi un diblu in perete, bagi doza noua, bagi autofiletant prin doza, sa aiba saiba, sa ajunga autofiletantul in diblu, nu pe linga.
Dozele sa permita prinderea prizei cu suruburi.
Gata, ai rezolvat :peacefingers:

#818
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
Cum se scot cablurie din prizele legrand valena.Prinderea este cu clema si daca vrei sa le scoti nu mai ies.

#819
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Apasa cu incredere pe clema, in interior are un arc tare.

#820
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
In zonele marcate cu sageti?

Attached Files


Edited by raul_16nic, 12 January 2019 - 17:49.


#821
y0z

y0z

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 443
  • Înscris: 14.03.2011
Eu am Valena Life care au o parghie exterioara, probabil o serie mai veche.
Uite un filmulet cu sistemul tau de prindere, poate-ti dai seama cum se scot. Trebuie coborata clema aia care prinde conductorul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bco5F7OcTbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#822
faxelektro

faxelektro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 16.03.2014
Cineva poate sa ma ajuta unde gasesc un forum cu masini de prelucrat cu aschiere as avea nevoie de o schema electrica a strungului TOS  TRENCIN TYP--SV 18 RA

                                                                                                                                                                                      Multumesc

#823
adrijaan

adrijaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.10.2013
As vrea sa stiu care este metoda corecta de conexiune a doua cabluri electrice cu ajutorul unei riglete.
Am vazut doua modalități si nu stiu care este corecta:
1. prin rasucirea celor doua fire electrice, introducerea lor prin aceeași parte a rigletei si prinderea lor cu ambele șuruburi.
2. prin introducerea firelor unul printr-un capăt si al doilea prin celălalt capat si prinderea lor separata cu șuruburile rigletei.
Eu nu vad rostul primului punct, daca le rasucesti la ce le mai bagi in rigleta corect ar fi cositorirea lor.
Inclin catre punctul doi ca fiind corect, in plus si un electrician de pe raion la Dedeman mi-a explicat prima metoda cu toate ca tutorialele de pe youtube prezinta prima metoda.
Sper ca m-am facut inteles.
Mulțumesc.

Erata
Scuze,
Electricianul de pe raion la Dedeman mi-a explicat de fapt a DOUA metoda cu toate ca tutorialele de pe youtube prezinta prima metoda.

#824
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postadrijaan, on 07 martie 2019 - 20:53, said:

As vrea sa stiu care este metoda corecta de conexiune a doua cabluri electrice cu ajutorul unei riglete.
Se numesc reglete. Rigletă e altceva. Vezi DEX!
Ele au fost gândite pentru varianta doi, să poți face o conexiune rapidă,  pe care să o poți demonta ușor, putând scoate conductorul doar dintr-o parte a regletei. De exemplu, atunci când demontezi/montezi o lampă.
Varianta unu oferă o conexiune mult mai fermă și mai sigură și se folosește, de regulă, prin doze de ramificație.


#825
curentarul

curentarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 440
  • Înscris: 12.08.2013
Electricianul de la Dedeman este de fapt un consultant de vanzari la electrice. Nu are habar de norme, nu stie ce si cum dar isi permite sa isi dea cu parerea pentru ca nu s-a intors inca nimeni sa-l bata pentru tampeniile spuse. Nu cauti mai usor cleme wago si gata?

#826
adrijaan

adrijaan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 25.10.2013
Mulțumesc frumos!

#827
PDDiy

PDDiy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 21.12.2015

View Postfaxelektro, on 13 ianuarie 2018 - 20:49, said:

Ín ce tara se fabrica COMTEC?
China :) 100%

View Postsvalentins, on 15 ianuarie 2018 - 00:17, said:

Salutare.
am o problema cu prizele si nu stiu cum sa o rezolv .
Faza este ca prizele imi ies din doza . Cred ca sunt cumparate de la o firma Elba/Elbi daca imi aduc bine aminte si nu au fost chiar cele mai ieftine. Am aproximativ 30 prize .
Am incercat sa le pun silicon sa stea lipite dar fara succes . Aveti idee de un lipici foarte puternic care ar tine ? Am lipit doua oglinzi pe perete mai demult si ma gandesc daca ar tine ? Le-am desfacut si am si indoit clemele sa intre mai bine in doza dar la unele nu am avut rezultat ��

ceva sfaturi ?

Multumesc anticipat
Primul sfat pune prize cu capac in baie cu IP de la 54 in sus.Siguranta diferentiala obligatoriu.
Al doilea sfat renunta la elbi ca sunt sub orice norma posibila.
Gasesti prize ok la 25-30 ron (fara Hoff,Comtec,Elbi si alte chinezo-turcisme).
Ti-as recomanda Jung dar o sa ma injuri legat de pret.

#828
Reniz

Reniz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 27.12.2016
Am cumparat un intrerupator dublu pentru a inlocui unul vechi, dar acasa am constatat ca nu am cum sa-l montez. Eu am doze in care intrerupatoarele sau prizele se prind cu acele gheare metalice, iar intrerupatorul pe care l-am cumparat nu are asa ceva. Este un intrerupator "exterior", cred... din pacate in magzin, cat am putut sa vad, pentru ca era bagat intr-o punga pe jumatate netransparenta, am avut impresia ca placa de plastic de la baza lui e pusa doar ca un capac, si inauntru e identic cu intrerupatorul vechi. Dar acest sistem nu cred ca poate fi compatibil cu doza veche, probabil trebuie prins cu holzsuruburi. Atasez si doua poze cu intrerupatorul, poate aveti vreo idee despre modul de montare.

Attached Files

  • Attached File  I1.jpg   248.58K   22 downloads
  • Attached File  I2.jpg   285.44K   22 downloads


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate